Spotify или Deezer?

Дискусија во 'Музика' започната од Karamela12, 3 декември 2020.

 1. Karamela12

  Karamela12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2020
  Пораки:
  140
  Допаѓања:
  2.163
  Пол:
  Женски
  Ги користите ли апликацииве и која повеќе ја преферирате за слушање музика?

  Јас ги имам користено и двете,мене ми се слични ама некако на Spotify сум поголем фан и корисник.
   
  На FancyCinderellla му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Ahoy

  Ahoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  4.892
  Допаѓања:
  18.938
  Пол:
  Машки
  Spotify дефинитивно.
   
  На Karamela12 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  4.756
  Допаѓања:
  58.020
  Се' уште не користам ни една.

  По што се разликуваат?
   
  На cresa-jagoda и Karamela12 им се допаѓа ова.
 4. Ahoy

  Ahoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  4.892
  Допаѓања:
  18.938
  Пол:
  Машки
  Мислам дека имаат (скоро) ист избор на музика, меѓутоа за мене Spotify е некако естетски повеќе среден и подобро изгледа, по практичен ми е.

  Исто не знам дали на Deezer има Podcats, ама на Spotify има и се супер :)

  Веројатно најголемата разлика е во вкусови, што, како, кому повеќе одговара :wasntme:
   
  На winnie7, FancyCinderellla, Karamela12 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Victorian

  Victorian Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  907
  Допаѓања:
  4.933
  Пол:
  Женски
  iTunes
  Го користев Deezer пред да ги пуштат Spotify и iTunes во МК.
  Ама од сите три се задржав најмногу на iTunes... не знам зошто.
   
  На Karamela12 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Billy Idol

  Billy Idol Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  1.612
  Допаѓања:
  17.983
  Пол:
  Машки
  Deezer само ја пробав пред доста години и се откажав од неа, па немам многу што да кажам.

  На Spotify исто не и наоѓав примена и долго време одолевав да ја инсталирам. Некако бев навикнат на Јутјуб каде си имав свои плејлисти и ми е исто поврзан и со тв.

  Но, ете пред скоро година дена се решив да ја пробам Spotify, и тоа посебно ја барав премиум верзијата пиратски (уште не беше достапна во мк), но поради сплет околности завршив со апк фајл од обичната верзија.
  Така ми стоеше во телефон и еден ден се решив да седнам и да ја сетирам.
  Може потрошив повеќе од два часа внесувајќи ги сите бендови, артисти и жанрови што ги слушам и конечно ја имам.
  На почетокот, можам да кажам дека не ме импресионираше нешто посебно, но, како почна да ми го учи вкусот за музика се повеќе ми даваше слични песни кои не ги знам, па ми се виде како одлична идеја за откривање на нова слична музика.
  Од таму, некако и одлично дојде бејзик верзијата која ти дава само шафл плеј и 6 skips per hour.
  Ја сум иначе таков човек што чим е некоја непозната песна, ако не ми фати кејфот за 5 секунди, сум ја вртел. Вака не можам, и тоа ме тера да ја ислушам до крај и да откријам песни кои се стварно добри, а иначе би ги пропуштил.

  Инаку, доколку не користите платена (или пиратска премиум верзија), би рекол дека апликацијата е многу лимитирана, а понекогаш и крајно иритирачка со репетитивните реклами за да направите апгрејт.
  Но, освен тоа, овака ми е далеку подобра поради горе пишаното. Буквално си ја користам како радио. :D
  Ете, нешто ако ми фали, тоа е што не е овака можно да се слуша офлајн.
  Подкастите се од друга страна плус, но, исто не можат да се слушаат офлајн for free и морам да користам друга апп за нив.

  Како и да е, ако не планирате да плаќате, што по мене не ни треба да се плаќа за нешто што може да се најде и бесплатно, доста сте лимитирани и може да ја користите само за предлози на нови песни, и како радио.
   
  На Waverly Raven, Ahoy, buba4e89 и 4 други им се допаѓа ова.
 7. boo3

  boo3 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јули 2015
  Пораки:
  841
  Допаѓања:
  2.640
  Пол:
  Женски
  Soundcloud јер oldschool.
   
  На Billy Idol му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.341
  Допаѓања:
  38.573
  Јас имам навика да слушам музика на многу гласно со слушалки и имам приметено дека квалитетот на музиката на Spotify е малку поквалитетен од Deezer.

  Spotify со години користам.
   
  На Waverly Raven, theowndemon и Karamela12 им се допаѓа ова.
 9. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  9.847
  Допаѓања:
  125.188
  Пол:
  Женски
  Spotify, во другата ич не се пронајдов. Ја користам преку година, година и пол и многу почесто од пц него од телефон. Веќе ми знај вкусот на песни, знај шо ме бендисва и последнава година ептен песни пронајдов ради Spotify. Сега со Your Top Songs 2020 сум се прерадвала, една песна немаше шо не е погодок на листата.
   
  На Karamela12, Waverly Raven, Ahoy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  19.241
  Допаѓања:
  122.411
  Пол:
  Женски
  Па јас си плаќам за музика по 7е месечно и се има. Сите плејлисти ги имам. Има баш избор.
   
 11. Waverly Raven

  Waverly Raven Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2017
  Пораки:
  713
  Допаѓања:
  2.627
  Пол:
  Машки
  Spotify! Освен организацијата, многу ми се допаѓа и “мозокот” на апликацијата, предобри suggestions и доста простор за персонализација. Deezer некако не ми ги годеше песните како шо треба, па цело време кликав и прекинував.

  Плус, од кога стана достапен Spotify во МК, со студентски попуст ептен се исплаќа.
   
  На Karamela12, Ketchup и Ahoy им се допаѓа ова.
 12. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  4.756
  Допаѓања:
  58.020
  Значи ако веќе пробувам нешто, да пробам со Spotify. :)

  А во споредба со Youtube, што е разликата? Како што гледам и таму ги има сите песни, се прават плејлисти, има suggestions итн.
   
 13. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.341
  Допаѓања:
  38.573
  На јутјуб квалитетот на музиката е полош од Deezer. Плус, апликацијата уште е нова, не е баш најпрактична, плус ги нема сите албуми.
   
  На prominent му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Rioers

  Rioers Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2020
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  671
  Пол:
  Машки
  Го користам Spotify но во срце:l: го носам Bearshare :hug::hug::hug: ова од пред 15 години I'm old :)
   
  На MissBreezy, GrimTheReaper и Billy Idol им се допаѓа ова.
 15. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  4.756
  Допаѓања:
  58.020
  Да да, Bearshare го користев и јас, но тоа беше за симнување музика како што се сеќавам. :) Убави спомени!
   
  На Rioers му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Billy Idol

  Billy Idol Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  1.612
  Допаѓања:
  17.983
  Пол:
  Машки
  Ако не се сеќава на Winamp, мала е за тебе. :D

  Playlist-ата. :inlove:

  [​IMG]
   
  На black-angel, Victorian, GrimTheReaper и 2 други им се допаѓа ова.
 17. Hugh

  Hugh Активен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2019
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  112
  Пол:
  Машки
 18. Lollipop_123

  Lollipop_123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 август 2019
  Пораки:
  593
  Допаѓања:
  902
  Пол:
  Женски
  Spotify.
  Иако многу ретко ја користам.
   
 19. GrimTheReaper

  GrimTheReaper Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2015
  Пораки:
  1.756
  Допаѓања:
  15.208
  Кај ти текна на BearShare:DLimeWire was the real shit8), според мене.
   
  На black-angel и Rioers им се допаѓа ова.
 20. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  1.921
  Допаѓања:
  5.835
  Пол:
  Женски
  Ја имам Spotify, но ретко ја користам.