1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

seks bez kondom i ginekolog

Дискусија во 'Канта' започната од Marina2202, 3 февруари 2011.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Marina2202

  Marina2202 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Zdravo, so deckomi veke 1 godina imam seks bez kondom.Doseaga ni toj ni jas sme nemale odnosi so drugi,abez kondom ni e poubavo i na dvajcata. Veke nekoe vreme sakam da odam na Ginekolog, no se plasam deka moze da mi najde nekoi infekcii. inako od drugarki slusam deka toa e normalno, zosto site sto bile do sega imaat po nekoja infekcija. Isto taka mi e glupavo koga ke me prasaat da kazam deka ne koristime kondomi, no ete da se kaze deka taka ni e poubavo
   
 2. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.715
  Епа ајде ако ти е страв од инфекции, не оди на гинеколот?А?
  Не си играј со здравјето, отиди си на гинеколог, провери си, се лечат тие инфекции.
  А тоа што без кондом си имате односи, ако сте во врска во која парнерите не шетаат по други лица, и ако си одржуваат доволна интимна хигиена, тогаш не гледам причина зошто да користите кондом (освен за заштита од несакана бременост).
   
 3. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.575
  Постојат инфекции кои доведуваат и до неплодност и др.„крупнички„ проблеми,не дека сакам да те плашам ама :fubar:,а и секоја инфекција ако не се лечи нема мистериозно да си исчезне,од типот ја ставам на игнор,па ќе ја снема.Само полошо ќе биде.
  Ако имаш сексуални односи мора да одиш на преглед барем ПОНЕКОГАШ.
   
 4. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.602
  Пол:
  Женски
  По правило,откако ќе се добие првиот циклус,треба да се посети гинеколог,а штом веќе стартуваш со сексуални односи,тоа е обавезно.Во поразвиените земји, лекарите им праќаат покани на своите пациенти и ако не се појавиш на преглед,се плаќаат големи казни :!: Како и да е, не е лошо да си најдеш некој добар матичен гинеколог,а доколку чувствуваш срам, можеш да си најдеш и жена-гинеколог.Непријатно е само првиот пат,после станува веќе рутина.А тоа што со дечко ти си имате односи без кондом,тоа е личен избор (и навистина поубаво е така :angel: )
   
 5. Bokicka

  Bokicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  690
  Мислам дека има ваква тема... Ама не е важно, ќе средат нашите модераторици 8)

  Нема што да се плашиш реално, ако имаш проблем што поскоро отидеш тоа поарно за тебе. Нема ништо страшно на гиниколог да ти се случи, освен да ја дознаеш вистината и да престанеш да живееш во неизвесност. Така да ако имаш инфекција, ќе ти дадат терапија и ќе се излечиш за две недели, ако пак немаш, ќе си спиеш мирно ;)

  Трк на доктор :)
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.