1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Soufflé (топло, ладно)

Дискусија во 'Рецепти' започната од LaRagazza, 10 декември 2009.

 1. LaRagazza

  LaRagazza Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  121
  Ако некој знае рецепт за десертов нека ми пише.Најубав е...Фала однапред
   
 2. kica

  kica Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Јас само знам дека се прави тесто и потоа се става во калапче и се пече 5 мин. на јака температура. И така внатре колачот останува течен а надвор фаќа кора.Ако дознаам за тестото ке ви кажам. Поздрав
   
 3. Pla4ka

  Pla4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  160
  Има во веро се продава смеса сосе калапчиња само да испечеш,и јас сум испробувала рецепти но ништо не било така добро како овие сто се полу готови.
   
  На BrideToBe му/ѝ се допаѓа ова.
 4. LaRagazza

  LaRagazza Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  121
  Фала...а јас само што почнав со диета,после ова што ми го кажа не знам дали ке можам да одолеам :D
   
 5. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.763
  Допаѓања:
  130.932
  Аааааахххх, шо ми зборите за топло-ладно кога пробувам да ослабам??? :D
  Не знам како се прави, знам само дека највкусно е кај Фуфо. Е сега наводно повкусно било во Казабланка (кај саем) ама не сум го пробала тоа.
  Е утре ќе идам да кркнам едно, па после ќе патам ако треба!
   
  На BrideToBe му/ѝ се допаѓа ова.
 6. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Јас ова чудо не сум го пробала. Сум јадела пржен сладолед, нешто слично е изгледа. Ама штом го фалите толку обавезно ке пробам ;)
   
 7. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  И еве откако пробав да ви кажам дека стварно ми се допадна :D
   
 8. LaRagazza

  LaRagazza Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  121
  Еееее и јас до сега само кај Фуфо имам пробано.Лиги ми течат кога ке помислам на него :roll:
   
 9. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.763
  Допаѓања:
  130.932
  И мене, и тоа неколку дена интензивно мислам на топло ладно, а никако да најдам друштво за таму. Инаку работата ми е на 3 минути од Фуфо - а јас патам за топло - ладно! Утре сама ќе си одам.

  Туку денес разбрав дека колачот го имало како готова смеса од доктор Оеткер! Морам уште денес да го пробам (ако го најдам, брзо се трошело), па ќе ви пишам!
   
 10. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.763
  Допаѓања:
  130.932
  Го пробав ова на доктор Оеткер. Добро е и многу лесно се прави. Мириса исто како кај фуфо, само е поблаго малку. Инаку многу лесно се прави, смесата е готова, само се ставаат две јајца, се мати и се пече 8 минути. Купив и некој следолед - Чизкејк, ау како одговараа по вкус, перверзии!!!
  Мора да си отворам ресторан, каков гурман сум, сигурно ќе имам успех :D
   
  На tina-63 и BrideToBe им се допаѓа ова.
 11. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158

  Како да го најдам у маркет? Кај да барам? Што пишува на опаковката, како изгледа?
   
 12. medicinarce18

  medicinarce18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  3
  Хахах јас го знам рецептот али тоа е тајна на секој кувар така да не можам да ја кажам....не е готов туку има состојка разни бла бла...не сум куварка :lol: туку татко ми има ресторан (ама у странство) и куварот е од мк така да он ми кажа :D иначе тука у Гурмет е најубав
   
 13. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  Рецептот за Суфле го имаше во емисијата со Марија на Канал5, тој кажа во што е тајната, ама не ја гледав убаво емисијата, бев зафатена и не го запишав рецептот. А инаку и самиот кувар што готви во емисијата рече дека го критикувале што го споделил рецептот неговите колеги, но тој рече дека нема ништо лошо во тоа, и навистина зошто да постои таа себичност, па тие не го измислиле рецептот, и нив некој им го кажал. Така да медицинарче не е фер од твоја страна, како што напиша и на татко ти некој му го кажал рецептот. Поздрав до сите гурманки ;)
   
 14. medicinarce18

  medicinarce18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  3
  Не татко ми не го знае зш не е кувар туку куварот ми кажа како се прави =] али сепак тоа со кажал не е убаво зошто мн малку луѓе го знаат рецептот во градот и ако го дознаат сите кувари нема да бидат барани.... тогаш сите ќе го праат duhh
   
 15. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.701
  Допаѓања:
  150.360
  Оф мори мајкоооо...јас мислам дека ниту една тука нема амбиција да отвори ресторан во догледно време или да стане шеф на кујна,а уште помалку пак некаде во странство за да би била конкуренција...така да не тупи,пиши го!
  Морееее...морал и етика по тема храна,а во дискотека да ве видам...боже,боже...
   
  На Oscar Lady, Anthem, Linn1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.924
  Ќе забегам малку офтопик .. ајде да ги натепаме сите што ги знаат тајните состојки на некои јадења а не би требало .. Не мора да се фалиме кој колку знае.. не е потребно ..
   
 17. rainlover

  rainlover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  632
  Ariel како точно се вика смесата, ја има по нашиве маркети?
  Како го правиш, имаш специјален калап?
   
 18. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.763
  Допаѓања:
  130.932
  Го има по маркетите каде што има на доктор оеткер производи. Во сина кутија е, пишува Лава колач. Внатре има и калапи, а на самата кутија пишува што се додава. Сега не можам да се сетам точно што беше зошто ги правам сите тие, ама или јајца, или млеко, или масло... стандардни работи. Лесно се прави.
   
 19. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  мене сестра ми ми прави едни колачиња кои се чоколадни, твради се, ама кога ќе ги пресечеш тече чоколадото.
  Незнам дали се тие нешто слично на суфле :^)
  Во секој случај се многу вкусни, и исто во калап се прават. Знам дека таа става околу 300 ако не и повеќе грама чоколадо.
  деновиве кога ќе се врати, ќе ви го пишам рецептот, ако некој сака нормално.
   
 20. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Девојки сега кога барав слики ги најдов
  [​IMG]


  и ете пишува дека се суфле чоколадно. :lol:
  Додека не дојде сестра ми ви го оставам линков, има убаво опишано со слики со се, секој чекор. Многу е едноставно и мислам дека ќе ви помогне.
  http://forum.say7.info/topic5293.html
   
  На zvonchica88 и Nina24 им се допаѓа ова.