1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Runway VS Street fashion

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 9 ноември 2011.

  1. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Runway e модата што се презентира на модните шоуа, на ревиите. Тука дизајнерите ги претставуваат своите нови колекции, некои комбинирања и не се носливи во реалноста и се цели на уникатност. Но потоа овие колекции од понискобуџетните брендови се копирани како Зара, H&M, Манго...

    Од друга страна тука е Street fashion модата на улиците во големите модни центри.
    Оваа мода се разликува од онаа на модните писти, но иако една без друга не можат.
    Taa ja раздвижува комплетно модната сцена. Многу модни трендови излегуваат токму од "улицата" а потоа и се копирани од дизајнерите, а од друга страна па и уличната мода не може без новите колекции од дизајнерите.
    Но во уличната мода може да се види одлични комбинации од нискобуџетни брендови, од винтиџ комбинации, до скапи дизајнерски комбинации.

    Што повеќе пратите и што повеќе ви се допаѓа?
    Сакате повеќе да ги гледате новите колекции на дизајнерите поточно давате глас за Runway.
    Или пак ја сакате улична мода, фан сте на блогерките и повеќе цените добра комбинација која може и да е ефтина, отколку едно брендирано прескапо парче кое шета на модна писта.

    Мојот глас оди кај Street fashion.
    А вашиот? :)

    [​IMG]
    VS
    [​IMG]
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  2. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Street fashion.
    Нуди многу поприфатливи и пофлексибилни можности ,за разлика од модните писти.Варијациите секогаш се добредојдени.
    Не сум зависник од мода ,се држам до некој мој стил и не сметам дека исклучиво брендираната облека е вистинскиот избор за една жена да биде тренди дотерана.
     
    На CurlyD му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Се сложувам со вас . Повеќе следам блогерки и земам идеи од нив . Не сум видела нешто на пистите што би го облекла и јас и би излегла на улица со истото . :)
     
  4. Simonna7

    Simonna7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    128
    Тоа Runway слободно им го препуштам на ѕвездите од шоу бизнисот. На сцена и на црвени теписи нека излегуваат како им душа сака. Ние смртнициве ќе продолжиме да правиме прекрасни комбинации од најновото парче што сме го купиле од „последното бе тоа бутиче спроти слаткарницата“ и некое од времето на нашите мајки што стварно ни се допаднало.
    Street fashion definately! :rock:
     
    На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.
  5. fashionista

    fashionista Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    153
    Street fashion е за нас! Runway си е само за Runway и за црвен тепих на холивуските ѕвездички!
     
  6. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    13.218
    Пол:
    Женски
    Последниве години следам неколку блогерки кои негуваат сличен стил на мојот, и тие ми се главна инспирација за комбинирање. Значи street fashion дефинитивно бидејќи нуди нешто што ни е достапно, практично, а искрено и многу покреативно од она што го гледаме на пистите.
    Високата мода ја доживувам како еден вид на уметност и ништо повеќе.
    Мислам дека уличната мода го превзема приматот во диктирање на модните трендови.
     
  7. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Street fashion! Баш ми се интересни комбинациите и стилот, сосема прифатливи и можеш барем да реализираш нешто, додека пак се она што се прикажува на runaway пистата ми е далеку и неприфатливо.

    e сега има и од street fashion тотални утки и безосетно облекување, а на fashion пистата прекрасна облека.

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG] :inlove:

    [​IMG]
     
  8. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.319
    Допаѓања:
    16.771
    Сосем се соглсувам :)
     
  9. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.936
    Ма каков Runway.

    Street fashion, in my :l:
     
  10. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Добро сега и мојот глас оди на уличната мода, ама не е и се така за фрлање од модните писти.
    Па и всушност дел од она што го гледаме на улиците е купено од познати дизајнери.

    Или да речеме јас со срце ја чекам модната ревија на Елие Сааб. Тоа е совршенство за женски очи. Во тој момент заборавам на улици, на Њујорк, на Зара, на Х&М, ма само тие совршени фустани чекам да ги видам :lol:
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Или Шанел со нивните уникатни сцени, па мерак да ти е да чекаш таква ревија.
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Бурбери има супер шоуа, секогаш модерни а ностливи работи презентираат
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    А да не ги спомнувам ревиите на Викторија Сикрет 8)

    E а ревиите на Галиано се приказна за себе, некои ги обожаваат, некои се чудат што е тоа :D
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  11. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.262
    Допаѓања:
    89.956
    Пол:
    Женски
    Има разлика во моделите од Модните писти. Има модели кои навистина не би можел обичниот народ да ги носи затоа што немаме како да бидеме така екстравагантни, но од друга страна има многу колекции кои што се прекрасни и носливи и за нас.
    Јас сум за уличната мода затоа што навистина може да се најде се. Мислам дека во оваа мода не се следи слепо модата, не се носат сите исто и навистина можат да се видат инспиративни комбинации.
    Иако јас си црпам испирација и од едните и од другите. Кога сакам фустан бирам модел од Модна писта( да се разбереме не се чувствувам како манекенка :lol: ) кога сакам да експериментирам тогаш отворам блогови.
     
  12. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Јас сум сепак за runway fashion иако 80% од комбинациите не би ги носела, ама сепак ми се толку симпатични и убави кога ги гледам, тоа е цела уметност.И голем дел што таму ќе го видиш, не можеш да го видиш кај уличната мода.На пример
    [​IMG]
    [​IMG]
    Тоа само Кери Бредшо може :D

    Она што го гледаме како улична мода, може да се сретне и на писта.Значи, бирам ревија зашто е уникатно и не можеш да го сретнеш било каде.
     
  13. ines.h

    ines.h Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    18.856
    Искрено RUNW. никогаш и не ми се допаѓал многу многу,го рамнам со FASHION TV, а на ф.тв нема ништо особено да не речам живи глупости даваат ми ја направија со оние забавите по бродовите и со тој MICHEAL како јавна куќа.
    А друга тв за мода не ни постои на мојава кабелска
    А навистина не можат една без друга поврзани се како што вели Роси.
    Многу повеќе идеи се црпат од уличната и многу поблиска ни е нас таа мода на младите ,онаа на ранвејот е повеќе за кремот,џет сетот итн .
    значи дефинитивно за STREET F сум повеќе.
     

    Прикачени фајлови:

  14. SarahTayMomsen

    SarahTayMomsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    650
  15. Bunny05

    Bunny05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2011
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    124
    И мојот глас оди за Street fashion има доста убави комбинации и многу идеи како да искомбинираш,иако и на модните писти и на црвените килими има прекрасни модели.
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  16. LetsTalkFashion

    LetsTalkFashion Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    879
    Според мене на модните ревии само се диктираат сите наредни трендови во сезоната а во уличната мода тие се вклопуваат и применуваат во дневни комбинации кои би ги носел секој . Следам блогери од странство и стварно ми е жал што блогирањето за модата и не е толку застапено , ако соберам храброст некогаш би почнала со тоа и ако си купам некој добар фотоапарат :D
     
  17. fashion.owl

    fashion.owl Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2013
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    21
    Обожавам Runway, но само 5% и помалку од креациите се носливи.
    Значи, Street Fashion со по некое парче висока мода. :)
     
  18. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.364
    Допаѓања:
    77.727
    Пол:
    Женски
    Street дефинитивно.
     
  19. IvanaJenner

    IvanaJenner Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2017
    Пораки:
    443
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
  20. beauty007

    beauty007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    640
    Пол:
    Женски
    Зависин runway многу мал дел се носливи а street бидејќи не се следи слепо модата, туку сите се посебни на свој начин.