The Ordinary продукти за нега на лице

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 15 ноември 2018.

 1. moon1

  moon1 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2015
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  2.254
  Пол:
  Женски
  Салицилната нема никаков ефект врз постоечките акни. Таа ги чисти порите и влијае на жлездите што лачат себум кои се причинители за создавање акни. Значи се работи за первенција од акни. Имам многу истражувано баш за салицилната киселина. Изгуглај малку, ќе видиш. Бесмислено е да се мачкаат само акните. Салицилната прави пилинг. Пилинг на акни? why? (facepalm)
   
 2. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.301
  Допаѓања:
  4.226
  @moon1 Никој не те убедува ниту лично ти реплицирал. Си истражувала слободно користи си како ти си сметаш.
  Разликата од домашен раствор на салицилна киселина со вода (се надевам дестилирана) за 15ден што ја користиш релативно кратко време и салицилната на ординери формулирана со многу други додатоци е што слободно може да се користи како спот третман за повлекување на акна/бубуличка без пресушување на цело лице и го користам две + години.
  Темата е за The Ordinary, користи нешто и наврати се со искуство па ќе дискутираме.
  Твоја кожа твој избор.
   
 3. moon1

  moon1 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2015
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  2.254
  Пол:
  Женски
  Screenshot_20190911-012102.png
  Еве што пишува во упатства за употреба на салицилната на The Ordinary. И не само за нивната марка. За неа разговарав и со мојот дерматолог. Зборувавте за рутини и начини на употреба, па се надоврзав со мое мислење. Сакав само да помогнам, немав друга намера, ама ок, секој различно си сфаќа и прифаќа.
  Читав наназад за ретинол и ретиноид. Секав да нарачам од тоа и се консултирав со дрематологот. Таа ми рече дека нир кај нас имаме далеку поквалитетни и подобро формулорани ретиноли и ретиноиди од The Ordinary. Кремата Сона што е за акни била со главна состојка ретиноид, поточно адапалин кој што е еден од ретиноидите. Е сега тој бил поблага форма од ретинолот плус бил многу ефикасен за лузни и брчки. Причина што ми препорача друг ретиноид е годините. Имам 27. Вели дека ретинолот би ми помогнал за брчки, но дека јас сум на воздраст на која моето тело сè уште произвеува многу колаген, но не толку колку што произведува 20 или 18 годишник. Е сега ако сум почнела јас на овие години да користам ретинол би си ја направила својата кожа мрзлива. Тоа би значело дека кожата ќе добива доволно од надвор и ќе нема потреба да си работи и да се заштитува сама. Кога на овие години кожата ќе стане мрзлива тогаш на 40-50 години ретинолот нема да биде доволен и тогаш ќе излезат на површина сите брчки кои сега ги одложуваме и лекуваме со ретинол бидејќи појако и поефикасно нешто од ретинолот нема. И баш ме праша: Ако сега користиш ретинол тогаш што ќе користиш на 40 години?
  Друго што ми кажа за ретиноидите е дека кога се користат не смееш никако да останеш бремена. Значи и на тоа да се внимава. Вели дека на моја воздраст брчките со кои се стекнуваме не се од старост туку од сонцето. Значи најдобро нешто што можеме да го направиме е да користиме крем со фактор и тоа не само во лето туку 365 дена во годината, без разлика дали сме дома или надвор бидејќи УВА зраците продираат и преку прозорците, па дури и преку облеката. На лето препорачува користење на СПФ 50, а на зима СПФ 30.
  Значи кој не сака не мора ништо да прифати. Јас само сакам да го споделам она што мене дерматолог ми го кажал, неместо себично да си го задржам за себе. Еве да не бидам погрешно сфатена морам да се оправдам зошто рециплирам.
   
  Последна измена: 11 септември 2019
  На Bella.alleB, IamSexyAndIKnowIt, ludamaja10 и 2 други им се допаѓа ова.
 4. MiAmor

  MiAmor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2013
  Пораки:
  481
  Допаѓања:
  2.268
  Пол:
  Женски
  Плис хелп
  Дали е добра оваа рутина:
  АМ:
  1.cleanser
  2.hialyronic acid
  3.moisturizer
  4.spf
  Каде да го вметнам вит.ц односно ascorbyl glucoside 12%solution???
  PM:
  1.micellar water
  2.cleanser
  3.acid(salycilic or glycolic)
  4.hialyronic acid
  5.moisturizer
  Дали е добро?
  И јас се мислев за ретиноидот ама мислам дека уште ми е рано.
   
  На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ludamaja10

  ludamaja10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  906
  Допаѓања:
  621
  Употреби тоник за чистење после секое миењр на лицето па после све друго.
  Во вечерната не користи хијалуронска киселина или било која друга ако користиш салицилна. Се друго е бо ред
   
 6. Mama of girls

  Mama of girls Нов член

  Се зачлени на:
  28 септември 2019
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Се мислам да нарачам веќе долго време. Акните колку толку ги средив ама останаа флеките. Кој серум го препорачувате
   
 7. Elena90

  Elena90 Нов член

  Се зачлени на:
  26 август 2019
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво! Во петокот за прв пат го пробав AHA BHA Peeling solution. После ставив sheet маска за хидратација, нијацинамид и крема на Афродита за хидратација. Вчера ставив од гликолната киселина и денес ми се појави црвенило околу носот и многу мали ситни брунчиња. Дали некој што го користел производот имал слични последици?
   
 8. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.072
  Допаѓања:
  74.271
  Пол:
  Женски
  Не ставај гликолна киселина неколку дена откако ќе си правиш хемиски пилинг.
  Си ја изиритирала кожата најверојатно, затоа што практично и гликолниот тоник ти прави ексфолијација и фактички два пати по ред си правела третман со киселина...
  Внимавајте со тоникот и хемискиот пилинг.
   
 9. Elena90

  Elena90 Нов член

  Се зачлени на:
  26 август 2019
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Фала ти за одговорот. Имаш ли совет што да користам?
   
 10. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.072
  Допаѓања:
  74.271
  Пол:
  Женски
  Не знам што да ти предложам затоа што не знам што проблем имаш и што конкретно сакаш да коригираш со помош на производиве. Држи се до тоа што го употребуваш засега, ама полека воведувај и внимавај да има доволно растојание од една до друга употреба на каква било киселина.
   
 11. Elena90

  Elena90 Нов член

  Се зачлени на:
  26 август 2019
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Мислев за сега само, за иритираната кожа. Имам мрсно лице.
   
 12. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.072
  Допаѓања:
  74.271
  Пол:
  Женски
  А за иритацијата, одмарај го лицето од киселини додека скроз не се повлече црвенилото. Можеш да ставаш само Niacinamide и сето останато што си го користиш и вообичаено.
  Гликолниот тоник за почеток ставај го 2 пати неделно, па три пати (ако воопшто има потреба?) дури откако ќе се прилагоди лицето. Секој ден нема никаква потреба од него, само би си го направила лицето поосетливо, а тоа секако не е добро.
   
 13. ikivikica

  ikivikica Активен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2018
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
  Јас досега имам користено:Natural Moisturizing Factors + HA, borage seed oil. Нарачав Squalene cleanser, hyalurounic acid 2%, serum foundation. Ми стигаат од deciem.com. Сакам да пробам и киселни но сепак се плашам да воведам мн нови производи наеднаш.
   
 14. kristina.k

  kristina.k Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  4.218
  Допаѓања:
  19.735
  Пол:
  Женски
  Ајде малку help за почетник. Имам нормална кожа, со пошироки пори кои се затнуваат и ситни комедони на брада и нос, кои не се видливи ако не ја оптегнам кожата.
  Сакам да ја збогатам рутината на чистење и нега на кожата и да воведам и спф плус (не користам :$), ама стварно не знам од каде да почнам. Плус нешто појако за околу очи, работам на компјутер и се плашам од брчки.
  Гледам ниацинамид е генерално за секојдневна употреба, дали да почнам со него?
  И дали користите активен кислород пред серумите?

  Моментално ми е многу basic негата, мицеларна па балеа пена за миење, тоник, нивеа q10 околу очи, алверде од ружа за навечер, а нивеа за нормална за под пудра.

  Секој совет е добредојден. :)
   
 15. MiAmor

  MiAmor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2013
  Пораки:
  481
  Допаѓања:
  2.268
  Пол:
  Женски
  А јас да прашам за колку време ви стигаат производите од deciem страната?
   
  На Mary77 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. sofija014

  sofija014 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  595
  Допаѓања:
  3.459
  Користам азелаична киселина за акните и флеките од акни но сакам да вметнам и ниацинамид + цинк. Една ноќ да мачкам азелаична а следната од ниацинамидот. Дали ќе има нус појави или во ред е да се користи вака?
   
 17. sorbet

  sorbet Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2017
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  5.257
  Можеш наутро да мачкаш ниацинамид а навечер азелаична киселина. Јас така комбинирам и немам реакција на кожата.
   
  На sofija014 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Mary77

  Mary77 Активен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2019
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  kako da ja dovrsam narackata?? dali kje stars dokolku prodolzam anonimno bidejki nekade nema Optima za da napravam prof...
   

  Прикачени фајлови:

 19. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.633
  Допаѓања:
  49.439
  Пол:
  Женски
  Кој нарачувал директно од сајтот на Децием? За колку време стигнуваат пратките? Дека од Канада, да не е предолго?

  Има попуст, да искористам. :)
   
 20. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.072
  Допаѓања:
  74.271
  Пол:
  Женски
  @Doozy

  Ама пази со сајтов да не те царинат многу, јас мислам дека голема е веројатноста да го преплатиш тоа што сакаш да го нарачаш. Не познавам некој што нарачал од Децием од околинава моја, а да не е царинет.
  Јас си нарачувам од lookfantastic, фри шипинг е и обично брзо стигаат нарачките. Само еднаш ми се случи да чекам 2 месеци.
   
  На Doozy, do-re-mi и LivingGlam им се допаѓа ова.