1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

The Ordinary продукти за нега на лице

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 15 ноември 2018.

  1. Lollipop7

    Lollipop7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2012
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    782
    Пол:
    Женски
    49€ :)
     
  2. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.243
    56DE6C31-528F-4506-95C9-8B7DEFEFD5B8.jpeg 09CE84CC-F978-4DF9-9DC1-78312149C500.jpeg

    Нарачани на 22. ноември, пратени на 27. ноември, пристигнаа денес. Ги пробувам уште вечер! (poolparty)
     
    На lovemme, buba4e89, ludamaja10 и 10 други им се допаѓа ова.
  3. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Наздравје поклонче пред НГ, па да се фалиш. :party:
    Мене утре ми е ден за хемиски пилинг (среќна среда :D ), со душа го чекам денот.

    Пробав да ставам од него два пати неделно, ама како што и претпоставив - почна да ми се лупи носот. Еднаш неделно мене (веројатно) ми е сосема доволно. :)
     
    На ludamaja10, duffi, Rose96 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.243
    Фала, фала, се надевам ќе се фалам затоа што лицето моментално ми е во ужасна состојба :( И јас планирам прво да го пробам пилингот, а и прејако ми изгледа :devil:

    Инаку си ја симнав апликацијата Skincare Regimen Organiser од Deciem, каде што ги пишуваш сите производи од Deciem што ги имаш и ти дава по кој распоред да ги нанесуваш наутро и навечер. Можеш да додадеш и други производи што ги користиш, и тие ќе ти ги вметне во режимот. Мислам дека ја платив еден долар, а сега ја пребарав и гледам два долари, поскапила во меѓувреме? :?:
     
    На simoncelicius, koritsaki, Sexybaby86 и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Пред неколку месеци јас ја платив исто 1 долар, не сум во тек ама ништо чудно да ја покачиле цената.
    Фина е апликацијата, мене многу ми помогна околу комбинирањето на продуктите. Има добри типс&трикс, не очекував дека воопшто ќе ми се најде.
     
    На sorbet и Oxymoron им се допаѓа ова.
  6. Macito007

    Macito007 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    2.484
    Пол:
    Женски
    Гледам дека доста имате порачувано па прашањето ми е дали имаат ефект?
    Конкретно за дамки ( темни) на лицето, црвенило и кај проширени пори ...:)
    Доколку некоја ги користела производите наменети за овие "проблеми" нека пише .
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. marta993

    marta993 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2017
    Пораки:
    1.549
    Допаѓања:
    29.029
    Пол:
    Женски
    Да се приклучам и јас на групава, да споделам мое искуство и пофалби за некои од производите кои што ги имам до сега пробано и редовно ги користам :)
    Niacinamide 10% plus Zinc 1%, неколку капки нанесувам на цело лице пред спиење и кожата ја чувствувам мека, мазна и затегната. Поминати се неколку месеци откако редовно ја следам рутинава и можам да кажам дека интензитетот на црвенилото кое што го имав на образите е намален.
    Следен е прајмерот во туба, High adherence silicone primer кој го употребувам во комбинација со пудрата Coverage Foundation, како и со други пудри. Доволна е многу мала количина да покрие поголема површина и умешно ги покрива порите и ја измазнува кожата пред да се нанесе пудрата.
    И најдоброто за крај..
    Прв пат да ја погодам нијансата на пудрата скроз и тоа онлајн..
    Пудрата Coverage Foundation е доста покривна, со средна до висока покривност , со кремаста и свиленкаста структура. Имам комбинирана кожа, па пред да ја нанесам пудрата, нанесувам мала количина од прајмерот и ја сетувам пудрата со камена пудра од Голден Роуз. Вака лицето ми издржува 7-8 часа, со тоа што најголема промена имам на Т зоната каде што ми се поместува пудрата.
    Од линијава сум презадоволна, квалитетот и цените се одлични.
    Во иднина секако планирам да си ја проширам колекцијата, до тогаш ќе ја следам групава и ќе читам ваши препораки. :)
     
    На buba4e89, Dust, Oxymoron и 5 други им се допаѓа ова.
  8. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.494
    Како да знам што ми треба од ова?
    Напунив цела корпа. Ама не оди така.
    Како да почнам?
    Побогу мозоков ми зовре.
    Ова не е за секој ден?
    Стара сум.
    Више ме мрзи да гуглам ко некогаш несташно и полно со ентузијазам. Ех кога ќе се сетам...

    Сериозно хееелп!
     
    Последна измена: 19 декември 2018
    На simoncelicius, Nalla, 1209 и 4 други им се допаѓа ова.
  9. TashSefton

    TashSefton Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    1.743
    Имам The Ordinary продавница у близина, не сум пробала многу ствари, а тие кои сум ги пробала, немаа некој wow ефект кај мене... или бирам погрешно (што не ми е многу вероватно, зашто сум skincare maniac), или треба да изнакупам милион шишенца и секоја вечер да правам исцрпувачки и долг layering за да видам некоја промена. А за тоа немам време :) имам тодлер дома побогу, I don't have time for this shit :)
    (Под shit не мислам на козметикава конкретно, туку на шлапачки процедури подолги од 10 мин :) )
     
    На soffce и buba4e89 им се допаѓа ова.
  10. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Јас 4 работи нарачав. Среќа немав поише кеш на картица. Све што читав све беше како за мене. Оди па одбери.

    И уште не ми се стасани:@
     
  11. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.494
    Ама како знаете што?
    Мене ми треба нешто итно, најитно за отворени пори и кожа околу очи.
     
    На Espadrila му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    Исто!!!
    Не сум сигурна што се сакам и што се ми треба.
    Совет од женскиве..ПЛС

    Нешто за сува кожа на лице до комбинирана на Т зона,нешто за над 30 и кусур годинки, нешто црнкии митисери на брада, и за пори на образи....нешто за брчки на лице...
    Јао...
    Нешто за све
    И ја напунив корпа и исклучив :)

    Типс немам да дадам, нити типс ниту трикс


    П.С: Не сум до толку загрозена ко шо изгледа, откако го прочитав постот, али ми треба нешто...:)
     
    Последна измена: 19 декември 2018
    На 1209, ludamaja10 и Lilit им се допаѓа ова.
  13. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Кофеин солушн за освежување на делот околу очи, а Ниацинамид онаквото за средување на порите.
    Кај мене и двете се покажаа супер. Не ми треба циклус за да ми сјае лицето. :D

    Океј, ми треба општо во животот да имам циклус, ама сакам да кажам, кожата имаше здрав сјај и беше чиста само во тој период кога ќе добиев. Првите два-три дена, потоа иста песна - тажно, мрсно и дехидрирано.
    Ни сега не е идеално, ама е далеку подобро, има напредок по речиси два месеци.
    Си треба и по некоја киселина за да се прави пилинг на мртвиот слој, ама пак, не би знаела што да предложам зашто малце се чудни и кожата различно реагира па не би ризикувала да солам памет.

    На првата страна пишав што употребувам (ако некоја се пронашла во мојот тип на кожа, чисто да има ориентација), од тогаш плус ги додадов АХА+БХА и кофеинскиот третман.
    Засега не е лошо, ама читајќи од коментари на нет, ќе треба да помине уште време, рано е за мираклс.
    Мене доволен миракл ми е тоа што наутро не се будам со масен филм во Т-зоната и тоа што ми се изедначи тенот.

    Свечено чекам 19ч да ставам од пилингот. :party: Лицето ми е најубаво на денот после пилингот, тоа треба да се види и пипне, не се опишува.

    Следно сакам да ја пробам пудрата за лице, само се мислам која нијанса да ја земам.
     
    На 1209, duffi, Sexybaby86 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Тоа нека ти кажат најубаво овие што веќе користат
     
    На Lilit му/ѝ се допаѓа ова.
  15. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.054
    Допаѓања:
    15.986
    @Lilit во изборот поаѓаш од карактеристиките и потребите на твоето лице. Генерално, како одминуваат годините кожата има потреба од витамин Ц (помага во синтезата на колаген), ретинол т.е ретиноид (не е безбеден во бременост и во период на доење) и евентуално хемиски пилинг со АХА или БХА киселини (вториве дејствуваат подлабински, што не ги прави подобри, туку едноставно имаат различна функција, а изборот е условен од личните потреби).

    На почеток звучи збунувачки па дури и застрашувачки, но во основа концентрациите на активните состојки во продуктите на The Ordinary (a и други комерцијални марки) се сосема безбедни за употреба. Сепак, мора да се биде внимателен во редоследот во кој се нанесуваат и задолжотелно употреба на крема за лице со висок SPF, дури и во зимски и облачни денови.

    Како и за сè друго, консултација со специјалист (во случајов дерматолог) е најсигурниот начин да знаеме што е за нас, а што не.

    Лично, немам искуство со гореспоменатата апликација на DECIEM. Се раководам според исчитаната информација од нет и консултација со стручно лице.

    Моментално ги користам Niacinamide 10%+Zinc1% (витамин Б3 со цинк), Caffeine Solution5% +EGCG и Ascorbyl Glucoside Solution12% (стабилизиран вит.Ц).

    Првиот го користам во утринската рутина во комбинација со БХА од друга марка и задолжително 20-30 мин. пауза меѓу двата продукти. Ако немам време, нанесувам само Ниацинамид пред дневната крема. Значи редоследот е: гел за лице, (БХА к-на), ниацинамид, дневна крема, крема со SPF, коректор, пудра.

    Вторите два, навечер, пред ноќната крема и кремата за околу очи. Аскорбил глукозидот може и наутро (со крема за лице со SPF), но лично повеќе ми одговара навечер.

    Нагласувам дека ова е шема за мојата кожа, а не универзален шаблон.

    Колку и да не сакаш да читаш, прочитај го барем првиот линк подолу, затоа што воведувањето на продукти со активни состојки во дневната рутина бара некое минимално познавање. Ова е најкомплетната информација за The Ordinary продуктите на едно место. Лично, мене многу ми помогна во изборот.

    https://theskincareedit.com/2017/08/04/the-ordinary

    Бонус:

    http://www.honestyforyourskin.co.uk/the-ordinary-skincare/

    (fingers)
     
    На Ivan4e04, Oxymoron, Noemi и 4 други им се допаѓа ова.
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.877
    Допаѓања:
    102.891
    Пол:
    Женски
    Јас неколку дена наутро и навечер пред кремите го нанесувам Niacinamide 10% plus Zinc 1% , немам нешто да кажам негативно. За позитивно , се уште е рано :) баш ќе пишам понатаму дали ќе има некакви резултати или не. Имам доста проширени пори , се надевам ќе помогне нешто во врска со ова :)
     
    На duffi и buba4e89 им се допаѓа ова.
  17. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас пак тоа ќе го нарачам иако на блек фрајдеј не го искористив попустот. Се пишманев ама се зезнав.
    Него кој производ намалуваше мрснотија?
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.877
    Допаѓања:
    102.891
    Пол:
    Женски

    На овој производ што го земав пишува дека намалува себум т.е. маснотија :)
     
    Последна измена: 20 декември 2018
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    Да не бидам покуса нарачав и јас :lol:(facepalm)
    Прајмерот од @lovemme го зедов

    Се сакав ама се тешев дека имам залихи моментално од други брендови па овие може да почекат :D
     
    На buba4e89 и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  20. Fifi84

    Fifi84 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    1.046
    Допаѓања:
    3.564
    Пол:
    Женски
    која нијанса ти е пудрата?