Shettles метод за зачнување - кога се зачнати вашите дечиња?

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 3 февруари 2017.

 1. BellaS

  BellaS Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  960
  Допаѓања:
  906
  Пол:
  Женски
  Бидејќи не сретнав ваква тема, ми се виде интересно да споделат искуство мајките овде, дали имаат зачнато во плодниот период и дали резултатот е момче или девојче, или дали зачнале неколку дена пред овулација. Гледам дека овој метод, Shettles метод е актуелен по другиве земји па чисто за забава кој е расположен да смени искуства за нивните мали ангелчиња тука :)
  Кај мене на пример за првото детенце не знам кога сум останала бремена бидејќи сериозно се ,,зафативме за работа со мм,, и во неплоден и плоден период па имаме прекрасно синче, со второто неколку дена пред овулација почнавме 2-3 дена и пак е синче.
  Отприлика на кратко (а има и цела книга за методов) за ова станува збор:
  Доколку сакате момче: Воздржувајте се од односи три или четири дена од моментот на зачнување и така ќе ја зголемите концетрацијата и динамичноста на сперматозоидите. Зачнувањето мора да се случи за време на овулацијата, односно на 14 ден од циклусот, или максимално еден ден порано.

  Доколку сакате девојче: Сексот се препорачува два до три дена пред овулацијата, а по ова треба да апстинирате. Издржливите и виталните женски сперматозоиди ќе го дочекаат својот момент и ќе ја оплодат јајце клетката, додека послабите машки ќе умрат брзо во киселата средина.

  Екстра совет – за прецизно да го одредите времето на овулација и во зависност од тоа да го темпирате полот на детето, секое утро, во исто време, мерете ја базалната температура во анусот. Зголемување за 0.2 степени во средина од циклусот ја покажува овулацијата. Доколку сакате момче, тоа е идеално време за секс, но доколку сакате девојче, почекајте до наредниот месец и имајте однос три дена пред очекуваната овулација.
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.157
  Допаѓања:
  153.603
  Пол:
  Женски
  За првото не се сеќавам баш, ама мислам во плодни денови беше, машко е. За второво пред овулација и после тоа апстиниравме недела дена, и според ова погоре требаше да е женско, ама машко излезе :D
   
  На BellaS му/ѝ се допаѓа ова.
 3. BellaS

  BellaS Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  960
  Допаѓања:
  906
  Пол:
  Женски
  Хахах нешто како кај нас...
   
 4. irenadaniel

  irenadaniel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  887
  Допаѓања:
  1.328
  Пол:
  Женски
  Odma poslem ciklus izleze masko a sega vo plodni denovi zenska
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.953
  Допаѓања:
  101.797
  Пол:
  Женски
  Испробано и успешно сработено :emo: 8) првото е девојче
  Второто без планови и местенки од типот - дај шта даш :lol:
  А третово е чудо, мистерија и поклонче :inlove:
   
  На ₩anna Be Momm¥, mal.ecka, BellaS и 20 други им се допаѓа ова.
 6. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.519
  Moze da ima i vistina vo ova
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  6.967
  Допаѓања:
  58.835
  ами нормално дека во овулација ке останеш бремена неможе поинаку
   
  На ♡BuBaLe♡ и Sesil им се допаѓа ова.
 8. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  6.967
  Допаѓања:
  58.835
  просто е да се чудиш
   
 9. BellaS

  BellaS Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  960
  Допаѓања:
  906
  Пол:
  Женски
  Сперматозоидите остануваат живи и до 5 дена, па на пр.доколку сте имале однос 5 дена пред овулација големи се шансите да се зачне. Секако дека сите знаеме биологија и кога се ослободува зрела јајце клетка и кога е овулација хаха.
   
  На Bebulleee, ♡BuBaLe♡ и meckicka им се допаѓа ова.
 10. SamovilkaH

  SamovilkaH Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2012
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  2.023
  Пол:
  Женски
  Ма и пред, ма и после овулација, навечер или преку ден, на полна или млада месечина, на кревет или на под, сите три деца ми се машки. Мислам дека мм има само машки сперматозоди, друго објаснување немам (facepalm) :lol: 8)
   
  На Ingvild, ₩anna Be Momm¥, majavel1 и 20 други им се допаѓа ова.
 11. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  6.967
  Допаѓања:
  58.835
  За да се водиш по ова погоре пишаното треба да знаеш со сигурност кој ти е плоден ден дли 14 дали 13 дали 18 дали 21 ден па да знаеш дали си останала бремена од односот пред да настане овулацијата или баш од тој однос на плодниот ден
  Е ама освен да одиш на мерење фоликули или со домашни тестови за овулација како ке знаеш дека баш денес ти е плоден?
   
  На ♡BuBaLe♡ и BellaS им се допаѓа ова.
 12. BellaS

  BellaS Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  960
  Допаѓања:
  906
  Пол:
  Женски
  Да тоа е муабетот, некоја што точно определила овулација и го испробала методов :)
   
 13. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.294
  Допаѓања:
  66.125
  Пол:
  Женски
  @Jagoda123 има вакво искуство :D успешно зачнато девојче :)
   
  На ♡BuBaLe♡, cresa-jagoda и Jagoda123 им се допаѓа ова.
 14. Jagoda123

  Jagoda123 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  2.467
  Допаѓања:
  11.093
  Пол:
  Женски
  Кај мене точно се погоди и со порвото и со второто бидејќи знам точно кога се зачнати.
  Менструација добивам на 28 до 30 дена.
  Синчето ми е зачнато на 14-ти ден од менструација, а ќерката на 12-ти.
  Колку има вистина во овој метод и тоа дека машките бебиња се зачнуваат за време на овулација, а женски два-три дена претходно, а колку пак е божја воља не знам.
  После синчето сакав ќеркичка и ја темпирав искрена да бидам.
  Ми се поклопи и овој метод, а и по календарчево ми испаѓаше девојче. Девојче и родив. :)
  Секогаш кога на мм ќе му кажам ете видиш, сакав ќерка и си ја добив по рецепт, ми вика не е по рецепт, шкртнато е од горе. :)
  Еве го и календарчето ако некого го интересира.
  Нека се живи и здрави и син и ќерка исто се сакаат! :l:
   

  Прикачени фајлови:

  На ₩anna Be Momm¥, 24.07, Barbie20 и 2 други им се допаѓа ова.
 15. BellaS

  BellaS Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  960
  Допаѓања:
  906
  Пол:
  Женски
  Според мене се е 50-50. На некои секако ќе им се погоди по табеливе на нет со месецот на зачнување и возраста, на некои не. Исто и со методов, кај некои еве успешно кај некои не, 50-50 веројатност не дека методот успеал или неуспеал :)
   
  На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. BellaS

  BellaS Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  960
  Допаѓања:
  906
  Пол:
  Женски
  Исто и генетика има удел :)
   
 17. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.663
  Допаѓања:
  11.437
  Ќерка ми е зачната на шести ден од циклус, имав прерана овулација додека сеуште крваев (пратено на гинеколог, да не се чудите од каде знаев :D ), син ми е зачнат 23 ден од циклус, со него па имав дупла овулација. Отидов на гинеколог, ми вика ајде здравје од нареден месец пробуваје, овулаијата ти е помината иако ме чудо што ендометриумот ти е здебелен. Пробавме само еднаш, еден и единствен пат месецот на 23-ти ден циклус и ете го индијанецот сега година и четири месеци. :D
   
  На mal.ecka, ♡BuBaLe♡, 24.07 и 2 други им се допаѓа ова.
 18. BellaS

  BellaS Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  960
  Допаѓања:
  906
  Пол:
  Женски
  Значи кај тебе успеал методов хахаа, супер еден принц и една принцеза :) Јас собирам искуства за да после 5-10 години сумирам за трета среќа - девојче :lol:
   
  На ♡BuBaLe♡ и elena.mak им се допаѓа ова.
 19. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.976
  Допаѓања:
  20.783
  Пол:
  Женски
  Ние за првото точно на 14-тиот ден имавме однос . После тоа апстиниравме , ама сперматозоидите си ја завршиле својата работа . Синче е . За второто , втор ден по менструација , исто после апстинирање , девојче излезе :D според кажаново точно е донекаде :wasntme:
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 20. BellaS

  BellaS Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  960
  Допаѓања:
  906
  Пол:
  Женски
  Претпоставувам дека методов успеал кај вас хаха, живи и здрави нека се тричките.
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.