1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

The Hot Zone

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од vaga95, 25 јануари 2020.

 1. vaga95

  vaga95 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  909
  Допаѓања:
  2.036
  The Hot Zone - мини серија од 6 епизоди која е базирана на вистински настан, креирана врз основа на истоимената книга од Richard Preston.

  Темата е Ебола вирусот кој е класифициран во Biosafety level 4. Неговото прво појавување, неговата деструктивност како и борбата со него.
  Интересно е како микроорганизмите кои се толку мали, конкренто Ебола има само 7 гени ако не грешам, се толку 'интелегентни' и моќни.
  Потребна е цела 'астронаутска' опрема за да може безбедно да се манипулира со нив, притоа во максимално контролирани услови. Почнувајќи од елиминирање на остри рабови, пукнатини и процепи во лабораторијата се до градбата која овозможува постојана стерилизација.

  Секој филм/серија која е базирана на реални настани, ми одржува поголемо внимание од оние другите, но настрана од тој факт, навистина е интересна.
  Мене ме потсеќа на Чернобил :D.

   
  Последна измена: 25 јануари 2020