1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Tруднички желби

Дискусија во 'Бременост' започната од wolf4e, 30 април 2012.

  1. badem4e

    badem4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Не сум трудна и не сум била ама ке си кажам за други трудници што сум гледала.Убаво сте пишале погоре додека не искусиш не знаеш како е.Имам една комшика и каснеше 2 недели не знаеше ни дали е трудна ни ништо пошто не правеше тест уште.И еднаш и викам ај да ми ја исфарбаш косата.Леле боље и да не ја прашав па не можам па како па ми касни па може трудна сум ми се лоши од мирисот и ок нема везе се средив сама.После кога провери стварно трудна абе мислам дека цело маало не можевме да и се изначудиме луѓе се што ќе се видеше да се проба маж и ноќно време по 4-5 пати го праќаше се нешто и текнуваше душата им ја извади 9 месеци на луѓето.Да се разбереме уште пред да остане трудна имаше преголема килажа и хоби и беше јадењето :D па ова и дојде ко кец на дсетка.А пак 2 братучетки се породија сега брзо и цели 9 месеци мука немаа сме јаделе се пред нив абе гајле нема си зборат за јадење ниту малтретираа ниту им текнувало се им беше нормално.
     
  2. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    42.990
    Мајка ми ми има кажано како се давела во сок од свежи домати. Јас си љубам домати, не дека не, ама не знам дали и мене ќе ме спопаѓа таква желба :)

    Комшика моја многу ми беше смешна, трудна 9ти месец, скоро пред породување, седела дома, и се јадело нешто, не знала ни сама што, и доаѓа 5 годишното синче од надвор со мекица, му ја дале комшиите веројатно, и му ја грабнала од рака :rofl: :rofl: :rofl:

    Е тоа ти е трудничка стрвност :)
    Исто знам, братучетка ми се давеше во пуслици, кремави колачи, се’ што е со шам, шлаг, се убиваше од јадење.
     
  3. simonice

    simonice Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    99
    Јас пак што човек ке бев :fubar:
    за време на цела бременост,ама немав баш ниту една желба :puke:
    можам да кажам дека го имав изгубено апетитот,а за јадење -јадев од што се мораше,да реботи стомакот со нешто :x :x :x
     
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.821
    Допаѓања:
    102.690
    Пол:
    Женски
    Јас немав некој желба за јадење , сакам да кажам си јадев се како и претходно :) Еднаш само ми се пријаде навечер 2 саат беше палачинки и му кажав на мм и он ми рече кога ке побара бремена жена да и се купи нешто треба веднаш да се најде , а продавниците веке беа затворени. И по толку убедување да седи дома тој излезе и ми донесе дома палачинка :D
     
  5. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Јас немам некои посебни желби, што ми се пријадува тоа си јадам, со оглед на тоа што и претходно си бев гурман не се променија многу работи. Да, зголемена ми е желбата за домати, сок од домати, томателото го пијам како сокче. :)
    А и немам гадење од никаква храна, освен од кафе и цигари. Кафе не можам да помирисам, а претходно денот не ми почнуваше без кафе и две-три цигари. Јас се чудев како ќе ги откажам цигарите, ама ете, организмот сам си створи аверзија, за моја среќа.
     
  6. Regenbogen

    Regenbogen Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Во секој период од бременоста различен стрв имам, прво ми се јадеше многу домашна супа, со морковчиња магдоносче фиденце и др. салтанати, па домати, па модар патлиџан - во сите варијанти (пинџур, печен, како мусака и сл) па пиперки со лук и магдонос, слатко од тиква, па благо секакво а највеќе чоколадо...се до јагодите, после јагоди, лешници, бадеми, сладолед стрикно воден од свислион, и најново лубеница (неограничено) и млечен сладолед - во 9ти сум веќе па мислам доволно е :) и заборавив да кажам дека главно сама сун си купувала :D
     
  7. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас сум трудница на која во секоја секунда и текнува нешто за јадење ама го заборавам во наредната, еххех
    значи не сум како некои ако помислам на нешто и морам тоа да јадам, јас кога сум гладна ке јадам било што....
    е морам да кажам дека многу ми се јаде сарма, и некои зимници, што ме зафркава мажево само зимски јадења ти се јадат, ама за нив ке си почекам ;)
     
  8. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    И јас сум иста. Има повеќе работи кои ми се јадат но се е тоа периодично. Еве неколку дена веќе многу ми се јаде манчмалоу, да видиме до кога. Исто така премногу ми се јаде овошје, праски, лубеница, сливи.
    А нешто конкретно да сум барала па и да тупнам нозе додека не ми се донесе , се нема случено.
    Баш пред некој ден ми се јадеше нешто ,ми текна милион работи, а дома немаше ништо од тоа што сакав , часот накај 23ипол, па нема ни од каде да купиме, т.е. требаше до центар да одиме, па така си најдов едни замрзнати кифлички, кои воопшто не одговараа на јадењата кои ги набројав претходно. Ме гледа маж ми и се чуди, викам што е работата, вика “многу си скромна„ :lol: .
    Нормално, ова не е скромност, само е нормална постапка на возрасен, разбран човек, нема да се глупирам и да плачам ако не ми се донесе нешто за јадење, да не случајно ми биде нешто, ако почекам до утре |(
    За мене така кога ќе слушнам дека некоја прави изгледа многу лигаво, што да кажат оние кои немаат ни приближно колку нас ,кои можеме да си допуштиме да купиме се за јадење.
     
  9. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    особено навечер кога седиме со мажево муабетот за јадење го правиме и се можно ми текнува, благо, солено..., и тој кутриот ке ми рече ајде де ке купиме утре шо сакаш, и утрешниот ден ништо од тоа неми текнува :D
    иако пробувам да јадам се, ама неможам ете пробав вчера зелка и моркови и неможам не ми оди :( од зеленчук само патлижани можам да јадам ништо друго,а од овошјето банани можам цел ден да си јадам а за други работи и кај мене е периодично ;)
     
  10. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Јас си легувам толку рано навечер, така што целосно ги преспивам тие моменти за стрвост, а сабајлечки немам некој посебен апетит. Веројатно затоа сеуште не сум почнала да ставам на килажа :D
     
  11. ivanovicka

    ivanovicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    227
    ЛЕЛЕ јас немам никакви желби ни да ми се купу ниту внимание сакам :D мм ќе ми се вртка ќе ме пипка што мене тоа сега ме нервира а претходно уживав и сега само го бркам од мене. За јадење ништо не ми сака душа посебно па да пребарувам ама затоа си се спуштам пред зграда во продавничка и си купувам сладолед и синалко скоро секој ден. :D :D
     
  12. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    Леле порано иш не бев по јаденјето а сега ме фаќа стрв за се :geek: отидов ако може да почнам наеднаш да се поправам :x сега сум 5 месец кај ми е крајот ако продолжам вака да јадам...
     
  13. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    леле луѓе јас од сношти проплакав за кисела зелка |( Незнам што ми е ќе збрлавам... Некоја комшивка отворила бурето, на момент ми замириса ...и толку. Сеа цел ден плачам, сите другарки ги прашав , на никој му нема стасано ;( Да не знаете кај можам да најдам за купување ама убава, да не отидам да опљачкам некој подрум сега па после на вести да ме зборат!!!

    пс. никогаш во живот не сум сакала кисела зелка :wasntme:
     
  14. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.194
    И јас до 6ти јадев многу, после ми се стабилизираше апетитот па сега еве не јадам многу.
     
  15. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Jas eve vlegov vo 5-ti mesec,a ic nemam apetit.Mi se cini deka prvite nedeli jadev poveke od sega.Ne sum voopsto strvna,samo sat pat znae da mi se posaka nesto blasko :P
     
  16. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    a да си земеш од маркет од таа зелка што е во тегло само листови зелка се јас викам за мрзливи домакинки :lol: :lol: :lol: исто е во пресол зелк асамо листовите се оделени и замотани
     
    На HeidiDiWalt му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    Значи за солено и кисело прва :D . Не јадам многу ама стрвно сум ептен :tmi: . Најголем мерак имам на пиперки со павлака (гамби) и кисела салата (руска). Среќа моите дома прават па имам од каде. :lol:
    И јас ја чекам зелката да стаса, ми рекоа дека пред св.Никола ќе била стасана, а меѓувреме на пазарче во нас. Аеродром има се!
     
    На HeidiDiWalt му/ѝ се допаѓа ова.
  18. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    Јас па цела бременост не бев стрвна, кога не бев бремена повеќе се стрвев, памтам лани во декември го терав мм сладолед да бара, а сега мака немам дури и апетит немам не па ли да сум стрвна.
     
  19. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Јас немам посебни желби и апетит, јадам нормално, со тоа што последниов месец количински јадам помалку и гледам многу да не мешам, бидејќи после тоа имам киселини, па затоа јадам повеќе пати по малку и поеднолично.
    Единствена желба ми е навечер да изедам некој ред чоколадо пред спиење, се друго ми е исто.
     
  20. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Ме изнасмеа :lol: и јас баш проплакав ама и цревата како да ми се тегнат,јас и онака обожавам кисело и секакви туршии ама сега за зелка ;( малку се залажав со руска салата во неа има малку зелкичка а за другава со душа ја чекам да стаса :) поздрав