1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

The Notebook [2004]

Дискусија во 'Филмови' започната од Mrs.Iglesias, 27 август 2010.

  1. anastasija85

    anastasija85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.027
    Многу убав филм, а најубава сцена ми е таа кога женската се враќа после неколку години и последната сцена, нивната заедничка смрт, ништо нема понежно од тоа да гледаш како Ноа умира заедно со неговата жена од љубов :inlove: :inlove:
     
  2. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.113
    Допаѓања:
    100.253
    Пол:
    Женски
    овој ми е еден од омилените филмови и книги. Само едно да споделам со вас. Книгата има продолжение, се вика Венчавка од Спаркс и во неа Ноа е жив. Така да дали умира Ноа во филмот или само лежи до Али додека таа умира во сон???
     
  3. Biggie

    Biggie Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    62
    Го обожавам овој филм. Го имам гледано неколку пати и секогаш се растажувам и се смеам. И актерите што глумат не можат да бидат подобри.
     
  4. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
  5. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Многу убав филм. Го имам гледано повеќе пати и уште 100пати да го гледам нема да ми стане досаден. Секогаш кога го гледам се растажувам и плачам, но и се смеам на некои сцени. Навистина добар филм.
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
     
  6. sadangel

    sadangel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    781
    Според мене најдобрата љубовна приказна прикажана на филм :)
     
  7. HoneyBun

    HoneyBun Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    973
    Пол:
    Женски
    Прекрасен филм.Ми се допадна многу и приказната и актерите.Многу тажен и романтичен филм. :clap:
     

    Прикачени фајлови:

    • The Notebook.jpg
      The Notebook.jpg
      Големина на фајлот:
      23,4 KB
      Прегледи:
      173
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  8. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Сосема обратно па јас. Се убив од плачење на книгата, цел ден плачев :lol:
    Јас не ги сакав љубовните книги се додека не го открив Николас Спаркс со неговите Страници за нашата љубов, Чекори за паметење, Порака во шише, Вистински верник, Драг Џон, сега си ја земав и На прв поглед и на сите јас рикам дома ;(
    А филмовите ги гледав откако ќе ги прочитав книгите, освен Night in Rodanthe кој филм го гледав, зашто книгата ја нема на македонски а е издадена одамна.
    Книгиве се наааајпрекрасни на свет.
    Филмовите се преубави, ама го немаат шмекот на книгата, кога јас сама си го создавам филмот. :$

    И да Тhe notebook e приказна која е полувистинита. Во глобала тоа е вистинска приказна, со некои изменети работи од Спаркс, но сепак таа голема љубов, таа борба за љубовта, заедничката смрт се е тоа дел од вистинска приказна мислам на дедо то и бабата на жена му на Спаркс :$
     
    На cresa-jagoda и viki44e им се допаѓа ова.
  9. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    Предлог за тебе Росоњерче од Николас Спаркс Одлукаа!
    Прочитај ја па ќе дискутираме :)

    Онтопик за филмот...
    Неверојатно многу ми се допадна(можно да е и оти ја немам читано книгата :D ),уживав во секоја минутка и крајот ми се допадна.
    А и старите многу добро глумат,предобри ликови се и двајцата. :clap:
     
    На rossonerka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Читана ми е, само ја заборавив да ја спомнам :D
    И на таа се убив од плачење.
    Го обожавам авторов. Неколку книги ги имам во оригинална англиска верзија :$
     
    На viki44e му/ѝ се допаѓа ова.
  11. proteus

    proteus Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Se izvinuvam sto ke vi go "skrsam filmot" :D , ama notebook kako notebook e napraven ne tolku profesionalno (iako imalo soliden budjet od 30 milioni dolari a postojat mnogu drugi "ljubovni" drami koi bile napraveni so mnogu pomalku pari a so daleku popoznati i dokazani glumci, ovde NE spaga a walk to remember, slicna glupava amerikanska prikazna), notebook kako film ne zadovoluva nitu eden filmski kriticar (nema dobieno nitu edna nikakva nagrada, sto ne e merilo kolku filmot moze da bide uspesen, znaci se raboti za nekoj prosecen film so prosecna gluma),notebook kako film mi izgleda na nekoja "SF ljubovna drama" so nerealen ljuboven pocetok i uste ponerealen "sekspirovski" komicen kraj (voobicaeno e da se saka, voobicaeno da se zrtvuva, voobicaeno e da se pravat raboti eden za drug ama kolku e voobicaeno lugeto da umiraat zaedno vo krevet osven ako nekoj ne im pusti gas za da se zadusat ili vo pozar ili ako padne avion vrz nivniot dom ili nekoja slicna nesreka? :?: ili mozebi toa e poentata vo filmot pa jas nikako da ja razberam), notebook kako film ja "zadovoluva" samo amerikanskata narodna populacija (no comment) i nekoi luge koi se (zemam za sloboda da kazam) "povrsni" vo svoite cuvstva i emocii... Da se razbereme, ne sum bescuvstvitelen nitu pak neemocionalen. Naprotiv, i jas placam mnogu, posebno na filmovi ama notebook mi izgleda poveke komedija a pomalku ljubovna drama. Im se izvinuvam uste ednas na site fanovi na notebook (citaj scrapbook) i nivnite niski ocekuvanja kako bi mozelo da izgleda eden film "za placenje". Ve molam pogledajte gi samo I Am Sam, Dragonfly, Hatciko:The Dog Story, Artificial Intelligence, The Ring (Nastasja Kinski), The Boy With Striped Pyjamas, La vita è bella i uste nekolku drugi na koi nemozam da se setam vo momentov. Koga ke gi gledas ovie filmovi nikogas nema da ti tekne za notebook. Gledajte gi pa mozeme da razmenime po nekoj zbor. Poz
    [mod-kirilica:g5vqdvwe][/mod-kirilica:g5vqdvwe]
     
    На capslock му/ѝ се допаѓа ова.
  12. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.535
    Допаѓања:
    28.742
    Пол:
    Женски
    Прекрасна љубовна приказна, на која што се утепав од плачење на крајот :/
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  13. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Прекрасна приказна за вечната љубов!
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ElleS

    ElleS Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    210
    Прекрасен филм... еден од ретките што ме натерал да плачам. Овој и Walk to remember ми се едни од поубавите филмови во последниве неколку години
     
  15. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Класечен убав љубовен филм. И да, се отепав од плачење!
     
  16. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Нема потреба да кажам дека се убив од плачење. Сум го гледала неколку пати, и во мене буди неописливи чувства. Прекрасна љубовна приказна. :inlove:
     
  17. PinkPrincess

    PinkPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2011
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    121
    Филмот е прекрасен уште 10 пати да го гледам нема да ми стане досаден.Гледајќи пуштив и некоја солза :lol: :inlove: :inlove: :inlove:
     
  18. MilanoGirl

    MilanoGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    417
    Допаѓања:
    152
    Кој не би пуштил макар и една солза на филмов ? Прекрасен љубовен филм снимен според истоимената новела на Николас Спаркс. Ни покажува дека вистинската љубов сепак постои, ретка е, но постои и дека доколку двајца навистина се сакаат ништо нема да ги спречи да бидат заедно.
     
  19. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Го обожавам Спаркс. Имам 10 негови книги. Ама љубов како во неговите романи не постои. Вистинска да, постои, ама таква како во книгите не. Па тоа е совршенство, а совршенство нема.
    Сум го гледала филмот и слободно можам да кажам дека приказната воопшто не е доловена како во книгата. И тоа гледано во глобала, за сите екранизации на книги од Спаркс.
     
  20. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    не се сеќавам нешо многу,многу освен дека убив од плачење :tmi: :tmi: :tmi: :tmi: