1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

The Ordinary продукти за нега на лице

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 15 ноември 2018.

  1. lovemme

    lovemme Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    81.317
    Пол:
    Женски
    Ретиноид има ефект на љупење на кожа и влечење на акните на површина или?
     
  2. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    Да, предизвикуваат лупење на кожата и нејзина фотосензитивност и затоа се препорачува користење на заштитен фактор. Првите неколку недели додека се навикне кожата ретиноидите (во зависност на концентрацијата) предизвикуваат зголемена иритација и исфрлање. Доколку сакаш да почнеш со ретиноиди употребувај со помала концентрација и со тек на времето зголемувај ја.

    Да пишам неколку редови во врска со мојата рутина:
    Последно нешто што порачав беа Glycolic acid 7%, Granactive retinoid 2% emulsion, Salicylic acid 2% и Borage seed oil. Отприлика 2 дена во неделата ставам AHA/BHA киселини и еден ден ретиноид. Доколку имам потреба останатите денови користам азелаична киселина (патем ја потрошив таа на Odrinary и купив Скинорен која не содржи силикони и има 20% азелаична киселина).

    Секое утро рутината ми е иста: миење со Sebamed пена/сапун > Semabed тоник > Balea Aqua рол он за подочници > Caffeine solution 5% EGCG за подочници > Niacinamide 10% + Zinc 1% на цело лице > Frezyderm крем > Eucerin Oil control 50 spf

    Навечер, во зависност од тоа во каква состојба ми е кожата и кој ден е, рутината ми е ваква:
    Понеделник: миење со Sebamed пена/сапун > шеа путер на подочниците > Salicylic acid 2% само на акните > Alverde Wild rose ноќен крем
    Вторник: миење со Sebamed пена/сапун > AHA 30% + BHA 2% peeling solution или доколку ме мрзи ставам Glycolic acid 7% toning solution > шеа путер на подочниците > Alverde Wild rose спреј > Borage seed oil + Argan oil
    Среда: миење со Sebamed пена/сапун > шеа путер на подочниците > азелаична киселина на одредени делови > Alverde Wild rose ноќен крем
    Четврток: миење со Sebamed пена/сапун > шеа путер на подочниците > азелаична киселина на одредени делови > Alverde Wild rose ноќен крем
    Петок: миење со Sebamed пена/сапун > шеа путер на подочниците > Salicylic acid 2% само на акните > Alverde Wild rose спреј > Borage seed oil + Argan oil
    Сабота: миење со Sebamed пена/сапун > AHA 30% + BHA 2% peeling solution > шеа путер на подочниците > Alverde Wild rose спреј > Rosehip seed oil
    Недела: миење со Sebamed пена/сапун > шеа путер на подочниците > Granactive retinoid 2% emulsion > Alverde Wild rose ноќен крем

    Накратко, секогаш внимавам да не користам повеќе од две киселини навечер и по нивната употеба кожата ја потхранувам со убаво масло за да може да се регенерира во текот на ноќта, и секогаш, без разлика на годишното време користам заштитен фактор.

    Состојбата на лицето ми е значителчно подобрена откако ја имам искреирано рутинава и секогаш се држам до неа, без разлика колку да ме мрзи или да не сум расположена да ја поминам.
     
    На Zivyle, Sexybaby86, Oxymoron и 4 други им се допаѓа ова.
  3. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Каква кожа имаш и дали имаше акни?
     
  4. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    Имам масна кожа склона кон акни. Морам да напоменам дека мојава рутина можеби ќе биде преагресивна за друга кожа, така што читајте повеќе за киселини и ретиноиди и постепено вклучувајте ги.
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Па и мојата е масна / комбинирана склонс кон акни. Затоа , фала мн
     
    На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.080
    Режимот со киселини и ретиноиди не е за секој, уште помалце за нередовни и недисциплинирани луѓе, колку грубо и дa звучи. Ваквата рутина дава резултати после 4-6месеци.
    Рутината треба да се прилагоди на секоја кожа индивидуално, затоа не копирајте здраво за готово рутина од некој.
    Мојата летна рутина вклучува минимално киселини и без ретиноид, односно маслен отстранувач, пена за миење, 7 skins со Mario Badescu тоник, Buffet на сеуште влажно лице, NMF+Ha, и hemi squalane.
    Cекои 6дена Aha Bha пилинг, проследен со sheet маска.
    The Ordinary имаат нов производ, салицилна маска со јаглен, во продажба наскоро.
    Би ја пробале ли? Мене салицилната многу ми помага со порите и исфрлувањата(од нечистотии, од депилација) па би ја нарачала.
    Screenshot_20190526_104620.jpg
     
    На Selest, Sexybaby86, Oxymoron и 3 други им се допаѓа ова.
  7. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    @Noemi и мене ми привлече внимание маската (прочитав некаде дека ќе ја пуштат во продажба на 29.5) ама некако ценава не ми е баш The Ordinary. И последното што излезе squalane cleanser-от исто има повисока цена од останатите производи.

    Имам чувство дека почнаа по малку да се занесуваат со цените, иако беше најавено дека Hylamide (за тие што не знаат - линија што ја произведува Deciem, истата фирма што стои позади TO) ќе има пониски цени, јас не забележав некаква разлика.
     
    На angela.kostova му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.080
    Hylamide имаше намаление на одделни нешта и толку. За разлика од Niod нив немам желба да ги пробам.
    Да, цената очекував да е околу 7/8евра како Aha Bha пилингот, ама 12 е доста висока.
    Сепак е маска што треба да се користи како и пилингот еднаш неделно, можеби е економична во поглед на количеството што се употребува :?: Ќе следиме ривјус ;)
     
    На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.198
    Допаѓања:
    93.434
    Како си задоволна од растворот за подочници, има ли некои видливи ефекти?
     
  10. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    Имам пишано неколку страни поназад околу составот и дејството - инаку да, задоволна сум и планирам повторно да го купам.
     
    На Emy867 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. angela.kostova

    angela.kostova Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Кои sheet маски ги користиш специфично? Сакам да си земам и јас ама на Алверде и Selfie project не ми се погодија, малку се плашам да барам други
     
  12. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.080
    Во мк ја земам сината на Balea-Aqua, одлична за цената и немам никава негативна реакција.
    Имам остатоци од доста голема залиха на азијски sheet маски и нашиве немаат ништо приближно.
    Самата марамица е прозирно тенка се лепи совршено на лицето и има мнооооогу серум. Ако имате шанси пробајте некоја.
     
    На Selest, sorbet и angela.kostova им се допаѓа ова.
  13. srcka_srcka

    srcka_srcka Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    17
    Девојки имав проблем со нарачката па 2 пати ми стигна, доколку некоја е заинтересирана за Glycolic Acid 7% Toning Solution нека ми пише ПП.
     
  14. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Ти пишав :)
     
  15. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Здраво девојки, имам мрдна кожа сколна кон акни, па ќе можете ли да ме советувате како да ги користам salycilic acid i glycolic acid solution во исто време ? Имам проблем со акни ДОООЛГО време.
     
  16. Imagina

    Imagina Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Ако може јас ќе ти одговорам, не би требало да се користат истовремено заедно салицилна и гликолна киселина, мислам онака буквално во едно ставање. Подобро е една вечер гликолна, друга вечер салицилна. Така имам читано порано од дерматолошки студии, дека гликолната има површинско дејство на најгорните слоеви од кожата, а салицилната има подлабоко дејство внатре во порите против црнки. Ако се користат двете наеднаш нема да се постигни целосен ефект од ниедна.

    Јас имам купено но сеуште немам почнато со рутина со овие производи, па се извинувам ако ова што го напишав не се применува конкретно за киселините од овој бренд, можеби се поинаку формулирани. Ќе кажат девојките што се поупатени и веќе ги користат.
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Да и јас нешто читав така ама дека е уствари гликолната киселина е AHA и е хемиски ексфолиатор (незнам како се вика на мак), мислам дека треба 2-3 дена неделно најмногу да се користи , ама како да го упакувам све тоа со салицилната киселина ? Тоа ми е проблемот, а тебе сепак фала ти
     
  18. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.344
    Девојки, колку ви зимаат за шипинг од таму каде што ги нарачувате продуктите?
    Јас за тоа што сакам да го нарачам, ми бараат дупло поголема сметка или шипинг. :(
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Beautybay не зима шипинг над 25€ порачка
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    На lookfantastic нема шипинг, јас од таму нарачувам.
     
    На Ketchup и angela.kostova им се допаѓа ова.