1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

The Ordinary продукти за нега на лице

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 15 ноември 2018.

  1. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.432
    Допаѓања:
    65.455
    Пол:
    Женски
    А зошто на пример не се става ниацинамид после пилингот? Јас колку што знам може, дури и препорачливо е бидејќи ниацинамидот ја хидрира кожата и како и АХА- БХА дејствува на стеснување на порите.
     
    На milaa-sk му/ѝ се допаѓа ова.
  2. AmericanWoman

    AmericanWoman Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    558
    Не знам, читав дека не е добро премногу активни состојки да се нанесуваат во исто време. Не го гледам како некоја трагедија тоа што еднаш на 10 дена ќе го прескокнам ниацинамидот.

    Сабајле мијам лице со кленсер на база на вода, па тонирам, ставам ниацинамид, и после 10 15 минути СПФ.
    Навечер чистам прво со кленсер со база на масло, па поминувам со кленсер со база на вода, тонирам, ставам ниацинамид, па завршувам со хидратантна крема.

    За AHA обавезно ќе ти треба крема за после него, ќе осетиш дека кожата е затегната и си бара хидратација.
     
    На buba4e89, Noemi и Unicornus им се допаѓа ова.
  3. Annna21

    Annna21 Активен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2019
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво. Може ли некоја од членките да ми каже од која страна е најдобро да се порачуваат производите од The Ordinary и од која е бесплатна доставата ?
     
  4. Ducky

    Ducky Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2010
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    1.633
    Пол:
    Женски
    Не е дека не е препорачливо, меѓутоа имаат значително различна pH, така што ниацинамидот технички би ја направил киселината помалце ефикасна. Така што ако секако секој ден нанесуваш ниацинамид и скокнеш баш тој ден кога нанесуваш киселина, нема да ти смени во поглед на ефектите на ниацинамидот.

    Исто така знае да направи иритација во комбинација, мене лично ми се појави црвенило, а откако сменив да не го користам заедно со киселината се нема повторено.

    Секако секој си има комбинација што му одговара, не значи дека е неправилно да се користат заедно :)
     
    На AmericanWoman му/ѝ се допаѓа ова.
  5. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Веќе 2 месеци користам продукти на the ordinary па да кажам збор два.

    Серумот за коса дефинитивно има ефекти. Прво го ставав редовно секоја вечер, а сега веќе 2 пати неделно, најчесто вечерта пред миење на косата. Косата ми е многу згусната и порасната, ми паѓа сеуште, меѓутоа не толку многу. Е единствениот минус на серумов е што доста ја мрси косата. Дур бевме во карантин супер беше, ама за нормален живот и редовно да се користи би било малку проблем. Ама ефектот е worth it.

    Caffeine solution-от за под очи го користам наутро и навечер, и искрено малку сум разочарана. Нема некои wow ефекти. Ладно, пријатно чувство дава кога ќе го ставам, ми намалува отеченост на очите од сабајле, ама во однос на намалување на подочњаците, споредував сега слики, минимален ефект има.

    100% plant-derived hemi-squalene го користам повеќе на косата, најчесто после бањање по некоја капка на врвовите. Пробав да го ставам на кожата ама ми беше премногу мрсно. Мислам дека е идеално за луѓе со сува кожа, и би било покорисно за мене лично во зимските месеци кога ми се суши кожата повеќе. Ама за косата е одлично, не ја мрси, и дава убаво сјајче.

    И на крај ниацинамидот. Го користам наутро, на мокра кожа. Првите 2 до три недели имав страшен purging. Лом бев во лицето. Ама решена бев да дадам шанса бидејќи читав дека треба подолг период на користење за да има ефект. Сега го користам во комбинација со салицилна киселина, која ја користам навечер, и конечно можам да кажам дека ми живна лицето. Црвенилото ми е повлечено, баш приметив со претходниов циклус имав минимално исфрлање. При крај сум веќе со ниацинамидов и немам нарачано, па земав на revox да пробам, и баш ќе споредам ефектите. Инаку минус е што приметив дека многу повеќе whiteheads ми искачаат од ниацинамидов и не знам зошто.
     
    На buba4e89, AmericanWoman, ludamaja10 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Sarrra@@

    Sarrra@@ Активен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2019
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Исто и на revox ниацинамидот мене ме исфрла со whiteheads, му давам шанса скоро 5-6 недели еве но немам никаков резултат.
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. zutopile

    zutopile Нов член

    Се зачлени на:
    17 мај 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво. До сега немам користено The Ordinary,имам комбинирана кожа и во последно време почна да ми излегуваат бубулици и да ми се прават дупчиња на образите. Па би сакала да прашам што би ми препорачале, со кои производи да почнам? Да напоменам не се разбирам многу, многу и не знам како се користат.
    Убав ден.
     
  8. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.291
    Допаѓања:
    20.743
    Пол:
    Женски
    primer.PNG sostojki.PNG

    Мислење за прајмеров? Го имате користено?
     
  9. srce-too

    srce-too Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2011
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    25
    Јас вакво искуство имам со Салицилната
     
  10. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Сте нарачувале периодов и од каде? Ми фалат некои работи ама доставата уште не е пуштена од официјална страна
     
  11. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.182
    Допаѓања:
    10.085
    Производите на ТО ги користам од минатиот март отприлика, ќе пишам кратко ривју за тоа што сум пробала. Прво да кажам дека сум 30 год, комбинирана кожа со склоност кон акни. Тоа значи ако не внимавам на хигиена, производи и редовна нега многу лесно се нафрлам на лицето. Инаку имам еднаков тен, немам некои посебно видливи брчки, подочници, или лузни од акни.
    Niacinamid после 2 пакувања сватив дека нема некој посебен ефект кај мене и не го порачувам повеќе.
    Salycilic acid е за мене незаменлива, драстично ја редуцира појавата на акните кај мене.Но за жал се уште ја немаат вратено во продажба:( ја имам пробано на Revolution и не ја бива:@ следно е да ја пробам на revox.
    Glycolic acid е исто така еден од производите кои најмногу ми дадоа резултат во подобрување на лицето.
    Витамин Ц 30% мислам дека има ефект на освежување на лицето и пак би го порачала.
    Marine Hyaluronics после цело шишенце потрошено заклучив дека не направи никаква разлика на моето лице.
    Natural Moisturizing Factors + HA е Ок крема, со малку погуста текстура за мој вкус, ама засоволителна посебно за зима, за лето ми прави склет.
    AHA+BHA киселините мислам дека прават многу добар пилинг, искрено не ги користам доволно често. Отприлика еднаш месечно, а може мах два пати неделно. Интересно е што ги искористив за пилинг на суви пети и мислам дека има добар ефект после само две употреби.
     
    На buba4e89, hologram, ludamaja10 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. SnowDOG

    SnowDOG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2014
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    209
    Пол:
    Женски
    Ништо не стига јас нарчав од beautybay пред 1месец, уште чекам :(
     
  13. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Оф :( јас вчера нарачав од beautybay и се надевав за недела-две да ги имам.

    Претходно нарачував од официјалната и ги добивав за 2 недели. Ама сега на самиот checkuot пишува дека поради ситуацијата моментално не доставуваат. Што е сосема фер, одколку да нарачаш па да чекаш цел месец и повеќе.

    Некој да не има инфо за од lookfantastic? Ако не од таму да нарачам...
     
    На SnowDOG му/ѝ се допаѓа ова.
  14. SnowDOG

    SnowDOG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2014
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    209
    Пол:
    Женски
    Ситуацијава не зафркна сите што нарачуваме козметика од странство, ништо неможам да нарачам од yesstyle;(
     
  15. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Е да. Се чудам сама на себе како на ми текна порано да си нарачам. Чекам до последен момент, а ситуацијата ми е позната вече 2 месеци :D
    Ама ете, си знаеме како си функционираме и сега не ми текнува на се однапред.
    Ајде извести ме коа ќе ја добиеш нарачката. Ќе си чекаме
     
  16. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.831
    Допаѓања:
    9.750
    Пол:
    Женски
    Јас ги добив парите назад од beautybay. Пиши им после поминати 25 работни денови.
     
  17. AmericanWoman

    AmericanWoman Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    558
    Јас сум во странство, и нарачав од yesstyle пред еден месец и уште чекам. Никогаш не сум чекала толку долго.
     
  18. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Не сум слушнала до сега за yesstyle. Доставуваат до мк? Или вие што нарачувате сте во странство? Отворив да видам ама мк не ја најдов на листа.
    А знам дека има многу во моментов што ради ситауцијава се блокирани па затоа прашувам од искуство како е
     
  19. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Од beautybay нарачка- баш The Ordinary производи за 12работни дена ми стигна пишав пред некој ден. Yesstyle нема за МК пуштено шипинг го укинаа во Мај, порачките од претходно на некој стасаа мене не. Чекам refund.
     
    На sorbet и AlicaInWonderland им се допаѓа ова.
  20. SnowDOG

    SnowDOG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2014
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    209
    Пол:
    Женски
    За yesstyle јас ги контактирав за тоа кога ќе пуштат шипинг до мк пак, ми рекоа веројатно после јуни, ама сеуште не било сигурно.
     
    На Noemi и AlicaInWonderland им се допаѓа ова.