1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Sharenting - Дали приватноста и сигурноста на децата е заштитена?

Дискусија во 'Дете' започната од AnaKarenina, 16 јуни 2018.

  1. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.380
    Пол:
    Женски
    Мене не ми сметаат родителите кои споделуваат слики од нивните деца. Нивно право, исто како што е нивно право како ќе го воспитуваат детето, како ќе го хранат итн. Јас лично многу ретко споделувам слики, и од детето, и од мене. Можам да кажам, скоро ич. Користам само фб, и во пријатели мора да имам некои "пријатели" кои не сакам да знаат многу за мојот приватен живот, а и професијата ми е таква, што јас лично не сакам да се експонирам. А што се однесува до безбедност, може ќе ви звучам параноично, ама јас мислам дека тој што сака да добие информација, ќе ја добие и без другиот да поставува слики и останато. Едноставно живееме во таква ера, каде што сме сликани и снимани без да знаеме. Само на нет колку може да се најдат слики од јавен превоз како некој е облечен вака или така, направил ова или она, и џабе е сѐ, законот не те штити. Ако не се гледа лицето ок е, демек само лице треба некогаш за да се препознаеме.
     
    На Tan4ence, Someonespecial, lovestoneddd и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Lolo5

    Lolo5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2017
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    796
    Пол:
    Женски
    Не ми смета доколку родителите објавуваат нормални слики од своите деца, иако јас на пример не би сакала некој да објавува слики од мене без мое знаење или дозвола. Ама под нормални слики подразбирам некои кои нема да ја нарушат приватноста на детето и нема да го засрамат. Не е во ред да се објавуваат слики од дете што плаче, што е валкано, или пак уште полошо, што е голо. Мене како малечка ме сликале гола и кога ги видов тие слики не ми се допаднаа и малку фалеше да ги искинам. Сега ги чувам кај мене и не дозволувам никој да ги гледа, а не можам да замислам како би ми било да видам некоја таква слика од мене на Интернет.
     
    На WildMk, lovestoneddd и makedonkamak им се допаѓа ова.
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.914
    Допаѓања:
    32.522
    Пол:
    Женски
    Ставам слики од децава на фб. Сите што ми се пријатели на фб лично ги познавам. Не претерувам со сликите.
     
    На makedonkamak и Lolo5 им се допаѓа ова.
  4. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Се што е умерено е во ред според мене, користам фб и инстаграм, приватни, со круг на пријатели кои лично ги познавам. Слики необјавувам често и кога објавувам се пристојни. Факт е дека некои мајки претеруваат посебно на инстаграм со по 20 стори и уште толку слики, вчера стори во базен машко дете 8-9 годишно и женско две годишно со голи гениталии :puke: На форумов не ставам ни мои ни од дете за заштита на приватноста.
     
    На cresa-jagoda, SummerGirl, makedonkamak и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Ние родителите треба да внимаваме на оваа тема. Кога ќе се присетам на mama25 како постираше нечии деца без никаков срам, треба да се замислиме дека и нашите слики може да ги злоупотреби некој. Овде ставам слики од ќерка ми , но ликот и е сокриен, а на фб ставам и мои и нејзини многу ретко.
     
    На toogood, Lolo5 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.914
    Допаѓања:
    32.522
    Пол:
    Женски
    Заради такви злоупотреби треба да се внимава кого се прифаќа за пријател на фб.
     
    На cresa-jagoda, makedonkamak и Lolo5 им се допаѓа ова.
  7. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Тоа, да. Кога ќе размислиш и не можеш да знаеш кој што носи во главата од истите тие пријатели.
     
    На cresa-jagoda, toogood, Lolo5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Објавување на слики од сопствени деца на фб и инста и не е така опасно колку објавуње на форум... жално
     
    На WildMk, cresa-jagoda, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Nikogas ne sum postirala moja slika nitu pa na deteto na niedna socilna mreza.
    Kolku znam I deteto ne postira nisto, taka im e zboreno vo skolo (zboreno sekoj den, na sekoj cas).
    Sliki mozat da postiraat bez otkrivanje na fizionomijata.

    A sto mislite za ona populanoto (ne samo na FB nego I ovde na forumov). "nie vecer odime na odmor I ke ostaneme 10 dena". :tmi:
    Epa vie organizirani kracii I po nekoj spreten solo kradec navalete, kaj nas doma e slobodno slednive denovi. :D
    Se sekavam deka ova im go rekla ucitelkata na decata vo skolo koga bile treto odd. a sega ima 20 god.
    Zalno nekoj deca od treto odd go znaat, a nekoj majki seuste go postiraat I ja zagrozuvaat bezednosta na semejstvoto, ama neli najvazno e drugite da znaat deka " ideme na odmor ". :lol:
     
    На TheSecret, cresa-jagoda, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.914
    Допаѓања:
    32.522
    Пол:
    Женски
    Слика од децава нема никогаш да ставам на форумов. Ниту моја. Ако некој сака да се запознаеме, бујрум. Нека пише лп. Поопасно е овде да ставиш слика, отколку на фб. Барем таму знам кој ми ги гледа сликите. А и ако си ги криете лицата мислите дека нема некои членови да ве препознаат? Јас знам како изгледаат некои членки. Ги познав на фб. Напоменувам дека немам никој во пријатели. Ама ми излегоа како предлози.
     
    На elimkd и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  11. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.980
    Пред сѐ, да расчистиме една работа - што ставиме на интернет - тоа е таму, засекогаш.
    Без оглед дали бришеме, тоа е тоа. Затоа што ние даваме наша согласност да се користат нашите податоци, иако не со слика, име и презиме.

    Без оглед што ти е се сите пријатели, реално, еве некоја твоја пријателка е и моја, па таа лесно ќе ми прати слика што ти си ја објавила :)
    И јас на трет итн.

    Од форум и мене 100 души ми излегле, сум ги познала. Со оние со кои сакам да се спријателам ги додадов и им напишав која сум :)

    -------


    На темава, колку нашите податоци се предмет на трговија, убаво е да се погледне видеово


    И според мене, убаво е да ги погледнете следните видеа, затоа што се убаво објаснети работите, да може секој да разбере.

    So the result is that we have behavioral, preference, demographic data for hundreds of millions of people, which is unprecedented in history..... so in my lab and with colleagues, we've developed mechanisms where we can quite accurately predict things like your political preference, your personality score, gender, sexual orientation, religion, age, intelligence, along with things like how much you trust the people you know and how strong those relationships are.


    What happens if Facebook, Google, Twitter, LinkedIn, cell phones, GPS, Foursquare, Yelp, Travel Advisor, all these things you deal with every day turn out to be electronic tattoos? And what if they provide as much information about who and what you are as any tattoo ever would?



    Сега, да не се разбереме погрешно.

    Јас сум љубител на смарт технологија.
    Максимално ја користам.

    Колата ми е смарт, телефонот веќе... нема нешто за што не го користам.
    Не сум преактивна на социјални мрежи, не честитам родендени, ниту годишнини.
    Гугл точно знае каде живеам и каде работам, па секој ден, точно во 07:40 и 16:00 ми стига известување по која рута да возам, за најбрзо да стигнам.

    Не гледам проблем во споделувањето на овие информации - затоа што сметам дека не се опасни, барем мислам така.

    Но, споделувањето на интимни моменти од животот - на пример, слика од после пораѓање, голи бебиња, премногу инфо за нас - и децата, сметам дека е беспотребно изложување на ризик.

    Треба јасно да имаме на ум која е границата помеѓу - го користам интернетот за нешто корисно - и го користам интернетот да се пофалам на моите пријатели.

    И не е толку трагично споделување на слика од детето како си игра со играчка, всушност - океј е - но, на фејс сме свесни за постоење на разни групи, неколку ќе споменам, сигурно имате со што да ме дополните, јас од она што го имам видено издвојувам:

    - антивакс групите - детално споделување на информации за здравјето и здравствениот статус на најчесто, сопствените деца, во групи во кои членуваат илјадници непознати луѓе (и потенцијално, “компании“ кои точно знаат што барате и тоа и ќе ви го понудат)
    - групите за мајки и деца - не можам да поминам преку сликање на гениталии на дете и објавување на истите на интернет. Не е нормално, не е во ред и не треба така, каква сака мака имајте.
    - намерно и свесно откривање на име, презиме, пол, возраст, занимање, лик... во само една реченица - доста застапено во групите како - ајде да се запознаеме (сите ние 20 000!!)
    SmartSelect_20180620-134656_Gallery.jpg

    Постојана потреба од запознавање, а ова е еден од пократките и помалку деталните одговори.

    20180620_134832.jpg 20180620_135218.jpg


    И секако, овие објави ми се најчудни.
    Во група од 20 000 луѓе, да објавуваш прв роденден, прво запче, прв збор, полуматура.... итн, итн, итн.

    20180620_135439.jpg
     
    На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Зошто од фб групи ставаш слики од нешто што е застапено и на форум на кој си скоро секојдневно активна? Од што си поточно запрепастена и изненадена?
     
  13. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.980
    Форумот е посебна приказна.

    Тука, за разлика од фејс, сме со псевдоними, па ајде, што рече @danichap мислам, само лик нечиј гледаш, а децата се менуваат. Не знам дали би споделувала лично такви слики, но ете.
    На фејс се со цело име и презиме, и дополнително даваат свои информации, место на живеење итн. Затоа мислам дека е поризично. Можеби и грешам, не знам.
     
    На Joi му/ѝ се допаѓа ова.
  14. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.144
    Па да, не е ликот некоја голема работа.
    Голем дел од фб ти знаат адреса на живеење, презиме...
    Ако сака некој да злоупотреби некоја информација или не дај боже податок поврзан со дете знае на која врата да тропне.
    Освен нели, доколку објавуваш гениталии од детето или пасошот, сеедно каде, тогаш е друго според мене.
    А што е фер што не е фер... секој родител сам нека си одлучи за неговото дете.
     
    На Joi, CameliaMiller и NarCis@ им се допаѓа ова.
  15. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.980
    Тоа и мене ми беше поентата.
    Ликот како таков, посебно на дете, ништо не значи.
    Многу поопасни се самите информации кои свесно ги споделуваме онаму каде што не се трудиме да бидеме анонимни.

    Јас немам проблем со тоа колку светот знае за мене - но важно е да бидеме свесни, да знаеме.
     
    На WildMk и NarCis@ им се допаѓа ова.
  16. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Ако се заинтересирал некој нешто многу е тешко да дознаеш во кое школо учи (едно или две училишта во помали градови и најблиското училиште во поголеми), кога се враќа од училиште, по кој пат оди, родителите каде и кога одат на работа, кој го чува и слично. Чунки Америка сме па некој чека на фб да објавиш кога детето роденден има и нешто да смислиш :^) оти инаку многу тешко е.
    Или пак на форум само ликот му се гледа на детето, ништо страшно а цел форум знае која е, каде е, како се вика, од каде доаѓа, што работи и како и тече секојдневието.
    Јас немам проблем со ставање слики од свои деца, во паники и стравови не планирам да живеам, само ова вашево -на форум ако ама на фб страшно е...малку смешно е.
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.144
    Да, свесно а понекогаш и несвесно, се споделуваат многу информации. Доколку некој “решил” не му треба слика од дете за да почне да демне некого, да препознае, да му прави проблем со брачен партнер/свекрва/пријател...
    Постојат информации кои може да нарушат безбедност и постојат слики кои навлеваат во интимната приватна сфера. Што е најинтимно е очигледно дискутабилно и не постои единствен став, посебно кога во очите на едните таа слика би прекршила некои морални норми или безбедноста.
     
    На CameliaMiller и NarCis@ им се допаѓа ова.
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Ако ставате на интернет фотографии каде сте разголени, или уште полошо, вашите деца се разголени, не се само под ризик од македонците кои ги гледаат.
    Фотографии со голи деца, неретко завршуваат на педофилски сајтови на дакр веб. Не им даваме пристап само на оние околу нас, туку на целиот свет... интернетот ни го 'дава' светот со брзина од еден-два клика.
     
  19. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.980
    Јас не викам “ако“ ни на форум, ако на мене алудираше.
    Ама јас немам дете, не знам што би правела - најверојатно не би споделила.

    Чим од сама себе немам потреба да споделувам слики тука, не верувам дека и од дете би споделувала.

    Затоа кажав - немам проблем со тоа некој да знае за мене, тоа се сепак општи информации.
    Немам слика ставено, па ме препознале неколку луѓе.

    Но, сепак, кога сме кај информациите - јас лично сметам дека не треба во групи со илјадници луѓе да споделуваме ДЕТАЛИ од нашите животи, посебно не чувствителни информации - како здравствена историја, пример, семејни проблеми (пречесто во групите за развод во детали се зборува за судски процеси во тек....) итн. Голи деца објавени се сосема друг левел на забеганост според мене.
     
    На Joi и NarCis@ им се допаѓа ова.
  20. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски
    Кога би имала дете никогаш не би постирала слики на форумов, не знам зошто но ете не ми се доапаѓа тоа. Но немам ништо против други да постираат слики, секој нека си прави што сака.
    Ниту кога би била бремена ниту кога ќе се породам би ставила слики на фб додека малку да потпорасне, ама тазе родено не.
    Можеби малку ќе искочам од темава, но би сакала да напишам за тоа.
    Имам една познаничка којашто на фб, на инста постираше слики од ултразвук уште точка беше бебево. Значи еден куп слики постираше на ден, па кога и потпорасна стомакот па се од него ставаше, па кој месец била, какво бебето било мора ли сите да знаат за тоа, мора ли сите детали од животот да се објават. Мене тоа воопшто не ми се допаѓа и никогаш не би правила така, тоа е веќе претерано.
    Пред некој ден се породи и веднаш како што претпоставив објави слики.
    За секој не е фб и сите други социјални мрежи.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.