1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Stranger Things (Netflix)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од LilacWine, 30 јули 2016.

 1. LilacWine

  LilacWine Активен член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2015
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  Нова серија од Netflix, дејство сместено во 80-90 години. Приказна за деца кои се сочуваат со неприродна сила. Детски авантури и мистериозно девојче кое не знае ниту како се вика, ја знае само својата бројка, 11. Одлична детска глума на која може да позавидат сите возрасни ликови во серијата вклучувајќи ја и Винона Рајдер.
  Оценка на IMDb: 9.2/10
   
  На Евроазија, kikin, Mishela и 2 други им се допаѓа ова.
 2. rhcpfan

  rhcpfan Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  1.027
  Ја изгледав серијата за 2 дена. Предобра и ептен заразна,ме освои и се надевам за брзо ќе има продолжение.
   
  На Евроазија, Rose96 и marijaaa899 им се допаѓа ова.
 3. Bibliophile

  Bibliophile Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2015
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  129
  Пол:
  Женски
  На marijaaa899 и Someonespecial им се допаѓа ова.
 4. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.089
  Допаѓања:
  163.461
  Пол:
  Женски
  Вчера ја изгледав последната епизода, а уште после првите 2-3 ја препорачувам на сите наоколу. :D Тука прочитав за серијава, обично не гледам многу серии и се нафаќам на вакви со излезена една сезона, и навистина ме освои.
  Ептен мистериозна и интересна приказна, со кул доловен vintage ефект на 80тите, саундтракот и амбиентот е чиста 10-ка... сега го прочитав и она во линкот на @Bibliophile (y)
  Глумата беше супер, посебно ликовите на децава и тинејџериве што беа доминантни во серијата. Ме потсеќаше по малце на Wayward Pines, ама со многу подобар крај,
  единствено за Ел ми беше жал, се надевам во втората сезона ќе направат некаков пресврт за пак да се појави 8-|
  Едвај чекам да видам како ќе продолжи дејството во новите епизоди.
  И да, не знам зошто хорор меѓу жанровите на серијава на имдб, мене (што секогаш избегнувам хорори) не ми беше воопшто страшна освен неколку изненадни (и гадни) сцени воглавно во последните 2 епизоди. :D
  Препорачувам на сите љубители на sci fi, мистерии со преминување во други димензии... нема да ве разочара (y)
   
  На rhcpfan му/ѝ се допаѓа ова.
 5. twilight123

  twilight123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  498
  Пол:
  Женски
  леле серијава е топ, одлична, мора да ја гледате, многу е заразна и одлична содржина, едвај чекам продолжение
   
 6. Targaryen

  Targaryen Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2015
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  113
  Пол:
  Женски
  Леле преубава е серијава :inlove::inlove:. Едвај чекам да излезе втората сезона. Глупо е што првата сезона имаше само 8 епизоди, за 2 дена ја изгледав серијата. Кој ќе чека до следната година. Winona Ryder е кралицаа :inlove::inlove:

  http://www.mirror.co.uk/tv/tv-news/stranger-things-season-two-rumours-8595968
   
 7. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  34.191
  :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

  Умрефффффффффффффф!!!!!

   
  На Lella и Someonespecial им се допаѓа ова.
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.793
  Допаѓања:
  65.509
  Пол:
  Женски
  Одлична серија, ја изгледав по препораката на @Bender Rodriguez и целосно се согласувам со мислењето. Воопшто не е како другите, цела сезона трошки откриваат и во финалето сфаќаш дека е навистина само ѓубре.
  Тука се открива доволно да знаеш за што се работи, но сепак има мистерија за задржување на вниманието. Мајк посебно ми се допадна, и како лик и како актер, Ел исто, прекрасна хемија со Мајк.
  За кастингот генерално одличен избор.
  Едвај чекам втора сезона.
   
  На daylight, Someonespecial, 1209 и 3 други им се допаѓа ова.
 9. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  7.113
  Допаѓања:
  107.122
  Пол:
  Женски
 10. sweet-cherry

  sweet-cherry Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  3.537
  Допаѓања:
  28.794
  Пол:
  Женски
  Вторава сезона ја чекам со цела душа!
  Ја обожавам серијава, два пати ја гледав. Еднаш сама, еднаш со мајка ми. Го обожавам вајбот на 80-тите, од музика, до начин на едитирање на епизодите, до оутфитите, значи буквално се. Плус влијанието на Стивен Кинг ја прави серијава уште подобра! Искрено на прво место од серии ми е, покрај ГоТ. Обожавам вакви мистерија/хорор типови на серии, им нема рамни.

  Децата како глумат, посебно Елевен, алал да им е!
   
  На daylight, Someonespecial и zhap4e им се допаѓа ова.
 11. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  7.113
  Допаѓања:
  107.122
  Пол:
  Женски
  Ииии, 27ми октомври дојде. Почнува новата сезона.
   
  На Someonespecial, DzingrlakaDzikica, green.eyes и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  7.113
  Допаѓања:
  107.122
  Пол:
  Женски
  И јас сум фрик. ]:) :D
  Ок беше епизодава, ништо спектакуларно. Мало потсетување на ликовите плус некои други ко...Мad Max цц. Очекував Е.Т-то да е кај шерифот.

  Иииии..... Наводно, сезоната била ликната и ставена на Земунда. Ама, јас нема да ја барам. Нејќам да испадне да се затворам викендов и да ги изгледам сите. (y)
   
 13. rhcpfan

  rhcpfan Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  1.027
  Netflix објавува цела сезона одеднаш, не е ликната :)
   
  На Bender Rodriguez, crimson, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
 14. MissChievous

  MissChievous Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  3.837
  Допаѓања:
  21.528
  Мене топ ми е вторава сезона. Ликовите се уште подобро обработени, не штеделе ни време ни приказна на ниту еден. Добро се преплетуваат едни со други, како тече дејствието сите ликови се мешаат во одличен тек. Дејствието е делумно напнато, делумно драматично со елементи и на хумор и романтика. За нереалистична приказна, scifi-то е на високо ниво. Ми се допадна и онаа речиси "Twin Peaks" атмосфера што ја прати и оваа сезона како и претходната. Повторно и овој пат ставиле акцент да го пренесат што е можно пооригинално оној 80s vibe и тотално успеале. Од облека и фризури, до домови и технологија и секако, музиката. Иако нереалистична серија, сепак мене ми е една од подобрите во моментов.

  Викенд добро поминат. [​IMG]
   
  Последна измена: 30 октомври 2017
  На crimson, Matotheja, Bethany Mota и 4 други им се допаѓа ова.
 15. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  7.113
  Допаѓања:
  107.122
  Пол:
  Женски
  Одлична беше сезонава. :clap: Ама, крајот...:punch:
   
  На 1209 и DzingrlakaDzikica им се допаѓа ова.
 16. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  803
  Допаѓања:
  2.634
  Наминав само да кажам дека најголемото освежување за оваа сезона е Madmax! Дружината си доби уште едно женско а ликот е тотален badass со црвената нескротлива коса. На моменти многу ме потсеќа на Beverly Marsh од It.

  И приватно си станале најдобри другарки. :hug:
  [​IMG]
   
  На sweet-cherry, crimson, Matotheja и 3 други им се допаѓа ова.
 17. Stephen Amell

  Stephen Amell Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 јуни 2017
  Пораки:
  2.296
  Допаѓања:
  26.132
  Предобра сезона!:inlove:

  На моменти Макс ме нервираше.:| Незнам зошто остана недораскажана приказната за Ел и мајка и, а и за нејзината сестра, сигурно оставаат простор за во третата сезона. На крај се изнервирав бидејќи чудовиштето-сенка пак остана живо.:| Крајот ми беше пресладок, а и баш ми е мило што полицаецот ја присвои Ел, иако кога и се развика во колибата, си мислев, како може човекот да ја крие 1 година, а плус тоа и вика без потреба, а кога ја решава мистеријата со Вил, мислиш не е тој човек. Мило ми е и што Стив се замеша во приказната, поубав и посладок ми е од Џонатан.:inlove: Ненси незнае што сака, де те сакам, де не те сакам, а како актерка ми е преубава, а и посебно стајлингот од 80s преубаво и стои.:nod: Оцена за сезонава чиста 10ка.:inlove:
   
  На Someonespecial, zhap4e, 1209 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Matotheja

  Matotheja Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  1.208
  Допаѓања:
  9.353
  Пол:
  Женски
  Топ ми е серијава. Баш зошто го има тој вајб од 80тите. Ја изгледав цела втора сезона. 8-|
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.670
  @Stephen Amell ја изгледав вторава сезона ама ова ако го прочитав претходно многу ќе се изнервирав. Користи спојлери, не секој во темава ја има гледано.
   
  На crimson и Stephen Amell им се допаѓа ова.
 20. Stephen Amell

  Stephen Amell Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 јуни 2017
  Пораки:
  2.296
  Допаѓања:
  26.132
  Важи, нема проблем.:)