1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

The Ordinary продукти за нега на лице

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 15 ноември 2018.

  1. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.881
    Допаѓања:
    13.410
    Мене ми е одлична, не ми прави никакви проблеми. Дури ја преферирам над Гликолната.
     
  2. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Што гомна можам да изедам за овие, само да знаете. Штета немам многу време. :D

    НИКАКО ама никако нарачување од препродавачи. Па и серуми, а тоа најјаки киселини продаваат. И бизнисот........... као........ ај да не почињам. (facepalm)

    Д Ординери се нарачуваат само преку овластени синџири на продажба И НИКАДЕ НА ДРУГО МЕСТО.

    Шо е толку фрка со онлајн нарачкиве па да треба да нарачуваш преку некој трет? Ајде малку дигитална и онлајн писменост, толку е просто, само треба да се читне троа отпојќе. Ќе ви треба во следниве 50 години сигурно. :D
     
    На BojanaS1 и Mell11 им се допаѓа ова.
  3. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Пробај Marine Hyaluronics не е леплива и како вода и е густината.
    Одлично хидрира.
    Во врска со витамин Ц, го користам правот веќе три недели, еднаш дневно, наутро, зошто навечер ставам ниацинамид.
    Го мешам на дланка со Marine Hyaluronics или кремата за лице која ја користам.
    Нема пецкање, нема мирис ни остатоци, одлично се раствора. Дава супер резултати до сега, здрав сјај и помало избледување на флеки.
    Имав две пмс бубулички кои ги минимизираше и исуши за два дена, подобро од било што до сега.
     
    На MiAmor и angela.kostova им се допаѓа ова.
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Колку ставаш од правот, како го мериш?
    Јас го нарачав зашто ми се потроши она моето, па сега се мислам како ќе го дозирам.
     
  5. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    @Mishela
    Во пакувањето има мало пластично лажиче, тегличката освен капакот има заштитна лепенка која ја одлепувам колку да земам и пак ја залепувам да не оксидира.
    Почнав со пола лажиче, веќе накачив на 2/3 или речиси цело.
    Некако имам чувство дека скратувам еден чекор зашто не е одделен серум туку си го мешаш во што сакаш.
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Едно прашање. Задолжително е користење на спф со овие производи (ок, спф се препорачува секогаш ама овде посебно се потенцира) и ме занима како е тоа изводливо? Ставаш пример спф наутро под шминка, знаеме дека трајноста е околу 2 часа отприлика и после -што? Ќе миеме лице и ќе се шминкаме по неколкупати на ден?
     
    На BojanaS1 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.881
    Допаѓања:
    13.410
    Не е дека немаш заштита туку се намалува после 2 часа.

    You sunscreen's SPF is only 100% guaranteed for two hours after you put it on.
    If you put on an SPF of 50 at 10 a.m., by noon, "you're probably still getting some protection, but your SPF 50 is no longer accurate," Zampella said. "Maybe you're getting SPF 10 at that point."
     
  8. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Зависи што фактор, каква е температурата надвор и каква кожа имаш. Со овие производи чувствителноста на кожата се зголемува, кога ќе се качат температурите на пролет и лето ќе треба постојано мачкање исто ко на плажа да си и дебел слој а не ко прајмер да ставаш. Ќе треба да се најди крема со фактор што не масти оти под пудра на топло време уште тешка крема фали. Честото мачкање е уште еден проблем.
     
    На x.Daisy.x и LivingGlam им се допаѓа ова.
  9. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    @Bridget има креми кои се одлични под шминка пример Eucerin Oil Control. Друга опција се корејските спф тупфери(како пудра во прав) и стиковите за реаплицирање, ги има на yesstyle.
    Во глобала јас освен на плажа никогаш не сум изложена директно на сонце повеќе од два непрекинати часа и со еуцеринот сум немала проблем до сега.
    Е сега ако некој работи на отворено, само шапка му е спасот.
     
  10. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски

    [​IMG]

    Или Survival 30 серум на Децием (Ниод). Тоа не сум пробала за да знам како заштитува. Ама пробав Сурвивал 0 и дефинитивно не ја мрси кожата. Ко ништо да не си нанела. Ако 30ката е иста, супер би била. Планирам да нарачам за лето.
    А флуидот од погоре ми е испробан и е супер лесен.

    За честото мачкање и мене ми е нелогично. Не би користела од потешките производи (пилинзите и киселините) во лето. Уствари, уште не собрав храброст да нарачам ни за во зима. :D
     
    На Bridget му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Прогуглав и ми излезе на оваа фирма (не знам ова дали беше) и уште неколку што не мастат, ако ти е испробано и си задоволна, супер. Летно време мислам дека најпаметно е да се избегнуваат, толку осетлива на лице не сакам да бидам, да не можеш на нива раат да отидеш :D
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Lea43

    Lea43 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Zdravo feminki..dobiv na poklon ordinary kolekcija...ke.mi kaze li nekoj kako se koristat...fala
     
    На TeonaZ му/ѝ се допаѓа ова.
  13. TeonaZ

    TeonaZ Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2019
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Sestra mi ima i znam deka e dosta komplicirano toa so tonik, emulzija i sl.. se stava edno pa drugo, cel ritual e.

    Sto imas koristeno do sega?
     
  14. Lea43

    Lea43 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Buffet imam koristeno

    Nova sum na forumot i nemozam slika da stavam dobiv na poklon buffet, vitamin c suspension 30 in silicone, vitamin c suspension 23 +ha spheres 2, l ascorbic acid powder, caffeine solution 5 egcg, argireline solution 10, moisturizing factor +ha... i neznam kako se koristat...koj e redosledot...ako znae nekoj ve molam neka pisuva...fala
     
    Последна измена од модератор: 10 јануари 2020
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Имаш три вида витамин Ц, одлучи се за еден, најдобро е да почнеш со најслабиот.
    Овие се: vitamin c suspension 30 in silicone, vitamin c suspension 23 +ha spheres 2, l ascorbic acid powder.
    После миење на лице, на влажна кожа Buffet, па Caffeine Solution околу очи, Argireline Solution, некој од вит Ц па Natural Moisturising Factors.

    Секогаш се редат од лесни водни серум кон потешки текстури.
     
  16. Lea43

    Lea43 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Noemi fala ti sto mi objasni..
    .no uste me interesira ...
    Caffeine solution i arginine neli se isto...i dvete se za okolu oci...i ako ne se isto od dvete li edno vrz drugo da stavam?
    I od vitaminot c imam tri vida koe da stavam vitamin c suspension in silicone. Vitamin c suspension +ha spheres ili l ascorbik acid powder... mislam koe e najdobro od koe da pocnuvam....i dali seto da go pravam i nautro i navacer fala ti ...te izmaltretirav
     
    Последна измена од модератор: 13 јануари 2020
  17. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    @Lea43 пични од витаминот Ц со најмала концентрација.
    Вит Ц можеш да ставаш наутро или навечер нема врска.
    Аргирелин е за динамички брчки на чело и околу очи, а Кафеин е за темни кругови околу очи, значи не се исти.
    Аргирелин, Вит Ц и Кафеин можеш да ги ставаш двапати дневно.
    Не форсирај, почни со еден продукт и прочитај повеќе за секој серум.
     
    На joy1 и Lea43 им се допаѓа ова.
  18. RAK91

    RAK91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.559
    Пол:
    Женски
    Што да нарачам за сува дехидрирана кожа и темни кругови под очи?
     
  19. Lea43

    Lea43 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Fala ti pozdravce
     
  20. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Ви се има случено да ви излегуваат акнички од ниацинамидот? Лицево лом ми е станато и само нови и нови ми излегуваат и не ни поминуваат брзо. Уште не сум сигурна дека е до него, затоа што месец го користев се супер си беше, али вториов месец лошичко дали и од исхранава за време на празнициве веќе не знам што да им правам.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.