The Ordinary продукти за нега на лице

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 15 ноември 2018.

 1. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  14.846
  Допаѓања:
  90.524
  Пол:
  Женски
  Јас сакам овие да ги нарачам за комбинирана кожа,ги има на залиха само што дали ова кремот е баш задолжителен или пак не.
   

  Прикачени фајлови:

 2. angela.kostova

  angela.kostova Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2013
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  162
  Пол:
  Женски
  Jas sakam da zemam i se mislam da zemam salicilnata kiselina i kremot za sonce sto e so 15 SPF.
  Edino ne sakam da gi zemam deka imaat silikoni vo sostavot ama kojznae, mozebi i ke gi zemam
   
 3. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.209
  Допаѓања:
  3.054
  Јас од април интензивно сум префрлена на оваа козметика.
  AHA+BHA 30% е неверојатно нешто, воопшто немав нус појави напротив. Го нанесувам до двапати неделно, навечер на суво чисто лице точно 10мин, го мијам и ставам маска за хидратација, најчесто шит маска, или само масло од сквалан и крема.
  По нежно никогаш не ми било.
  Преку неделата користам Glycolic toner 7% навечер, салицилна на одредени места, од која сум презадоволна, ниацинамид и Natural Moisturizing Factors + HA кремата. Следно сакам да го пробам ретинолот 2% емулзија.
  Задолжително користете СПФ кога користите киселини!
  * и нарачувајте од нивната страна, пониски цени од BeautyBay, 25€ фри шипинг, праќаат по ЕМС во Македонија до врата за 7/10 дена ми стигаат.
   
  Последна измена: 21 ноември 2018
  На buba4e89, ludamaja10, duffi и 6 други им се допаѓа ова.
 4. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.209
  Допаѓања:
  3.054
  Девојки, започна Black Friday на страната на Deciem!

  https://deciem.com/onsale
  @Sexybaby86 Buffet и Granactive Retinoid 2% Emulsion се доста намалени.
   
  На sorbet и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
 5. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.069
  Допаѓања:
  56.309
  Пол:
  Женски
  @Noemi а баш сабајлево гледав на сајтот и се мислев да го порачам ретиноидот :D

  Фала ти :*
   
 6. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.209
  Допаѓања:
  3.054
  Емулзијата има најдобар рејтинг од полесните ретиноиди, gothamista на youtube го има коментирано исто. Го нарачав јас, таман за зимава па ќе пишам за резултати.
  Го нарачав новото масло hemi-squalane и Buffet не можев да одолеам на цената :wasntme: сакав да го пробам Advanced Night Repair на Este Lauder ама првин ќе му дадам шанса на Buffet.
  IMG_20181122_134338.png
   
  На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Oxymoron

  Oxymoron Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.257
  Допаѓања:
  10.943
  За два дена станав експерт за The Ordinary (мораше брзо да се искористи попустот на BeautyBay :D) и само што ја направив првата нарачка. За само 26 евра нарачав Niacinamide 10% + Zinc 1%, Salicylic Acid 2% Solution, AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution, Caffeine Solution 5% + EGCG и 100% Organic Cold-Pressed Rose Hip Seed Oil. Ги гледав и понудите на Deciem, но на BeautyBay моментално се поевтини, секако ако ги има производите што ги сакате. Јас прво сакав да нарачам вчера, но добро е што почекав затоа што денеска вратиле уште неколку производи што сакав да ги земам :)
   
  На buba4e89, sorbet, Noemi и 2 други им се допаѓа ова.
 8. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.890
  Допаѓања:
  73.530
  Пол:
  Женски
  И мене ми беше поевтино преку Бјутибеј, за тие нешта што ги сакав па и јас таму "напаѓав".

  Инаку со душа чекам и јас да го пробам кофеинскиов "шит". :D
  Другарка моја го користи и ептен го фалеше, па да видиме што чудо е.

  Уште малку месец дена како редовно ја негувам кожата со тоникот, салицилната и ниацинамидот, па засега можам да кажам дека прекумерното мастење на кожата во Т-зоната е средено.
  За почеток и тоа е нешто, особено за маснокожец како мене.
   
  На Oxymoron му/ѝ се допаѓа ова.
 9. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.357
  Допаѓања:
  33.936
  Со Saver delivery?
   
 10. Oxymoron

  Oxymoron Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.257
  Допаѓања:
  10.943
  Да, над 25 евра е бесплатно.
   
  На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
 11. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  12.946
  Допаѓања:
  67.964
  Пол:
  Женски
  Ме заинтересиравте со производиве :) сакам да пробам некој серум за лице , и за дневно и ноќно користење. Предложете некој за мојава возраст 29 години :) се мислам за ова поточно

  [​IMG]
   
  Последна измена: 23 ноември 2018
 12. cooll

  cooll Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  975
  Допаѓања:
  3.324
  Пол:
  Женски
  Дали ретиноидите се препорачливи да се користат за младешка кожа? И која им е функцијата? :?:
  Ако може некој да ми потврди во AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution дали третата состојка e Aloe Barbadensis Leaf Water или Arginine, на интернет различно пишува. :?:
   
  Последна измена: 23 ноември 2018
  На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  12.946
  Допаѓања:
  67.964
  Пол:
  Женски
  Луѓе , јас ова го порачав

  [​IMG]
  Кажете ми , ова го заменува серумот така? Се нанесува сабајле и навечер пред кремата за лице? @sorbet ја тагнувам , гледам го користела :)
   
  На buba4e89 и sorbet им се допаѓа ова.
 14. lovemme

  lovemme Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.223
  Допаѓања:
  54.364
  Пол:
  Женски
  @koritsaki јас тој производ го користам за да ми ја зацврсти кожата и заздрави раните од акните.
  И за пори е добра. Кожата затегната и како "здебелена" ми е после овој производ.
  Јас ја користев само навечер.
  И после неа не ставав др производ само крем од цинк на акните
   
  На marta993, sorbet и koritsaki им се допаѓа ова.
 15. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  12.946
  Допаѓања:
  67.964
  Пол:
  Женски
  @lovemme уф , штом е за порите добро , супер тогаш :) баш и нешто такво ми треба. Се мислев помеѓу ова и тоа со хијалуронска киселина , ама може тоа понатаму.
  А може вака по тоа да нанесам крема , јас сакав како серум да го користам :)
  Се нанесува на цело лице така? Има внатре упаство како се нанесува? :) Ко изгубена сум со производиве :lol:

  А и каков е мирисот? :D
   
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. lovemme

  lovemme Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.223
  Допаѓања:
  54.364
  Пол:
  Женски
  Мене не ми мирисаше нешто посебно , сосема ок.
  Упаство нема. Се нанесува на цело лице да, имам пишувано во др тема. Но овде деновиве ќе напишам повторно.
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 17. flower89

  flower89 Нов член

  Се зачлени на:
  24 март 2018
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
  Здраво, дали производиве се за мрсна или сува кожа? Сакав и јас да си нарачам, гледам по форумов многу ги зборат
   
 18. sorbet

  sorbet Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2017
  Пораки:
  554
  Допаѓања:
  5.146
  @koritsaki не знам колку е достојна замена за серум, но јас го користам измеѓу тоникот и кремата, само наутро. Слободно можеш да го користиш и навечер. Има леплива структура и треба да знаеш како да го дозираш зошто ќе се испозалепиш целата и тешко ќе го размачкаш на кожа.

  Мислам дека ќе ти се допадне бидејќи кожата ни е многу слична. :D
   
  На buba4e89, lovemme и koritsaki им се допаѓа ова.
 19. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  12.946
  Допаѓања:
  67.964
  Пол:
  Женски
  @sorbet да баш читав дека и други така го користат , па баш како што се нанесува и серумот :wasntme: и така немам серум , мислам ова ќе ми заврши работа :lol:
  Ако ми се допадне сигурно ќе пробам и др работи.
  Пудрите и прајмерот некоја ако ги има пробано нека пише :D
   
  На buba4e89 и sorbet им се допаѓа ова.
 20. lovemme

  lovemme Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.223
  Допаѓања:
  54.364
  Пол:
  Женски
  Јас го имам овој прајмер.
  Многу е густ и мириса многу чудно.
  Кожата е мека и многу мазна а истовремено и хидрирана.
  Често пати го нанесувам и без да ставам пудра. Супер производ е.
  Јас немам некои многу изразени пори и најмногу 5 часа на мене носам шминка па во врска со тоа не сум компетентна да пишам.
  AirBrush_20181123233628.jpg
   
  На sorbet и koritsaki им се допаѓа ова.