The Ordinary продукти за нега на лице

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 15 ноември 2018.

 1. SofiMar_

  SofiMar_ Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  1.873
  Допаѓања:
  51.362
  Пол:
  Женски
  А зошто на пример не се става ниацинамид после пилингот? Јас колку што знам може, дури и препорачливо е бидејќи ниацинамидот ја хидрира кожата и како и АХА- БХА дејствува на стеснување на порите.
   
  На milaa-sk му/ѝ се допаѓа ова.
 2. AmericanWoman

  AmericanWoman Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  303
  Допаѓања:
  428
  Не знам, читав дека не е добро премногу активни состојки да се нанесуваат во исто време. Не го гледам како некоја трагедија тоа што еднаш на 10 дена ќе го прескокнам ниацинамидот.

  Сабајле мијам лице со кленсер на база на вода, па тонирам, ставам ниацинамид, и после 10 15 минути СПФ.
  Навечер чистам прво со кленсер со база на масло, па поминувам со кленсер со база на вода, тонирам, ставам ниацинамид, па завршувам со хидратантна крема.

  За AHA обавезно ќе ти треба крема за после него, ќе осетиш дека кожата е затегната и си бара хидратација.
   
  На Noemi и Unicornus им се допаѓа ова.
 3. Annna21

  Annna21 Нов член

  Се зачлени на:
  21 септември 2019
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво. Може ли некоја од членките да ми каже од која страна е најдобро да се порачуваат производите од The Ordinary и од која е бесплатна доставата ?
   
 4. Ducky

  Ducky Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2010
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  1.601
  Пол:
  Женски
  Не е дека не е препорачливо, меѓутоа имаат значително различна pH, така што ниацинамидот технички би ја направил киселината помалце ефикасна. Така што ако секако секој ден нанесуваш ниацинамид и скокнеш баш тој ден кога нанесуваш киселина, нема да ти смени во поглед на ефектите на ниацинамидот.

  Исто така знае да направи иритација во комбинација, мене лично ми се појави црвенило, а откако сменив да не го користам заедно со киселината се нема повторено.

  Секако секој си има комбинација што му одговара, не значи дека е неправилно да се користат заедно :)
   
  На AmericanWoman му/ѝ се допаѓа ова.
 5. sweet-cherry

  sweet-cherry Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  2.174
  Допаѓања:
  15.988
  Пол:
  Женски
  Веќе 2 месеци користам продукти на the ordinary па да кажам збор два.

  Серумот за коса дефинитивно има ефекти. Прво го ставав редовно секоја вечер, а сега веќе 2 пати неделно, најчесто вечерта пред миење на косата. Косата ми е многу згусната и порасната, ми паѓа сеуште, меѓутоа не толку многу. Е единствениот минус на серумов е што доста ја мрси косата. Дур бевме во карантин супер беше, ама за нормален живот и редовно да се користи би било малку проблем. Ама ефектот е worth it.

  Caffeine solution-от за под очи го користам наутро и навечер, и искрено малку сум разочарана. Нема некои wow ефекти. Ладно, пријатно чувство дава кога ќе го ставам, ми намалува отеченост на очите од сабајле, ама во однос на намалување на подочњаците, споредував сега слики, минимален ефект има.

  100% plant-derived hemi-squalene го користам повеќе на косата, најчесто после бањање по некоја капка на врвовите. Пробав да го ставам на кожата ама ми беше премногу мрсно. Мислам дека е идеално за луѓе со сува кожа, и би било покорисно за мене лично во зимските месеци кога ми се суши кожата повеќе. Ама за косата е одлично, не ја мрси, и дава убаво сјајче.

  И на крај ниацинамидот. Го користам наутро, на мокра кожа. Првите 2 до три недели имав страшен purging. Лом бев во лицето. Ама решена бев да дадам шанса бидејќи читав дека треба подолг период на користење за да има ефект. Сега го користам во комбинација со салицилна киселина, која ја користам навечер, и конечно можам да кажам дека ми живна лицето. Црвенилото ми е повлечено, баш приметив со претходниов циклус имав минимално исфрлање. При крај сум веќе со ниацинамидов и немам нарачано, па земав на revox да пробам, и баш ќе споредам ефектите. Инаку минус е што приметив дека многу повеќе whiteheads ми искачаат од ниацинамидов и не знам зошто.
   
  На AmericanWoman, ludamaja10 и Noemi им се допаѓа ова.
 6. Sarrra@@

  Sarrra@@ Активен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2019
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  Исто и на revox ниацинамидот мене ме исфрла со whiteheads, му давам шанса скоро 5-6 недели еве но немам никаков резултат.
   
  На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. zutopile

  zutopile Нов член

  Се зачлени на:
  17 мај 2020
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво. До сега немам користено The Ordinary,имам комбинирана кожа и во последно време почна да ми излегуваат бубулици и да ми се прават дупчиња на образите. Па би сакала да прашам што би ми препорачале, со кои производи да почнам? Да напоменам не се разбирам многу, многу и не знам како се користат.
  Убав ден.
   
 8. Hellobeautiful

  Hellobeautiful Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2012
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  9.085
  Пол:
  Женски
  primer.PNG sostojki.PNG

  Мислење за прајмеров? Го имате користено?
   
 9. srce-too

  srce-too Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2011
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  7
  Јас вакво искуство имам со Салицилната
   
 10. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.239
  Допаѓања:
  7.972
  Сте нарачувале периодов и од каде? Ми фалат некои работи ама доставата уште не е пуштена од официјална страна
   
 11. MissDior

  MissDior Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2011
  Пораки:
  977
  Допаѓања:
  7.826
  Производите на ТО ги користам од минатиот март отприлика, ќе пишам кратко ривју за тоа што сум пробала. Прво да кажам дека сум 30 год, комбинирана кожа со склоност кон акни. Тоа значи ако не внимавам на хигиена, производи и редовна нега многу лесно се нафрлам на лицето. Инаку имам еднаков тен, немам некои посебно видливи брчки, подочници, или лузни од акни.
  Niacinamid после 2 пакувања сватив дека нема некој посебен ефект кај мене и не го порачувам повеќе.
  Salycilic acid е за мене незаменлива, драстично ја редуцира појавата на акните кај мене.Но за жал се уште ја немаат вратено во продажба:( ја имам пробано на Revolution и не ја бива:@ следно е да ја пробам на revox.
  Glycolic acid е исто така еден од производите кои најмногу ми дадоа резултат во подобрување на лицето.
  Витамин Ц 30% мислам дека има ефект на освежување на лицето и пак би го порачала.
  Marine Hyaluronics после цело шишенце потрошено заклучив дека не направи никаква разлика на моето лице.
  Natural Moisturizing Factors + HA е Ок крема, со малку погуста текстура за мој вкус, ама засоволителна посебно за зима, за лето ми прави склет.
  AHA+BHA киселините мислам дека прават многу добар пилинг, искрено не ги користам доволно често. Отприлика еднаш месечно, а може мах два пати неделно. Интересно е што ги искористив за пилинг на суви пети и мислам дека има добар ефект после само две употреби.
   
  На hologram, ludamaja10 и angela.kostova им се допаѓа ова.
 12. SnowDOG

  SnowDOG Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2014
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  184
  Пол:
  Женски
  Ништо не стига јас нарчав од beautybay пред 1месец, уште чекам :(
   
 13. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.239
  Допаѓања:
  7.972
  Оф :( јас вчера нарачав од beautybay и се надевав за недела-две да ги имам.

  Претходно нарачував од официјалната и ги добивав за 2 недели. Ама сега на самиот checkuot пишува дека поради ситуацијата моментално не доставуваат. Што е сосема фер, одколку да нарачаш па да чекаш цел месец и повеќе.

  Некој да не има инфо за од lookfantastic? Ако не од таму да нарачам...
   
  На SnowDOG му/ѝ се допаѓа ова.
 14. SnowDOG

  SnowDOG Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2014
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  184
  Пол:
  Женски
  Ситуацијава не зафркна сите што нарачуваме козметика од странство, ништо неможам да нарачам од yesstyle;(
   
 15. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.239
  Допаѓања:
  7.972
  Е да. Се чудам сама на себе како на ми текна порано да си нарачам. Чекам до последен момент, а ситуацијата ми е позната вече 2 месеци :D
  Ама ете, си знаеме како си функционираме и сега не ми текнува на се однапред.
  Ајде извести ме коа ќе ја добиеш нарачката. Ќе си чекаме
   
 16. cooll

  cooll Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  991
  Допаѓања:
  3.383
  Пол:
  Женски
  Јас ги добив парите назад од beautybay. Пиши им после поминати 25 работни денови.
   
 17. AmericanWoman

  AmericanWoman Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  303
  Допаѓања:
  428
  Јас сум во странство, и нарачав од yesstyle пред еден месец и уште чекам. Никогаш не сум чекала толку долго.
   
 18. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.239
  Допаѓања:
  7.972
  Не сум слушнала до сега за yesstyle. Доставуваат до мк? Или вие што нарачувате сте во странство? Отворив да видам ама мк не ја најдов на листа.
  А знам дека има многу во моментов што ради ситауцијава се блокирани па затоа прашувам од искуство како е
   
 19. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.279
  Допаѓања:
  4.013
  Од beautybay нарачка- баш The Ordinary производи за 12работни дена ми стигна пишав пред некој ден. Yesstyle нема за МК пуштено шипинг го укинаа во Мај, порачките од претходно на некој стасаа мене не. Чекам refund.
   
  На sorbet и AlicaInWonderland им се допаѓа ова.
 20. SnowDOG

  SnowDOG Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2014
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  184
  Пол:
  Женски
  За yesstyle јас ги контактирав за тоа кога ќе пуштат шипинг до мк пак, ми рекоа веројатно после јуни, ама сеуште не било сигурно.
   
  На Noemi и AlicaInWonderland им се допаѓа ова.