1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Sugar daddies

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од referentka, 7 март 2019.

  1. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Премнoгу дрaмaтичнo е претстaвенo oвa пo нет, мoжеш дa рaбoтиш некoлку гoд пред дa се зaпишеш aкo тoлку си без ништo. Рoдители штедaт, стипендии имa, кредити штo се oтплaќaaт oтпoсле, пoевтини фaкултети...декa тoлку се зa жaлење штo oсвен шугaр деди другo не им oстaнувa, смешнo е мaлку. Тие си имaaт друг ментaлитет и ништo чуднo и зa фaкс дa си бaрaaт спoнзoр, aмa не е oти немaaт друг избoр и зa греoтa се.
     
    На blackwave, Јаневски, oblace1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Можеби е предраматично претставено. Во ред.

    А сега ептен да сум он топик, да кажам што мислам за вакви врски - да си видам ќерка на ваков сајт, нема да ми биде сеедно. Па ни за другарка. Либерализам шмиберализам, границите на нормалното предалеку се изместија.
     
    На zhap4e и Amellie13 им се допаѓа ова.
  3. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Не осудувам, секој има право да прави што сака со себе и со своето тело.
    Како ќе одлучи зависи и од моралните вредности (со исклучок).

    На темава се подзамислувам секогаш кога седам со мажи.
    Од една страна, им се восхитуваат на ваквоте девојки, пицнати, згодни, доколку би имале пари би биле со нив, АМА, не би ги ожениле.
    И некако, се вреѓам бе, ние обичните, нормални девојки што работат и се трудат сме добри само за дома и деца?

    Имам зборувано со 10000 мажи,
    следено реакции, сите истото го мислат, дури неверојатно ми е и ме потиштува некогаш.
     
    На Nigredo Odor и WildMk им се допаѓа ова.
  4. cash

    cash Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2019
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    203
    Ахахахахахах.....коа ќе го слушнам “терминов“ секад пред очи ми излага, зезањето у друштво како си викаме “ Абе ако ништо не не биде у живот, ќе си бараме Sugar daddies“ :rofl::lol:

    Шала на страна, јас лично не би барала. :shake::shake:Коа ќе почнам да работам, сакам да имам свој заработен извор на пари, назависно од други. Да знам дека шо и да се случи, можам да се потпрам на себе и на тоа што сум го вложила у себе. Нејќам да паразитирам од никого, без разлика, Sugar daddies, родители или било кој друг.

    За други, не осудувам. Секоја би имала причина за таков избор, и тоа е нивен живот. Мада тоа е врска од чист интерес, и ако тоа на нив им одговара, ондак, молим лепо.

    Единствено, што некои случаеви се ептен гревни. Имав читано за некоја што го зела баш пред умирање, стариов имал 70 и кусур години, му “изнудила“ на некој начин да и потпише тестамент и да и го деде на тацна целото наследство. :^):bandit:
     
    На Amellie13 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    Ако некоја има sugar daddy автоматски и не значи дека е под присила и немала излез. Не тоа ескорт или проституција, туку договор со волја на двете страни.

    Баш пред некое време имаше токму за ова емисија, не ми текнува дали ја гледав онлајн или на Tlc, нема врска, во емисијата девојки споделуваа искуства за тоа. Не е како оние кои упаднале во некој ланец на трговија каде под присила и макро се со 50-тина клиенти дневно или ескорт дами изнајмени од компанија, туку најобични девојки на кои им годи некој да ги опсипува со скапи подароци, луксузни патувања и сето од светот на гламурот, а ги мрзи да работат поинаку :D

    Баш едната ја запаметив, значи девојка од средна кон висока класа, нејзините имале пари, завршила и факс и се, но кога дошло ред таа сама ете да започне да работи нешто, да заработува, почнала, и во емисијата баш рече не било тоа за неа, отказ си дала уште вториот ден :D
    Нашла страница која нуди спојување на sugar daddies или спонзори и рече повеќето клиенти не бараат секс, но и секако дека нормално има и што бараат. Нејзините ете сакале друштво, а биле или сами, немале семејство или пак имале сопруги, ама во нефункционален брак. Па сакале разговор и да не бидат сами на луксузните патувања и одредени настани. За тоа каков би бил односот се договарале уште на почетокот, еден вид склучен договор, дали ќе вклучува секс и сл.

    Таквите девојки се нарекуваат sugar babies и во основа требало да бидат во тип-топ, форма, средени, негувани,, беспрекорна кожа и се што вклучува во совршен изглед.

    И според статистиката, просечниот sugar daddy има 38-40 години, а просечната sugar baby 25-30. Така да, не е само стереотипот дека мора да е однос каде таа е 19, а тој 119 :D
     
    На blackwave, Oxymoron, Stark и 5 други им се допаѓа ова.
  6. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.400
    Допаѓања:
    35.974
    Ne se potishtuvaj:). Ima devojki zgodni i picnati i bez sugar daddy. Mozda nema Chanel na 20 godini, ama ne deka mazhite Chanel baraat. E takva ne mozesh "da ja kupish" pa im e kiselo grozje na povrshnite mazi. Vizuelni tipovi se i sakaat bez obvrski nekoja sto pred se vizuelno ke gi zadovoli. Za so obvrski, i drugi karakteristiki se bitni. Plus i sponzorushite se mazat, da ne preteruvame, isto kako i sto nesponzorushi nekogash nemaat partner ili deca namerno ili ne.
     
    На MacaLove му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Oдмна не ме заинтересирала тема да ја зачитам како оваа. Од прва страна до последна сум ја прошла.
    Оваквата појава често ми била интересна за размислување. Секогаш кога ќе видам ваков пар си ја замишљам позадината зад нивната врска. Не се гордеам со тоа што се мешам у туѓ кревет ама посилно е од мене. Да бидам искрена кога буљам, дури и дијалози им измислувам.
    И секогаш победува романтичарската варијанта.
    Сте приметиле дека увек и двете страни се насмеани, еве и на сликите што се ставани погоре. Увек!
    Може она е заљубена у парите, ама убаво и е, може он заљубен у нејзината младост и сака да дава, небитно, убаво им е.
    Може да биде настрано колку сака, мене ич не ми е. Дури ги доживувам како забранети љубови. Па замислете колку би било непријатно да си искочиш на кафе со партнерот и некој од страна да те загледува и да осудува твој личен избор.
    Факт е дека е малку неприродно за драстични разлики во години, ама во светот на фетишите тоа е најлесна варијанта.
     
    На blackwave, WildMk, Animali и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Искрено ми се лоши од ваквите “врски” од интерес. Си ги троши годините за да му биде играчка на некој старец што ќе и купи неколку безвредни парталчиња. Како женски така и машки ептем ми е без везе и повеќе сакам луѓе што се по амбициозни сами да си створат а не некој чичко што му се јавил пубертет на 50 год да им плаќа фризер, партали и по некој хотел.
    Да не се разбереме погрешно немам против да има старосна разлика меѓу двајца што се заедно од љубов и имаат некаква емотивна конекција. Ама ова дека само за “муабет” им даваат пари се искрено муабети за мали деца. На крајот секој си прави како ќе му одговара ама мене не ми е нормално и ми се мрзи тие што место со работа и труд на полесен начин сакаат да дојдат до луксуз.
     
    Последна измена: 10 март 2019
    На kim.k, Amellie13, lovestoneddd и 6 други им се допаѓа ова.
  9. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Мене незамисливи ми се вакви врски. За пари да дозволувам некои чичиња што сакаат да прават на мене. :puke:
    Не знам колку треба особа да нема емоции за ништо и да единствено парите ја прават среќна за на вакво нешто да си го потроши животчето што го има..
    :bug::bug::bug:

    Еднаш видов ваков пример во кафич, капка девојче младо, само што завршила средно, седната со еден што не татко, дедо може да и е. Ставени клучеви на маса од колата, го гали по рака, па уште сочно и го избаци мислејќи колку е јака и успешна и гледајќи во нас. На крај станаа и со колата паркирана пред кафич си се качија, а она гордо не гледаше сите нас други смртници што после со автобус ќе си идеме. :DПа и си ја измести косата, миничот си го потспушти и си парадираше мавтајќи со косата. Броз шема(мислам јасно е по колата паркирана пред кафич). :D
    Привлече внимание вистина ама сепак жално за нејзината младост и години.. Ама ако ја исполнува тоа и на сите тие такви тоа океј, сепак сите бираме како ќе го живееме животот. Сепак не можам на вакво нешто да сум либерална, не би можела да замислам да имам дете и да дознаам дека избрала вака да живее. :shake:
    Оправдувам секакви врски и верувам дека љубовта нема граници ама не верувам дека може да има љубов у разлики од 40-50-60години, тоа е само интерес и да немале пари другата страна не би ги ни погледнала. :envy:
     
    На cresa-jagoda, BlackMistery, Amellie13 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Не мора да значи.
    Се имам гледано со 30 години постар од мене.
    Не беше богат, не ме частеше, не ме шеташе, не ми купуваше ништо.
    Ама мене ми требаше повремено секс (немав дечко тој период), претпоставувам и него...
    Ама повеќе мислам дека му требаше друштво.
    Беше разведен и беше многу осамен.
    Мислам.. одеше на работа, си имаше друштво, излегуваше и беше активен (и ден-денес е), ама ми викаше:
    - 'Вајлд, нема за што да се вратам дома. Син ми си ја гледа неговата работа, мене нема кој да ме пречека и да ме праша како сум.'
    Ме научи на многу работи.
    Не жалам, убаво ни беше... Воглавно.. дружењето.
     
    На blackwave, Oxymoron, ane.bella и 6 други им се допаѓа ова.
  11. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Да ама пак не сте се сакале вистински ко со сопругот сега, тоа мислев. Сведено е на интерес, нема вистинска љубов...
     
    На Feminka22 и WildMk им се допаѓа ова.
  12. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Љубов немаше...
    I cared about him ... во недостаток на подобро објаснување.

    Ама тоа не значи, дека не може да се развие љубов... дека други не се вљубени во своите партнери, па и да се со огромна разлика во годините.
     
    На blackwave, mira.mira, staycalm и 4 други им се допаѓа ова.
  13. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Не е тоа љубов? (Во недостаток на подобро објаснување.)
    Го имаш сакано, не било само за секс.
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    да ти значи некој и да си вљубен се два различни поима.
     
    На WildMk, Animali, ane.bella и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.990
    Допаѓања:
    22.491
    Пол:
    Машки
    Скроз ништо против, двајца полнолетни си се договориле и тоа е тоа. Не е ова присилно.
    А и доста мажи има шо се спонзорирани, најдете ми шугар мами или деди, сместа! Од оние шо сакаат само придружба у животот би ми било најприфатливо :D Ама и за тоа не ме бива бе, треба топ тело да напраам, а со пициве слабо ми оди.
    У Македонија иначе ги има, овде се спонзорства, само многу поретко од Америка.
     
    Последна измена: 10 март 2019
    На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
  16. WarriorMind

    WarriorMind Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2018
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    6.767
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека никој ја нема таа моќ да биде со некој што не може да го поднесе.
    Барем мала симпатија мора да има.

    Не заборавајте дека тие мажи ја опсипуваат девојката со внимание, убави зборови и гести.
    Не мора да значи дека гест ќе бидат подароците, само ете тоа е еден почест облик на искажување внимание.

    Мене лично скоро секогаш ми се допаѓале повозрасни момци.
    Има нешто во нив, нешто позрело. Изгледот никогаш не ми значел, речиси не ни го приметувам кога ќе се изгубам во разговорите и карактерот на личноста.

    Често девојките патат за внимание, сакаат да се разгалуваат и да се осеќаат како кралици. И токму тоа и го добиваат бидејќи тие мажи кои што се до нив прават да се чувствуваат сакани, им го даваат чувството дека тие се најбитни во нивните очи.

    На никого не им ја знаеме приказната, ние не сме свесни што таа личност чувствува и од што таа личност има потреба.

    Јас за мене си кажувам дека и јас сум имала симпатии па и повеќе од тоа, ќе си дозволам да речам љубов. Но, ете токму заради ваквите муабети никогаш не си дозволив да се впуштам во нешто повеќе од разговор со тие луѓе и го имав онаа задоволство барем на 5 минути да го почуствувам тоа.

    Инаку овде не станува збор за оние почетните вљубувања каде што мислиш дека сака само да те искористи. Сум имала и такви случаи баш од машки кој ми се овде некаде со годините и ви кажувам дека сето тоа е провидно и ни во најмала рака не може да се спореди.
     
    На blackwave, WildMk и Feminka22 им се допаѓа ова.
  17. Feminka192

    Feminka192 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    2.566
    Пол:
    Женски
    Не ми смета само ми се смешни и ги жалам ваквите девојки/момци
    Зошто да бидете со 20/30 години постар кога може да си најдете некој млад и згоден партнер :wasntme:8-|
    Пари не ми е некако доволен мотив
    Жртвта е преголема :devil:
    Како и да изгледаат во јавност сепак мислам дека не се среќни со изборот
     
  18. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.995
    Допаѓања:
    279.294
    20 години разлика мене не ми е во категорија sugar daddies:^).
    (Не зборувам за случаеви кога едното е малолетно)
     
    На blackwave и Animali им се допаѓа ова.
  19. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Знам дека права љубав године не брои,али 20 год разлика за мене е ту мач :|
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ribabiba

    ribabiba Активен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2019
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    64
    Како може да викате да си најдете млад и згоден? Нели не е важен изгледот? Пополнет маж, згоден маж, добар, лош, насилник, сами си бираме со каков ќе бидеме.

    Прашање на избор е секако со каков ќе бидеме