1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Runway VS Street fashion

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 9 ноември 2011.

 1. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Runway e модата што се презентира на модните шоуа, на ревиите. Тука дизајнерите ги претставуваат своите нови колекции, некои комбинирања и не се носливи во реалноста и се цели на уникатност. Но потоа овие колекции од понискобуџетните брендови се копирани како Зара, H&M, Манго...

  Од друга страна тука е Street fashion модата на улиците во големите модни центри.
  Оваа мода се разликува од онаа на модните писти, но иако една без друга не можат.
  Taa ja раздвижува комплетно модната сцена. Многу модни трендови излегуваат токму од "улицата" а потоа и се копирани од дизајнерите, а од друга страна па и уличната мода не може без новите колекции од дизајнерите.
  Но во уличната мода може да се види одлични комбинации од нискобуџетни брендови, од винтиџ комбинации, до скапи дизајнерски комбинации.

  Што повеќе пратите и што повеќе ви се допаѓа?
  Сакате повеќе да ги гледате новите колекции на дизајнерите поточно давате глас за Runway.
  Или пак ја сакате улична мода, фан сте на блогерките и повеќе цените добра комбинација која може и да е ефтина, отколку едно брендирано прескапо парче кое шета на модна писта.

  Мојот глас оди кај Street fashion.
  А вашиот? :)

  [​IMG]
  VS
  [​IMG]
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 2. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.343
  Street fashion.
  Нуди многу поприфатливи и пофлексибилни можности ,за разлика од модните писти.Варијациите секогаш се добредојдени.
  Не сум зависник од мода ,се држам до некој мој стил и не сметам дека исклучиво брендираната облека е вистинскиот избор за една жена да биде тренди дотерана.
   
  На CurlyD му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.923
  Се сложувам со вас . Повеќе следам блогерки и земам идеи од нив . Не сум видела нешто на пистите што би го облекла и јас и би излегла на улица со истото . :)
   
 4. Simonna7

  Simonna7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  128
  Тоа Runway слободно им го препуштам на ѕвездите од шоу бизнисот. На сцена и на црвени теписи нека излегуваат како им душа сака. Ние смртнициве ќе продолжиме да правиме прекрасни комбинации од најновото парче што сме го купиле од „последното бе тоа бутиче спроти слаткарницата“ и некое од времето на нашите мајки што стварно ни се допаднало.
  Street fashion definately! :rock:
   
  На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.
 5. fashionista

  fashionista Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  153
  Street fashion е за нас! Runway си е само за Runway и за црвен тепих на холивуските ѕвездички!
   
 6. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  867
  Допаѓања:
  13.215
  Пол:
  Женски
  Последниве години следам неколку блогерки кои негуваат сличен стил на мојот, и тие ми се главна инспирација за комбинирање. Значи street fashion дефинитивно бидејќи нуди нешто што ни е достапно, практично, а искрено и многу покреативно од она што го гледаме на пистите.
  Високата мода ја доживувам како еден вид на уметност и ништо повеќе.
  Мислам дека уличната мода го превзема приматот во диктирање на модните трендови.
   
 7. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Street fashion! Баш ми се интересни комбинациите и стилот, сосема прифатливи и можеш барем да реализираш нешто, додека пак се она што се прикажува на runaway пистата ми е далеку и неприфатливо.

  e сега има и од street fashion тотални утки и безосетно облекување, а на fashion пистата прекрасна облека.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG] :inlove:

  [​IMG]
   
 8. pamelche

  pamelche Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  5.277
  Допаѓања:
  16.686
  Сосем се соглсувам :)
   
 9. Linn1

  Linn1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  1.935
  Ма каков Runway.

  Street fashion, in my :l:
   
 10. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Добро сега и мојот глас оди на уличната мода, ама не е и се така за фрлање од модните писти.
  Па и всушност дел од она што го гледаме на улиците е купено од познати дизајнери.

  Или да речеме јас со срце ја чекам модната ревија на Елие Сааб. Тоа е совршенство за женски очи. Во тој момент заборавам на улици, на Њујорк, на Зара, на Х&М, ма само тие совршени фустани чекам да ги видам :lol:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Или Шанел со нивните уникатни сцени, па мерак да ти е да чекаш таква ревија.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Бурбери има супер шоуа, секогаш модерни а ностливи работи презентираат
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  А да не ги спомнувам ревиите на Викторија Сикрет 8)

  E а ревиите на Галиано се приказна за себе, некои ги обожаваат, некои се чудат што е тоа :D
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На marama му/ѝ се допаѓа ова.
 11. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.064
  Допаѓања:
  87.688
  Пол:
  Женски
  Има разлика во моделите од Модните писти. Има модели кои навистина не би можел обичниот народ да ги носи затоа што немаме како да бидеме така екстравагантни, но од друга страна има многу колекции кои што се прекрасни и носливи и за нас.
  Јас сум за уличната мода затоа што навистина може да се најде се. Мислам дека во оваа мода не се следи слепо модата, не се носат сите исто и навистина можат да се видат инспиративни комбинации.
  Иако јас си црпам испирација и од едните и од другите. Кога сакам фустан бирам модел од Модна писта( да се разбереме не се чувствувам како манекенка :lol: ) кога сакам да експериментирам тогаш отворам блогови.
   
 12. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  Јас сум сепак за runway fashion иако 80% од комбинациите не би ги носела, ама сепак ми се толку симпатични и убави кога ги гледам, тоа е цела уметност.И голем дел што таму ќе го видиш, не можеш да го видиш кај уличната мода.На пример
  [​IMG]
  [​IMG]
  Тоа само Кери Бредшо може :D

  Она што го гледаме како улична мода, може да се сретне и на писта.Значи, бирам ревија зашто е уникатно и не можеш да го сретнеш било каде.
   
 13. ines.h

  ines.h Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  1.689
  Допаѓања:
  18.856
  Искрено RUNW. никогаш и не ми се допаѓал многу многу,го рамнам со FASHION TV, а на ф.тв нема ништо особено да не речам живи глупости даваат ми ја направија со оние забавите по бродовите и со тој MICHEAL како јавна куќа.
  А друга тв за мода не ни постои на мојава кабелска
  А навистина не можат една без друга поврзани се како што вели Роси.
  Многу повеќе идеи се црпат од уличната и многу поблиска ни е нас таа мода на младите ,онаа на ранвејот е повеќе за кремот,џет сетот итн .
  значи дефинитивно за STREET F сум повеќе.
   

  Прикачени фајлови:

 14. SarahTayMomsen

  SarahTayMomsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  959
  Допаѓања:
  650
 15. Bunny05

  Bunny05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2011
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  124
  И мојот глас оди за Street fashion има доста убави комбинации и многу идеи како да искомбинираш,иако и на модните писти и на црвените килими има прекрасни модели.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 16. LetsTalkFashion

  LetsTalkFashion Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  879
  Според мене на модните ревии само се диктираат сите наредни трендови во сезоната а во уличната мода тие се вклопуваат и применуваат во дневни комбинации кои би ги носел секој . Следам блогери од странство и стварно ми е жал што блогирањето за модата и не е толку застапено , ако соберам храброст некогаш би почнала со тоа и ако си купам некој добар фотоапарат :D
   
 17. fashion.owl

  fashion.owl Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2013
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  21
  Обожавам Runway, но само 5% и помалку од креациите се носливи.
  Значи, Street Fashion со по некое парче висока мода. :)
   
 18. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.922
  Допаѓања:
  75.488
  Пол:
  Женски
  Street дефинитивно.
   
 19. IvanaJenner

  IvanaJenner Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2017
  Пораки:
  442
  Допаѓања:
  555
  Пол:
  Женски
 20. beauty007

  beauty007 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2018
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  640
  Пол:
  Женски
  Зависин runway многу мал дел се носливи а street бидејќи не се следи слепо модата, туку сите се посебни на свој начин.