Sex & the City

Дискусија во 'Сингл' започната од MarilynMia, 30 јуни 2013.

 1. tinan

  tinan Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2012
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  1.272
  Пол:
  Машки
  Несигурно, |( , абе ајде.

  Само да знаеш дека си имаат и они градинари (25-6 годишни), а као нешто бараат за озбилно ;)
   
 2. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.039
  Ц, преценувањето е проблемот. Како може да се погледнеш у огледало и да си речеш „Види ме колку сум најубава, згодна, најуспешна во работата, имам пари, леле колку сум паметна значи, надпросечно интелигнетна, ауу очиве какви ми се најубави, па косава лепршава, светото е мој, јас сум најбитна...„ А за друга девојка да кажеш „Просечна, мивка, дебелка е, многу е слаба бе коските и се бројат, леле косичено какво и е ко метла, пфф само средно завршила, абе работи ко продавачка у бутик сирота...„
  И? Огледалото лаже, самокритичноста помага. Имате многу нереални очекувања.
  Живеам у филм, као мажи не ме интересираат ќе си бркам кариера и оп 33 години со топ кариера, ама маж нема. Па сеа абе маж ми фалиии :sweat: А зашто неможеш и тоа и тоа да го имаш? Затоа што не си се потрудила нели, не си сакала, или којзнае што. Сега очекуваш некој принц на бел коњ, уствари не, сега би се задоволила и со просечен дечко (кој од старт го омаловажуваш) Мислам ти си нели над просечна |(
  Ете ме, просечна девојка сум, работам, учам, градам кариера која ја почнувам од дното, имам дечко и плус имам и куче :!: И кога ќе се погледнам во огледало знам дека сум просечна девојка, не ми смета тоа :) И јас сонувам за успешна кариера, но не по секоја цена. Погрешни приоритети сте имале, неможе да се фокусираш само на едно нешто, мораш да правиш баланс ако сакаш да бидеш вистински среќна. Ај сеа уште еднаш погледнете се во огледало и решете си го проблемот, очекувањата направете си ги реални, и за почеток не омаловажувајте никого, затоа што таа просечна девојка која ја омаловажувате е можеби три пати посреќна од вас.
   
  На Makedonka007, Gea, teddybear и 11 други им се допаѓа ова.
 3. avita

  avita Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  133
  Допаѓања:
  31
  :D ;( или нз што, ама мислам дека америчките филмови премногу влијаат на простодушните душички.. како прво па и да имаш кариера.. не си којзнае што ..си постигнала, едноставно си се фокусирала околу тоа и ете ти кариера. и тоа тие ништо ново..огранчиен човек успешен на едно поле заузден, може да постигне само едно во живоот ама не и повеке работи.што има тука да се сметаш за посебна најубава или модерна или дека си некој лик од амерички филм. смешки.. да жена со кариера ама покрај себе и маж што ја сака и 1,2 дечинја куче во куката .. опкружена со лјубов.. ете тоа е жена за пример и обично таквите жени се толку скромни.. толку и убави жени сто ги познавам да им се дивиш.. па боже мили ако треба да се земе пример ете ви ја принцес дајана .. .. направи светот да те сака и покрај сета работа што ја имаш, мок, пари, убавина тоа е битно а не многу сам си најубава најпаметн/ а. ахххххххххххх.. Ч)) како и да е старечките домови ке имат добар профит од таквите размислуванја. светет оди во пропаст нели??.. сум за кариера.. за самоизградуванје не се сложувам дека жената служи за чуванје деца чистенје и тие работи. ужасно ме нервира таквото размислуванје ама сум за скромност .. и .. ништо повеке ...
   
  На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kva

  kva Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  337
  Интересни размислувања.
  Еве го и моето:

  Во време кога жената завршува високо образование како и мажот, нормано е да се очекува таа да
  постигнува и високи позиции на работа или во општеството;
  Но истот така и погледите во семејствата се променети:
  порано целото наследство одело на синот, додека керките добивале само чеиз, а во побагатите
  семејства може и нешто повеке; колку и да велиме љубов, љубов, ама се знаело
  жената имала помалку ‘‘ акции‘‘ и следствено нејзиниот глас имал помало значење;
  Е сега работите се менуваат, многу родители го решаваат или помагаат во решавањето
  на станбеното прашање на девојката уште додека е ’сингле’, и помагаат да најде работа,
  а во оваа подршка, придонесуваат и нашите напатени мајкички кои , да не се лажеме,
  многу добро почувствувале што значи да си немаш своја паричка или да си втора виолина.
  Не сакам да кажам дека се е во парите, ама после неколку години брак богами...
  Е сега според мене , можеби мајките кои имаат синови треба малку поинаку да ги воспитуваат во однос на девојките кои се самостојни.
  Мислам дека се потекнува од семејството како основна клетка во која растеме и се развиваме како личности, прашајте било кој психолог ке ја потврди улогата на воспитувањето (домашно).
  Е сега, кога една оваква девојка ке се најде во општеството, неможе да не е посакуван “плен“ ,
  арно ама колку спротивниот пол е спремен дека треба да соработува со својата партнерка ,
  бидејки акциите се 50:50? Значи реков ПАРТНЕРКА.

  продолжение
  Значи ЖЕНАТА ТРЕБА ДА БИДЕ СОПАТНИК, а не просечна личност со која ќе може полесно да се излезе на крај, која ќе биде послушна, и пред која ( или покрај која, не можам да најдам најсоодветен термин во моментов) посилниот пол ќе може да се реализира себе си или пак во подецнежните години од бракот , ако таа е добра душичка, не дај боже може да послужи за лечење на некои фрустрации од проблемите на работа, или неспособноста да се излезе на крај со проблемите кои секако ке се случат.

  Споменувањето на терминот просечни девојки (жени) и изборот од страна на мажите на таква жена пред оние ’непросечните’ :) , мене ме упатува пред се на фактот за ПРЕСМЕТЛИВОСТ од страна на мажот. Значи ке се заљубам во таква и таква жена , но нема во таква и таква. Хм,... па нели срцето не бира? Каде е овде хемијата и љубовта ако јас си речам е нема да се заљубувам во успешен маж, ке се заљубам во просечен, значи однапред си ставаме блокади и предрасуди. И што ако тој сретне успешна жена и меѓу нив се случи хемија и љубов? Ако претходно имал предрасуди или ако не дај боже бил така воспитан од мајката (тоа се проекции кои секојдневно спонтано му се случуваат така да после кога ке стане возрасен маж, не е ни свесен како постапува и дали е тоа правилно, овакви проекции има и кај женскиот пол секако, соодветно, затоа претходно реков дека домашното воспитување е многу значајно)
   
 5. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  4.026
  Допаѓања:
  24.986
  Да се разбира , жените од 30+ год се сингл бидејќи се мажите криви ... кој друг ако не мажите , они само на секс мислеле , не сакаат врски , ако повеќе пари заработувала не ја дружеле ........

  Никако не е тоа бидејќи девојќата ги одбивала (во некој случај и понижувала) тие што и се пуштале и ја сакале нејзината љубов надевајќи се дека тие она што ги свиѓа ќе ја погледнат , кој нажалост погледнале некоја друга..... , пребирливоста , преценувањето и мислејќи дека светот се врти околу нејзе и ред други лоши карактеристики ја донеле да биде сингл на 30 год (95% случаеви)....


  Мажите биле криви , како не , ќе се тешиме ... самата си крива што си сингл .
  И јас можам на 30 год да бидам сингл и да се вадам на тоа , еј жените само пари сакале , еј ова , еј они се криви .... како да не.

  Мажи има колку сакаш , ама со она , овој вози фичо ,оној носот му е голем , третион грд е у фаца , ова она и ете ти .....

  Лесно е да се дојде на форум и одма , сингл сум ... мажите се криви.


  Па уште започнува реченицата , Максимално образовани (Мастер, PhD) ... сакаш биди и Анјштајн ако си ладнокрвна ,морбидна (insert random negativni karakteristiki) кучка(се извинувам на изразот) во карактер никој нема да те земе за жена....

  Мажите биле криви , абе ајде ......
   
  На Sweetheart87 и Ilusionist им се допаѓа ова.
 6. kva

  kva Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  337
  Искрено, ако мене некој ме прашува, јас од оваа временска дистанца ке кажам дека
  да, најдобро за жената е да си седи дома да си гледа кука, 3-4 па и 5 дечиња околу неа, зошто да не?
  Јас додека студирав кога ме анкетирале секогаш одговрав дека сакам да имам деца најмалку 3 а може и 5, зошто да не. Навитина тоа сум го мислела. Ама 5 усти треба да се нахранат. Подоцна сватив дека за да можам да седам дома и да ги одгледувам тие 5 деца ми треба некој богат, интелигентен успешен маж.Нели е така? Кој сака децата да му бидат мрсулави(треба тоалетни марамици и тоа не за 1 за 5 деца), треба памперси, треба, треба,... многу работи требаат.
  Е арно ама во тоа време тешко бе да најдеш таков маж :rofl:. Реткост.Кој просечен маж ке беше во состојба да заработи за 5 деца, и плус ние двајца =7 :tmi: не е малку нели? Да не се лажеме едни интелектуалци сигурно нема да сакаат децата да им растат како што растеле децата пред 50 години?
  А мене и покрај тоа што имам завршени технички факултет не ми сметаше да седам дома и да ГЛЕДАМ КУЌА. И кога собрав 2+2, како математичар заклучив дека ќе мора и јас да работам и да заработам, ке мора моите да ме подржат повеке отколку што мајка ми добила подршка од нејзините, и брат ми ке мора да прифати дека некои работи (може не 50:50) да подели со мене. За волја на виситната може нема да ми верувате овој муабет сум го правела и со други ’инженерки’ и нивните ставови биле исти:

  И покрај тоа што имаат факултети, нека биде тоа за лична сатисфакција, но не им смета ако
  мажите заработуваат доволно за семјството, тие дома да гледаат кука, деца па и сопругот се разбира и нему му треба нега ;) , поинаку е одморена средена жена во споредба со некоја која се врака дома
  исто со мажот, па треба со деца да се занимава , па со кука, па со садови, со перење алишта, на крај исцрпена како лимон, ке почне да губи на лепота и последица се знае: мажот ке почне да си гледа по други жени(чки), просечни, потпросечни, нарпросечни, нема многу да бира :x .
  Ве уверувам дека многу жени во брак, современи , еманципирани, го рекле ова: абе најдобро е жена дома деца да си гледа, ама кога не стига, што ке правиш, мора на работа.
   
  На Sweetheart87 и Ilinaaa им се допаѓа ова.
 7. bliznacka

  bliznacka Нов член

  Се зачлени на:
  2 април 2012
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  37
  Натпросечна заради Мастер и пи-ејџ-ди, секој втор го има тоа денес, не? Да бевте толку натпросечни ќе ви се редеа ергени пред врата досега, немаше сами да се фалите на форум. Дали натпросечни луѓе се внесуваат во сапуници од типот Сексот и градот :?: ?
   
 8. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.071
  ^
  Да. Сексот и градот е за натпросечни, а турските серии се за просечните :D Гледаш ли Доктор Хаус-веќе си гениј...
   
  На Yowannty и mims-89 им се допаѓа ова.
 9. kva

  kva Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  337
  Ке ја цитирам Трендафилка и потполно се согласувам со неа.
  Конкретно за нашиот простор можам да кажам дека и покрај модерното време, ние имаме друг темперамент и карактер, негуваме други традиции и поинаков начин на живот, и жената кариеристка е едноставно (ајде ќе кажам „непожелна“, не ми текнува посоодветен збор)

  Кај нас ке треба да се почека повеке време да ни ’легнат’ некои работи и да се воспостави рамнотежа помеѓу традиционалниот живот и модерното време.
  Трендафилка, единствено малку ме засегна “жената кариеристка“. Има жени кои се оддаваат на кариера, да, ама која е генезата. Но за волја на вистината денес нависитна е сурово во бизнисот.
  Некои на форумов дадоа многу негативни коментари за жените кои не биле просечни во смисла не знаеле да бидат домакинки, да готват,... Кај сте ги виделе? Може тоа се изолирани случаи. Јас пак познавам жени кои едноставно ги бидува за се: и за работа, и за забава, и пријатни се, и ситуирани, и ке ти зготват убава храна, и знаат јазици, кул и фер женски.
  Ама имаат една маана: непожелни се! И не знаат(не можат) да си најдат ПАРТНЕР!
  ПАРТНЕР а не МАЖ или МАЖЈАК,
  Современата сингле жена бара ПАРТНЕР. Знаеме што значи овој термин нема потреба дополнително да се објаснува, нели? ЖИВОТЕН ПАРТНЕР со кој ке дели се!
   
  На Ilinaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  6.930
  Допаѓања:
  119.986
  Пол:
  Женски
  Има едно шо знам често да си го повторам... "во животот 3 работи ме растажуваат: болни деца, повредени животни и кога ќе видам кој се има факултетска диплома"!!
  Не ми е јасно како давате толку значење на (Мастер, PhD) коа денеска условно кажано со диплома се сретнува и најнеписмената раја?
  Дипломата никако не е меродавна за интелектуалноста кај поединецот.

  Додека пак физичкиот изглед е ствар на укус. Ние сите за себе сме си најубави (освен коа сме во ПМС) :lol: ...(освем за мама) ќе постои и некој друг за кој секоаш ќе бидеме :) за некој ќе сме просечни а за некој ружни... укус е тоа..

  Јас мислам дека за да одржиш здрав однос со машко, пресудни се старите морални вредности како меѓусебното почитување, доверба и разбирање, дипломата нема врска..... харизмата и те како има :)

  И да, ние сите, кариеристи или не... со диплома или без..најубави или само убави, комплицирани или едноставни... и покрај тоа шо сакаме да се претставуваме како авторитетни и моќни жени на 21ви век, на крајот од денот, сите ние потајно сакаме да бидеме "спасени" од посилниот пол... тоа ни тече во вените. :) Треба само да им го дозволуваме тоа одвреме навреме :D

  Горда на мојата просечност... целам кон ѕвездите... зарем не го правиме сите ние тоа?
   
  На Makedonka007, Sweetheart87, sadgirl21 и 2 други им се допаѓа ова.
 11. bliznacka

  bliznacka Нов член

  Се зачлени на:
  2 април 2012
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  37
  А Декстер :?: ?
   
 12. kva

  kva Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  337
  ISTRAŽIVANJE Idealna hrvatska žena sve je manje samo majka i domaćica
  Slika idealne žene promijenila se u zadnjih 18 godina najviše kada je riječ o njezinoj ulozi majke i domaćice, dok je 24 posto hrvatskih građana tada smatralo idealnom ženom onu čija je uloga isključivo briga o obitelji i djeci, danas takav stav ima njih 14 posto, najnoviji su podaci agencije GfK Hrvatska.
  Ta je agencija u svibnju ove godine na tisuću ispitanika provela istraživanje o percepciji idealne žene među hrvatskim građanima, u smislu njezinog poslovnog angažmana i angažmana oko obitelji i djece, a dobiveni rezultati uspoređeni su s prethodnima, od kojih je prvo provedeno 1995.

  Od tada do 2007. rastao je broj građana koji smatraju da bi idealna žena trebala biti uspješna, zaposlena žena koja gradi karijeru, dok se o obitelji i djeci brine uz pomoć neke druge osobe. Istovremeno se smanjivao broj onih koji su idealnom ženom smatrali onu koja radi na manje odgovornim poslovima, ali se brine o obitelji i djeci.

  Proteklih šest godina nije se bitnije mijenjao broj onih koji idealnu ženu zamišljaju isključivo kao domaćicu i majku, kao ni broj onih koji idealnom ženom smatraju zaposlenu ženu angažiranu u javnom i političkom životu, 2007. kao i 2013. to ih je mislilo pet posto.

  U tom razdoblju ipak se najveće promjene u percepciji idealne žene odnose na povratak žene obitelji i djeci uz poslovni angažman manjeg opsega - 12 posto je više onih koji idealnom ženom smatraju onu koja radi na manje odgovornim mjestima te brine o obitelji i djeci, dok je pet posto manje onih za koje je idealnoj ženi na prvom mjestu poslovna karijera.

  Kada se usporedi slika idealne žene u očima muškaraca i žena, žene pripadnice svog spola više vide kao karijeristice, 38 posto žena i 31 posto muškaraca, kojima je idealan 'ljepši spol' još uvijek više usmjeren na brigu oko obitelji i djece.

  I mlađi od 34 godine vide idealnu ženu kao onu s karijerom na prvom mjestu (48 posto), slično misle Zagrepčani (51 posto) i Istrijani (45 posto) te neoženjene/neudane osobe (47 posto).

  Istraživanje je pokazalo i zanimljiva odstupanja kod slike idealne žene u odnosu na njenu stvarnu poziciju, odnosno kako žene vide idealnu ženu, a kako same sebe. Najveća odstupanja između želja i stvarnosti postoje u ulogama žene kao majke i domaćice te kao karijeristice.

  Žene su u Hrvatskoj u znatno većoj mjeri majke i domaćice (njih 24 posto) nego što takvima zamišljaju idealnu ženu (12 posto). S druge strane, samo su 21 posto žena u Hrvatskoj uspješne poslovne žene koje grade karijeru, a 38 posto idealnu ženu vidi kao karijeristicu.

  Nedavno objavljeni podaci Državnog zavoda za statistiku ukazali su pak na prevlast žena u odnosu na 'jači spol' u područjima znanosti, medicine, školstva, sudstva. Iako su većina među doktorima medicine i specijalistima te nastavnicima, a i više su od 70 posto sudaca na općinskim, trgovačkim, prekršajnim sudovima, muškarci još uvijek prevladavaju na jako visokim ili političkim funkcijama.

  Muškaraca je među sucima Ustavnog suda 62 posto, Vrhovnog suda 51 posto, 80 posto je muških saborskih zastupnika i ministara, a čak ih je 86 posto među veleposlanicima. Također, žene u prosjeku imaju 10 posto niže plaće od muškaraca.

  Istraživanje GfK o percepciji idealne hrvatske žene provedeno je metodom osobnog intervjuiranja na tisuću ispitanika starijih od petnaest godina.  (Hina)
   
 13. DELFIN-15

  DELFIN-15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2012
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Машки
  Се она што беше кажано досега во темава, повеќе или помалку е вистинито. Јас само би додал дека во принцип голем дел од луѓето( и машките, не само девојките) со повисоко ниво на образование и некаква “ветувачка“ кариера премногу рационално гледаат на нештата.
  Ретко дозволуваат да ги поведе чувството, неповторливоста на случувањето, совршеноста на моментот.....
  Едноставно, не се доволно спонтани, пресметуваат како некоја емотивна врска со личноста која им се допаѓа ќе им влијае на животот, работата, доколку се повозрасни се обидуваат да направат споредба со поранешните искуства, па се премислуваат, а времето одминува....
  Има мажи(можеби не се мнозинство) на кои им се привлечни самостојни, интелегентни, способни девојки-интелектуалки, меѓудругото посветени и на кариерата, но од причините кои ги наведов погоре и едните и другите тешко се одлучуваат да си дадат шанса и така си ја оневозможуваат и сопствената среќа.
   
 14. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.318
  Допаѓања:
  5.254
  ,,Бирала Бирка ќоравога Мирка,, :D

  Мислам дека проблемот е во преценување, самобендисаност и егоистичноста. Таквите луѓе малку даваат а многу очекуваат. Ок, секоја чест да имаш успешна кариера на 30+ па и на 40+ со дипломи, признанија, висока плата ,стан, кола и сл. ама забораваш т.е се губиш во таа машина на емоционален план. Кога мислам на емоционален план не мислам само на љубов и секс туку и на себичноста која расне внатре во тебе. Биди и најначитаната жена и имај илјада дипломи кога отвориш уста при прва конверзација тој веќе знае колку е сат. Не лети високо зошто кога ќе паднеш ниско многу боли. Не барај грешки во другите туку во самата себе си. Самокритичноста е најголемото оружје за тоа.
  Факт е дека дипломата не е воопшто никакво мерило за интелект а уште помалку парите па и поимот ,,просечна,, жена /девојка не ви го разбирам али ај на кого колку му сече секирчето :)
  Што се однесува до серијата зарем не ја свативте поентата на Сексот и градот? Не ја разбравте стерилноста на општеството и комерцијалниот трик на продажба на серијата...

  Успешна жена/девојка според мене е онаа која знае да балансира меѓу приватен и професионален план, која знае да дава и прима љубов.
   
  На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.