1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Stand- up comedy

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Dvolicen, 24 септември 2012.

 1. Dvolicen

  Dvolicen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2012
  Пораки:
  1.431
  Допаѓања:
  3.485
 2. Dvolicen

  Dvolicen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2012
  Пораки:
  1.431
  Допаѓања:
  3.485
 3. awee

  awee Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2011
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  117
 4. kikav

  kikav Популарен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  2.711
  Допаѓања:
  2.034
  На Natali.3 и Dvolicen им се допаѓа ова.
 5. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.593
  Мене ми се допаѓа Дејв Шапел, Пабло Франциско и двете изданија на Еди Марфи - Raw и Delirious.
  Многу ме бендисуваат и старите изданија на стенд ап на Џим Кери. :D

  Најмногу ме нервира оној Данам мислам дека се викаше, со Ахмед - д дед терорист. :^) |(
  Глупости во боја и не - не сфаќам како тоа му е смешно некому.
  |(
   
  На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Dvolicen

  Dvolicen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2012
  Пораки:
  1.431
  Допаѓања:
  3.485

  Очекуваме нешто од тебе ;)
   
 7. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.809
  Delirious - Еди Марфи! :bow:

  Штета што не направил повеќе во тој смисол, затоа што филмовите па и не му се нешто посебно.

  Кога и да ги гледам двата дела, во комбинација со облеката на Марфи во тоа време, се виткам од смеење. Со бившиот дечко на времето толку се заразивме со ова, што бевме неподносливи кога секаде, у секоја конверзација ќе убацевме некој цитат од ова шоу, па се надоврзувавме, и мислам дека прилично им идевме на живци на луѓето - оние кои не го гледале Delirious :D
  Битно на нас ни беше смешно, и сеуште ни е.

  Го препорачувам. Ги има сите делови на youtube ако не се лажам. А и може да се симне сигурно.

  Други стенд ап комичари не следам некако. Што знам, игнорирам некако. Ни самата не знам зошто ама одамна никој не ме насмеал асално. Еден другар ми го праќа постојано Дејв Шапел (кого јас го викам упорно ЛаШапел, а едниот со другиот врска немаат :D ) и не ми е смешен.

  Ама јас сум чудна. Мене не ме смее ни How I Met Your Mother, така да...до мене е :angel:
   
  На Trendafilka и Saya им се допаѓа ова.
 8. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.551
  На Phyramide и Trendafilka им се допаѓа ова.
 9. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.593
  Да си жива и здрава, и мене не ме смее How I met your mother...
  Од Шапел не се`, ама голем дел има интересни работички.
  Аутфитот на Еди Марфи е врв, и во Raw, и во Delirious. :D

  И јас не му ги љубам филмовите, ама стенд ап комедиите му се закон.
  Кога ќе стигнам дома ќе прикачам нешто од раните денови на Џим Кери.
  Каков талент. :)

  А Пабло Франциско ми е љубов.
  http://www.youtube.com/watch?v=83bzs37LAKY
  http://www.youtube.com/watch?v=fpJn6cm4 ... re=related
   
  На EmGreen и Phyramide им се допаѓа ова.
 10. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.809
  ^Јеее не сум единствена, а таман си помислив дека треба да се срамам затоа што тој сериски не ме смее :D

  Саја, еден од омилените! Eddie married a bushbit*h...with an attitude! :rofl:
  Не можам, еве пак си го изглеав и пукнав од смеење.

  Хит ми е Италијанците како ги имитира, и врв ми се овие двете.

  http://www.youtube.com/watch?v=_5wrPuILn0g

  http://www.youtube.com/watch?v=u_n5JWzj6yU

  Страшен е значи!
   
  На Saya му/ѝ се допаѓа ова.
 11. EmGreen

  EmGreen Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  189
  Карлин и Марфи се кралеви на стенд ап-от. Секој со различен стил ама и Чак Норис би го намеале :D Сите видеа да се стават тука малце ќе биде :D

  Ги видов видеата од Пабло Франциско погоре и прво што ми падна на памет беше Tortilla Boy. Умирав од смеење првите 16-17 пати кога го гледав :D

  http://www.youtube.com/watch?v=pevDObnV7QU

  Карлос Манциа ми беше меѓу првите откритија. Има харизма човеков и знае како и со најглупиот виц да те помоча од смеење. Ми се свиѓа како раскажува. Го обвинуваа дека божем краде од Козби, што и си има основа, многу скечеви му се повторуваат, ама пак знае како да го каже тоа а и двајцата ми се одлични. Има многу подобри стари стен ап видеа ама неможам да ги најдам на јутуб. Малце лиже г'з на Американците али јбг...

  http://www.youtube.com/watch?v=43N6UAJtSBs

  http://www.youtube.com/watch?v=vDI5mIds ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=C-01rWlmkDE

  Неможе да се заборави тука чичко Козби :D

  http://www.youtube.com/watch?v=XBqY6cJD3CE
   
 12. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.417
  Пол:
  Женски
  Кој е вашиот омилен stand up комичар?

  Stand up комедиите за нас веќе не се новост, за среќа се упознаваме малку и тоа со наши македонски комичари. Незнам колку сте упознаени и сте прателе странски stand up комедии за да можете да направите разлика и споредба.
  Кратко за stand up комедијата:

  ''Stand-up комедија е комичен стил во која комичар има настап пред публика во живо, говорејќи директно на нив. Изведувачот е попознат како стрип, стенд-ап стрип, стенд-ап комичар или едноставно стенд-ап. Во stand-up комедија комичар обично рецитира брза сукцесија на хумористични приказни, кратки шеги наречени "bits", и една реплика, кои го сочинуваат она што обично се нарекува монолог, рутинска или акт. Некои стенд-ап комичари користат реквизитите, музика или магични трикови за да ги подобрат своите дела. Stand-up комедија често се изведува во комедија клубови, барови, нео-burlesques, колеџи и театри. Надвор од настапите во живо, стенд-ап често се дистрибуира комерцијално преку телевизија, DVD, и на интернет.Обединетото Кралство има долго наследство на stand-up комедија, која започна во музичките сали на 18 и 19 век."
  превземено од википедија

  Ги сакате и ги пратите ли стенд-ап комедиите? Што не ви се допаѓа кај нив и зошто?
  Кој/и ви с(е) омилен/и стенд-ап комичар/и или па имате само одреден настап/и од различни комичари?
  Или пак кој ви е лош или некреативен, досаден, ако имате таков?
  Која е разликата помеѓу нашите стенд-ап комедии и оние холивудските?
  Пожелно е да ставите некој клип од нивен настап.
   
 13. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.050
  Допаѓања:
  11.186
  Кој е вашиот омилен stand up комичар?

  Сашко Коцев ми е омилен и незаменлив во Македонија мислам. А не ми се допаѓа Весна бејби, многу и е вештачко однесувањето, делува арогантно и воопшто не ми е смешна.
   
 14. cheetah.girl

  cheetah.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  1.620
  Допаѓања:
  1.416
  Сашко Коцев! Еден и единствен. Човекот е цар.
  Никој не му е рамен.
  Синоќа гостуваше во Прилеп...па мислам дека животот ми се продолжи за 10тина години минимум. :rofl:
  Секој ден да настапува - секој ден ќе одам.
  Знае да направи супер забава, сите да ги насмее. Верувам дека и тоа баш не е лесна работа :lol:
  Најдобар е!! :inlove:

  http://www.youtube.com/watch?v=QL495dDAuiI (не е од синоќа но супер е)
   
 15. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.161
  Допаѓања:
  14.171
  Пол:
  Женски
 16. Dvolicen

  Dvolicen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2012
  Пораки:
  1.431
  Допаѓања:
  3.485
 17. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.398
  Допаѓања:
  6.870
  Пол:
  Женски
  ^ Респект за човеков.Цар :D
   
 18. kikav

  kikav Популарен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  2.711
  Допаѓања:
  2.034
 19. Andemona

  Andemona Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  2.495
  Пол:
  Женски
 20. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  5.739
  Допаѓања:
  54.589
  Пол:
  Женски
  Хахахах закон е, солзи од смеење! :rofl: :rofl: :rofl: :P