1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Shto koga ne vi vredi zivotot?

Дискусија во 'Канта' започната од newgirl1, 6 октомври 2015.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    И многу помлади од тебе родиле па ете ги среќни, живи, здрави.
    Инаку затоа прво се мисли и се планира, па после се оставруваат плановите. Конкретно во твојот случај прво си требала да размислиш дали си психички спремна, па финанскиски итн итн па после да си преминела на правење дете. А да се вадиш на таа карта дека било непланирано, лудост, младост...тоа не пали. Сите сме(биле) млади, па тоа не е никакво оправдување за да го занемаруваш детето.
    Нормално дека сакаш да шеташ, и да уживаш без дома да плаче бебе по тебе, да одиш по кафиња без детска количка со тебе...ама ти си крива сама за се тоа.
    Посвети се на детето и мажот додека не е предоцна. Шеткај го детето по паркови, по игротеки па така ќе запознеш други млади мајки, а воедно и нови пријателки.
    Ти си ставила во глава дека ТИ си на прво место, ама ајде размисли дека сепак треба детето да ти е секогаш приритет. Тоа е малечко, невино дете што зависи од тебе....вклучи го мозокот.
     
    На ***nekoja*** и Eli23 им се допаѓа ова.
  2. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Точно така не кажа, ама се може да се промени, а најлесно е остави го.
    Во случајов не се прашува само таа, не го направила сама, а и се знае другиот родител.
    Тоа значи дека таа самата не може да одлучува за животот на тоа бебе. За него зборува еве вака„Детето е родено“ Комшиката да не го роди тоа дете!?
    Ете нека е и постпородилна депресија, е мајку му колку такви родилки има!?
    Едноставно не сака да се помири дека е родител и сопруга и дека треба да се посвети на семејството, а не на некакви си излегувања и лумперај.
     
    На tessie, DVAANGELA, Eli23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    @Daleron Не го направила сама, ама фамозниот дечко никаде го нема во приказната. Никаде не го спомна. Еве нека каже што тој размислувал, дали тој го сака детето, дали е среќен во принудениот брак? Или можеби имаат исто размислување?
    Тешко е да се бара разумност, рационалност и сериозност од млад пар што не користеле заштита, не размислувале, сега имаат дете, каде притоа мајката бара совети на форумот како да се спаси и да се врати на стариот живот, и како и секоја сапуница овде завршува со осудувања и тако даље.
     
    На Nausicaa, tessie и deskarada им се допаѓа ова.
  4. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
  5. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Ауууууууууууууууу сега се сетив на постовитеееееееееее. Фала ти очигледно си имаме работа со нездрава личност. Ај пријатно, нејзе не и требаат совети и треба соодветна институција.
     
    На Nausicaa, okcenzi, DVAANGELA и 4 други им се допаѓа ова.
  6. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Ова е друг пост од лани кога имала 24...
    Здраво феминки, извинете што отварам нова тема но потребна ми е помош, ако смета преместете ја или канта бидејќи не најдов слична, но сеедно, да преминам на проблемот.
    Имам 24 години, и имам врска од скоро 2 години.Една ипол. Он е 27.
    Предходната врска ми беше за никаде, идев со еден тип што не ме рецкаше 2посто, имам пишувано, но со овој сега сфатив дека ми е полошо.
    Со дечково се запознавме пред една ипол година, преку една другарка која му е роднина,но после се скараа и се тргна од нас. и почнавме врска.На почетокот се беше ок, се додека не почнавме да се зближуваме но наместо да биде како кај сите други, тој се сам си излагаше, не ме кажуваше дека сме заедно, излагавме само кај него во маало,како да сме 15 или 16 год. тоа е две населби од мојата, но со ниеден другар, седевме само онака.Проблемот започна кога рече дека сака да се жени, и јас од пусти страв да не го изгубам почнав да му зборам дека и јас многу сакам да се омажам, не размислував за последиците, но сите правиме грешки.Одлучивме да станеме сериозни бидејќи се правев за да го задржам.
    Се договоривме да идеме под ќирија, за да нема мешање, инаку тој не е баш од центарот на Скопје туку е од скопско село, но не е важно.Пред да биде овој наш договор се скаравме заради неговите пријатели кој што му викаа да не се жени и дека е подобро да седи во селото, искрено по муабетот не ми се бендисаа баш, а го живееја она- идеме по кафани, турбофолк, ку*вите до нив оние гранд стил..Знаете на што мислам :puke:
    И за да го тргнам од таму ајде заедно се, и пред да се преселиме ми се јави ми вика ај да се земеме викам ајде да живееме и ќе видиме. Се вселивме онака ок, но јас се бев сама он по кафани, на фб цело време наместо со мене, се каравме викаше ја да плакам кирија ја сум била жената се требало од мене..Он работи зима плата но се за него беше.Ајде некако го решивме и тоа, но за тој период многу се искомплексирав, цело време ми викаше ама си глупа смени се малце, леле оваа пејачкава ама е јака, леле онаа ама јаки слики има, инаку зборам за оние сељанкине што се носат како к... и така што се лигават.Неможев да се замислам тка да се носам, јас слушам поп, некогаш и друга музика зависи.На неколку пати само од кога се вселивме излеговме заедно и цело време му се лепеа некој такви, и само тоа со другарите збореа кој колку легнал и тоа пред мене:fubar: не излегувавме и еден ден излезе он сам рече ке иде до кај другар и го заборави фб.Немаше да приметам ако не го слушнев звукот кога ти пише некој.Станав да го одјавам но видов дека некоја женска му пишува од тие. Се напнав и почнав да му барам пораки и едвај не добив срцев удар.Закажување состаноци, па душо, срц сонце леле ми се згади :puke: Се скаравме и рече дека од љубомора така праел за да се напраи фаца и кажа дека ќе било лошо ако уште еднаш седнам кај него на фб.За слики да не зборам, многу грди имаше се со к.... но помина и тоа.Некако ги откачи но многу ми се лутеше дека го тргнав од нив.Се десија некој работи со некој од нив очи ќе си извадев и уште многу работи трпев.Сега се среди тоа и го заучив некако малце од малце да се смени.Напна за свадба откако се откачи од тие другари и другарки, сака што побрзо, неговите се како него се он у право се ја не чинам. Незнам што да правам страв ми е да го засакам иако од овие проблеми се поминати месеци скоро пола година но еве веќе таа пола година се измачувам.Што е најдобро? Зашто викаат дека ме сака? Сега нигде не иде сам и сегде ме кажува но пак не е тоа тоа, не е она вистинска врска.Како да го сменам? Иако сега е се ок пак не е тоа тоа..Шо би правеле вие? Досадна сум но ми треба помош :(

    И мислам дека стварно и треба помош,не е нормална...
    Претпоставувам приказнава е измислена од вистина ,деновиве имаше една мајка која го задуши бебето со ваква слична приказна...СТРАШНО!!!!!!!!!!!
     
    Последна измена: 6 октомври 2015
    На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    И да не го сака фамозниот мајката е таа од која детето во тој период има потреба од неа.
    Јас ќе бидам посурова од вас и ќе го додадам ова без да почувствувам грижа на совест.
    Не иживеана личност која дигнала нозе и од тоа задоволство ќе пати невино дете.
    Без денар со дете кое паднало од неа, го отфрла мајчинството и себе се става во прв план.
    Прости ми Боже, понекогаш не знаеш кому даваш дете.
    Не дека мојот твојот совет ќе даде плод, ми изгледа ко да цели на друг пат.
     
    На jacqueline.s и DVAANGELA им се допаѓа ова.
  8. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Девојко ,ова не е смешно,ни интересно,не си интелигентна воопшто,замарај се со други работи,поработи на психата
     
    На jacqueline.s, ku4ence и DVAANGELA им се допаѓа ова.
  9. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    А абортус дека е 1000-2000 евра, а одмор од 5000 евра :D онака од ракав.
     
    На okcenzi, DVAANGELA, Petar80 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Абе ајде,без грам мозок
     
  11. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Детево се мајтапи со нас ..... сешто ... внимание па макар и на форум (facepalm)
     
  12. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Лани во Ноември пишувано.

     
    На DVAANGELA и Petar80 им се допаѓа ова.
  13. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    И јас дојдов да кажам истото како феминките погоре..

    2 години се мртка девојчето по темите,стално со ист проблем и стално заглавува подлабоко,а можеби е трол.
    Ама не верувам да е трол,премалку интелигенција има :D
    Инаку што си посеал,тоа ќе си жнееш,нема друго да се каже за ситуацијата.
    Само немој од страв и досада да и текне второ дете да праи,оти јас ќе одам да ја абортирам,најозбилно.
     
    На Nausicaa, Rose96, ku4ence и 5 други им се допаѓа ова.
  14. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Нека ја затворат темава.
    Девојчево и јас го ,,протрашкав,, и видов дека последните години се нешто извољева, се не и е во ред, се неа будала ја прават...
    Има психички проблем таа.
     
    На Umbrella22 и Petar80 им се допаѓа ова.
  15. WhiteOne

    WhiteOne Активен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    Се надевам дека трола, зашто ако не... :x

    Или пак има премногу, па успешно се прави дека има премалку.
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  16. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    A zosto ne si abortirala ako ne si sakala da bides majka. Ti mene da mi bese drugarka uste koga si zabremenila bi te sovetuvala da abortitas. Stvarno e zalno da si go upropastuvas zivotot na 22 godini, zosto ne si sakala da si majka. Ne preostanuva nisto osven da ti kazam zapisi se na fakultet, ako imas koj da ti go cuva deteto :)
     
  17. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Изгледа не си и ги прочитала постовите.:( Здрав и нормален човек тоа не го пишува. Сума сумарум, пореметеност.
     
    На WORRIED.BT и referentka им се допаѓа ова.
  18. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Od telefon sum i se zaprepastiv ovaa ne znae kolku godini ima ednas 22 ednas 24 . Ednas razvod sakala pa sega ova. Luge ocajni za vnimanie neka si zaminat od femina. Cccc strasno
     
    На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.
  19. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Poznavam mnogu licnosti sto rodile deca ispod 22 godini vklucuvajki ja i majka mi , i site tie mi rekle kolku i da e tezok zivotot decata ni se najgolemata pricina da ziveeme , znaes zosto zivees , tie se nivnata radost , dusa me boli kako nekoi se macat da rodat deca no ne mozat , pa se borat na site nacini da dobijat deca , prosto se zgroziv od clenkata sto ne mu obrnuva vnimanie na bebeto a umot i e za zabavi , zurki , setanje , zosto Gospod im daruva deca na takvite sebicni luge kako tebe a nekoi se izgoreni za deca ... no coment !
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  20. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Ако имаше премногу немаше да си го троши времето вака.
     
    На ku4ence и Marossa им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.