1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

The Ordinary продукти за нега на лице

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 15 ноември 2018.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.881
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски
    Јас дефинитивно се откажувам од некои од производиве на The ordinary. Од крај на јануари почнав да користам нешто од нив , по втор пат го земав Niacinamide овој пат не само што ме исфрли со гнојните бубулички туку и лицето ми светеше ко лампион. Повеќе ми го масти и веќе не го користам.
    Го користам и Caffeine за околу очи , тешко се упива , некако ептен масно ми е , треба време додека се упие.:^)
    Hyaluronic Acid 2% +B5 ми е засега ок ,не можам да се пожалам. Најзадоволна сум од AHA+Bha пилингот , кожата супер ми е , мислам засекогаш ќе го купувам.
    Е сега сакам да го пробам ова
    Ascorbic Acid 8% + Alpha Arbutin 2%, читам ја избелува кожата , баш нешто такво и ми треба :) ама за доилки не е препорачливо :?: па здравје тоа понатаму :)
     
    На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SnowDOG

    SnowDOG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2014
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    209
    Пол:
    Женски
    Double cleanse не ти треба по сабајле, навечер веке си ја извадила сминката, само обичен cleanser е доволно, за the toning solution јас би ти рекла само навечер и 2-3 пати во неделата да се користи, не секој ден и дефинитиввно не 2 пати на ден, земи си друг тонер, зашто glycolic acid е aha ексфолијант(за хемиски пилинг на лицето).
    -aha 30% i bha 2% не го користи во ист ден со Glycolic acid, и користи го навечер и користи го 1 во неделата.
    -маслото без разлика кое да го користиш не треба исто секој ден и зимно време, зашто летно не ти треба дополнителен oiliness на жешкото (со исклучоци).

    Може не ти одговара на кожата, но си пробала да ставаш по помалце во количина, не треба цела пипета да се истиска на лицето, 2-3 капки е сосема доволно, од сите производи не само од ниацинамидот.

    И јас имам ист тип на кожа со неколку црни флеки од акни и мн акни за време на циклус.
    Нема еден производ што ке ти помогне мораш да користиш комбинација на производи кои ке адресираат различни работи.
    Тука можеш да видиш што јас користам и што кај мене се покажало добро, па ако имаш прашања пиши ми во порака.
     
    Последна измена од модератор: 11 април 2020
    На Larah7, Сончоглед и koritsaki им се допаѓа ова.
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.881
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски

    Така и правам , по една капка нанесував на челото само, ама лицето премрсно ми беше. Може треба и време , ете да пројдат 6 месеци и повеќе ако не, па да почне да делува, ама што знам , ова кај мене е баш претерано мрсно
     
  4. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466
    Нарачав на 16ти март од Deciem, во меѓувреме се деси шо се деси, испозатворија граница и пратката уште не сум ја добила.

    Женски, дали некоја пд вас примила пратка овој период од нив? Обично за колку време стигаат од Белгија?

    Нели границите не се затворени за товарни возила?

    А толку време не можев да се решам да нарачам и таман нарачав и ништо сега..
     
  5. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Јас чекам точно еден месец, немам никаква информација освен кога видов дека е во Белгија, но тоа беше одамна. :(
     
  6. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Ми се погоди изолацијава за шлакање со киселини. Конечно ја пробав млечната. Мислев дека можеби ќе ме иритира дека ја имам појаката од 10% ама засега шуќур ни трага ни глас од такво нешто.

    Ја користам 2 пати во неделата и баш сум задоволна засега. Приметувам како ми ја прави помазна кожата, ама секако треба подолго време да се користи за целосен ефект.

    После ова дефинитивно и БХА киселината ќе ја порачам, чекам само граници да отворат (fingers)
     
  7. Kri_Sh

    Kri_Sh Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2015
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Јас порачав на 15ти март и откако им пишав на Deciem дали нарачката сеуште ми е валидна со оглед на тоа што bpost објавија дека ги суспендираат нарачките кон држави надвор од ЕУ поради летовите, тие ми вратија дека е точно дека моментално се откажани и не знаат кога би вршеле достави пак поради ситуацијата и сами ми ги вратија парите веднаш откако ми го пишаа меилот, без да побарам, така да најдобро пишете им маил, ќе ви одговорат најбрзо.:)
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Мене искрено не ми се брза (иако многу ќе им се израдував), така што кога стигнат-тогаш. :D
     
  9. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Каде можам да им пишам меил? Не се снаоѓам баш...
     
  10. Kri_Sh

    Kri_Sh Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2015
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    На нивната страна, во делот за Контакт имаш да селектираш за што сакаш да ги контактираш, ти се отвара поле каде директно ја пишуваш пораката и подоцна тие те контактираат на твојот маил. :)
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. BojanaS1

    BojanaS1 Активен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2019
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Jas isto od 15ti mart mi rekoa deka ke bidat dostaveni ama ne znaat koga ne mi spomnaa za vrakanje pari
     
  12. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Јас на 8ми март нарачав, им пишав денес да ги прашам до каде е нарачката, се надевам ќе ми одговорат. :?: Не сакам да ми го вратат парите, подобро ќе почекам отколку пак да нарачувам. Ќе ве известам кога ќе вратат.
     
    На BojanaS1 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Kri_Sh

    Kri_Sh Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2015
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Еве мене што ми вратија кога ги прашав дали сѐ уште ми е валидна порачката, не побарав ни јас поврат, но сами ми ги вратија :D
     

    Прикачени фајлови:

    На BojanaS1 и Elence93 им се допаѓа ова.
  14. BojanaS1

    BojanaS1 Активен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2019
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Стигна емаил дека ми ги враќаат парите без да им пишам
     
  15. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    870
    Допаѓања:
    1.086
    Пол:
    Женски
    Здраво , знам дека има во претходни постови читав и пак неможам да се одлучам ,па ве молам за помош имам 29 год , комбинирана кожа т зона мрсна со суви делови , склона на акни ( често се исфрла ) презасушена од доегашни производи последно користено акне аут кое релативно ми го подсреди лицето со акните ,сега имам акни но многу намален број , но лицето ми е нерамно страшно , презасушено , лузни , црвенило .. се што може , па ве молам за совет гледам дека има многу искусни во оваа тема , што би ми препорачале сакам да пробам нешто од оваа козметика , благодарам однапред .
     
  16. milaa-sk

    milaa-sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2012
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    23
    Јас би ти рекла да почнеш со еднаш неделно од аха+бха пилингот навечер, и после него rose hip oil (мене ми помогна за лузните оваа комбинација) Во другите денови навечер niacinamide (регулира лачење на себум) и ретинол (granactive не е толку ефикасен оти е Ester, подобро земи од обичните во масло. Тие се докажано корисни, за овие granactive нема многу студии, би рекла да почнеш со 0,5%, тој не е многу силен)
    Наутро, витамин ц (еден куп има, читни што мислиш дека ќе ти одговара и избери) и после него крема со заштитен фактор.
    За почеток е доволно ова. Со тек на време можеш да пробаш и azelaic acid или арбутин за лузни.

    Јас 3 и пол години ги користам работиве, сум пробала поголем дел од работите кои ги нуди the ordinary. Имав сличен проблем како твојот и ова што ти го пишав мнооогу ми ја подобри состојбата со лицето
     
  17. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    870
    Допаѓања:
    1.086
    Пол:
    Женски

    ти благодарам многуууу , поздрав
     
    На milaa-sk му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Знае некој некоја страна за козметика и шминки што вршат шипинг за Македонија во моментов? Како beautybay,feelunique,lookfantastic итн.Итно ми е
     
  19. Salome

    Salome Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1.227
    Допаѓања:
    10.293
    Пол:
    Женски
    На мене секогаш после користење на гликолниот тоник ми излегуваат поткожни акни кои ужасно болат.:doh:
    Вие имате ли слично искуство?
     
  20. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Дали ставаш крема после тоа? Важнове да ја хидрираш кожата бидејќи ако е дехидрирана таа уште повеќе ќе лачи масло за да надомести.
     
    На Salome му/ѝ се допаѓа ова.