The Ordinary продукти за нега на лице

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 15 ноември 2018.

 1. Vanja84M

  Vanja84M Нов член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2020
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво би сакала да прашам колку изнесува шипингот за порачка на the Ordinary производи од beautybaу.com
   
 2. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.279
  Допаѓања:
  4.008
   
 3. milaa-sk

  milaa-sk Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2012
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  11
  Да, ништо посебно. Ниту ми намали изглед на пори, ниту пудра ми траеше подолго. Не го ни завршив шишенцето.

  Тебе ти треба рутина шо ќе ја применуваш навечер и наутро.
  Ама да почнеме со нешто просто шо обично е океј за повеќето:
  Навечер - двојно чистење (земи си од дм од медицинските гелови за чистење) - серум* (јас би ти рекла да земеш niacinamide пошо е добар за контролирање на бубулици, ама како шо гледаш погоре за некои е holy grail, за некои не-баш-добро) - едноставен крем (Natural mos. factors од the ordinary или медицински од балеа од дм, или шо и да е без парфеми за да не те иритира)
  * два пати неделно наместо серум, стави Glycolic acid toner, редовно користење на аха исто ќе помогне
  Наутро - миење само со млака вода - витамин ц пудра од the ordinary измешана со крем - крем со заштитен фактор.
  Тоа е тоа за старт. Доволно едноставно и не многу скапо за проба. Ќе видиш како ќе се одвива ова, па понатаму ќе додаваш појака АХА како тој црвениот пилинг или ретиноли.
   
  На sorbet, ludamaja10 и Hellobeautiful им се допаѓа ова.
 4. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.495
  Допаѓања:
  4.740
  Ајде едно кратко review (не е кратко) од мене, иако е само после еден месец користење ама јас сум веќе пријатно изненадена.Ги нарачав Glycolic Acid, Niacinamide + Zinc, Azelaic Acid Suspension и AHA+BHA пилингот.

  Прво на сите им направив patch test и првите две недели ги користев само првите три производи, не и пилингот. Наизменично ги ротирав, секоја вечер по еден. Зашто последните неколку години рутината ми беше само миење на лице, чиста цветна вода и крем, не сакав премногу да ми дојде, сепак се киселини.

  После две недели го пробав и пилингот, но го оставив 6 минути :D

  Немам некои големи проблеми со кожата, повеќе ми е за да си изградам ритуна и да добијам некое изедначување на тенот, зашто во пределот на носот и образите имам благо црвенило, стандард (ова е мислам генетски зашто и мајка ми го има истото), намалување на порите и намалување на црнки.

  Уште после првата недела забележав дека има некој ефект. Црнките на носот посебно како критична зона ми се намалени, баш си споредив слики. И се како избледени да кажам, тоа баш ме изненади. Исто забележувам дека имам некое намалување на blemishes, претходно сабајле кога ќе станев обавезно ми беше розеникава оваа зона, сега не е така. Општо, поplump ми е кожата и ми се допаѓа тоа :D:D

  После пилингот лицето ми беше апсолутно прекрасно, мислам за сега би ко користела максимум еднаш на две недели отприлика зашто сепак доаѓа лето и сонце и не сакам плус да си малтретирам кожа. Останативе ги ротирам, една вечер Glycolic Acid една вечер другите две у пакет. Сабајле не преферирам да ставам ништо од третманиве зашто сум во движење и ако си носам spf крема во ташна не ми се ризикува да заборавам да нанесам после неколку часа. Па на есен ќе видиме. Јас поминав (за сега) без никаков purging и, дури тоа ме изненади, пред да добијам обавезно ми се јавува по една другарка на лице, буквално знам од кој јајник каде ќе се појави. Овој месец ништо од тоа, да не речам ми прифали :D:D

  Пуштив сега нова нарачка од DECIEM, кај мене доставуваат, таман да се опремам пред враќање и да однесеме на мајката да ја шљапкаме.
   
  На sorbet, ludamaja10 и Noemi им се допаѓа ова.
 5. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.279
  Допаѓања:
  4.008
  @tigerlady За изедначување на тенот пробај и Витамин Ц, особено Ascorbyl Glycoside 12% за почеток е екстра, нежен а ефективен.
  https://theordinary.deciem.com/product/rdn-ascorbyl-glucoside-solution-12pct-30ml?redir=1

  Летната рутина ми е витамин Ц(100% L-ascorbic powder или Ascorbyl Glucoside 12%), niacinamide+zinc, Natural Moisturising Factors, спф, marine hyaluronics и aha+bha пилингот повремено, еднаш на две недели можеби. Лицето бебешко газе ^_^
   
  На sorbet, Sanniii, ludamaja10 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. MiAmor

  MiAmor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2013
  Пораки:
  476
  Допаѓања:
  2.262
  Пол:
  Женски
  Дечки да ве прашам ,првпат користам салицилна киселина ,дали се нанесува на суво лице или на полувлажно?
   
 7. skin.aficionado

  skin.aficionado Активен член

  Се зачлени на:
  19 мај 2020
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  На сува кожа. :)
   
  На MiAmor му/ѝ се допаѓа ова.
 8. M.laDy

  M.laDy Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2010
  Пораки:
  851
  Допаѓања:
  739
  Пол:
  Женски
  Киселините се нанесуваат на сува кожа и ретинолот а хијалурон, ниацинамид, бафет, витамин ц на влажна кожа.
   
  На MiAmor и Aschenputtel им се допаѓа ова.
 9. Merten

  Merten Нов член

  Се зачлени на:
  Недела
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Феминки да ве прашам, дали Salycid Acid и Niacinamide можат да се користат во иста вечер? Пример Acid pa Niacinamide им дали треба да помине време меѓу продуктиве?
   
 10. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.279
  Допаѓања:
  4.008
  Да, Salicylic да се впие 30сек минута па Niacinamide, па крема.
  Првото е киселина, второто не е.
   
  На Merten му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Merten

  Merten Нов член

  Се зачлени на:
  Недела
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Yeey, фала за одговорот!
   
  На Noemi му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Salome

  Salome Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  1.130
  Допаѓања:
  9.812
  Пол:
  Женски
  20200601_025751.jpg
  Мислење за пудрите на The ordinery?
   
 13. SnowDOG

  SnowDOG Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2014
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  184
  Пол:
  Женски
  Не сум ги користела ама немам ниту еден добар коментар за нив прочитано
   
  На Salome му/ѝ се допаѓа ова.
 14. AmericanWoman

  AmericanWoman Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  303
  Допаѓања:
  428
  Дали имаат престанато со производство на салицилната киселина? Не можам никаде да ја најдам, ни online ни во продавници.
   
 15. Beaty

  Beaty Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2010
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  293
  Моментално менуваат нешто и ја нема во продажба, така ми одговорија на маил. Замена Revox или Revolution.
   
  На AmericanWoman му/ѝ се допаѓа ова.
 16. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.239
  Допаѓања:
  7.931
  На претходната страна зборевме за ова. Да кажам дека за неполни две недели ми стаса нарачката од beauty bay.
  Нарачај пак. Најверојатно со таа нарачка конкретно имало проблем. Не општо.

  Него, niacinamide го наоѓате некаде? Еве веќе две недели интензивно го барам, секаде out if stock.

  Јас користам некои производи, ама онака што сум читала позитивни искуства. Вие гледам цели програми имате :D
  Ако сака некоја со сува кожа да сподели што користи. Крајната цел ми е изедначен тен. Со сувата кожа немам проблем. Знам да го регулирам тоа
   
 17. PurpleMind

  PurpleMind Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  366
  Знае некој дали смеам AHA+BHA да користам за време на бременост?
   
 18. lovelygirl39

  lovelygirl39 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  196
  Пол:
  Женски
  Не смеат да се користат киселини во бременост ниту ретиноиди.
   
  На simoncelicius и PurpleMind им се допаѓа ова.