Tехнолошки факултет

Дискусија во 'Образование' започната од s.f.18, 21 август 2010.

  1. s.f.18

    s.f.18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Јас се запишав на технолошки факултет, но некои ми викаат дека е многу тешко.Ако има некој кој студира на овој факултет да ми кажи нешто повеќе... :)
     
  2. Pla4ka

    Pla4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    160
    технолошки фак-конфекциско инж

    Добре дојде во пеколот колешке.
    Незнам за конфекција ама прехрана и биотехнологија умирачка ке скапеш на факс спреми се додуша сега заличи на нешто го подсуредија малку ама соработка со професор сто беше тоа????
     
  3. xSunsetx

    xSunsetx Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2010
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    3
    технолошки фак-конфекциско инж

    Vo skoro vreme ja razgleduvav stranata na ovoj fax i pravo da vi kazam se zacudiv koga vidov deka na vtoriot priemen ispit e primen student so 42 boda vkupno(uspeh+matura) i toa vo drzavna kvota...a site mi velat deka tehnoloskiot e eden od poteskite fakulteti.Jas sum 4-ta sredno i sakam da se zapisam na ovoj fax,no neznam na koj smer..najverojatno na prehrambena tehnologija i biotehnologija.Interesira me kolku studenti vkupno primat na ovaa nasoka i kolku minimum bodovi treba da imas,ja prebarav cela strana na fax-ot i nikade ne najdov...Nekoj ako znae da mi odgovori..pozdrav
     
  4. Vodolijata

    Vodolijata Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2010
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    683
    технолошки фак-конфекциско инж

    Јас сум на технолошки факултет сега веќе 2ра година :D баш текстилно инженерство. S.f.18 можам да ти кажам дека и не е баш нај нај лесно, физика,хемија,математика, а кој не знае да црта ќе се намачи малце. Не сакам да те плашам зборот ми беше дека со малку повеке учење се ќе биде ок.Кој си ја свати работата озбилно ке мине лесно, кој не...И мене ми беше тешко ама учев редовно и минав со просек 9,85...Ајде инженери само храбро !!! :*
     
    На MacaMarchy му/ѝ се допаѓа ова.
  5. meredith

    meredith Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    78
    би можеле да ми кажете кои предмети ги имате??
     
  6. Anastasia94

    Anastasia94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    6
    а потоа како што може да се работи со овој факултет?дајте некои подетални информации бидејки воопшто не сум запознаена со него
    :)
     
  7. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.487
    Пол:
    Женски
    Па зависи со кој смер има ама воглавно можеш да работиш како технолог во некое производство. Еве линкче за информации http://www.tmf.ukim.edu.mk/(S(oskbrt45amacmd45miheexfy))/Index.aspx

    Само ако не ви одат природните науки, математика , хемија и физика не ни помислувајте за ТМФ. А има предмети кај што се полага усно така да ништо од препишувањето :(
     
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.700
    Допаѓања:
    80.850
    Пол:
    Женски
    A има некоја на Наука за материјалите?
    И да подобјасни малку, како одат работите таму и дали воопшто има некој запишано, бидејќи никако не можев да ги најдам списоците на примени студенти од оваа година. :^)
     
  9. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    543
    Пол:
    Женски
    Здраво драги феминки би ве замолила за едно прашање дали на Tехнолошкиот факултет закажуваат испити во недела ме интересира дека на некои факултети имало полагање па би сакала да знам дали и тука постои таква можност да се полага во недела ви благодарам.
     
  10. eminik

    eminik Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    јас ке се запишам тмф за прехрамбена технологија....нека ми пише некој кој е таму за книги едно друго позз
     
  11. Buckaa

    Buckaa Активен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Книгите може да се копират во копирницата на фах
    Аа ќе може некој да ми каже кој е условот за запишување 2ра година? Колку треба да имаш положено за да запишиш 3семестар?
     
  12. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.105
    Допаѓања:
    3.133
    Пол:
    Женски
    Дали има некоја завршено технолошки факултет во Скопје? да ми пиши во лп под итно, ми требаат дополнителни информации за постапките: лајмовање, лепење со каширање и останатите кои се користат во преработка на картон и лепаци за картон. на интервју сум понеделник, ме интересира дали е тоа штетно по мозокот и здравјето, па затоа никој не се нафаќа да работи таму....
     
  13. idktbh

    idktbh Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    431
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки,4та сум и уште се мислам што понатака. Моментално се мислам ПМФ биохемија и Технолошки прехрамбена и биотехнологија. Знам дека не се поврзани, освен што има хемија на двата и има релативно различни опции за работа, ама сакам да прашам кој факултет е потежок според вас?За ПМФ знам дека викаат дека е тешко, ама во последно време истото го зборат и за Технолошки и многу е мал бројот на студенти таму. Ќе може некој да ми каже мислење?
     
  14. JanaMrava

    JanaMrava Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2018
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Доколку на некој му требаат учебници за прва година нека ми пише
     
  15. LolaL

    LolaL Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2019
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    50
    Каде ги набавувате интерните скрипти?

    Не сум од ТМФ, но ми треба материјал по Индустриски менацмент и Основи на менацмент.
     
  16. Fluke18

    Fluke18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2017
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Здраво,ми треба книга по хемија од Васа Бошевска ми кажаа дека на тмф учат по неа.Дали постои таква книга?
     
  17. idktbh

    idktbh Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    431
    Пол:
    Женски
    По неорганска? Ја имаш во книжара на тмф или во Импегна
     
    На Fluke18 му/ѝ се допаѓа ова.