1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

The Ordinary продукти за нега на лице

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 15 ноември 2018.

  1. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    И јас секогаш од Лукфантастик, брзи се и нема проблем. Таму имаше денес попуст на Ниод и испаѓа поефтино отколку на сајтот на Децием. Го нарачав бакарниот серум па ќе видиме како ќе се покаже. И хајдрејшн ваксин пред некој ден. :tmi:
    Ме исплаши со царината, сепак ќе чекам попуст на Ординари на лукфантастик. Ваљда ќе дадат нешто за блек фрајдејот. (fingers)

    Фала Мишела!

    п.с. ме мрзи да менувам фонт, зато зборвам ко од острејлиа
     
    На Doozy, do-re-mi и Mishela им се допаѓа ова.
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.585
    Допаѓања:
    80.672
    Пол:
    Женски
    И јас сакав да нарачам од Децием, ама другарка ми пред скоро ептен се пожали на царината, а сè си мислам и Дузи имаше исто искуство.
    Не знам како оди тоа со царинењето, не можам да одгатнам затоа што нарачувам купишта книги од awesomebooks (немам надминато сума од 50е досега) и не сум имала проблем, исто и со неколку поскапи палети со сенки од beautybay.
    Другарка ми не беше ни блиску до 50е, ама одвај се разбрала таму и некако што знам, баталив. :(
    Ќе си чекам и јас попуст на lookfantastic.
     
    На Doozy и LivingGlam им се допаѓа ова.
  3. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    Јас нарачав преку децием пред 10 тина дена,имав нешто над 25 евра, фри шипинг е над 25 евра,а кај се плаќа царина,јас мислев ќе ми ги донесат на адреса ,ме збунивте сеа,првпат од таму нарачав
     
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Стасуваат ли од lookfantastic?
     
  5. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Toa со царинењето оди... како ќе ти се погоди.
    Од исто место пратки ми царинеле на точно 40 евра, а поскапи поминувале така на среќа (посебно за време на изборни кампањи, сериозна сум |( Тогаш очигледно не работат.)

    Да, никогаш не ми задоцниле од предвидениот рок за достава.
    Нарачувам во посебни пратки зашто секако е без трошок за достава, па не ми се скапи пратките и не ме царинат.
     
    На Mishela и buba4e89 им се допаѓа ова.
  6. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.585
    Допаѓања:
    80.672
    Пол:
    Женски
    Им нема логика тоа навистина. Не ми е јасно како цела вреќа книги пројде - нарачката не ми надминуваше 50е ама цел пакет беше, зар не им станало сомнително зошто толку тежи? А патем не прошло мало кутивче со 3 Ординери продукти нарачани од Децием.
    Од друга страна, не знам ни дали воопшто имаат лимит на која сума ќе царинат зашто еве, две АБХ палети нарачав поодамна од Бјутибеј кои чинеа неполни 5 илјади, па немав проблем. :|
    Изгледа шестар-принцип применуваат и они :D, стварно не знам што се случува ама се откажав од намерата да чепкам по Децием баш од оваа случка неодамна. Што ќе ги частам нив, ќе си направам пакетче од Лукфантастик. Барем знам дека нема да има испади да се нервирам.
     
    На sorbet, Doozy и LivingGlam им се допаѓа ова.
  7. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Јас, прва пратка со печат од царинска управа шо ми има стасано.:D

    Чиста случајност беше само 16е нарачката, инаку ќе го папав со царина и со ддв. :devil:

    Патем, од Велика Британија ги пуштаат на Децием за Мк. Поштарината е некои 3-4 долари мислам (нешто како каргото у Мк) па мене ми се исплатеше секако - можеш да си направиш 3-4 помали нарачки.

    Денеска пратив пакет-подарок за другарка од lookfantastic и ги имаше сите продукти, за нијанса поскапи, ама шипингот е бесплатен.

    Во принцип, исти К, различно паковање. :D

    Или помала пратка од Децием или поголема од Лукфантастиц.

    Едит - кој го интересира за царинење, бујрум овде, официјално како треба да биде. Реалноста е дека е томбола, на кој како ќе му се падне... јас у принцип нарачувам помалку од 30е се'... ако е повеќе, цепкам на делови и плаќам поштарина пошто не сакам да им платам нишЧо. Буууу!
    http://www.customs.gov.mk/index.php/mk/patnici/mali-pratki-mk/224-carinarenje-na-postenski-pratki
     
    На Bozica1980, sorbet, LivingGlam и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    09EF402F-6A1C-435B-9639-A296A6331B4F.jpeg
    Порачав и таман дојдов да се пофалам прочитав за царинењето. Oh well....
     
  9. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    @sorbet може ќе ти прегледаат низ прсти немаш некоја голема сума, а и само ддв или само данок се плаќа под 45е. Провери баш на линков што го оставив горе
     
    На ludamaja10 и sorbet им се допаѓа ова.
  10. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    Еве денес ми стигнаа,точно 16 дена одкако ги порачав,без царина
    20191109_105201.jpg
     
    На buba4e89, ludamaja10, sorbet и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Salome

    Salome Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    10.293
    Пол:
    Женски
    Јас вчера од lookfantastic ги порачав ниамицидот и гликолниот тоник.Сакав и серумот од салицилна киселина да го пробам ама не го најдов на тој сајт, само маската.Мислам дека два производи прво за проба доста се.:?:Ај препорачајте ми уште кој производ да го порачам и вметнам во оваа рутина за мрсна кожа склона кон акни?:)
     
  12. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.585
    Допаѓања:
    80.672
    Пол:
    Женски
    За почеток таман ти е, после и сама ќе си видиш што ти фали па ќе си докупиш уште нешто.
    Можеби алфа арбутин, хијалурон со Б5, оној natural moisturizing factors+ HA кремот, маслото од роза...има фини работи за хидратација, не мораш многу киселини (не ти ни требаат скроз на почеток), сосем доволна е и гликолната.
     
    На sorbet и Salome им се допаѓа ова.
  13. PurpleMind

    PurpleMind Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    3.605
    Нарачав хемиски пилинг. Не е препорачливо да си играш сам, ако си лаик, ама решив да ризикувам од очај за поубава кожа. :) Секако, планирам да направам тест прво. Ќе пишам импресии.
     
  14. Salome

    Salome Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    10.293
    Пол:
    Женски
    20191113_221559.jpg
    Ова добро ли е за хидратација и дали може да го комбинирам со ниамицидот и глоколната киселина?Или сепак хијалуронска +б5 да порачам?:?:
     
  15. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Хијалуронската обична или Marine Hyaluronics ти се добар избор за хидратација.
    И крема некоја хидратантна ако немаш пробај ја NMF, евтина е а одлична.

    Пробај да ја хидратираш кожата повеќе, најчестатат грешка е што мислиме дека имаме масна а всушност имаме дехидрирана кожа.
     
    На sorbet, Salome и ludamaja10 им се допаѓа ова.
  16. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Поминаа две недели откако нарачав од странава на Deciem и уште ми немаат пристигнато продуктите.
    Има ли некој друг исто чекано волку или да им пишам мејл? :?:
     
  17. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    И јас порачав пред една недела, а вчера ми пратија мејл дека порачката ми е испратена. Прочитај на страната за колку време треба да стигне порачката и ако чекаш скоро толку, пиши им на customer service.
     
    На Sanniii му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Мене во понеделникот ми го пратија мејлот дека е испратена, но од тогаш на страната за tracking статусот се нема променето, односно стои дека тренутно е во Белгија нарачкава. Дали tracking-от ми е лимитиран дека стандарден е shipping-от или се углави нарачкава не знам. :D

    Прашувам затоа што имав прочитано некаде низ темава дека од Deciem нарачкиве и за побрзо време стигнувале.
     
    На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
  19. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    Ваљда ќе стигне за една недела чим ја пуштиле во понеделникот, порачките ги праќаат од Велика Британија (исто како Бјути Беј) и отприлика требаат две до три недели за да стигнат. No worries, ќе ти стигне пакетот. (fingers)
     
    На Sanniii му/ѝ се допаѓа ова.
  20. MeLiMeLi

    MeLiMeLi Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Ја имам пробано многу производи на ординари, дефинитивно најзадоволна сум од Retinol 1% in Squalane.
    Првин почнав со 0,2%, следно го земав 0,5% и сега моментално сум на 1%. - го земав второто шишенце пред 2 недели.
    Навикната ми е кожата сега, немам никаква иритација и го користам секоја вечер.
    Наутро користам наизменично Buffet i EUK134, супер ми се за хидратација.
    Инаку имам комбинирана кожа, со мрсна Т зона, и изразени пори, сум пробала многу производи и само со овој режим имам приметено значително подобрување на текстурата дури и порите сега ми се значително намалени.
    Ги порачувам директно од страната на Deciem бидејќи побргу ми стигаат.
     
    На angela.kostova, Noemi, Mary77 и 2 други им се допаѓа ова.