1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

TEDx настани

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од sofijanoka, 16 август 2015.

 1. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.652
  Допаѓања:
  15.508
  Пол:
  Женски
  TED е светска организација создадена во 1984 година која се занимава со споделување идеи, на почетокот во врска со технологија, забава и дизајн ( TED - Technology, Entertainment and Design) а денес опфаќа мал милион различни теми.

  Организацијата има за цел да создаде дискусии преку кои интелектуалци од целиот цвет ќе споделуваат идеи во врска со одредена тема, а претежно идеите ги споделуваат говорници преку 18-20 минутни говори.

  Деновиве во Скопје се организираат вакви TEDx настани, млади интелектуалци организираат вакви настани односно дискусии на кои се собираат луѓе кои сакаат да споделат нешто повеќе во врска со поставената тема, да се дружат и комуницираат сите кои гледаат TED видеа. До сега се организирани две дискусии, во Бизнис Академија Смилевски, а што се однесува до бројот на учесници, ограничен е на 20 поради просторот и поквалитетна дискусија. Истите се избираат преку апликации кои содржат есејско прашање, па се оценуваат најдобрите токму според ова есејско прашање.

  Досегашните теми беа во врска со образованието и економскиот развој на Кина, односно Кина vs. Запад (САД). На дискусиите присуствуваат значајни и реномирани личности компетенти за темите, професори од нашите факултети. Дискусиите се и медиумски покриени.

  Па, дали гледате TED видеа, како ви се допаѓа концептот ? Бевте ли до сега на некоја од дискусииве во Скопје, како ви се допаѓа иницијативата ?

  Во продолжение следуваат линковите од светската организација каде можете да најдете многу инспиративни говори, и линк од нашата македонска. :)

  http://www.ted.com/

  https://www.facebook.com/tedxbassalon
   
  На Jordanovska-K, GirlLove, Ginger^ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  3.761
  Допаѓања:
  48.452
  Пол:
  Женски
  Јас ги следам и има некои видеа кои ги прегледувам по неколку пати , оние што ми оставиле впечаток. Ќе ги пастирам подоле. Она што го имам како мала забелешка, ако може така да ја крстам е дека многу малку траат . Имам разговарано со личност која има улествувано и ете тоа го кажа како недостаток. Да собере се што има да кажеш во неколку минути , ама во тоа е и може убавината . Како и да е, ги следам.   
  На Ethrnity, Jordanovska-K и sofijanoka им се допаѓа ова.
 3. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.652
  Допаѓања:
  15.508
  Пол:
  Женски
  ^^
  Кратко, јасно, концизно и моќно - велам јас! :)
   
  Последна измена: 16 август 2015
 4. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  3.761
  Допаѓања:
  48.452
  Пол:
  Женски
  Како оди пријавувањето за туак? Нешто подетално знае некој ? :D
   
 5. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.652
  Допаѓања:
  15.508
  Пол:
  Женски
  ^^
  Да.

  Тукушто имаше ваков настан пред некој ден во Битола, се зборуваше за информатички технологии.
  Следните се повторно во Скопје, ќе ти пратам линк од пријава кога ќе има следен настан. Обично се одржуваат на недела - две , во четвртоци. :)
   
  На Ginger^ му/ѝ се допаѓа ова.
 6. GirlLove

  GirlLove Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  4.033
  Допаѓања:
  11.551
  Пол:
  Женски
 7. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  3.761
  Допаѓања:
  48.452
  Пол:
  Женски