Sleep paralysis - Парализа во сон

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Offspring, 17 јануари 2011.

 1. Emilija97mk

  Emilija97mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  237
  Допаѓања:
  214
  Пол:
  Женски
  Вчера ми се случи нешто слично но не знам баш дали е ова, ако може некој да ми помогне..
  Пред да заспијам беше, но не бев заспана само ме фати една дремка.. одеднаш се вкочанив како залепена за кревет.. не можев да го мрднам цело тело ни раце ни нозе, не можев ни да ги отворам очите како залепени ми беа капаците, ушите ми беа скроз затнати и слушав само зуења, немав глас не можев да зборувам а свесна бев за се не спиев
  Луѓе не знаете колку се исплашив, помислив удар добив толку готово е со мене..
  Бидејќи живеам со цимерка очајно сакав да ја разбудам да ми помогне но не можев ни да мрдам ни да зборнам иако внатре во себе викав на цел глас.. сето тоа траеше половина минута некаде и откако помина гласот ми се пушти и викав по цимерката можеше да ме слушни.. и од почетокот на сето ова како некој дух да влезе во мене не знам како да опишам и откако заврши како да го напушти моето тело..
  Но не видов никакви сенки никакви луѓе никакви работи како што обично луѓето гледаат кога го доживуваат ова.. и прв пат ми се случува...
  Инаку пред 2 недели почина дечко ми во сообраќајка.. и навистина не знам дали има нешто поврзано со тоа или е само дел од нашата физиологија...а последно нешто на кое што мислев пред да се случи ова беше да му пишам на другарот на дечко ми да идеме заедно на гроб кај него.. ама може и ништо да не значи тоа по цели денови мислам на тоа секако..
  И да напоменам, јас сум НАЈГОЛЕМ скептик за вакви работи, значи не сте виделе човек што повеќе од мене не верува во соништа и бајачки и натприродни работи и све од другата наука.. и секогаш сум се смеела на други кога зборувале за нешто вакво ама после ова не знам навистина...
  Ве молам за мислења навистина ми е многу тешко овој период..
   
 2. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.357
  Допаѓања:
  25.960
  Пол:
  Женски
  Не е ништо натприродно, не се секирај. Тоа е психолошка состојба, состојба на умот, минуваш низ тежок период, не е лошо да поразговараш со психолог за да полесно го надминеш ова. :hug:
   
  На Emilija97mk му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Emilija97mk

  Emilija97mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  237
  Допаѓања:
  214
  Пол:
  Женски
  Разбирам дека е и до психата да, но сето тоа што ми се случи беше физичко значи потполна парализа на телото, неможност да зборувам и да ги отворам очите, затнати уши, а разбудена..
   
 4. Just.do.it

  Just.do.it Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  513
  Допаѓања:
  1.194
  Пол:
  Женски
  Да, најчесто така се манифестира оваа појава. Но причините се од психичка природа. Најчесто настанува во РЕМ фазата во спиењето, кадешто мускулите се олабавени, а мозокот се уште е буден поради тоа чувствуваме дека не можеме да се движиме ниту пак да повикаме некој.
   
  На boo3 и Emilija97mk им се допаѓа ова.
 5. Emilija97mk

  Emilija97mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  237
  Допаѓања:
  214
  Пол:
  Женски
  ... искрено I was kinda hoping he was somehow here..:( после се што се случи само читам за тоа дали има нешто после смртта.. иако претходно не верував сега се надевам најискрено затоа што не можам да сфатам како некој повеќе не може да постои :( ...
  Али да не одам оф топик тоа е друго, фала на мислења :)
   
  На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Just.do.it

  Just.do.it Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  513
  Допаѓања:
  1.194
  Пол:
  Женски
  Низ тежок период поминуваш сега, а една од причините за ова е стресот. Разговорот со блиски личности ќе ти помогне. Можеш и со психолог да се консултираш.
  Немој да се грижиш за парализата во спиењето. Се случува кога поминуваме низ тежок период.
  И мене ми се има случено 4 пати досега. И од искуство можам да ти кажам, пробај да ја промениш положбата на спиење. Најчесто се случува кога спиеме на грб.
   
  На Emilija97mk му/ѝ се допаѓа ова.
 7. 96kiko96

  96kiko96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2018
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  442
  Пол:
  Машки
  Не се плаши ама баш ич, не е нешто толку страшно јас го искусувам веќе со години од време на време, првите неколку пати ми беше ужасно застрашувачки но сега веќе сум навикнат плус мене ми се дешава да ги отворам очите, гледам, слушам не само зуења туку и гласови и како некој чекори позади мене а не можам да мрднам, сега не ми е толку страшно мада е езиво ама знам што е и дека нема да ми се деси нешто навистина страшно, не е нешто што ќе те доведе во животна опасност, поразговарај со некој психолог или слично и се ќе си биде во ред.
   
  На Emilija97mk му/ѝ се допаѓа ова.
 8. raww

  raww Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2014
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  828
  Мене ова ми се случува кога сум премногу анксиозна и вознемирена. Последниве неколку пати чуствувам како некој вибрации да ми минат низ рбетот на вратот како да ми се тресе местото со некоја болка.