1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Stranger Things (Netflix)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од LilacWine, 30 јули 2016.

  1. LilacWine

    LilacWine Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2015
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Нова серија од Netflix, дејство сместено во 80-90 години. Приказна за деца кои се сочуваат со неприродна сила. Детски авантури и мистериозно девојче кое не знае ниту како се вика, ја знае само својата бројка, 11. Одлична детска глума на која може да позавидат сите возрасни ликови во серијата вклучувајќи ја и Винона Рајдер.
    Оценка на IMDb: 9.2/10
     
    На Евроазија, kikin, Mishela и 2 други им се допаѓа ова.
  2. rhcpfan

    rhcpfan Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    1.027
    Ја изгледав серијата за 2 дена. Предобра и ептен заразна,ме освои и се надевам за брзо ќе има продолжение.
     
    На Евроазија, Rose96 и marijaaa899 им се допаѓа ова.
  3. Bibliophile

    Bibliophile Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    На marijaaa899 и Someonespecial им се допаѓа ова.
  4. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Вчера ја изгледав последната епизода, а уште после првите 2-3 ја препорачувам на сите наоколу. :D Тука прочитав за серијава, обично не гледам многу серии и се нафаќам на вакви со излезена една сезона, и навистина ме освои.
    Ептен мистериозна и интересна приказна, со кул доловен vintage ефект на 80тите, саундтракот и амбиентот е чиста 10-ка... сега го прочитав и она во линкот на @Bibliophile (y)
    Глумата беше супер, посебно ликовите на децава и тинејџериве што беа доминантни во серијата. Ме потсеќаше по малце на Wayward Pines, ама со многу подобар крај,
    единствено за Ел ми беше жал, се надевам во втората сезона ќе направат некаков пресврт за пак да се појави 8-|
    Едвај чекам да видам како ќе продолжи дејството во новите епизоди.
    И да, не знам зошто хорор меѓу жанровите на серијава на имдб, мене (што секогаш избегнувам хорори) не ми беше воопшто страшна освен неколку изненадни (и гадни) сцени воглавно во последните 2 епизоди. :D
    Препорачувам на сите љубители на sci fi, мистерии со преминување во други димензии... нема да ве разочара (y)
     
    На rhcpfan му/ѝ се допаѓа ова.
  5. twilight123

    twilight123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    леле серијава е топ, одлична, мора да ја гледате, многу е заразна и одлична содржина, едвај чекам продолжение
     
  6. Targaryen

    Targaryen Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2015
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Леле преубава е серијава :inlove::inlove:. Едвај чекам да излезе втората сезона. Глупо е што првата сезона имаше само 8 епизоди, за 2 дена ја изгледав серијата. Кој ќе чека до следната година. Winona Ryder е кралицаа :inlove::inlove:

    http://www.mirror.co.uk/tv/tv-news/stranger-things-season-two-rumours-8595968
     
  7. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.588
    Допаѓања:
    34.124
    :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

    Умрефффффффффффффф!!!!!

     
    На Lella и Someonespecial им се допаѓа ова.
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Одлична серија, ја изгледав по препораката на @Bender Rodriguez и целосно се согласувам со мислењето. Воопшто не е како другите, цела сезона трошки откриваат и во финалето сфаќаш дека е навистина само ѓубре.
    Тука се открива доволно да знаеш за што се работи, но сепак има мистерија за задржување на вниманието. Мајк посебно ми се допадна, и како лик и како актер, Ел исто, прекрасна хемија со Мајк.
    За кастингот генерално одличен избор.
    Едвај чекам втора сезона.
     
    На daylight, Someonespecial, 1209 и 3 други им се допаѓа ова.
  9. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
  10. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Вторава сезона ја чекам со цела душа!
    Ја обожавам серијава, два пати ја гледав. Еднаш сама, еднаш со мајка ми. Го обожавам вајбот на 80-тите, од музика, до начин на едитирање на епизодите, до оутфитите, значи буквално се. Плус влијанието на Стивен Кинг ја прави серијава уште подобра! Искрено на прво место од серии ми е, покрај ГоТ. Обожавам вакви мистерија/хорор типови на серии, им нема рамни.

    Децата како глумат, посебно Елевен, алал да им е!
     
    На daylight, Someonespecial и zhap4e им се допаѓа ова.
  11. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Ииии, 27ми октомври дојде. Почнува новата сезона.
     
    На Someonespecial, DzingrlakaDzikica, green.eyes и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    И јас сум фрик. ]:) :D
    Ок беше епизодава, ништо спектакуларно. Мало потсетување на ликовите плус некои други ко...Мad Max цц. Очекував Е.Т-то да е кај шерифот.

    Иииии..... Наводно, сезоната била ликната и ставена на Земунда. Ама, јас нема да ја барам. Нејќам да испадне да се затворам викендов и да ги изгледам сите. (y)
     
  13. rhcpfan

    rhcpfan Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    1.027
    Netflix објавува цела сезона одеднаш, не е ликната :)
     
    На Bender Rodriguez, crimson, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  14. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.520
    Мене топ ми е вторава сезона. Ликовите се уште подобро обработени, не штеделе ни време ни приказна на ниту еден. Добро се преплетуваат едни со други, како тече дејствието сите ликови се мешаат во одличен тек. Дејствието е делумно напнато, делумно драматично со елементи и на хумор и романтика. За нереалистична приказна, scifi-то е на високо ниво. Ми се допадна и онаа речиси "Twin Peaks" атмосфера што ја прати и оваа сезона како и претходната. Повторно и овој пат ставиле акцент да го пренесат што е можно пооригинално оној 80s vibe и тотално успеале. Од облека и фризури, до домови и технологија и секако, музиката. Иако нереалистична серија, сепак мене ми е една од подобрите во моментов.

    Викенд добро поминат. [​IMG]
     
    Последна измена: 30 октомври 2017
    На crimson, Matotheja, Bethany Mota и 4 други им се допаѓа ова.
  15. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Одлична беше сезонава. :clap: Ама, крајот...:punch:
     
    На 1209 и DzingrlakaDzikica им се допаѓа ова.
  16. DzingrlakaDzikica

    DzingrlakaDzikica Популарен член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    803
    Допаѓања:
    2.634
    Наминав само да кажам дека најголемото освежување за оваа сезона е Madmax! Дружината си доби уште едно женско а ликот е тотален badass со црвената нескротлива коса. На моменти многу ме потсеќа на Beverly Marsh од It.

    И приватно си станале најдобри другарки. :hug:
    [​IMG]
     
    На sweet-cherry, crimson, Matotheja и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Stephen Amell

    Stephen Amell Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јуни 2017
    Пораки:
    2.295
    Допаѓања:
    26.118
    Предобра сезона!:inlove:

    На моменти Макс ме нервираше.:| Незнам зошто остана недораскажана приказната за Ел и мајка и, а и за нејзината сестра, сигурно оставаат простор за во третата сезона. На крај се изнервирав бидејќи чудовиштето-сенка пак остана живо.:| Крајот ми беше пресладок, а и баш ми е мило што полицаецот ја присвои Ел, иако кога и се развика во колибата, си мислев, како може човекот да ја крие 1 година, а плус тоа и вика без потреба, а кога ја решава мистеријата со Вил, мислиш не е тој човек. Мило ми е и што Стив се замеша во приказната, поубав и посладок ми е од Џонатан.:inlove: Ненси незнае што сака, де те сакам, де не те сакам, а како актерка ми е преубава, а и посебно стајлингот од 80s преубаво и стои.:nod: Оцена за сезонава чиста 10ка.:inlove:
     
    На Someonespecial, zhap4e, 1209 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Matotheja

    Matotheja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.208
    Допаѓања:
    9.353
    Пол:
    Женски
    Топ ми е серијава. Баш зошто го има тој вајб од 80тите. Ја изгледав цела втора сезона. 8-|
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.669
    @Stephen Amell ја изгледав вторава сезона ама ова ако го прочитав претходно многу ќе се изнервирав. Користи спојлери, не секој во темава ја има гледано.
     
    На crimson и Stephen Amell им се допаѓа ова.
  20. Stephen Amell

    Stephen Amell Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јуни 2017
    Пораки:
    2.295
    Допаѓања:
    26.118
    Важи, нема проблем.:)