1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Sleep paralysis - Парализа во сон

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Offspring, 17 јануари 2011.

  1. Emilija97mk

    Emilija97mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    539
    Пол:
    Женски
    Вчера ми се случи нешто слично но не знам баш дали е ова, ако може некој да ми помогне..
    Пред да заспијам беше, но не бев заспана само ме фати една дремка.. одеднаш се вкочанив како залепена за кревет.. не можев да го мрднам цело тело ни раце ни нозе, не можев ни да ги отворам очите како залепени ми беа капаците, ушите ми беа скроз затнати и слушав само зуења, немав глас не можев да зборувам а свесна бев за се не спиев
    Луѓе не знаете колку се исплашив, помислив удар добив толку готово е со мене..
    Бидејќи живеам со цимерка очајно сакав да ја разбудам да ми помогне но не можев ни да мрдам ни да зборнам иако внатре во себе викав на цел глас.. сето тоа траеше половина минута некаде и откако помина гласот ми се пушти и викав по цимерката можеше да ме слушни.. и од почетокот на сето ова како некој дух да влезе во мене не знам како да опишам и откако заврши како да го напушти моето тело..
    Но не видов никакви сенки никакви луѓе никакви работи како што обично луѓето гледаат кога го доживуваат ова.. и прв пат ми се случува...
    Инаку пред 2 недели почина дечко ми во сообраќајка.. и навистина не знам дали има нешто поврзано со тоа или е само дел од нашата физиологија...а последно нешто на кое што мислев пред да се случи ова беше да му пишам на другарот на дечко ми да идеме заедно на гроб кај него.. ама може и ништо да не значи тоа по цели денови мислам на тоа секако..
    И да напоменам, јас сум НАЈГОЛЕМ скептик за вакви работи, значи не сте виделе човек што повеќе од мене не верува во соништа и бајачки и натприродни работи и све од другата наука.. и секогаш сум се смеела на други кога зборувале за нешто вакво ама после ова не знам навистина...
    Ве молам за мислења навистина ми е многу тешко овој период..
     
  2. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Не е ништо натприродно, не се секирај. Тоа е психолошка состојба, состојба на умот, минуваш низ тежок период, не е лошо да поразговараш со психолог за да полесно го надминеш ова. :hug:
     
    На Istata od vcera и Emilija97mk им се допаѓа ова.
  3. Emilija97mk

    Emilija97mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    539
    Пол:
    Женски
    Разбирам дека е и до психата да, но сето тоа што ми се случи беше физичко значи потполна парализа на телото, неможност да зборувам и да ги отворам очите, затнати уши, а разбудена..
     
  4. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.044
    Допаѓања:
    6.654
    Пол:
    Женски
    Да, најчесто така се манифестира оваа појава. Но причините се од психичка природа. Најчесто настанува во РЕМ фазата во спиењето, кадешто мускулите се олабавени, а мозокот се уште е буден поради тоа чувствуваме дека не можеме да се движиме ниту пак да повикаме некој.
     
    На boo3 и Emilija97mk им се допаѓа ова.
  5. Emilija97mk

    Emilija97mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    539
    Пол:
    Женски
    ... искрено I was kinda hoping he was somehow here..:( после се што се случи само читам за тоа дали има нешто после смртта.. иако претходно не верував сега се надевам најискрено затоа што не можам да сфатам како некој повеќе не може да постои :( ...
    Али да не одам оф топик тоа е друго, фала на мислења :)
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.044
    Допаѓања:
    6.654
    Пол:
    Женски
    Низ тежок период поминуваш сега, а една од причините за ова е стресот. Разговорот со блиски личности ќе ти помогне. Можеш и со психолог да се консултираш.
    Немој да се грижиш за парализата во спиењето. Се случува кога поминуваме низ тежок период.
    И мене ми се има случено 4 пати досега. И од искуство можам да ти кажам, пробај да ја промениш положбата на спиење. Најчесто се случува кога спиеме на грб.
     
    На Lady D ❤️ и Emilija97mk им се допаѓа ова.
  7. 96kiko96

    96kiko96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2018
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    529
    Пол:
    Машки
    Не се плаши ама баш ич, не е нешто толку страшно јас го искусувам веќе со години од време на време, првите неколку пати ми беше ужасно застрашувачки но сега веќе сум навикнат плус мене ми се дешава да ги отворам очите, гледам, слушам не само зуења туку и гласови и како некој чекори позади мене а не можам да мрднам, сега не ми е толку страшно мада е езиво ама знам што е и дека нема да ми се деси нешто навистина страшно, не е нешто што ќе те доведе во животна опасност, поразговарај со некој психолог или слично и се ќе си биде во ред.
     
    На Emilija97mk му/ѝ се допаѓа ова.
  8. raww

    raww Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    5.840
    Мене ова ми се случува кога сум премногу анксиозна и вознемирена. Последниве неколку пати чуствувам како некој вибрации да ми минат низ рбетот на вратот како да ми се тресе местото со некоја болка.
     
  9. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.138
    Допаѓања:
    14.390
    Пол:
    Женски
    Ваква парализа не му посакувам на никој.
    Наеднаш како некој со злобен глас ( ѓавол) да зборува од моето тело.
    " Еве сум хаха" и како да мњ гуши и притиска, наеднаш очите ми се отворени и се гледам пред мене исто и устата отворена и се префрлувам на грб. И пак истото.
    Наеднаш плачам и викам по мајка ми и гласов ми се смее.
    Почнувам да ја кажувам ' оче наш' да се фаќам за бројаницава.
    Се обидувам крст да направам со десната рака, нели ѓаволот бега од крст, ама ме стега.
    Се будам некако ама се некоја сила ме враќа наназад и не можам да се освестам.
    Устата отворена, очите отворени
    Гледам слики, личности...
    Се вртам на десната страна.
    Се потсмирувам и пак гласот ' хаха еве сум и тука'
    Друг глас почнува : бегај од мене, мојот бог е Исус Христос, Христос. Излегувај низ прозор бегај од мене.

    И така сеа лежам, осеќам, глад, скроз сум будна. Отворив прозор пошто немам воздух за дишење.
    Гладна сум, ме боли желудник.
    Одам да јадам.

    Иначе под голем стрес сум, денеска си ги запрев солзите внатрешно во мене и еве ми.
    И анксиозна сум и депресивна..

    Ај сеа смеа малку

    923aaa90a46c2d05f320a570c92fba98.jpg 15600f5961853d4043b6d406a49be4d5.jpg a4R2EpA_460s.jpg
     
    Последна измена: 27 август 2020
    На Istata od vcera и Marija_Magdalena им се допаѓа ова.
  10. Marija6165

    Marija6165 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    До пред еден месец имав парализа во сон.
    Кога "спиев" нешто застана над мене, некое чудовиште и ми ја притискаше главата и како да зуеше нешто и се тресеше креветот,нешто слично како струја да ме тресеше... Барав помош од брат ми, но како да бев нема, неможев да пуштам глас... Парализата на сонот траеше најмногу 20 секунди. Јас тогаш не знаев дека тоа е парализа во сон, мислев дека тоа беше вистина и отидов до собата на брат ми и му реков да го фати чудовиштето. Многу бев потресена и се чудев како можеше да ми дојде чудовиште во куќата кога чудовишта не постојат. И на мајка ми и на татко ми им кажав за ова но тиебеми веруваа и ми рекоа дека тие ми идат на сон затоа што гледам хорор филмови... Кога ги прочитав дискусиите во оваа тема да знаете само колку ми олесни, мислев дека има чудовиште во моја близина има чудовиште... Јас точно се сеќавам дека бев будна кога чудовиштето ме притискаше за глава.. а може и да е од тоа што гледам често хорор филмови.
     
  11. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Ми се случи ноќеска многу страшно нешто. Како да умирам, т.е. испуштам душа. Беше страшно. Како парализирана бев.И цел ден ми е катастрофа. Инаку лани татко ми почина, доживеав голем стрес. Сега ми олесна кога прочитав дека не сум единствена.
     
  12. Istata od vcera

    Istata od vcera Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2020
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    97
    kako dete koa go doziveav ova bese prolicno strasno ;
    si lezam ja vo detska soba legnata da spijam,u sobata svetlo ugasnato mrak a ja nesvesna deka veke spijam kako son vo son bese ova svesen son luciden msm,lezam taka svrtena na strana kon vrata i naednas na vrata gledam stoi silueta od tatkomi samo kako crna senka svrten kon mene nasocen i ok si velam u sebe dosol da proveri dali spijam gleam stoi taka stoi stoi nekoe vreme i mene mi padna glupo zaso tolku dolgo me glea kolku vreme mu treba da svati deka spijam neka si otide veke konecno,i taka go opcujuvam tivko i u toj mig,siluetata naednas se zatrcue kon mene brzo ripa vrz mojot krevet i pocnuva da me gusi da me pritiska i ne gledam kako no osekam deka me bode vo nozete vo teloto kako so noz vreskam svesno i nikoj ne doaga neznam toa kako i koga prestana no utredenta majkami me prasa da ne sum vikala nokeska nesto ko da me slusnala na son..
    podocna nekolku god otkako tatkomi pocina pak mi se desi sleep paralizis i pak so negova silueta cc,lezam ja vo dnevna na krevet i on odednas vlaga vo soba siot gneven ne zbori nisto ama barase nesto vo fiokite i kako da rzese sto nemozese da go najde i vlese vo spajzot i go snema za mig i koa izleze bese pak on kako crna silueta i samo stoese taka bez nisto da pravi no mene me opfati silen strav i pak pocnav da vriskam silno zaso osekav deka ke se zatrca kon mene i ke me povredi..
    neznam zasto mnogu mi e cudno na jave majkami bila taa so e stroga sto vikala i kaznuvala toj bese miren i rabotliv stalno rabotese i pomagase sekomu nese zalese nikogas deka e zamoren deka nema sila za nekoja rabota deka saka da legne da odmori ili deka go boli nesto ,bese poeke na rab nego doma i mnogu mi e cudno sto bas toj se izprepletil vo moja sleep paraliza vo gnevna monstruozna verzija, kako skrieniot gnev so go cuval vo sebe go pokazal pred mene vo taa poluson faza ama otkako e pocinat ednas i ednas ko dete
     
  13. revolution566

    revolution566 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2020
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Вакво нешто ми се нема случено, но сакам да го доживеам да видам какво е чувството знам дека сум меѓу ретките. Некој ако сака да ми каже дали може намерно да се предизвика, што да направам?
     
  14. Rioers

    Rioers Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2020
    Пораки:
    771
    Допаѓања:
    2.720
    Пол:
    Машки
    Не, и верувај ова не би го посакал никому.
     
    Последна измена: 30 април 2021
    На Flybabyfly, Emilija97mk, buba4e89 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Кога ќе нема да можеш да кренеш глава од стресови, ќе ги имаш секоја вечер, ќе ти биде страв во кревет да легнеш да не заспиеш, а не па да посакаш.
     
    На Rioers, Just.do.it и Осе им се допаѓа ова.
  16. Need for Speed

    Need for Speed Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2021
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.080
    Нема врска со стресови туку со демони, науката вели нарколепсија :rofl: а тродимензионално да гледаш (т.е да се посматраш од три различни агли истовремено) нарколепсија е или натприродно искуство?
     
    Последна измена: 9 септември 2021
  17. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Има врска и тоа како. Секогаш кога сум под стрес имам парализа во сон, и тоа ми е некој вид аларм колку сум под стрес некогаш и подсвесно. Има врска и со нарколепсија да, ама јас не страдам од нарколепсија. Нема врска со натрприродно науката има многу убаво објаснување како настанува парализа во сон при процесот на спиење. Се си убаво објаснето до најмал детел.
     
  18. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.491
    Допаѓања:
    26.359
    Пол:
    Женски
    Два пати ми се случува ова и тоа за многу кратко време,мислев дека ке умрам8-|
    Пострашно нешто не сум доживеала.
     
    На Emilija97mk му/ѝ се допаѓа ова.