Sugar daddies

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од referentka, 7 март 2019.

 1. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  13.721
  Допаѓања:
  135.935
  Кој шо сака, нека си прај.
   
  На dayla, daylight, XstrongerX и 15 други им се допаѓа ова.
 2. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.946
  Допаѓања:
  33.231
  Пол:
  Женски
  Не знам колку години има дедичот, ама воопшто не е нормално тинејџер, дете да е во врска со некој дедо што може да му биде. Мислам, и јас сум либерална ама што е екстремно екстремно е и никаков екстрем не е добар.

  Таквите врски не се базираат на емоционална поврзаност, туку се чист интерес и ништо повеќе. Да ги изгуби сите пари sugar daddy-от ќе видите како и со парите ќе се изгуби "љубовта" од другата страна. :)
   
 3. Ketchup

  Ketchup Horn of the Deer Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  4.803
  Допаѓања:
  36.566
  Пол:
  Машки
  По мене подобро е и двајцата да се свесни на што се, отколку некој да е со тебе од интерес, а да те лаже како е заљубен и му значиш.
  Затоа не гледам зошто би ми пречела таква одлука на две индивидуи кои немаат никаква поврзаност со мене.
   
  На daylight, Kacikakacika, blackwave и 4 други им се допаѓа ова.
 4. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.869
  Допаѓања:
  46.196
  Повторно, никој не рече дека му пречат.
  Пак го утна аргументот.
  Трачариме малку, дискутираме на темата, што би се рекло.
   
 5. Ketchup

  Ketchup Horn of the Deer Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  4.803
  Допаѓања:
  36.566
  Пол:
  Машки
  Јас не реков дека ти или било кој имате нешто против, дадов пример и свое мислење. Ако со тоа небањати и нешколувани, мислев на некој од погорните мислења, ќе го цитирав. Пишав дека и сѐ е релативно, што пак дава до значење дека верувам како постојат секакви ситуации. Ти одбра да ме цитираш.
   
  На Kacikakacika, blackwave, Sanjichka007 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.646
  Допаѓања:
  49.481
  Пол:
  Женски
  Aма во примерот што го даде се работи за малолетник... Ако оправдуваме свесна одлука на малолетник од 16 години да биде со дедо, не е долг патот до оправдување педофилија.
   
  На Harper, Oxymoron, cresa-jagoda и 7 други им се допаѓа ова.
 7. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.869
  Допаѓања:
  46.196
  Па види, мислењето ти почнува со "не значи дека сите". Значи си добил мислење дека општиот впечаток е "сите се такви".
  Проблем со изразување, или нешто друго, не знам. Нема потреба да стануваш агресивен, последен пат кога проверив не беше забрането да се цитира. Или можеби во твоите теми е...
  Кога дадеш мислење и некој те "предизвика" на твоето мислење со цел развивање на дискусија, не можеш да му кажеш "кој те праша нешто".
  Ако никој не ме прашува ништо, еве ти ЛП, не мора воопшто да пишуваш на форумот.
   
 8. Dentina

  Dentina Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  1.214
  Допаѓања:
  12.452
  Ana Nicole Smith 99% nemashe seks so nejziniot sugar grandpa:)..89 godini i vo kolicka.Prashanje e kolku stariot bil so chist pamet no sepak ete legalno bil kompetenten. Potoa taa se sudea so godini so sin mu za parite. Tragicno zavrshi i taa na kraj. Taa mi e prototip za sugar everything. I na Hju Hefner devojkite ama tie sami kazuvaa dwka imale seks kakov takov so vijagra no i strog rezim vo Playboy mansion. Vo toj slucaj site strani se mentalno kompetentni i sami vlegle vo situacijata.
  Edit ..Mona ne vidov deka si pishala za Ana. Zavrshi seriozno zavisna od lekovi i i taa i sin i pocinaa od predoziranje pod cudni okolnosti.
   
  На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Ketchup

  Ketchup Horn of the Deer Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  4.803
  Допаѓања:
  36.566
  Пол:
  Машки
  Во право си, но не верувам некаде да пишав дека го поддржувам таквиот чекор, туку дека не би осудувал ситуација во која не сум се нашол. Можеби и примерот е погрешен, се согласувам.
  Ти откако си на форумов цело време се трудиш да извелечш нешто од моите мислења за да направиш да изгледам лошо. Воопшто не сум агресивен, најнормално дискутирам. Ако некој цело време разговара со дрзок тон, тоа си ти.
   
  На blackwave, Abeja и Animali им се допаѓа ова.
 10. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.869
  Допаѓања:
  46.196
  Одлично, тотално објективно мислење и целосно поврзано со темата.
  Абе не беше таков фустанот. :D
  Еве ваков беше, само одделени прерамки, у V
  [​IMG]
  Не беше лош фустанот, само полиестер беше, јас во тоа би умрела да ме стават пола саат, а не да летам. И сѐ во ред, ама да не беше цел, ама цел исфлекан со стари, кремасти флеки како мокри блокчиња, како кога се намокри нешто.
  Штиклите беа кафеави римјанки. Мај месец беше, топло.
   
  Последна измена: 7 март 2019
 11. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  10.266
  Допаѓања:
  267.779
  Се е ,,пазар,,
  Се се сведува на имање потреба-задоволување на истата.
  Девојката има потреба од пари-дедото ја задоволува потребата.
  Дедото има потреба од ,,трофеј,, до себе - девојката го придружува.

  Оваа појава така ја сфаќам
   
  На glosipgirl, oblace1, LiliBoz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.646
  Допаѓања:
  49.481
  Пол:
  Женски
  Некои ситуации имаме општествена одговорност да ги осудиме.
  Дечкото бил искористен во момент на немоќ.

  За други ситуации на обострана согласност и без малолетници... што знам. Не можам да поддржам, се трудам да не осудувам. Сепак ми доаѓа да им шлапнам по еден шамар за да ги освестам.
   
  Последна измена: 7 март 2019
  На Harper, Oxymoron, 1209 и 3 други им се допаѓа ова.
 13. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.421
  Допаѓања:
  7.615
  Пол:
  Женски
  Отворив прееска да дочитам како се се завршило, она и син и кога умреле ќерката имала 5 месеци, ама е од друг татко, а иначе Ана се догребала до 700 милиони негде, ама ќерка и по нејзината смрт не добива ништо, и тоа што викаш може и ги убиле па наместиле да изгледа како самоубиство...дедево некој опасен тајкун бил.
  Кога ќе видиш ваквите не се глупи штом стигнале до толкаво богатство и моќ само ги залажуваат спонзорушиве со некое крпче колку да не е без ич, не знам за некоја да преземала после таква империја.
   
 14. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  11.969
  Допаѓања:
  159.716
  Пол:
  Женски
  Што знам, според мене доволно финансиско зависење од постари генерации во животот - е она од семејството во детството и раната младост, заедно со чувството на контрола со кое често дури и таму одат рака под рака и многумина мака мачиме со истото. Во мои очи empowering момент е кога сам/а создаваш нешто и напредуваш материјално, а не таа зависност и контрола да ја продолжиш на позрела возраст и во ваква сосема друга форма (без разлика за кој пол се работи).

  Не гледам никаква длабочина и чувства во вакви врски, а само корист од друга страна, така што не можам да речам дека поддржувам и лично никогаш не би се впуштила во вакво нешто.
  Физичката привлечност (најчесто, ете не кај сите) е еднострана, а и посебно кога се работи за оние огромни разлики во години (40-50 и даље) - сигурно уште помалку имаат заеднички интереси, ставови, поврзаност.

  Секако, кога се работи за (исклучиво!) полнолетни личности, сѐ се сведува дека не ни пречи и може кој што сака да прави - но имаме право да искажеме мислење и преференци.
   
  На Ava.84, Purplelilac и Oxymoron им се допаѓа ова.
 15. Snowflake97

  Snowflake97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2018
  Пораки:
  653
  Допаѓања:
  2.103
  Пол:
  Женски
  Секој сам си го бира начинот на кои што ќе заработува, има девојки кои сакаат луксузен живот, сакаат да бидат во таков круг на луѓе, да бидат познати па тој им најлесниот начин да ја искористат својата младост и убавина за да стигнат до нешто посакувано, во кое што не гледам ништо лошо, бидејќи секој во животот се стреми кон нешто па така доколку ние сакаме сами да заработуваме, они не сакаат така и си го бираат по едноставниот пат.
  Може за некој е грозно, но мене ми е океј, кој што сака нека прави.
   
  На Stressed Out и Lella им се допаѓа ова.
 16. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.216
  Допаѓања:
  13.244
  Пол:
  Женски
  Sugar daddy/sugar baby relationships are nothing personal, it's just good business...:cash:

  Во однос на овие врски, јас сум неутрална, односно се водам по правилото "whatever floats your boat" бидејќи се додека двајца полнолетни лица доброволно се согласуваат на ова, без присилба или закана, и притоа не повредуваат туѓи интереси, тоа е нивно право и нема јас што да ги осудувам или одобрувам нивните постапки.

  Со други зборови, не ми е грижа кој на што и кого ги троши своите пари, како и кој на каков начин се стекнува со пари и материјални добра, се додека тоа не ми влијае на непосреден начин.

  Но што се однесува до мене, секогаш велам: "Be your own sugar daddy"
   
  На calliope, glosipgirl, Madam-A и 12 други им се допаѓа ова.
 17. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  5.167
  Допаѓања:
  90.016
  При драстични разлики јасно им е на двајцата за што се работи и претежно свесно влегуваат во таков однос затоа што им одговара и се прилично искрени. И девојката сигурно не е оставена со дедото да и мине младоста, си има ваљда друга забава. Или после одредено време си оди. Не му раѓа деца и глуми верна и горда сопруга на влијателен човек па да и мине животот во лаги и драми како многу спонзоруши, туку бира пократок и поефективен начин. Која од нив останала со дедото дури сама не остари? Ок, Кетрин Зета Џоунс.
   
  На dunika, oblace1, Harper и 4 други им се допаѓа ова.
 18. David.wp17

  David.wp17 Активен член

  Се зачлени на:
  22 август 2017
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  50
  Пол:
  Машки
  neka pravi koj sto saka. Gi zalam maskite denes koi sto veruvaat vo ljubov, iskreno jas ne veruvam tolku i da sakam ke bidam pretpazliv. nema nisto loso da se druzam so nekoja diskretno ili bilo kako a za toa da i nadoknaduvam na bilo koj materijalen nacin. dali so pari ili podaroci. zatoa sto se mislam eden den koga ke bidam postar koj znae so mi nosi toa. Zatoa uzivajte si vo zivotot sekoj na svoj nacin.

  ps. devojkive denes barem da se krijat malce za da ne povredat nekogo za da ostane barem nekoj so ke ima ubavo mislenje za ljubovta ili zenite tuku na sekoj cekor so nekoj gabor setkaat pa i se gordeat koga gi pegla nekoj dedo za pari.
   
 19. Stark

  Stark Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2013
  Пораки:
  1.913
  Допаѓања:
  3.702
  Пол:
  Машки
  Ваквиот тип на луѓе се бесчувствителни за нас можеби делуваат како монструми, за нив можеби е нивното најдобро оружје.


  Познавам личност, искрена е, сака ваков тип на врска, односно личност со пари и на некој начин да ја спонзорира. А за спротивност нуди внимание, беспрекорно, лесно прилагодлива за било кој муабет и веројатно и секс. Се декларира како асексуалка, ама веројатно има големо ниво на толеранција и разбирање кога се во прашање на парите.
   
  На Oxymoron му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Animali

  Animali Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.156
  Допаѓања:
  9.373
  Пол:
  Женски
  За мене искрено, основната разликата што ја правам е меѓу добар и лош човек, така да покрај ова, друго и не ме интересира за личноста, т.е не ги осудувам луѓето што го избрале овој начин на живот и целосно се согласувам со мислењето н @Briar Rose.

  Сами избрале, неприсилени, им годи и на двете страни, ако некому штетат, тоа во краен случај би било штета на самите себе, на останатите нас нема како :)

  На прашањето на Референтка "Дали на погрешен начин го одат патот кон успехот или прават паметна инвестиција?" мојот одговор би бил дека нема главна и дефиниција за пат кон успехот, па така ако нашиот пат до успехот се разликува од нечиј друг, не значи погрешен, значи различен пат, бидејќи станува збор за различна личност и различен живот.
  Воедно, паметна инвестиција е секоја наша инвестиција што ќе ја направиме, а од која ќе профитираме и се осигуруваме на многу начини, која исто така за секој е различна, бидејќи на сите целите ни се различни во животот.

  И не секој го може тоа што и другиот го може, па така е подобро секој да си гледа за себе :D Досадна сум ако речам не ми прави разлика што друг прави, ама па и стварно не ми прави :D

  п.с @Bridget Кај ја најде Кетрин за оваа тема? :^):D
   
  На Purplelilac, blackwave, Ketchup и 3 други им се допаѓа ова.