1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

The Ordinary продукти за нега на лице

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 15 ноември 2018.

  1. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Што ми препорачувате од The Ordinary? Имам 18 години и имам флеки од акни од страна на лицето ,а немам дупчиња
     
  2. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Niacinamide, Aha+Bha и ретинол 1%
     
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    9.757
    Пол:
    Женски
    Ретинол на 18 години!? Wtf... Јас сега се двоумам дали да го имплементирам во рутинава, не па на 18.
     
    На Sarrra@@ му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Како се користат првите две плис кажи ми
    Ovie se? 69A0A0FC-7D52-4576-81E7-2DE87A508C97.png
     
    Последна измена: 5 април 2020
  5. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Да, тие. Ниацинамидот може да се користи секој ден, наутро или навечер, пред крема. А другото се користи како пилинг маска еднаш неделно (два пати макс) навечер на чисто лице, на сува кожа и се чува 10 мјн, па се измива.
     
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Preku beautybay ako naracam sega bi trebalo da mi stigne? Radi situacijava? Ke moram do poshta da idam ili do vrata nosat? Ne sum poracuvala do sega preku sajtov. Inc ne mi trebalo nesto negativno da mi se sluchi na licevo?
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Katie90

    Katie90 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    1.174
    Апсолутно се согласувам со овој коментар.НИКАКО ретинол пред 25 години! Не знам членката @Elence93 каде има прочитано за ова дека треба да се користи толку рано.Посебно ако го препорачуваш толку кажи им и како да го користат.Дека ретинолот им ја прави кожата осетлива на сончевите зраци дека мораат да користат и спф крема со висок заштитен фактор.И како ја направи комбинацијата?Овие киселини Alpha and Beta Hydroxy Acids не одат со Ретинол.Користењето на комбинацијата причинува претерана сувост, црвенило и иритација на кожата.


    @Kimberly11 можеш слободно да ги провериш моите информации и ти давам совет да не купуваш ништо на своја рака.Истражи на оваа тема, кога ќе помине карантинот оди на дерматолог и ќе можеш да добиеш најточни информации.
     
    На Rose96, Sarrra@@, cooll и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Pa citam po net deka mnogu pomaga iskreno nemam dobro iskustvo so dermatolozi bash od niv beter mi e licevo otkako pocnav sama da pravam nesto se opraiv
     
  9. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Млада кожа или млади девојки од 18 немаат потреба од хемиски пилинг и ретинол, исто како што 20-годишни девојки немаат потреба од хијалуронски серуми.

    Не брзајте со серумите, полека, прилагодено за возраста, не ја оптеретувајте кожата со се и сешто одеднаш. Ќе има време кога да се користат сите овие нешта, не се брзајте. Ова најдобронамерен совет.
     
    На milaa-sk, sorbet, Noemi и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Katie90

    Katie90 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    1.174
    Смени дерматолог. Прашај го google кои продукти од the ordinary не се комбинираат заедно и ќе ти излезат препораките од членката. Нианцимид не оди со киселините, ретинолот не оди со киселините.Твоја одлука е но мој совет е да не земаш ништо на своја рака.Киселините AHA BHA се користат многу внимателно кратко време од неколку минути кое се зголемува со тек на време и се користат 1 неделно на почеток.Што е многу важно секогаш мораш да ставаш крема со заштитен фактор.
     
  11. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Ма ова видео Сузан советува да се почне со ретинол од 20год и јас го предложив бидејќи читав дека помага за регенерирање на кожата и флеки, како што посочи девојката дека има таков проблем. Со секој производ доаѓа и упатство за употреба што секој треба да го прочита, затоа не објаснив како се користи. Доколку девојката бараше анти ејџ производ немаше да и го предложам тоа, но во овој случај е едно од поефикасните производи заедно со Aha и Bha, покрај нели ласери и сл.
     
  12. Ducky

    Ducky Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2010
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    1.633
    Пол:
    Женски
    Не примаат авионски пратки веќе 2 недели, така што ако сега нарачаш не верувам дека ќе ти стигне.
     
  13. xxx-ba

    xxx-ba Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    301
    Не сум сигурна дали е за тука прашањево...
    дали смеам да го користам ниацинамидот со кремата Effaclar Duo?
     
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Ако мислиш на Effaclar duo plus тогаш да, бидејќи самата крема содржи ниацинамид. Но страв ми е да не ти биде премногу и ти го изиритира лицето. Пробај, па ако забележиш дека ти е многу јако користи ги наизменично.
     
    На xxx-ba му/ѝ се допаѓа ова.
  15. xxx-ba

    xxx-ba Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    301
    Да, баш заради тоа и решив да прашам.
    Ќе пробам ајде, ќе видам.
    Фала ти:)
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Сончоглед

    Сончоглед Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Здраво, имам 30год, релативно чиста кожа (нормална до комбинирана) со понекоја проширена пора и исфрлање на брада/вилица пред менструација, меѓутоа ми фали малку повеќе хидратација во последно време.
    После долго истражување на темава решив да ја воведам следнава рутина:
    Утринска рутина:
    - Squalane Cleanser + Алверде пена (за double cleansing)
    - Glycolic Acid 7% Toning Solution (тонер)
    - Natural Moisturizing Factors + HA
    - СПФ
    Ноќна рутина:
    - Squalane Cleanser + Алверде пена (за double cleansing)
    - Glycolic Acid 7% Toning Solution (тонер)
    - Hyaluronic Acid 2% + B5
    - Natural Moisturizing Factors + HA
    - масло
    Планирам обавезно да порачам AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution, многу ме интересира ефектот, но тоа би го вовела можеби 4 недели откако ќе започнам со горенаведениот режим.

    Дали е во ред оваа рутина или треба да додадам/одземам нешто?
    И препорака за масло за ноќната рутина,и што ставате околу очи, ве молам :)
     
  17. BojanaS1

    BojanaS1 Активен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2019
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    ova toning solution ne e toner i ne e za 2 pati na den nego 3-4pati nedelno za da ne sigo izgoris liceto
     
    На Сончоглед му/ѝ се допаѓа ова.
  18. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.434
    Допаѓања:
    65.480
    Пол:
    Женски
    Си пишува на него се користи еднаш на ден, навечер.
     
    На Сончоглед му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Larah7

    Larah7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2019
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Читам многу често за The ordinary па сакав да побарам мислење и од форумот фемина. Имам 25 години, имам мрсна - комбинирана кожа, имам некои бактериски акни кои ми излегуваат поради циклус, стрес, а во последно време имам мали пори кај челото и ситни акни. Имам прилично чисто лице, со некои мали темни флеки од акни. Користам мисцеларна вода Corine de farm, гел за миење од биодерма - sebium, и крем за лице Clinique pep start. Сакам да имам похидрирана кожа и изедначен тен. Што ми препорачувате?
     
  20. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Mene bioderma sebium mi go izdehidrira liceto :) Spored mene agresiven gel,probaj nekoj poblag dokolku sakas takva struktura zemi go na Balea MED gelot.Clinique ne sum koristela ne mozam kazam nisto.

    Niacinamide za fleki i pori e super,salicilna kiselina za akni,AHA BHA odlicen hemiski piling i dokolku sakas nekoe maslo mozes rose hip :)
    Imas 30 strani za citanje,no ajde nesto na kratko da ti preporacam :)
     
    На Larah7 му/ѝ се допаѓа ова.