1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Tехнолошки факултет

Дискусија во 'Образование' започната од s.f.18, 21 август 2010.

 1. s.f.18

  s.f.18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 август 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Јас се запишав на технолошки факултет, но некои ми викаат дека е многу тешко.Ако има некој кој студира на овој факултет да ми кажи нешто повеќе... :)
   
 2. Pla4ka

  Pla4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  160
  технолошки фак-конфекциско инж

  Добре дојде во пеколот колешке.
  Незнам за конфекција ама прехрана и биотехнологија умирачка ке скапеш на факс спреми се додуша сега заличи на нешто го подсуредија малку ама соработка со професор сто беше тоа????
   
 3. xSunsetx

  xSunsetx Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2010
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  3
  технолошки фак-конфекциско инж

  Vo skoro vreme ja razgleduvav stranata na ovoj fax i pravo da vi kazam se zacudiv koga vidov deka na vtoriot priemen ispit e primen student so 42 boda vkupno(uspeh+matura) i toa vo drzavna kvota...a site mi velat deka tehnoloskiot e eden od poteskite fakulteti.Jas sum 4-ta sredno i sakam da se zapisam na ovoj fax,no neznam na koj smer..najverojatno na prehrambena tehnologija i biotehnologija.Interesira me kolku studenti vkupno primat na ovaa nasoka i kolku minimum bodovi treba da imas,ja prebarav cela strana na fax-ot i nikade ne najdov...Nekoj ako znae da mi odgovori..pozdrav
   
 4. Vodolijata

  Vodolijata Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јули 2010
  Пораки:
  160
  Допаѓања:
  683
  технолошки фак-конфекциско инж

  Јас сум на технолошки факултет сега веќе 2ра година :D баш текстилно инженерство. S.f.18 можам да ти кажам дека и не е баш нај нај лесно, физика,хемија,математика, а кој не знае да црта ќе се намачи малце. Не сакам да те плашам зборот ми беше дека со малку повеке учење се ќе биде ок.Кој си ја свати работата озбилно ке мине лесно, кој не...И мене ми беше тешко ама учев редовно и минав со просек 9,85...Ајде инженери само храбро !!! :*
   
  На MacaMarchy му/ѝ се допаѓа ова.
 5. meredith

  meredith Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  78
  би можеле да ми кажете кои предмети ги имате??
   
 6. Anastasia94

  Anastasia94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  6
  а потоа како што може да се работи со овој факултет?дајте некои подетални информации бидејки воопшто не сум запознаена со него
  :)
   
 7. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  4.480
  Пол:
  Женски
  Па зависи со кој смер има ама воглавно можеш да работиш како технолог во некое производство. Еве линкче за информации http://www.tmf.ukim.edu.mk/(S(oskbrt45amacmd45miheexfy))/Index.aspx

  Само ако не ви одат природните науки, математика , хемија и физика не ни помислувајте за ТМФ. А има предмети кај што се полага усно така да ништо од препишувањето :(
   
 8. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.516
  Допаѓања:
  80.551
  Пол:
  Женски
  A има некоја на Наука за материјалите?
  И да подобјасни малку, како одат работите таму и дали воопшто има некој запишано, бидејќи никако не можев да ги најдам списоците на примени студенти од оваа година. :^)
   
 9. praski4e

  praski4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  280
  Пол:
  Женски
  Здраво драги феминки би ве замолила за едно прашање дали на Tехнолошкиот факултет закажуваат испити во недела ме интересира дека на некои факултети имало полагање па би сакала да знам дали и тука постои таква можност да се полага во недела ви благодарам.
   
 10. eminik

  eminik Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  67
  Пол:
  Женски
  јас ке се запишам тмф за прехрамбена технологија....нека ми пише некој кој е таму за книги едно друго позз
   
 11. Buckaa

  Buckaa Активен член

  Се зачлени на:
  7 септември 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Книгите може да се копират во копирницата на фах
  Аа ќе може некој да ми каже кој е условот за запишување 2ра година? Колку треба да имаш положено за да запишиш 3семестар?
   
 12. macencef

  macencef Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  2.067
  Допаѓања:
  3.064
  Пол:
  Женски
  Дали има некоја завршено технолошки факултет во Скопје? да ми пиши во лп под итно, ми требаат дополнителни информации за постапките: лајмовање, лепење со каширање и останатите кои се користат во преработка на картон и лепаци за картон. на интервју сум понеделник, ме интересира дали е тоа штетно по мозокот и здравјето, па затоа никој не се нафаќа да работи таму....
   
 13. idktbh

  idktbh Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2019
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  429
  Пол:
  Женски
  Здраво дечки,4та сум и уште се мислам што понатака. Моментално се мислам ПМФ биохемија и Технолошки прехрамбена и биотехнологија. Знам дека не се поврзани, освен што има хемија на двата и има релативно различни опции за работа, ама сакам да прашам кој факултет е потежок според вас?За ПМФ знам дека викаат дека е тешко, ама во последно време истото го зборат и за Технолошки и многу е мал бројот на студенти таму. Ќе може некој да ми каже мислење?
   
 14. JanaMrava

  JanaMrava Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2018
  Пораки:
  131
  Допаѓања:
  141
  Пол:
  Женски
  Доколку на некој му требаат учебници за прва година нека ми пише
   
 15. LolaL

  LolaL Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2019
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  49
  Каде ги набавувате интерните скрипти?

  Не сум од ТМФ, но ми треба материјал по Индустриски менацмент и Основи на менацмент.
   
 16. Fluke18

  Fluke18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2017
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  15
  Пол:
  Женски
  Здраво,ми треба книга по хемија од Васа Бошевска ми кажаа дека на тмф учат по неа.Дали постои таква книга?
   
 17. idktbh

  idktbh Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2019
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  429
  Пол:
  Женски
  По неорганска? Ја имаш во книжара на тмф или во Импегна
   
  На Fluke18 му/ѝ се допаѓа ова.