1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Tarja Turunen

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од PoisonGirl-Valo, 17 август 2011.

 1. PoisonGirl-Valo

  PoisonGirl-Valo Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  35
  Tarja Turunen е позната финска пејачка и текстописец.Родена е на 17 август 1977 година во местото Ките,Финска.Tarja заедно со Tuomas Holopainen во 1996 година го формира финскиот симфониски метал бенд Nightwish, но во 2005 година по концертот со Nightwish,останатите членови и пишуваат отворено писмо да го напушти Nightwish. Од тогаш Тарја ја започнува својата солистичка кариера.Таа има објавено 3 албуми и тоа : Henkäys Ikuisuudesta 2006,My Winter Storm 2007,What Lies Beneath 2010.
  Јас сум голем фан на Тарја,мислам дека нема подобра пејачка од нејзе :inlove: ,видов дека на Фемина нема ниту една тема за нејзе и одлучив денес на нејзиниот роденден да ја направам оваа тема . Среќен роденден Тарја,многу сум среќна што ја имаме твојата прекрасна музика ,твоите убави зборови во песните,и што те имаме тебе . :inlove:
  Ако ме прашате која ми е омилена песна од Тарја нема да можам да ви одговорам имам многу омилени песни од неа.
  За оние кои не ја знаат,не верувам дека има такви,но еве неколку песни од неа : http://www.youtube.com/watch?v=s5SsdrPbHHk&ob=av2e
  http://www.youtube.com/watch?v=G-i4wUTt ... ure=relmfu
  http://www.youtube.com/watch?v=kLq7ePSq ... re=related

  Tarja [​IMG] :inlove: :*
   
  На M.laDy и Ket.Rin им се допаѓа ова.
 2. Ket.Rin

  Ket.Rin Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2011
  Пораки:
  286
  Допаѓања:
  970
  Среќен роденден Тарја, да ни се множат годините без да ги почувствуваме на нас:)
  http://www.youtube.com/watch?v=00eE1NVoZSU

  Инаку за Тарја нема што да се коментира, премоќен глас, како и надворешен изглед :)
   
  На PoisonGirl-Valo му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Wilde2105

  Wilde2105 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јули 2011
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  24
 4. anneyy

  anneyy Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  1.417
  Нит сум ја слушала некогаш, нит ја слушам.
  Ама од видеава тука што ги чув, :o појак вокал од оваа АМИН !
   
  На PoisonGirl-Valo му/ѝ се допаѓа ова.
 5. PoisonGirl-Valo

  PoisonGirl-Valo Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  35
  Јак вокал е ,мораш да слушаш повеќе нејзини песни :)
   
 6. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.463
  Допаѓања:
  7.820
  Пол:
  Женски
  Најмоќниот глас што го имам слушнато ;)
   
  На PoisonGirl-Valo му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Cello-PlaYer

  Cello-PlaYer Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 мај 2011
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  23
  Штета што повеќе не е со Nightwish :| Оваа Анет воопшто не ми се допаѓа.. подобро да пеела народна :fubar: музика отколку Power Metal. Таа нема капацитет на гласот.. Инаку Тарја е нешто најдобро што некогаш сум го слушнала. Има прекрасен глас. Од нејзините солистички песни не знам ни една но ги слушам песните што ги пееше додека беше член на Nightwish. Според мене таа е најмоќниот женски вокал што некогаш сум го слушнала. :!: :inlove:
   
  На PoisonGirl-Valo му/ѝ се допаѓа ова.
 8. PoisonGirl-Valo

  PoisonGirl-Valo Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  35
  Така другите членови одлучија ;( , Анет не е некој вокал за у симфоник метал , уствари таа не е ни за у фолк метал, бидејќи Анет има вокал само за у поп музиката, хахах не знам кој и дал идеа да пее у Најтвиш. :rofl: Тарја има прекрасен глас, таа го прилагоди својот глас за у Најтвиш,а анет е кокошка која дефинитивно треба да пее со таа Ребека .
   
 9. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.716
  Nightwish веќе не се тоа што беа без неа, откако се со оваа новава веќе воопшто не ги слушам.
  Навистина моќен вокал, а покрај тоа е многу харизматична типкава.
   
  На PoisonGirl-Valo му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Cello-PlaYer

  Cello-PlaYer Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 мај 2011
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  23

  - И препорачувам на Анет да го напушти бендот |( ПОД ИТНО! :!: Дефинитивно не и е таму местото! :)
  Инаку за ФОЛК МЕТАЛ треба уште помоќен глас. Анет може да пее поп музика барем јас така мислам. Инаку откако Тарја го напушти бендот дефинитивно не се тоа што беа. Јас не ги ни слушам новите песни. А АНЕТ ДОКОЛКУ ПОМИСЛИЛА ДЕКА МОЖЕ ДА ЈА ЗАМЕНИ ТАРЈА СЕ ПРЕЛАГАЛА!!!!! :!:
   
 11. Grunge

  Grunge Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  623
  Омилена. Мене ми е идол, а и вака чисто сумњам дека имало некогаш подобра пејачка.
   
  На PoisonGirl-Valo му/ѝ се допаѓа ова.
 12. eminil

  eminil Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2012
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  130
  Ни имало ни ќе има...Вакви гласишта еднаш се раѓаат !


  Голема е :)
   
 13. DragonLady

  DragonLady Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2012
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  23
  Леле Poison-girl Valo браво девојко!
  Тарја е пејачка со невидено добар глас, ахх колку ми е мило што започна соло кариера.