1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

seks bez kondom i ginekolog

Дискусија во 'Канта' започната од Marina2202, 3 февруари 2011.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Marina2202

    Marina2202 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo, so deckomi veke 1 godina imam seks bez kondom.Doseaga ni toj ni jas sme nemale odnosi so drugi,abez kondom ni e poubavo i na dvajcata. Veke nekoe vreme sakam da odam na Ginekolog, no se plasam deka moze da mi najde nekoi infekcii. inako od drugarki slusam deka toa e normalno, zosto site sto bile do sega imaat po nekoja infekcija. Isto taka mi e glupavo koga ke me prasaat da kazam deka ne koristime kondomi, no ete da se kaze deka taka ni e poubavo
     
  2. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Епа ајде ако ти е страв од инфекции, не оди на гинеколот?А?
    Не си играј со здравјето, отиди си на гинеколог, провери си, се лечат тие инфекции.
    А тоа што без кондом си имате односи, ако сте во врска во која парнерите не шетаат по други лица, и ако си одржуваат доволна интимна хигиена, тогаш не гледам причина зошто да користите кондом (освен за заштита од несакана бременост).
     
  3. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Постојат инфекции кои доведуваат и до неплодност и др.„крупнички„ проблеми,не дека сакам да те плашам ама :fubar:,а и секоја инфекција ако не се лечи нема мистериозно да си исчезне,од типот ја ставам на игнор,па ќе ја снема.Само полошо ќе биде.
    Ако имаш сексуални односи мора да одиш на преглед барем ПОНЕКОГАШ.
     
  4. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    По правило,откако ќе се добие првиот циклус,треба да се посети гинеколог,а штом веќе стартуваш со сексуални односи,тоа е обавезно.Во поразвиените земји, лекарите им праќаат покани на своите пациенти и ако не се појавиш на преглед,се плаќаат големи казни :!: Како и да е, не е лошо да си најдеш некој добар матичен гинеколог,а доколку чувствуваш срам, можеш да си најдеш и жена-гинеколог.Непријатно е само првиот пат,после станува веќе рутина.А тоа што со дечко ти си имате односи без кондом,тоа е личен избор (и навистина поубаво е така :angel: )
     
  5. Bokicka

    Bokicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    690
    Мислам дека има ваква тема... Ама не е важно, ќе средат нашите модераторици 8)

    Нема што да се плашиш реално, ако имаш проблем што поскоро отидеш тоа поарно за тебе. Нема ништо страшно на гиниколог да ти се случи, освен да ја дознаеш вистината и да престанеш да живееш во неизвесност. Така да ако имаш инфекција, ќе ти дадат терапија и ќе се излечиш за две недели, ако пак немаш, ќе си спиеш мирно ;)

    Трк на доктор :)
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.