The Ordinary продукти за нега на лице

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 15 ноември 2018.

 1. lovemme

  lovemme Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.102
  Допаѓања:
  49.668
  Пол:
  Женски
  Ретиноид има ефект на љупење на кожа и влечење на акните на површина или?
   
 2. sorbet

  sorbet Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2017
  Пораки:
  549
  Допаѓања:
  5.129
  Да, предизвикуваат лупење на кожата и нејзина фотосензитивност и затоа се препорачува користење на заштитен фактор. Првите неколку недели додека се навикне кожата ретиноидите (во зависност на концентрацијата) предизвикуваат зголемена иритација и исфрлање. Доколку сакаш да почнеш со ретиноиди употребувај со помала концентрација и со тек на времето зголемувај ја.

  Да пишам неколку редови во врска со мојата рутина:
  Последно нешто што порачав беа Glycolic acid 7%, Granactive retinoid 2% emulsion, Salicylic acid 2% и Borage seed oil. Отприлика 2 дена во неделата ставам AHA/BHA киселини и еден ден ретиноид. Доколку имам потреба останатите денови користам азелаична киселина (патем ја потрошив таа на Odrinary и купив Скинорен која не содржи силикони и има 20% азелаична киселина).

  Секое утро рутината ми е иста: миење со Sebamed пена/сапун > Semabed тоник > Balea Aqua рол он за подочници > Caffeine solution 5% EGCG за подочници > Niacinamide 10% + Zinc 1% на цело лице > Frezyderm крем > Eucerin Oil control 50 spf

  Навечер, во зависност од тоа во каква состојба ми е кожата и кој ден е, рутината ми е ваква:
  Понеделник: миење со Sebamed пена/сапун > шеа путер на подочниците > Salicylic acid 2% само на акните > Alverde Wild rose ноќен крем
  Вторник: миење со Sebamed пена/сапун > AHA 30% + BHA 2% peeling solution или доколку ме мрзи ставам Glycolic acid 7% toning solution > шеа путер на подочниците > Alverde Wild rose спреј > Borage seed oil + Argan oil
  Среда: миење со Sebamed пена/сапун > шеа путер на подочниците > азелаична киселина на одредени делови > Alverde Wild rose ноќен крем
  Четврток: миење со Sebamed пена/сапун > шеа путер на подочниците > азелаична киселина на одредени делови > Alverde Wild rose ноќен крем
  Петок: миење со Sebamed пена/сапун > шеа путер на подочниците > Salicylic acid 2% само на акните > Alverde Wild rose спреј > Borage seed oil + Argan oil
  Сабота: миење со Sebamed пена/сапун > AHA 30% + BHA 2% peeling solution > шеа путер на подочниците > Alverde Wild rose спреј > Rosehip seed oil
  Недела: миење со Sebamed пена/сапун > шеа путер на подочниците > Granactive retinoid 2% emulsion > Alverde Wild rose ноќен крем

  Накратко, секогаш внимавам да не користам повеќе од две киселини навечер и по нивната употеба кожата ја потхранувам со убаво масло за да може да се регенерира во текот на ноќта, и секогаш, без разлика на годишното време користам заштитен фактор.

  Состојбата на лицето ми е значителчно подобрена откако ја имам искреирано рутинава и секогаш се држам до неа, без разлика колку да ме мрзи или да не сум расположена да ја поминам.
   
  На Zivyle, Sexybaby86, Oxymoron и 4 други им се допаѓа ова.
 3. ludamaja10

  ludamaja10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  408
  Каква кожа имаш и дали имаше акни?
   
 4. sorbet

  sorbet Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2017
  Пораки:
  549
  Допаѓања:
  5.129
  Имам масна кожа склона кон акни. Морам да напоменам дека мојава рутина можеби ќе биде преагресивна за друга кожа, така што читајте повеќе за киселини и ретиноиди и постепено вклучувајте ги.
   
  На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ludamaja10

  ludamaja10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  408
  Па и мојата е масна / комбинирана склонс кон акни. Затоа , фала мн
   
  На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.138
  Допаѓања:
  2.462
  Режимот со киселини и ретиноиди не е за секој, уште помалце за нередовни и недисциплинирани луѓе, колку грубо и дa звучи. Ваквата рутина дава резултати после 4-6месеци.
  Рутината треба да се прилагоди на секоја кожа индивидуално, затоа не копирајте здраво за готово рутина од некој.
  Мојата летна рутина вклучува минимално киселини и без ретиноид, односно маслен отстранувач, пена за миење, 7 skins со Mario Badescu тоник, Buffet на сеуште влажно лице, NMF+Ha, и hemi squalane.
  Cекои 6дена Aha Bha пилинг, проследен со sheet маска.
  The Ordinary имаат нов производ, салицилна маска со јаглен, во продажба наскоро.
  Би ја пробале ли? Мене салицилната многу ми помага со порите и исфрлувањата(од нечистотии, од депилација) па би ја нарачала.
  Screenshot_20190526_104620.jpg
   
  На Selest, Sexybaby86, Oxymoron и 3 други им се допаѓа ова.
 7. sorbet

  sorbet Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2017
  Пораки:
  549
  Допаѓања:
  5.129
  @Noemi и мене ми привлече внимание маската (прочитав некаде дека ќе ја пуштат во продажба на 29.5) ама некако ценава не ми е баш The Ordinary. И последното што излезе squalane cleanser-от исто има повисока цена од останатите производи.

  Имам чувство дека почнаа по малку да се занесуваат со цените, иако беше најавено дека Hylamide (за тие што не знаат - линија што ја произведува Deciem, истата фирма што стои позади TO) ќе има пониски цени, јас не забележав некаква разлика.
   
  На angela.kostova му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.138
  Допаѓања:
  2.462
  Hylamide имаше намаление на одделни нешта и толку. За разлика од Niod нив немам желба да ги пробам.
  Да, цената очекував да е околу 7/8евра како Aha Bha пилингот, ама 12 е доста висока.
  Сепак е маска што треба да се користи како и пилингот еднаш неделно, можеби е економична во поглед на количеството што се употребува :?: Ќе следиме ривјус ;)
   
  На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Emy867

  Emy867 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2014
  Пораки:
  1.658
  Допаѓања:
  58.136
  Како си задоволна од растворот за подочници, има ли некои видливи ефекти?
   
 10. sorbet

  sorbet Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2017
  Пораки:
  549
  Допаѓања:
  5.129
  Имам пишано неколку страни поназад околу составот и дејството - инаку да, задоволна сум и планирам повторно да го купам.
   
  На Emy867 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. angela.kostova

  angela.kostova Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2013
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  146
  Пол:
  Женски
  Кои sheet маски ги користиш специфично? Сакам да си земам и јас ама на Алверде и Selfie project не ми се погодија, малку се плашам да барам други
   
 12. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.138
  Допаѓања:
  2.462
  Во мк ја земам сината на Balea-Aqua, одлична за цената и немам никава негативна реакција.
  Имам остатоци од доста голема залиха на азијски sheet маски и нашиве немаат ништо приближно.
  Самата марамица е прозирно тенка се лепи совршено на лицето и има мнооооогу серум. Ако имате шанси пробајте некоја.
   
  На Selest, sorbet и angela.kostova им се допаѓа ова.
 13. srcka_srcka

  srcka_srcka Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Девојки имав проблем со нарачката па 2 пати ми стигна, доколку некоја е заинтересирана за Glycolic Acid 7% Toning Solution нека ми пише ПП.
   
 14. ludamaja10

  ludamaja10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  408
  Ти пишав :)
   
 15. ludamaja10

  ludamaja10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  408
  Здраво девојки, имам мрдна кожа сколна кон акни, па ќе можете ли да ме советувате како да ги користам salycilic acid i glycolic acid solution во исто време ? Имам проблем со акни ДОООЛГО време.
   
 16. Imagina

  Imagina Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  87
  Пол:
  Женски
  Ако може јас ќе ти одговорам, не би требало да се користат истовремено заедно салицилна и гликолна киселина, мислам онака буквално во едно ставање. Подобро е една вечер гликолна, друга вечер салицилна. Така имам читано порано од дерматолошки студии, дека гликолната има површинско дејство на најгорните слоеви од кожата, а салицилната има подлабоко дејство внатре во порите против црнки. Ако се користат двете наеднаш нема да се постигни целосен ефект од ниедна.

  Јас имам купено но сеуште немам почнато со рутина со овие производи, па се извинувам ако ова што го напишав не се применува конкретно за киселините од овој бренд, можеби се поинаку формулирани. Ќе кажат девојките што се поупатени и веќе ги користат.
   
  На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. ludamaja10

  ludamaja10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  408
  Да и јас нешто читав така ама дека е уствари гликолната киселина е AHA и е хемиски ексфолиатор (незнам како се вика на мак), мислам дека треба 2-3 дена неделно најмногу да се користи , ама како да го упакувам све тоа со салицилната киселина ? Тоа ми е проблемот, а тебе сепак фала ти
   
 18. Ketchup

  Ketchup Horn of the Deer Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  4.792
  Допаѓања:
  35.807
  Пол:
  Машки
  Девојки, колку ви зимаат за шипинг од таму каде што ги нарачувате продуктите?
  Јас за тоа што сакам да го нарачам, ми бараат дупло поголема сметка или шипинг. :(
   
  На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. ludamaja10

  ludamaja10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  408
  Beautybay не зима шипинг над 25€ порачка
   
  На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.149
  Допаѓања:
  73.369
  Пол:
  Женски
  На lookfantastic нема шипинг, јас од таму нарачувам.
   
  На Ketchup и angela.kostova им се допаѓа ова.