1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Sleep paralysis - Парализа во сон

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Offspring, 17 јануари 2011.

  1. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Не е парализа во сон, обично значи дека имаш некоја ситуација во реалниот живот која се обидуваш да ја надминеш, и се чувствуваш заглавено. Може да значи дека имаш намалена самодоверба или се обидуваш да постигнеш нешто ама чувствуваш дека не ти успева.
     
  2. VictoriaSan

    VictoriaSan Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    943
    Пол:
    Женски
    Не, немам проблем со самодоверва. Вакви сонови веќе години наназад ми се случуваат. Можеби 10тина год. А и немам проблеми кои сакам да ги надминам. Што знам, имам нормален живот ништо посебно влијателно ми се нема случено.
     
  3. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Колку години имаш? Јас имав често вакви сонови во тинејерството - адолесценцијата.
     
  4. VictoriaSan

    VictoriaSan Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    943
    Пол:
    Женски
    Скоро 22
     
  5. Dark artist

    Dark artist Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Тоа што тебе ти се случило не е соновна парализа туку си имала кошмари во кои не си можела да трчаш што е мн. нормално. Најверојатно твојата потсвест сакала да ти каже дека треба да се соочиш со твојот страв.

    Соновна парализа е кога човек е во полузаспана состојба, значи свеста т.е. мозокот е буден ама моторните функции јок. Ти можеш само да ја мрдаш главата и да гледаш што се дешава околу тебе, како производ на оваа состојба се јавуваат разни халуцинации. Во твојот случај како халуцинација се јавила некоја сенка која те гушела. И мене првиот пат ми се причини како да е некоја сенка врз мене и не ми дава да станам, ама ништо страшно, се до нашата психа.
     
    На mKdevojce и veteruska им се допаѓа ова.
  6. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
    .


    Соновна парализа е кога човек е во полузаспана состојба, значи свеста т.е. мозокот е буден ама моторните функции јок. Ти можеш само да ја мрдаш главата и да гледаш што се дешава околу тебе, како производ на оваа состојба се јавуваат разни халуцинации. Во твојот случај како халуцинација се јавила некоја сенка која те гушела. И мене првиот пат ми се причини како да е некоја сенка врз мене и не ми дава да станам, ама ништо страшно, се до нашата психа.[/QUOTE].


    Да така е, мене ме плаши што не ми е првпат туку почесто ми се случува и тоа ме плаши.
     
  7. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Уф, исклучително језива ствар, ми се има дешавано.
     
  8. sad-girl-1

    sad-girl-1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Луѓе.Спијам некни и се разбудив онака свесна будна си бев све,ама не можев да мрдам парализирана бев.И едно време како црн чад сенка без фигура над мене и врело ме чепкаше по вратот и по радите ме притискаше ме галеше,потоа под мене грбот ми лебдеше лебдев во воздух а главата рацете и нозете во опуштена состојба провиснати јазикот ќе си го голтнев.Потоа ме пушти и добив глас и кога се исправив чуствував жештина на местото кај што ме давеше одма ја разбудив баба ми дека со неа живеам.На вратот и градите имав прсти изгореници и сеуште имам траги од тоа...Што мислите што би можело да е,крвта ми смрзна од страв...?
     
  9. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    4.439
    Пол:
    Женски
    Имате ли побарано лекарска помош?
    Многу често ми се случува, а сама не гледам како можам да си помогнам.
     
  10. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Така велат дека е до психата. Има ли објаснување зошто сите или повеќето кои имале парализа во сон ја виделе таа иста црна сенка или магла која ги дави или слично.. Случајност да не е хахах. Никој со сигурност не може да каже што е тоа...

    Пред некој ден ми се случи ова. Гадно чувство навистина но се навикнав веќе. :)
    Чудно ми е само тоа што во иста вечер и на мајками и се случи тоа.
     
  11. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Халуцинации се и има неколку кои се почести. Јас обично слушам како некој ми се шета низ дома, или ми влегува во соба, а сум сама.
    Кај мене е во денови кога сум под поголем стрес, ако чувствувам анксиозност или сум многу изморена.
     
    На Dark artist, Lianna Anna и Vitaly им се допаѓа ова.
  12. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Мене ми се случува баш во периоди кога многу малку спијам, по 3-4 часа и мислам дека е од тоа. Но сепак неможам со сигурност да речам дека е од тоа бидејќи ете има многу работи поради кои неможам да тврдам дкеа со сигурност е од депресија или од премалку сон како на пример црната магла..скоро сите кои имале парализа во сон ја виделе. :)
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.456
    Допаѓања:
    19.572
    Пол:
    Женски
    Тоа се халуцинации. Тактивни, визуелни и аудитивни. Мозокот е во рем фаза, а мускулите се парализирани. Тежината на градите што се чувствува за време на состојбата е поради укоченоста на мускулите, оти мозокот не ги враќа функциите во нормала. Ова е состојба меѓу сон и реалност.

    Ова се хипотези и за ваквата состојба се истражува и натаму. Меѓутоа е многу поверојатно, него да си нападнат од демони.
     
    На DAngel, Matotheja, Dark artist и 2 други им се допаѓа ова.
  14. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Ова е на психичка база. Прв пат ми се случи пред некоја вечер, и тоа најсимптоматично е што дента ја разгледував оваа тема на форумот. Затоа мислам дека е психа + замор.
    Прилегнав на кауч пред ТВ, спиев на грб, кога се разбудив, од толку трудење да се помрднам, успеав само главата да ја вртам со тешкотии (едвај). По некое време, почнав да гледам сивило, ама намерно не се фокусирав на него, ги затворив очите, се откажав од обидите, и повторно заспав. Подоцна, сосема нормално се разбудив.
    Темава не е за тука, треба да се премести во Психологија.
     
    На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. snowflake5

    snowflake5 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2018
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    88
    Пол:
    Женски
    И мене ми се има тоа случено многу пати и многуу е страшно. Спиев и сонувам нешто и полека ми избледува сонот а додека сонував бев будна и се памтам само што пред очи ми стоеше сонот. И се будам, вриштам се мрдам и ништо не може. И заспав и ова неколку пати се повтори истата вечер. Кога видов во саатот поминало само 15, 20 минути а мене ми се чинеше цела вечност. Друг пат исто ми се случи да вриштам да пробувам да се мрдам и после накај 3ипол, 4 се разбудив и вратата беше подотворена а јас последна заспав таа вечер. :worried:
    Знам нешто слично на ова парализа во сон и тоа дека ако легнеш во мирна тивка просторија да се релаксираш подолго време, кога ќе ти биде скроз релаксирано и опуштено телото можеш да си го контролораш духот и ако замислиш да иде напред или негде да се движи тоа и ќе се случи. Не толку многу слично ама ова не сум го направила зошто ми е страв а другарка го направила и и успеало. Не ми беше толку страв ама сега кога прочитав погоре дека се разбудила со траги на вратот од прсти, не можам да да отидам у wc старв ми е.:worried:
     
  16. My.Cloud

    My.Cloud Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2011
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    59
    Претходниот пат кога имав парализа на сон бев сама дома преку ден. Чуствував како некој до мене дише и ми ја помести раката. После тоа пак заспав. Друг пат кога сум имала не се сеќавам како ми било во споредба со ова. Може било халуцинација ама не знам чудно беше.
     
    На snowflake5 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sanya20

    Sanya20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2016
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Пред точно 3 години ова време,почнав да сонувам сенки.....До тогаш тоа не ми се случило одкога почнаа,еден период ќе престанат после пак ќе почнат.Од страв не можам да се разбудам а кога ќе се разбудам сакам да викнам неможам....Знам дека на многу луѓе ова им се случува,али веќе ептен се преоптеретив со ова ми е страв и да спијам...Пред некој ден осетив тежина на грбот и дишење,сношти сонував дух,како поминувам низ него и се такви работи а не можам да си помогнам како во депресија да паѓам...Што да правам да престанат знае ли некој ? ;(
     
  18. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    4.439
    Пол:
    Женски
    Најверојатно минуваш низ стресен период па тоа се манифестира и на твојот сон. Барем кај мене е така. А со лошите мисли уште повеќе влошуваш ситуација. Секогаш пред да си легнеш кажи си дека си посилна од тоа. Ако не успееш сама, побарај помош од стручно лице. Јас побарав, и добив одговор што е тоа парализа во сон?! Затоа си помагам самата со менување мисли. Само не се откажувај од тоа да го најдеш вистинскиот причинител и да се избориш со проблемот. Знам колку е грдо чувството.
     
    На Sanya20 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Alin4e

    Alin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2018
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Да, и мене до сега неколку пати ми е десено првите две реди се исплашив и тоа многу неможам да мрдам и да ги отворам очите мрдам само со прстите од нозете и се слуашам и при свест сум,ама секогаш кога ке ми се деси размислувам како баш тој ден ми се случува тоа нешто и дојдов до заклучок дека тоа ми се случува кога сум премногу уморна и одам многу доцна во кревет барем за мене мислам дека од тоа ми се случува оваа парализа која трае нешто 10 до 15 секунди
     
  20. Marija_Magdalena

    Marija_Magdalena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    812
    Допаѓања:
    2.614
    Пол:
    Женски
    Сношти нешто/некој ме држеше за рака, нозе и главата, неможев да се помрднам, ама почуствував чекорење, како ми се доближува, спијам како зајак, мува да помине ке ја слушнам, и ме зграпчи, почнав да викам бегај бегај, ама во сон сум викав не на глас, (мајками ми вели три пати ке речиш волкот да те јајт, волкот да те јајт, волкот да те јајт) што беше тоа?