1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

The Ordinary продукти за нега на лице

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 15 ноември 2018.

  1. Nana25

    Nana25 Нов член

    Се зачлени на:
    9 декември 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Gi poracav od Deciem oficialnata strana: Niacinamide 10% + Zinc 1%, NMF + HA, AHA 30% + BHA 2%, Glycolic Acid 7% Toning i Lactic Acid 5% + HA 2%. Se nadevam ke bidam zadovolna od The Ordinary produktite seuste ne sum gi probala i ke ve izvestam za kolku vreme ke stignat, ddv, carina i sl.
     
    На Noemi и MiAmor им се допаѓа ова.
  2. Џинмари

    Џинмари Нов член

    Се зачлени на:
    18 декември 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки! Фала за сите информации на темава! Еве една и од мене: само што ги добив производите од Ordinary, ги нарачав преку Diecem, беа во вредност од околу 50 € а ми наплатија царина 20 €☹ Има ли начин да се избегне царинава???
     
    Последна измена: 18 декември 2019
  3. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.082
    Има. Не нарачуваш пратка од 50€.
    Минимум стопати е пишано и го има на еден клик. И од Deciem од било која страници кога нарачуваш.
    Доколку вредноста на стоката е од 22 до 45 евра, истата е ослободена од плаќање царински давачки, но подлежи на плаќање на ДДВ.
    Стока чија вредност надминува вредност од 45 ЕВРА подлежи на плаќање и на увозни давачки и на ДДВ.
     
    На angela.kostova, Doozy и ludamaja10 им се допаѓа ова.
  4. Џинмари

    Џинмари Нов член

    Се зачлени на:
    18 декември 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Фала Ноеми... баш сум смотанка
    Фала ти многу...
     
  5. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    10.084
    Пред некој ден ми стигна нарачката од Deciem на попустот во ноември што ја нарачав. E715B0BE-B3B2-425E-BD80-46CD05508966.jpeg
    до сега користам Glycolic acid, salicylic acid, vitamin c, niacinamid, нормално не во исто време. Планирам салицилната и гликолната да ги паузирам малку да не ми дојдат многу киселини. Ја нарачав Аha Bha за малку подлабински пилинг и освежување на лицето, додека е зимава и нема многу сонце. Прв пат ќе користам хијалуронска па ќе пишам мислење.
    Поштарот ми се јави на телефон за пратката и не надмина 22е, па не платив ништо плус.
     
  6. Smiley96

    Smiley96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Salicylic acid 2% го реформулираат веќе со месеци без знак дека набрзо ќе се врати во продажба, а моето шишенце е веќе при крај. Имате предлози за продукти кои би биле добра замена? Знам дека од Revolution имаат копија, ама според коментарите мириса на ефтин парфем, што мразам кај било кој козметички продукт.
     
    На ludamaja10 и Minci13 им се допаѓа ова.
  7. Calla

    Calla Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    1.478
    Девојки има една страна на инстаграм врши достава низ цела македонија продукти од ординари. Серумот аха бха го продаваат за 1000мкд. Дали мислите дека се сигурни и дали се исплати за луѓе што не преферираат онлајн шопинг(мислам за директно од страната)?
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.785
    Допаѓања:
    17.747
    Не ти се исплати ич, од причина што стварно на интернет е дупло и повеќе поефтин.
    Сигурно другарка/колешка/ братучеда нарачува преку Интернет. Замоли некој да ти нарача.

    Баш имаше фрки за ова пред некој ден. Го рекламираат како серум, а далеку од серум е.
    Па, као грешка направиле.
     
    На Doozy, Smiley96 и Oxymoron им се допаѓа ова.
  9. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.082
    Screenshot_20191228_132805_com.beautybay.jpg
    Дури и да го нарачаш само него и да платиш шипинг по моменталниот курс ќе те чини: пилингот 432 денари и шипингот 289 денари =721денар.
    Не наседнувајте на измислени продавници како @originalmakeupmk на инстаграм.
    Како прво продаваат со огромна натценка, на црно и немате гаранција дека тоа е оригиналниот производ, а не нарачан од Алиекспрес.
    Не си играјте со skin care, не е блуза ако мириса да ја испереш пред облекување.
    Ги прозвав ми ги избришаа коментарите.
     
    На koritsaki, Doozy, eva993 и 3 други им се допаѓа ова.
  10. Mell11

    Mell11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2019
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Сакам да се надоврзам на @Noemi, во врска со инстаграм профилот што ги препродава производите од The ordinary. Прво многу ме изреволтира описот на производите(слика подолу). И сум преминала преку сите профили кои продаваат "оригинална" шминка, шампони и сл(секако оние брендови кои најчесто не ни се достапни во Мк), но ова навистина ја преминува границата(не дека напоменативе производи се безбедни). Ама од друга страна нели и сами треба да си бидеме претпазливи што користиме нели?! Некои производи од брендот The ordinary конкретно не се мешаат, се нанесуваат 1 неделно, се нанесуваат само навечер или се соодветни само за зрела кожа. И сега размислувам покрај популарноста на брендот и ниската цена колку млади девојки/тинејџерки кои имаат проблематична кожа и бараат чаре би ги порачале производите конкретно од странава, без никакво познавање и ослонувајќи се само на описот под сликата на профилот?! На оваа возраст 90% од девојките бараат quick fix што не е реално и сите сме поминале низ оваа фаза, само лошото е што некој ќе остане со последици. Screenshot_20191229-033505_Instagram.jpg Screenshot_20191229-033516_Instagram.jpg
    И да се оригинални производите зошто не земат фино лепо лиценца, па да си ги увезат, се легално, сите среќни задоволни. Имам проблем со гледањето на сопствениот интерес, правење брзи пари ко демек откриле топла вода и сега во најкраток можен рок, без никакво познавање(очигледно), не само за брендот туку и воопшто skin care да се испромовира и продаде, притоа не мислејќи на последиците од етичка и морална гледна точка. Да не зборам за цените кои се 3х пати повисоки од retail цените на страните, а btw na lookfantastic.com си има free shipping на сите порачки.
     
    На Doozy, ludamaja10, buba4e89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.082
    Дури и на црно преку инста да ги продаваа, за оние кои не се вешти со онлајн нарачките, ама со реална натценка а не вака безобразно.
    Цело време збориме дека Ординери се ефтини а они им бапнале цени NMF +Ha (реална цена 5.8€)од 30мл 1000ден (facepalm)
    Па и срцепарателен пост како некој сака да им го уништи новопочнатиот бизнис.
     
    На koritsaki, Doozy, Hipster и 5 други им се допаѓа ова.
  12. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.785
    Допаѓања:
    17.747
    Па и со оправдување дека царина и ддв имале на нарачките бидејќи на гооолемо нарачувале.
    Мхм. Ок.
     
  13. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.082
    Башка од скринот се гледа дека нарачувале на - 30% кога беа Децием |(
     
    На Doozy, Hipster, Mell11 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Ми промакна акаунтов, го видов пред вас ама си реков дека имам од кај да нарачам.
    И нели сега ве зачитав и ај да отворам и гледам палета на револушн про 1500 денари. Озбилно?
    Па јас овде ја видов за упола цена.
    Претерале.
    Screenshot_20191229_185008_com.instagram.android.jpg
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  15. BojanaS1

    BojanaS1 Активен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2019
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    дали може да се земе без рецепт адапален ?
     
  16. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.405
    Допаѓања:
    22.587
    Пол:
    Женски
    Може.
     
  17. BojanaS1

    BojanaS1 Активен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2019
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Како си задоволна од кремата, јас користам секојдневно РОЦ со ретинол и не видов никаква разлика,ни црвенило ни иритација ни бенефит..
     
  18. rumcherry

    rumcherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2019
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    1.115
    Пол:
    Женски
    Во Грција ги има? Знае некој?
     
  19. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    Ко секта сме сите со овие the ordinary еј. На твитер за ординари, на инстаграм сите по катциа ординери. Тука се палам ординери. Што ќе беше со брендов.

    Ги користам веќе година дена. Ги нарачав рандом, не се замарав многу со ревјуа, ме привлекоа три фати: естетика на амабалажа, ЦЕНА и дека одговараа за мрсна кожа.
    Кремата ми е супер, може не најдоброто нешто што сум го користела ама сосема солидна за цената.
    Најомилени ми се пилингот и серумот.
    F041160E-BB03-4529-9CA8-27F640D2255B.jpeg D72C427F-BE11-4B27-AA49-6276F8D52303.jpeg

    Нај-утка производи ми се дефинитивно пудрите. Било која. Евтини се ама ни една не е трајна. Делине да ставев поише ќе траеше. Не сум нарачала ништо друго од сега ама се мислам после нова година да земам уште нешто, пред да ги испопуларизираат толку многу да станат прескапи.
     
    Последна измена: 8 јануари 2020
    На Sanniii и x.Daisy.x им се допаѓа ова.
  20. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    Јас сум задоволна од ниацинамидот,хијалуронската киселина,ма да таа не ја препорачуваат за масна кожа, ама мене ми е океј,е сеа витаминот ц мислам дека ми го нафрла лицево со ситни бубулички и не ставам редовно од таа причина,го имам тој 12% вит.ц.
    Сакам да земам некоја киселина се мислам да почнам со lactic acid 5%, дали имате искуство со неа можно ли е да ми се нафрли лицето од неа,или mandelic acid,сакам и алфа арбутинот за флеки да го земам. Тоа сега за сега.