1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

The Ordinary продукти за нега на лице

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 15 ноември 2018.

  1. pelegrina

    pelegrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2012
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    36
    Сакам да почнам цел ритуал за мојава кожа и би сакала да се консултира со вас.
    Сакам да нарачам:
    The Ordinary Glycolic Acid 7% Toning Solution 240ml
    The Ordinary 100% Organic Cold-Pressed Rose Hip Seed Oil 30ml
    The Ordinary Niacinamide 10% + Zinc 1% High Strength Vitamin and Mineral Blemish Formula 30ml
    The Ordinary AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution 30ml
    The Ordinary Retinol Serum 0.5% in Squalane

    Дали е добро за почеток? Ваши мислења и критики? Како да ги комбинирам? Кога да ставам АНА + ВНА?



     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    The Ordinary peeling solution + AHA BHA acids + Nianamicide i Zink,многу ќе и дојде на кожата , тоа те советувам.
    Зависи дали имаш проблеми со акни ? Гликолната киселина помага многу за нив дури и тие мали ситни кои само на допир се осеќаат. Но додека користиш нејзе , немој АХА И БХА да мешаш според мене многу ќе и е на кожата. Додека мислам дека со Ниацинамидот можеш да комбинираш ама тоа да биде утрински наспрема ноќен третман.
    За друго све немам замерка но сепак ќе ти објаснат постручниве тука и ќе ме научат мене уште повеќе
     
  3. pelegrina

    pelegrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2012
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    36
    @ludamaja10 имам мозолчиња, знам дека салицилната е повеќе за мозолчиња, но се одлучив за гликолната поради anti-aging.
    Свесна сум дека премногу хемија е тоа, посебно за почетник, но ете кога не знам што да порачам
     
  4. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.886
    Допаѓања:
    13.436
    Затоа ќе изгледаш едно 50 видеа на јутуб и ќе научиш прво.
    Ќе си го изгориш лицето вака... премногу е ова
     
    На Noemi му/ѝ се допаѓа ова.
  5. angela.kostova

    angela.kostova Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    АХА+БХА киселината е за луѓе кои ја навикнале кожата на активни киселини, многу е силна. Вака само ќе си влошиш, земи ја само гликолната киселина.
    Нианцимидот им е малце терсене, има луѓе на кои им е премногу концетрирано и им прави лошо, одлучи си сама за тоа, колку ти е сензитивна.
    Користи и спф крема обавезно.
    Гликолната киселина на памук навечер само 2 пати неделно после миење на лице пред крема.
    Ретинолот отпосле па нианцимидот па крема за лице и маслото.
    почекај барем 2 недели пред да го внесеш ретинолот во рутината, ќе добиеш чистење како и да е, премногу ќе ја оптеретиш кожара ако се додадеш одеднаш.
    Нианцимидот и маслото можеш и дење да ги користиш.
    Според мое лично мислење нема потреба од ретинол да земеш, сепак останува на тебе
     
    На sorbet и ludamaja10 им се допаѓа ова.
  6. pelegrina

    pelegrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2012
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    36
    Работата е што треба да комбинирам производи за лузни од акни + anti aging.

    Утринска рутина:
    Niacinamide
    Хид. Крема
    Спф

    Вечерна рутина:
    Glucolic acid toner
    Retinol
    Rose hip seed oil

    Дали е добро за почеток?
    Слободно исправете ме или кажете ако грешам.
    Се мислев и за buffet и каде би можела да го вметнам?
     
    На IamSexyAndIKnowIt, Noemi и ludamaja10 им се допаѓа ова.
  7. angela.kostova

    angela.kostova Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Можеш buffet и дење и ноќе да го користиш, после кремата пред спф ако е дење.
    Навечер во теорија треба да ставиш крема за лице после ретинолот бидејќи е сензитивна работа, па од горе маслото од шипка, можеш маслото и кремата да ги помешаш па да ги намачкаш.
    Тонерот и ретинолот на различни денови користи ги, пример понеделник ретинол вторник ништо тонерот во среда итн.
    Најдобро е да фатиш сама да си истражуваш и да читаш за си знаеш самата што како се користи и зошто.
     
  8. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    7.088
    @pelegrina
    Buffet на влажна кожа пред сите други серуми.
    Ретинол без никакви други ствари.
    Зошто брзаш?
    Правило број еден илјада производи нема да ти ги исправат грешките. Ќе добиеш дехидрирана кожа со нарушена бариера и purging.
    Прво најди си добар ХИДРАТАНТЕН отстранувач на шминка/измивање.
    Џабе ќе мачкаш антиејџ ако уште ја тегнеш кожата со влажни марамици и ја пресушуваш со агресивни измивачи.
    Ако сакаш да вклучиш ексфолијант за лузните и против создавање запушени пори и акни користи на СУВО лице Гликолик тонер, максимум трипати неделно додека изградиш толеранција.
    ХИДРАТИРАЈ, Buffet ти е одличен антиејџ и хидратор. Нанеси на влажна кожа наутро и навечер.
    Следно, наутро можеш Ниацинамид- кој има шанси да те нафрла и да не ти одговара. Ако ти одговара ќе спречи појава и брзо минување на мозолки. Ама тестирај.

    Не брзај со ретинолот. Хидрирај ја кожата изгради толеранција на основни киселини па после тргни ги и воведи ретинол.

    Серумите се редат по конзистенција за да пенетрираат добро- од водни кон потешки.
    Rosehip е супер избор за кожа склона на акни и белези.

    Не ги отварај сите производи што нрма да ги користии АМАН прочитајте ја темава има пишано многу информации, зашто летате да нарачате СЕ?!
     
    На sorbet и angela.kostova им се допаѓа ова.
  9. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    Од него ти е. Ја исфрла нечистотијата и затоа ти прави акни. Најдобро е да се користи во комбинација со салицилна киселина со тоа што салицилната ќе ја нанесуваш само на акните. Е сега салицилната од истиов бренд ја нема повеќе време па можеш од некој друг бренд да земеш. И мене ми се случуваше истото, помина цела година во обиди за користење , се додека не ми кажаа дека треба да се користи во комбинација со слицилна киселина. Сега ми е омилен. И да ми излезе акна, салицилната веднаш а суши.
     
    На IamSexyAndIKnowIt и Sanniii им се допаѓа ова.
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.926
    Допаѓања:
    103.244
    Пол:
    Женски

    Не , и тука порачуваат луѓе преку интернет само
     
    На rumcherry му/ѝ се допаѓа ова.
  11. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.886
    Допаѓања:
    13.436
    Сега која салицилна ја користиш? Мојата е при крај, а не го сакам тој новиот.
     
  12. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    Колку што знам сеуште ја нема во продажба новата верзија. Инаку јас сеуште имам од старата а имам гледано од MUR дека има и Inkey list.
     
    На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.945
    Допаѓања:
    10.077
    Јас некако се воздржав да не изнакупам се и сешто, па мислам дека засега добро се држам :D

    Имам скромна колекција од хијалуронска киселина, хеми сквалан масло, млечна киселина 10% и сега скоро го порачав чистачот со сквалан масло.

    На кратко хијалуронот е супер, јас лично приметив поубав тонус на кожата уште првите 2 дена, веројатно зошто очајно и требало нешто такво. Го користам 2 месеци секој ден, некогаш и по два пати и мислам дека има супер ефект на кожата, иако ништо не е магично преку ноќ. Генерално немам некои проблеми со кожата, ама очигледно секогаш може и боље ]:)

    Маслото го користам поретко, обично навечер, иако е доста суво и лесно се впива па мислам дека нема проблем да се користи дури и под шминка. Сум го пробала и така, ама стварно мислам дека нема потреба да го користам во дневна рутина. Исто и за коса е добро, не остава мрсен траг, а скротува наелектризирани влакна. Отпосле малку се осеќа заплеткување на чешелот ама ништо страшно и екстремно.

    Киселината уште не сум се наканила да ја пробам, иако зима е најсовршено годишно време за такви екскурзии. Ако не ја пробам во наредниов месец ич не планирам ни да ја отворам кога ќе запролети, зошто некако ми е шубе да се изложувам на многу јако сонце иако би користела фактор 50.

    Чистачот го користам една недела, не можам да кажам за долготрајни ефекти, но генералното мислење ми е дека е убав производ. Мислам дека има повеќе начини на коишто би можело да се користи. Јас со него чистам шминка некогаш како прв чекор, некогаш како единствен. Не користам многу јака и тешка шминка приодов, па релативно лесно вади се. Особено имам пофалба за тоа како ми ја вади extra black маскарата на лорел, со која што мака мачам со мицеларна вода и гелови за миење лице.
    Покрај моментот на чистење, мислам дека убава масажа се прави на лицето од благото триење и скваланот делува убаво и хидрирачки. Не знам како би реагирало на појака шминка или вадење на креми со висок СПФ, но генерално мислам дека е убав производ да се има во колекција, поради тоа што може да се тинтра лицето на разли начини.

    За ретиноли и слично немам некоја желба засега, наредно би го порачала серумот со кофеин, можеби buffet и дефинитивно поголемата туба од сквалан чистачот. Исто ги меркам и NIOD, ама не сум се расчитала повеќе за нив, а реално поскапи се малку па си бараат истражување.
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    7.088
    Squalane Cleanser- го купив малото 50мл,пред месец дена почнав да го користам и веќе ми е при крај па време е за ревју.
    Текстурата е како крема лесно излегува од тубичката и веднаш се растопува меѓу прстите. Нема мирис.
    Со масажа на лицето се растопува до точка на масло и одлично вади водоотпорна маскара, туш, сенки, прајмери, хајлајтери...
    Се измива одлично со вода и остава прекрасно меко хидрирано чувство на кожата.
    Ама не вади се. Уште на прво миење се избришав со бела крпа и за чудо имаше 5% остатоци од пудрата ама не од очната шминка.
    Јас секогаш правам double cleansing навечер па не ми е проблем овој дел.
    За наутро би бил одличен и самостојно.
    Во главно сум задоволна, немам нафрлувања, го остава лицето одлично хидрирано, немам запушени пори после месец чистење шминка со него.
    Би го порачала големото пакување ама моментално го чекам Heimish All Clean да ми стаса.
    Е сега малку е поскап во однос на другите ординери производи ама сите маслени отстранувачи се.
    Дајте му шанса, особено за помрзливи кои не сакаат да црпат масло од тегличка ова е едноставен чистач.
    На beautybay последно беше 12.5£ за 150мл.
     
    На Doozy, x.Daisy.x, angela.kostova и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Heyhi

    Heyhi Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2019
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Процедурата за купување како оди? Во пошта треба да се подигнат или ги носат на врата? Не сум купувала и сакам да се посоветувам
     
    На BojanaS1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. pelegrina

    pelegrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2012
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    36
    Мене ме интересира од beautybay ако нарачате над 25 фунти за да има бесплатна достава дали плаќате данок?
     
  17. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.269
    Бесплатна е доставата и не плаќаш данок.
     
  18. pelegrina

    pelegrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2012
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    36
    Нели над 22€ се плаќа данок на државата?
     
  19. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.269
    Не. Уствари можеш да платиш ако така им текнало.
     
    На angela.kostova му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    7.088
    Не се плаќа ништо до 90€ веќе.
    Во последните 5год онлајн пазарување ми имаат земано еднаш за асос пратка 130денари што ја отвориле.
    Од Децием стигаат со ЕМС брза пошта и фри шипинг е над 25€, од Бјутибеј со регуларна пошта фри шипинг е над 35£.
     
    На angela.kostova, ludamaja10 и sorbet им се допаѓа ова.