1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Sense8 (Netflix)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од rhcpfan, 27 декември 2016.

  1. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.792
    Пол:
    Женски
    Ја завршив серијава пред некој ден само изумив да пишам тука. Премногу отворени прашања останати се за да биди завршена серијата.
    Посегнаа по поединец, а не по цела организација, колку и да се обидуваат ќе им треба повеќе напор нели.
    Имаше простор сега кога се заедно, на исто место да се развие малку поинаква приказна, нели и помалку пари ќе им треба за тоа зошто нели тоа беше причина наведена зошто серијата е прекината. Предобро заврши, ама за крај на сезона, не за крај на серија.
    Омилен лик ми остана Рајли, до самиот крај. И најчесто ја плачев неа, требало - не требало, јас си ја плачев.
    [​IMG]
    Најмногу се смеев дефинитивно на Лито. Премногу е експресивен, со интересни коментари и досетки. Откако ќе си поплачев со Рајли, тој ме смееше ама многу ме смееше, на глас.
    Повеќе смешно од кога ја изгуби работата ми беше кога ги чувстуваше менструалните симптоми на Сан.
    [​IMG]
    Ова можеби ќе звучи лошо, но најнеомилен лик ми е Кафиус. Едино зошто тој од прва сезона премногу го сакав и сега кога ми го сменаа никако, ама баш никако неможев да се поврзам со него. :(
    [​IMG]
    Сонце насмеано тој. :l:
    А и Милтон е симпатичен искрено, ама сепак се согласувам со сите најгоре, најатрективен, најсекси .... Волфи.
    [​IMG]
    Овај гиф го ставам за да го неќите не за друго, за мене да си е. (fingers) :inlove:
     
    На kravce, Someonespecial, Ketchup и 2 други им се допаѓа ова.
  2. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Пак е hot as hell :l:
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    This is the point when I went from liking this show to loving it, велат многу фанови на јутјуб во коментари на видеово, а и јас исто така се осеќам :D :l:



    До четвртата епизода сум, само што ја изгледав и од моментиве при крајот можам да кажам дефинитивно дека се заљубив во серијава :inlove:
    Многу ми ја фалат у последно време и решив пак да ѝ дадам шанса, преклани кога имаше само околу 10 епизоди излезено ја погледнав првата епизода, ми се виде некако многу бавна и ја остаив, не знам со кој памет :tmi: :D
    Серијава е ремек дело, поуникатно сценарио немам видено. Многу интересни ликови има со психолошки поглед во нивните карактери и опфатени табу теми.
    Исландска диџејка зависничка од дрога што сака да почне нов живот, образована и амбициозна Индијка што ја чека договорен брак, транс-жена неприфатена од семејството, мексикански closeted мачо глумец итн (овие што ги набројав засега ми се омилени :lol:)... едноставно diversity at its best :bow:
    Им ја препорачувам на сите open minded луѓенца што не ја гледале да ја почнат и да ме дружат вака ко што закаснето почнав да ја гледам :D
     
    На Lella, Ketchup, 1209 и 3 други им се допаѓа ова.
  4. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    It keeps getting better :D
    Спреми се да бидеш mind blown
    :inlove:
    Не сум премногу опен-мајндед ама серијава ја сакам ептен
     
    На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.795
    Допаѓања:
    46.393
    И јaс јa гледaм серијaвa. Целaтa е дoбрo смисленa и мене ептен ми се дoпaѓa. Кo штo кaжaвте музикa, сцени, сè тoa е oдличнo. Пaтем, јaс некaде прoчитaв декa ќе имaлa финaле, aмa дaли еднa епизoдa или целa сезoнa, не знaм. Денoвиве би требaлo дa јa изгледaм целa, пa ќе нaпишaм целoкупен впечaтoк.
     
    На simonka93 и theowndemon им се допаѓа ова.
  6. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.792
    Пол:
    Женски
    Финале од два часа, ако добро паметам.
     
    На simonka93 и Ketchup им се допаѓа ова.
  7. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Ја изгледав и втората сезона и no Netflix, one does not simply end such a fantastic series like that! 8-|
    Многу напнато финале, ама класичен cliffhanger... За среќа одлучиле 2 часа спешл епизода да издадат, ама огромен fandom има што се бори за трета сезона и се надевам ќе упали. Ко секта с(м)е на твитер (и на тамблр верувам, ама таму у последно време не сум ич), ама вреди бе серијава стварно :inlove: :D
    Многу битни прашања останаа отворени, од главната приказна со организацијава и што се случи со Волфганг (нели на крај ги заробија Whispers и Џејсон, ама него не го спасија), па и поединечно со другите ликови - братот на Сун не го затворија за убиството на татко им, мажот на Кала со истрагата за корупција, кандидатурата на Кафиус...
    Како што реков, многу напната беше последната епизода :x Ама најубав момент ми беше со Номи и Аманита кога двете со два прстена се запросија една со друга :lol: Срцки бе :inlove:

    Инаку, немам соодветни зборови колку серијава ме воодушевуваше секоја наредна епизода, ја ставам меѓу најомилените од сите серии што ги имам гледано, а по уникатност дефинитивно на врвот :bow:
    Прекрасни ликови, глума, музика, локации (ко да не беа доволни оние 7-8 кајшто живеат, во крисмас спешл епизодата па и Позитано :inlove:)... па дури и експлицитните секс сцени колку уметнички беа изведени :lol:
    Сите главни ликови со посебна специфика што ги прави loveable...
    Рајли ми остана и мене омилена, со толку жално минато а таква симпатична енергија, плус и со Вил многу сладок пар ми се, Номи со својата приказна и хакерската интелигенција, Кала, Сун... ма сите :D И да, Волфганг и мене ми е најубав :wasntme: :inlove: понекогаш како лик со насилството не ми се допаѓаше и ја сфаќам Кала како не го оправдуваше и дека се различни, ама многу навивав и за нив како пар :lol:
    Од другиве ликови освен осуммината, и Аманита и Даниела ми беа ептен симпатични :D
    Во целост серијата не ми беше обична серија, туку емотивно, филозофски и идеолошки многу се соживеав и се восхитував на секоја епизода. Толку различности опфатени, толку длабока порака за толеранција, емпатија и свесност што секоја добра личност во 21 век би требало да ги има.
    Еве и неколку quotes и моменти што ми ја прават ремек дело... Секоја им чест! :l:
    "I take everything I am feeling, everything that matters to me... I push all of it into my fist, and I fight for it." - Sun

    "The real violence, the violence I realized was unforgivable, is the violence that we do to ourselves, when we're too afraid to be who we really are." - Nomi

    "These are facts that he and I have never talked about. Because for us, they have never mattered.
    Nothing good ever happens when people care more about our differences than the things we share in common. The future I hope for is the same as yours. A future in which our children grow up never knowing love as a wall. But only as a bridge." - Capheus

    "It's obedience, not resistance. That's the glue of every country, every army, every religion in the world." - Felix

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

     
    Последна измена: 14 јули 2017
    На rhcpfan, Lella, kravce и 5 други им се допаѓа ова.
  8. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.795
    Допаѓања:
    46.393
    Јa изгледaв. :party:
    Мене пa oмилен лик ми е Сaн, искренo сцените сo тепaње ми беa нaјoмилени... врв. Тукa некaде ми се и Вoлфгaн и Нoми. Втoриoв Вaн Дaм некaкo ми делувaше кo дa не се снaјде вo улoгaтa, гoлем чoвек е зa дa глуми срaмежливo и скрoмнo мoмче. Или пa декa се нaвикнaв нa првиoт, зaтoa тaкa ми делувa. Кaлa ми беше ептен интереснa сo дијaлектoт. Не ми стaнa јaснo кaкo мoжеa дa гледaaт луѓе oд други клaстери, и зoштo сaмo еден мoжеше дa ги гледa?
    Нa крaј мoжеби некaкo ми делувaше избрзaнo, декa не дaдoa ниту кaкo Вил влезе вo сoбaвa кaј Whispers, ниту кaкo другиве делувaa, aмa oд другa стрaнa беше дoбрo, бидејќи беше бaш неoчекувaнo. Зa целa сезoнa не знaм, aмa уште еднa епизoдa дефинитивнo требa зa дa се финиширa прикaзнaтa. Дa ги дaдaт кaкo живеaт happily ever after... :sun:
     
    На rhcpfan, Lella, 1209 и 4 други им се допаѓа ова.
  9. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.792
    Пол:
    Женски
    Мислам дека ако со некој извршиш контакт со очи - се поврзувате и затоа го гледаш само тој човек, а не цел негов кластер и тој те гледа само тебе, а не цел твој кластер.
    Така лови и Whispers. Нели за него велеа ако си sensate не прави контакт со очи зошто после тоа можи да те прати и да види кај си, па дури и ако те лоцира да му поможиш несвесно да ги лоцира и другите. Затоа Вил користеше блокери и беа скриени со Рајли и не споменуваа ништо што би асоцирало на местото во кое се наоѓаат. Само Вил го гледаше него зошто само тој го имаше видено в очи, а сега и Волфганг нели.
     
    На simonka93 и Ketchup им се допаѓа ова.
  10. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Yaааsssssss! :party::party::party: :dance:

    Capture.PNG
     
    На theowndemon, Lella, rhcpfan и 2 други им се допаѓа ова.
  11. rhcpfan

    rhcpfan Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    1.027
    Сеуште не можам да прежалам што ваква серија нема да има повеќе сезони
    Единствено добро е што сепак одлучија да и дадат соодветен крај...
     
    На the.vampire.girl, theowndemon, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    I'm so shook... :l:

    Иако многу би сакала да ја обноват серијата и како и сите фанови сметам дека е огромна грешка на Нетфликс што ја прекина, сепак па финалево е доста satisfying и достојно како крај на приказнава :D
    Акција, емоции, прифаќање на различности, еротика на најуметнички можен начин претставена... сè во едно :inlove:

    Она како го разрешија триаголникот меѓу Кала, Волфганг и Раџан ми беше необично и имам mixed feelings. Раџан како лик е далеку од она што беше (а ми беше и антипатичен), имаше character development и не се сведе неговата врска со Кала само на типичен индиски договорен брак. Ама сепак повеќе ќе ми беше мило Кала да си го избереше само Волфи... but that's just me :D

    Свадбата на Номи со Аманита, приказната со книгата како се запознале,
    заветите и целата атмосфера беше врв, emotions and cuteness overload :inlove:
    Конечно родителите, а посебно мајката ја прифати Номи... најјако беше после колачињата (кои изгледа беа со марихуана :D) беа толку развеселени :lol:

    тѕјрт.PNG дсфдсф.PNG
    Capture.PNG

    фдхбфдх.PNG

    Amor vincit omnia, indeed! :bow: They will be so missed :l: :l: :l:
     
    На 1209, rhcpfan и simonka93 им се допаѓа ова.
  13. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Не сакам да читам дур не ја изгледам
    Има шанси да ја продолжат, од епизодава зависи
     
    На 1209 и Someonespecial им се допаѓа ова.
  14. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    ОМГ!
    Не можам да се помирам со фактот дека серијава ќе заврши

    Мислам дека ако и' дадеа шанса ќе беше полабаво, но сепак воглавно ми се допадна епизодава...
    И јас имам mixed feelings за триаголникот меѓу Кала, Волфганг и Раџан... КалаГанг ми се омилен пар
    Си пролеав и солзи на свадбата на НомаНита, иако само на филм, ептен заљубено изгледаа, а и семејството конечно прифати

    Единствено што не ми се допадна беше пукањето, премногу, премногу го имаше

    Ми се допадна начинот на кој "мајката" ги спаси на крај

    И тогаш кога крајот се наближуваше и разочарано мислев дека нема да не' удостојат, ете ти и една маестрална
    ептен хот секс сцена :tmi: :$
    најмногу поради Волфганг, one can not get over his hotness :$ even after I saw him in a pink jacket :rofl:

    Насловот пресоодветен- Amor vincit omnia, го прикажаа низ повеќе наврати значењето :l::l:

    А, да, требаше со What's up? да ја завршат серијава, на тоа имам замерка 8-|
     
    На theowndemon, dunika, 1209 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. rhcpfan

    rhcpfan Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    1.027
    Сеуште не можам да верувам дека навистина е крај...
    Ми се допадна се освен едно нешто што за мене го уништи финалето на некој начин. Но без разлика на тоа, серијата ми е најомилена и заслужуваше многу подобро од оваа. Ептен ќе ми недостигаат ликовите и актерите.
    Нетфликс обновува серии за кои навистина нема потреба додека ваква серија ја фрлија во ѓубре на некој начин.

    Волфганг - Кала -Раџан како poly навистина не беше потребно бидејќи се далеку од тоа..Кала никогаш не беше вљубена во Раџан, во втора сезона го избра Вулфганг и одеднаш и Раџан? Bullshit. Нема поента искрено и многу беше јасно кого сака цело време, дури и беше јасно зошто не го остави Раџан..Не сакаше да го повреди,заради семејството се омажи за него и на некој начин му е благодарна за се што направи а и мислам дека не очекуваше дека тој ќе го сфати сето ова.Едноставно заборавиле на многу работи во врска со Кала па дури и каков беше всушност Раџан. Mене оваа воопшто не ми беше типично за ликовите,баш ме разочара. Навистина ги сакав Кала и Вулфганг како пар, совршени се и требаше да завршат без Раџан, ама ете...

    Знам дека им е било тешко да стават цела испланирана сезона во 2 часа и 30 минути,но можеле да се потрудат малку да не прават глупави грешки.Мешаница со Феликс и Баг во возот, double stunts се приметуваа посебно кај Хернандо бидејќи глумецот не можел да биде присутен и слично. Но да не испадне дека ја искритикував цела епизода :rofl: иако навистина не можев да ги игнорирам овие работи, морам да кажам дека се останато беше навистина на ниво.

    Крајот беше преубаво направен, венчавката на Номи и Аманита на Ајфеловата кула беше :inlove: Сите така собрани на куп како едно семејство покажува дека оваа серија е многу повеќе од серија. Сите ликови добија среќен крај што навистина ме радува, епизодата беше полна со комични, емотивни и relatable моменти но сепак не е доволно според мене. Ни треба 3та сезона за повеќе детали и многу повеќе од ликовите.
    Сан и Мун најомилени :l:

    [​IMG]
    :inlove::l:
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG] :l:
     
    На theowndemon, dunika, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
  16. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.809
    Допаѓања:
    38.278
    Пол:
    Женски
    И јас вчера до 4 го гледав финалето и не можам да кажам дека ми беше совршено како што ми беше цела серија, ама сепак задоволително, среќна сум штом барем го имаше.
    Преубави сцени, емотивни, длабоки...јас стварно немам ни зборови за да опишам што чувствувам за серијава, едноставно ќе кажам серијава е ЉУБОВ во секоја смисла.

    Волфганг ми е симпатија за сва времена и имав хот соништа со него синоќа после финалето:tmi::$
     
    На theowndemon, dunika, rhcpfan и 2 други им се допаѓа ова.
  17. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Сериозна симпатија, чим го сакаш и откако го виде во розе јакна :rofl:
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.809
    Допаѓања:
    38.278
    Пол:
    Женски
    И у розе јакна беше убав :inlove:
     
    На simonka93, rhcpfan, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.300
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    За разлика од другите, мене воопшто не ми пречеше поли разрешницата на Раџан, Кала и Волфганг.

    И јас бев сигурна дека Кала и Волфи се ендгејм, ама морам да кажам дека оваа опција е подобра. Зошто? Бидејќи оваа серија досега ги сруши сите можни правила на традиционалните мејнстрим медиуми, и би немало смисла да треба девојката да бира меѓу двајца љубоморни мажи што се тепаат за неа. Како турска серија би било. :D Наместо тоа, Волфганг и Раџан цела епизода се поддржуваа и немаа hard feelings за на крај да влезат во среќна поли врска.

    Така што, потенцијален љубовен триаголник со драма и љубомора претворен во поли хепи ендинг, way to go! Fuck the system. ^_^

    И останатото беше сосема задоволително. Воопшто не ми пречи што, како што има коментари низ интернет, ликовите биле out of character. Очигледно е дека епизодава беше love letter to the fans, дури и на крај напишаа така. Gimme happy Capheus, badass Dani, bisexual Riley and pink-jacket Wolfgang. :inlove:

    Ми се допаѓа што сите ликови добија среќни краеви, зборува многу за пораката која ја пренесуваа низ сите епизоди: love, happiness and inclusiveness.:sun:

    Мислам дека ја заокружија приказната доволно добро, па да има следна сезона би било доста присилено, земајќи предвид дека и онака се мачат со рејтинзите.
     
    На theowndemon, simonka93, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. rhcpfan

    rhcpfan Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    1.027
    Да беше вистински љубовен триаголник, Кала барем малку да имаше љубовни чувства спрема Раџан, тогаш ќе беше сосема во ред. Но поентата тука беше баш изборот. Кала како девојка од Индија која беше растргната помеѓу традиционалното индијско семејство и мажот што истото семејство и го избра од една страна и од друга Вулфганг во кој беше навистина вљубена и беше дури спремна да скокне од балкон заради него, за да на крај ги избрере и двајцата.. Девојките од Индија во реалноста немаат право на избор, други избираат за нив и нивниот живот. Ако го избереше само тоа едно што милион пати нагласи дека го сака, е тогаш според мене ќе беше fuck the system. But that's just me. :)
    А таа остана и со него за да не го повреди и него и семејството + Вулфганг знае таа што вистински чувствува и затоа немаше никаква љубомора ниту пак беше типичен љубовен триаголник како во други серии што не знаат кого саакат. Тука беше јасно од самиот почеток..

    Вулфганг со розова јакна :inlove:
     
    На Someonespecial, 1209 и simonka93 им се допаѓа ова.