1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Sugar daddies

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од referentka, 7 март 2019.

  1. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    @Justicija Шугар деди и брак со постар се тотално различни работи. Тоа што твоите претпоставки се дека сите со постари партнери имаат материјална корист е друга работа и твое субјективно мислење што нема везе со темава.
    За шугар баес конкретно, мислам исто ко Стоунд. Док е на доброволна база нека си фураат, секој си се снаоѓа на различен начин и нема што ние да се секираме.
     
    На H.VAGA, Annath, Tan4ence и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Темата е скроз на место. Едино што е дупла, пошто Референтка има отворено слична.

    Шугар дедис вообичаено бараат или врска или брак со девојка која финансиски ја спонзорираат. Не филозофирајте, просто е. Спонзорство и врска со sugar daddy од материјална корист е една идентична работа.

    Љубов/секс со постари milf-ови, или daddies не е врска од интерес, туку преференца - фетиш.
     
    Последна измена: 3 мај 2020
    На Gosh и Justicija им се допаѓа ова.
  3. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Ама шугар деди токму тоа и е.
     
  4. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Темата е доста контраверзна, и ниту една од темите создадени не ја опфаќа во целост. Фирст оф ол- не мора да бидат во брак, секнд- не мора да има возрастна разлика, трд- не мора да е деди, може да е мами, и последно но не помалку важно- целата трансакција оди во два правци т.е. и двајцата имаат основа и корист за/од истото.

    Прва сугестија пред да напишам мое мислење, е да се соединат двете теми во една која ќе ја опфати самата појава во целост, кога веќе секако ќе треба да интервенира модератор/администратор.

    Видеото кое го постира демон @theowndemon , поточно девојката и нејзиниот канал, даваат добро објаснување и релано ја отсликуваат целата sugar врска, која не е ништо повеќе од аранжман. Ако се злоупотреби и се преминат границите, тогаш веќе преминува во искористување. Но во нормални услови, со правилно одиграни карти и искреност од страна на кој што сака и очекува, според тоа и заклучување дали има компатибилност за да се придвижат напред и да дојдат до средба, е сосема во ред.
    Имаш секс без емоции, и имаш и добивка од истиот. Уај нат?
    Бизнис. Луѓето прават што прават.

    Единствениот загрижувачки фактор- нарушување на сигурноста. Тука треба многу претпазливост, за да не дојде до нечие загрозување на живот.

    Лично, додека имам стабилност, пред се здравствена, после умствена, и сум способна да мислам и работам, нема причина да гледам извор на пари во некој друг освен себе. Јер се сметам за доста мани ориентед и мотивејтед персона.

    Некој друг пак размислува на друг начин и бара нешто поразлично, и иако целта не ги оправдува средствата, убаво е чуството кога целта ќе се оствари. На овој или на оној начин.
    И ако некој верува во спротивното, се лаже себе си, биг тајм.

    Повторно, се' почнува и завршува со тоа дека секој одлучува за себе. Но добро би било кога веќе се знае дека нешто постои, и е против законските како и моралните норми на повеќе во општеството, а истот е опасно, да се регулира со плус законски уредби кои ќе даваат некаква сигурност ако нешто тргне обратно.
     
  5. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    Инаку темава мислам дека е дупла.
    Колку што се сеќавам Референтка имаше отворено иста тема пред некоја година, ама модераторите веројатно ќе средат.
     
  6. ninja35

    ninja35 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    2.682
    Допаѓања:
    88.170
    Дури и на Гугл кога ќе го впишеш, прво ја дава оваа слика...:rofl:

    what-is-a-sugar-daddy.jpg
     
    На LadyLollypop му/ѝ се допаѓа ова.
  7. burthdaykake

    burthdaykake Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2020
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    2.328
    Пол:
    Женски
    Sugar daddy е богат маж кој финансира помлади девојки со цел да добие некое сексуално, или друг вид, задоволство.
    Бракови помеѓу лица со разлика од 20+ години или помалку нема никаква врска со sugar daddy или sugar baby.
     
    На Gosh, theminemshow, zuto и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Има и такви кои склучуваат брак од еднократна или взаемна корист, ама за таквите бракови нема етикети и имиња пошто по дифолт се свети.

    Maла дигресија на темава, постарите ќе ви текне. :D

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    На marija1907, martiiinna, christinnn и 5 други им се допаѓа ова.
  9. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    А кога ќе се омужи оваа за него и му роди деца тогаш овој нема повеќе да биде шугар деди ? Или ќе биде хепи хазбенд ?
     
  10. ninja35

    ninja35 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    2.682
    Допаѓања:
    88.170
    не сум сигурен колку е продуктивен на сигурно 75+ овој... :shake:
     
  11. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.311
    Допаѓања:
    10.407
    Пол:
    Женски
    Дедо ми и баба ми, лесна им земја на двајцата. Тој бил вдовец 50 годишен, а таа 30годишна кога се зеле. Тој веќе имал и деца 20и нешто годишни од првиот брак. Кога одел по невеста во друга земја цело село мислеле синот ќе го жени, тој за него си зел млада девојка. 8) А не бил некој богаташ, и во тоа време ко што сум слушала и од дома и од постари роднини ептен прифатлива појава им било на луѓето тогаш, или можеби гледале кон тоа со осудување ама никој не кажал. I guess I'll never know. :wasntme:

    А лично вака од мое време, не ми текнува на ниеден пар лично што го знам, максимум 10-12 години ако знам некој со таа разлика, што дури не е ни очигледна.
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Regina.Phalange

    Regina.Phalange Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2020
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    1.416
    Пол:
    Женски
    Супер за тие што сте во брак со поголема разлика во година, но што ме цитирате, темата не е за вашиот брак|(
    @Justicija мислам дека повеќе збори за вакви бракови
     
  13. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Ако збори за такви бракови треба да го смени насловот на темава.
     
    На Kaliya, martiiinna, NovusOrdoSeclorum и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Зборев за 20 +,30 + , овие мислам дека беа 60 години разлика
     
  15. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Браво за дедо ти , никад није касно:D секој заслужува да биде среќен и да биде со некого :D
     
    На MarigoldA му/ѝ се допаѓа ова.
  16. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Sugar daddy за жал денес се и многу релативно млади дечки (до 30-40 години) несвесно. Имаат пари и се мета на девојки кои се со нив ради пари. Тие (мажите) ќе ги засакаат и им пружаат секакво материјално задоволство само за жената да биде среќна.
    Од друга страна, тука се и чичковците кои си купуваат барбика. Ова второво ми е “почесно”. Барем никој не е измамен.

    А да се засакаат двајца со 20-30 години разлика мене ниту ми е чудно ниту невозможно. Без разлика кој е постар, дали мажот или жената. Тоа нема врска со sugar-ов од погоре. Тој термин се користи за врски од корист. А инаку, брак ко брак. И во брак со врсник има проблеми и убави моменти и во брак со постар/помлад.
     
    На martiiinna и candy.cane им се допаѓа ова.
  17. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Се согласувам и јас дека нема врска темава со sugar daddy.

    Инаку имам читано искуства и не секогаш се работи за замена секс-пари. Некогаш мажите бараат само придружба (поготово постари ако се) и за возврат девојките добиваат поклон. Пример мажот сака да има друштво за вечера/патување/гледање филм а на девојката и надоместува со скап поклон или пари.

    Многу девојки го прават ова за да си платат школување (во странство кај што е далеку поскапо), за да платат лекување или за едноставно да живеат луксузен живот.

    Јас искрено никогаш не би сакала да бидам sugar babe и не знам како би реагирала да некоја моја блиска личност (или близок) се "продава".

    А и нема врска ова со тоа да си во врска/брак со некој за пари а глумиш заљубен. Тука се си е црно на бело.
     
    На Kaliya му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.681
    Пол:
    Женски
    Не сум саркастична.Мртва озбилна сум.
    Би имала sugar daddy ама не сакам да давам било какви сексуални услуги за возврат.
    Пошто искрено не поштувам проституција.Зашто да си одредувам цена на телото?
    Ако сака да му бидам пратња, за под рука и за сликање може тогаш хахахс.
    Знам дека не звучи реално моево ама така сакам.
    Стриптиз и ова со daddy-во ми се онака последни на листата за работи кои би ги правела.
    Да бев некоја без амбиција за вистинска работа и факултетска диплома, и некаков сон, може уште после средно ќе фатев тоа да го правам.
     
    На Lella и Nigredo Odor им се допаѓа ова.
  19. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Ако нешто значи, од мене имаш апсолутна поддршка што и да одлучиш. Бар си искрена, за разлика од многу подвоени либерали кои ги сретнуваме во денешното општество. :)
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.541
    Пол:
    Женски
    Sugar daddy и sugar mummy се различно од брак со постар(а)

    Првиве шеќерчиња обезбедуваат најчесто финансиска поддршка на нивните партнер(к)и ..ретки се тие што за возврат бараат само придружба.
    Ова е вид на легална проституција бидејќи не добива кеш за секој секс, туку си имаат стален партнер/ка за секс и придружба а за возврат им го финансираат животот што го живеат..


    Брак со постар или постара е сосема различно, бракот си е брак на хартија и подразбира и заеднички живот, делење на добро и лошо, имање фамилија, заеднички финансии итн..


    Разграничете го тоа па после може да се дискутира за брак со постар..
    Брак со sugar daddy е најчесто непостоечки..затоа што тие немаат намера да се женат, туку да имаат убав провод..


    Јас со мојов сме 9год разлика..
    А за да бидам со sugar daddy треба да ме привлекува на некој начин..па тек тогаш ќе можам без око дa ми трепне да го искотистувам :D
     
    На Gosh, candy.cane, LiliBoz и 4 други им се допаѓа ова.