1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Squid Game

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од staycalm, 26 септември 2021.

  1. Fantasy33

    Fantasy33 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.025
    Пол:
    Женски
    Ја завршив серијава и баш ми се допадна, одлична е. Само не знам дали е вреден хајпот да стане прва на Нетфликс, но во секој случај супер е осмислена. Според крајот сигурно ќе има и втора сезона.
    6тата епизода со џамлиите баш ме растажи. Посебно пожртвуваноста на едната девојка што намерно изгуби за да може другата да се спаси.
    Жал ми е за Али што наивно му веруваше на противникот, не заслужуваше така да заврши. ;(
    Се надевам полицаецот ќе излезе жив во следната сезона. Заради брат му си го ризикуваше животот, а тој така му возврати. :x
    И за крај не очекував дека старецот стои зад сето тоа.
    Не им ги научив имињата, сигурно знаете за кои зборувам. :D
     
    На Monny05, Glowy, Ema.Sk и 4 други им се допаѓа ова.
  2. @ceci11

    @ceci11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2020
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    1.642
    Пол:
    Женски
    од серијата една поука: НЕ ВЕРУВАЈТЕ НА НИКОМУ/
     
    На Monny05, day, L.i.n.a.a и 5 други им се допаѓа ова.
  3. pilemile

    pilemile Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2019
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Ако некој бара слична на Squid game за binge-ање, Alice in borderland има многу сличен концепт, јапонска е и ја има на Нетфликс :)
     
    На Ema.Sk, Angie1432, Billy Idol и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. pilemile

    pilemile Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2019
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Леле англиски даб е нешто најлошо што сум видела, буквално толку без емоција го синхронизираат што се губи самата емоција што актеров пробува да ја покаже... ама ај
     
    На Angie1432, Srckata28 и staycalm им се допаѓа ова.
  5. Lollipop_123

    Lollipop_123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2019
    Пораки:
    1.121
    Допаѓања:
    1.714
    Пол:
    Женски
    АУ СЕРИЈАВАААА...:x
    Без текст сум, одамна немам толку добра серија изгледано. Зад целата содржина се крие огромна поука, како што кажа членката погоре, а тоа е да никому не се верува. Иако имаше некои ситни грешки во пресметката на колку играчи остануваја на крајот од секоја игра и бројчињата им беа измепани, еднаш 069 е женско, еднаш машко ама нејсе, се на 10/10. Некаде прочитав дека во декември ќе има втора сезона, па да видиме што ќе биде понатака:inlove:
     
    На Fantasy33 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Abracadaver

    Abracadaver Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    3.450
    Пол:
    Машки
    Ја изгледав серијата. Ок е. Веднаш ми стана кој ќе преживее, кој ќе умре, непредвидливите моменти ми станаа предвидливи. Единствено нешто што ме изненади беше старецот и неговата улога во целата игра. Очајна глума на VIP личностите. Толку вештачки.

    Многу работено на сентиментални делови. Понекогаш ми стануваше патетично, но се на се добро сработена серија.
     
  7. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Ништо посебно. Малце детски фазон ми е. После 2 епизоди не ме тера да ја пуштам пак. Веројатно ќе ја догледам, ама не е од тие серии од кои можам без престан по 3-4 епизоди да гледам.
     
    На Frosty!, boo3 и @ceci11 им се допаѓа ова.
  8. aquamarine-123.4

    aquamarine-123.4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2012
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    21
    Ја има ли на друга страна да се гледа освен на Нетфликс?
     
  9. Fantasy33

    Fantasy33 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.025
    Пол:
    Женски
    Filmoviplex.com
     
  10. Fraxinus

    Fraxinus Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2021
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    1.286
    Пол:
    Женски
    Јас видов дека серијава е екстрапопуларна, па ајде реков да видам што е. Ја изгледав во еден здив, секоја чест, не сум љубител на серии ама оваа ми го држеше вниманието од почеток до крај. 10/10
     
  11. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Многу добра серија. Една од најдобрите на сите времиња што сум ги гледал.
    Брљво, секоја чест како ја скоцкале.
    Плус згора на тоа...сценариото е направено во 2009 година и толку години поминале никој не сакал да му го купи и на крај се решил Нетфликс и испадна успешна мисија.
     
  12. malerozna

    malerozna Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    75.728
    Пол:
    Женски
    Ја изгледав за два дена.
    Многу дупки во приказната, многу се нервирам така.
    ВИП беа комедија, држат чаши, а од маските не можат ни да се напијат.
    Барем да им дадеа коктели со сламка.

    Црвените исти ко Ла каса де Папел. Барем розови да беа, ко панделките.
    Стариот уште од почеток ми беше сумљив, знаев дека нешто мати.
    Овој претпоследниот што остана, другарот, безмилосно ги изигра сите, за на крајот да се сожали.
    Плус како енергично го тепаше, го избоде со нож, и овој, нели главен лик, куцајки го совлада (facepalm)

    Се на се, 7/10 заради идејата :wasntme:
     
    На JuLleE, Gi.ir.ll192, Bozica1980 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Ваква бев до пред некој ден, додека сфатив што е финтата со ова сквид гејм. :D
    20211007_172648.jpg

    На почеток сум, ќе видам дали ќе ми се допадне. Засега ми е само премногу крвава. :worried:
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Јас почнав серијата да ја гледам до трета епизода сум. По коментарите сите сте воодушевени мене искрено не ми е ништо посебно, се мислев дали воопшто да ја гледам втората епизода, ама сепак се решив да и дадам шанса. Третата епизода повеќе ми го задржа вниманието па мислам дека ќе ја изгледам до крај.

    Кој се тие што ги заведуваат луѓето и зошто ги убавиаат, тоа не ми е јасно. Зошто ги убиваат луѓево безмилосно а се работи само за игра? Нели ако си заминат пак од почеток ќе ја почнеа играта, а кога се вратија почнаа од втората игра?? И зошто таргет им се истите луѓе кои веќе биле и си заминале, пак да ги вратат назад.
     
  15. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    Одговорите се во последните епизоди :D
     
    На Adi888 и Guns N` Roses им се допаѓа ова.
  16. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    Исто, скроз исто со солзи во очите 50 минути, премногу жал ми падна за Пакистанецот, срцка беше сите епизоди и не заслужуваше таков крај каков што му следуваше, одамна не сум гледала ваква серија скроз да ме издрма :x Многу сцени со крв единствена замерка за серијата...
     
    На Принцезичка1 и Hellobeautiful им се допаѓа ова.
  17. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.617
    Допаѓања:
    36.928
    Пол:
    Машки
    Одлично е да се види за промена нешто поразлично иако како концепт ова е веќе видено во повеќе филмови и серии. Дури и сличноста со островот е копија од други серии. Сепак, ме радува што овакви оригинални продукции успеваат да допливаат до пошироката јавност покрај цел шунд што се промовира на Нетфликс. Нека се замислат малку америте зошто се повеќе интернационални серии стануваат популарни, а они рециклираат шаблонски од нив.

    Ми се допадна психолошко - моралната страна во серијата. Одлично прикажано како луѓе би се снашле во еден оваков експеримент - игра и дали истата ќе го извади најдоброто, или најлошото од нив. The Standford Prison Experiment е еден од нив кој ја има откриено мрачната тајна на луѓето.
    Од друга страна, мене ми беше предвидлива и од старт знаев како ќе заврши, па дури и делот со старецот. На моменти го имаше и непотребното корејско емотивно драматизирање, но, навикнат сум на него.
    И други серии биле предвидливи и се знаел крајот, но приказната измеѓу била онаа што ги направила едни од најголемите серии на сите времиња (Breaking Bad), оваа не е на тоа ниво, но сепак е одлична серија и вреди да се изгледа.
    Се надевам дека нема до бесконечност да ја продолжуваат па да загуби секаков кредибилитет. Ако јас се прашувам, и една сезона е доволна, нема потреба од продолжување.
     
    На Glowy, Peanut Butter, Bozica1980 и 5 други им се допаѓа ова.
  18. @ceci11

    @ceci11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2020
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    1.642
    Пол:
    Женски
    Изгледа сум јас единствена личност што не гледала Squid Game
     
    На Boyanna му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.092
    Пол:
    Женски
    И мене ми беше жал за пакистанецот, ама па ако овој другиов не го изиграше немаше самиот тој да преживее, така да тука никаков морал не важи, секој мора да гледа да преживее. :D
     
  20. Oneo

    Oneo Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2014
    Пораки:
    2.746
    Допаѓања:
    17.555
    Пол:
    Женски
    И јас ја немам гледано. Од толку пофалби мора да се гледа :D