Sleep paralysis - Парализа во сон

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Offspring, 17 јануари 2011.

 1. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.613
  Допаѓања:
  44.517
  Не е парализа во сон, обично значи дека имаш некоја ситуација во реалниот живот која се обидуваш да ја надминеш, и се чувствуваш заглавено. Може да значи дека имаш намалена самодоверба или се обидуваш да постигнеш нешто ама чувствуваш дека не ти успева.
   
 2. VictoriaSan

  VictoriaSan Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2014
  Пораки:
  278
  Допаѓања:
  899
  Пол:
  Женски
  Не, немам проблем со самодоверва. Вакви сонови веќе години наназад ми се случуваат. Можеби 10тина год. А и немам проблеми кои сакам да ги надминам. Што знам, имам нормален живот ништо посебно влијателно ми се нема случено.
   
 3. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.613
  Допаѓања:
  44.517
  Колку години имаш? Јас имав често вакви сонови во тинејерството - адолесценцијата.
   
 4. VictoriaSan

  VictoriaSan Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2014
  Пораки:
  278
  Допаѓања:
  899
  Пол:
  Женски
  Скоро 22
   
 5. Dark artist

  Dark artist Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2017
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  271
  Пол:
  Женски
  Тоа што тебе ти се случило не е соновна парализа туку си имала кошмари во кои не си можела да трчаш што е мн. нормално. Најверојатно твојата потсвест сакала да ти каже дека треба да се соочиш со твојот страв.

  Соновна парализа е кога човек е во полузаспана состојба, значи свеста т.е. мозокот е буден ама моторните функции јок. Ти можеш само да ја мрдаш главата и да гледаш што се дешава околу тебе, како производ на оваа состојба се јавуваат разни халуцинации. Во твојот случај како халуцинација се јавила некоја сенка која те гушела. И мене првиот пат ми се причини како да е некоја сенка врз мене и не ми дава да станам, ама ништо страшно, се до нашата психа.
   
  На mKdevojce и veteruska им се допаѓа ова.
 6. veteruska

  veteruska Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2014
  Пораки:
  1.806
  Допаѓања:
  5.430
  .


  Соновна парализа е кога човек е во полузаспана состојба, значи свеста т.е. мозокот е буден ама моторните функции јок. Ти можеш само да ја мрдаш главата и да гледаш што се дешава околу тебе, како производ на оваа состојба се јавуваат разни халуцинации. Во твојот случај како халуцинација се јавила некоја сенка која те гушела. И мене првиот пат ми се причини како да е некоја сенка врз мене и не ми дава да станам, ама ништо страшно, се до нашата психа.[/QUOTE].


  Да така е, мене ме плаши што не ми е првпат туку почесто ми се случува и тоа ме плаши.
   
 7. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  2.109
  Пол:
  Женски
  Уф, исклучително језива ствар, ми се има дешавано.
   
 8. sad-girl-1

  sad-girl-1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2014
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Луѓе.Спијам некни и се разбудив онака свесна будна си бев све,ама не можев да мрдам парализирана бев.И едно време како црн чад сенка без фигура над мене и врело ме чепкаше по вратот и по радите ме притискаше ме галеше,потоа под мене грбот ми лебдеше лебдев во воздух а главата рацете и нозете во опуштена состојба провиснати јазикот ќе си го голтнев.Потоа ме пушти и добив глас и кога се исправив чуствував жештина на местото кај што ме давеше одма ја разбудив баба ми дека со неа живеам.На вратот и градите имав прсти изгореници и сеуште имам траги од тоа...Што мислите што би можело да е,крвта ми смрзна од страв...?
   
 9. boo3

  boo3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2015
  Пораки:
  822
  Допаѓања:
  2.563
  Пол:
  Женски
  Имате ли побарано лекарска помош?
  Многу често ми се случува, а сама не гледам како можам да си помогнам.
   
 10. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.130
  Допаѓања:
  3.856
  Пол:
  Машки
  Така велат дека е до психата. Има ли објаснување зошто сите или повеќето кои имале парализа во сон ја виделе таа иста црна сенка или магла која ги дави или слично.. Случајност да не е хахах. Никој со сигурност не може да каже што е тоа...

  Пред некој ден ми се случи ова. Гадно чувство навистина но се навикнав веќе. :)
  Чудно ми е само тоа што во иста вечер и на мајками и се случи тоа.
   
 11. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.383
  Допаѓања:
  48.162
  Пол:
  Женски
  Халуцинации се и има неколку кои се почести. Јас обично слушам како некој ми се шета низ дома, или ми влегува во соба, а сум сама.
  Кај мене е во денови кога сум под поголем стрес, ако чувствувам анксиозност или сум многу изморена.
   
  На Dark artist, Lianna Anna и Vitaly им се допаѓа ова.
 12. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.130
  Допаѓања:
  3.856
  Пол:
  Машки
  Мене ми се случува баш во периоди кога многу малку спијам, по 3-4 часа и мислам дека е од тоа. Но сепак неможам со сигурност да речам дека е од тоа бидејќи ете има многу работи поради кои неможам да тврдам дкеа со сигурност е од депресија или од премалку сон како на пример црната магла..скоро сите кои имале парализа во сон ја виделе. :)
   
 13. Lianna Anna

  Lianna Anna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2017
  Пораки:
  1.510
  Допаѓања:
  14.753
  Пол:
  Женски
  Тоа се халуцинации. Тактивни, визуелни и аудитивни. Мозокот е во рем фаза, а мускулите се парализирани. Тежината на градите што се чувствува за време на состојбата е поради укоченоста на мускулите, оти мозокот не ги враќа функциите во нормала. Ова е состојба меѓу сон и реалност.

  Ова се хипотези и за ваквата состојба се истражува и натаму. Меѓутоа е многу поверојатно, него да си нападнат од демони.
   
  На DAngel, Matotheja, Dark artist и 2 други им се допаѓа ова.
 14. sjdgo

  sjdgo Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.048
  Пол:
  Женски
  Ова е на психичка база. Прв пат ми се случи пред некоја вечер, и тоа најсимптоматично е што дента ја разгледував оваа тема на форумот. Затоа мислам дека е психа + замор.
  Прилегнав на кауч пред ТВ, спиев на грб, кога се разбудив, од толку трудење да се помрднам, успеав само главата да ја вртам со тешкотии (едвај). По некое време, почнав да гледам сивило, ама намерно не се фокусирав на него, ги затворив очите, се откажав од обидите, и повторно заспав. Подоцна, сосема нормално се разбудив.
  Темава не е за тука, треба да се премести во Психологија.
   
  На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
 15. snowflake5

  snowflake5 Активен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2018
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  88
  Пол:
  Женски
  И мене ми се има тоа случено многу пати и многуу е страшно. Спиев и сонувам нешто и полека ми избледува сонот а додека сонував бев будна и се памтам само што пред очи ми стоеше сонот. И се будам, вриштам се мрдам и ништо не може. И заспав и ова неколку пати се повтори истата вечер. Кога видов во саатот поминало само 15, 20 минути а мене ми се чинеше цела вечност. Друг пат исто ми се случи да вриштам да пробувам да се мрдам и после накај 3ипол, 4 се разбудив и вратата беше подотворена а јас последна заспав таа вечер. :worried:
  Знам нешто слично на ова парализа во сон и тоа дека ако легнеш во мирна тивка просторија да се релаксираш подолго време, кога ќе ти биде скроз релаксирано и опуштено телото можеш да си го контролораш духот и ако замислиш да иде напред или негде да се движи тоа и ќе се случи. Не толку многу слично ама ова не сум го направила зошто ми е страв а другарка го направила и и успеало. Не ми беше толку страв ама сега кога прочитав погоре дека се разбудила со траги на вратот од прсти, не можам да да отидам у wc старв ми е.:worried:
   
 16. My.Cloud

  My.Cloud Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2011
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  59
  Претходниот пат кога имав парализа на сон бев сама дома преку ден. Чуствував како некој до мене дише и ми ја помести раката. После тоа пак заспав. Друг пат кога сум имала не се сеќавам како ми било во споредба со ова. Може било халуцинација ама не знам чудно беше.
   
  На snowflake5 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Sanya20

  Sanya20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2016
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  233
  Пол:
  Женски
  Пред точно 3 години ова време,почнав да сонувам сенки.....До тогаш тоа не ми се случило одкога почнаа,еден период ќе престанат после пак ќе почнат.Од страв не можам да се разбудам а кога ќе се разбудам сакам да викнам неможам....Знам дека на многу луѓе ова им се случува,али веќе ептен се преоптеретив со ова ми е страв и да спијам...Пред некој ден осетив тежина на грбот и дишење,сношти сонував дух,како поминувам низ него и се такви работи а не можам да си помогнам како во депресија да паѓам...Што да правам да престанат знае ли некој ? ;(
   
 18. boo3

  boo3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2015
  Пораки:
  822
  Допаѓања:
  2.563
  Пол:
  Женски
  Најверојатно минуваш низ стресен период па тоа се манифестира и на твојот сон. Барем кај мене е така. А со лошите мисли уште повеќе влошуваш ситуација. Секогаш пред да си легнеш кажи си дека си посилна од тоа. Ако не успееш сама, побарај помош од стручно лице. Јас побарав, и добив одговор што е тоа парализа во сон?! Затоа си помагам самата со менување мисли. Само не се откажувај од тоа да го најдеш вистинскиот причинител и да се избориш со проблемот. Знам колку е грдо чувството.
   
  На Sanya20 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Alin4e

  Alin4e Активен член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2018
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  64
  Пол:
  Женски
  Да, и мене до сега неколку пати ми е десено првите две реди се исплашив и тоа многу неможам да мрдам и да ги отворам очите мрдам само со прстите од нозете и се слуашам и при свест сум,ама секогаш кога ке ми се деси размислувам како баш тој ден ми се случува тоа нешто и дојдов до заклучок дека тоа ми се случува кога сум премногу уморна и одам многу доцна во кревет барем за мене мислам дека од тоа ми се случува оваа парализа која трае нешто 10 до 15 секунди
   
 20. Marija_Magdalena

  Marija_Magdalena Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2018
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  1.559
  Пол:
  Женски
  Сношти нешто/некој ме држеше за рака, нозе и главата, неможев да се помрднам, ама почуствував чекорење, како ми се доближува, спијам како зајак, мува да помине ке ја слушнам, и ме зграпчи, почнав да викам бегај бегај, ама во сон сум викав не на глас, (мајками ми вели три пати ке речиш волкот да те јајт, волкот да те јајт, волкот да те јајт) што беше тоа?