1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

The Ordinary продукти за нега на лице

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 15 ноември 2018.

  1. marta993

    marta993 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2017
    Пораки:
    1.549
    Допаѓања:
    29.023
    Пол:
    Женски
    1.0 Neutral :)
     
    На Fifi84 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    А вие што имате сува кожа што имате нарачано од колекцијава бидејќи сакам да и помогнам на другарка ми да си нарача соодветни производи бидејќи таа има акни низ цело лице.
     
  3. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.082
    Ако акните не и се на друга основа, хормонална итн, односно се од надворешни влијанија, најпрвин и треба нешто за блага ексфолијација: Glycolic Toner 7% или Lactic Acid 5/10%.
    За третирање на самите акни како spot treatment: salicylic acid 2%.
    Против нови акни, намалување на воспалувањата и црвенилата: niacinamide + zinc.
    За подлабока ексфолијација, еднаш неделно до 10минути aha + bha peeling solution.
    Бидејќи овие производи се киселини и има можност да и ја сушат кожата мора да ја засили хидратацијата, освен вообичаената крема ( ја препорачувам и Natural Moisturizing Factors + HA) со масло, за сува кожа склона кон акни rose hip seed oil е феноменално, помага и во избледување на лузни од акни.
     
    На soffce, sorbet и buba4e89 им се допаѓа ова.
  4. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    @Mishela Glycolic Acid 7% Toning Solutioн и Niacinamide 10% + Zinc 1% може да користат заедно така? Да не сум утнала некаде во читањето :D И после АХА пилингот што ставаш на лицето?
     
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.550
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Може. Тоникот користи го исклучиво навечер, а ниацинамидот можеш и наутро пред да нанесеш крема.

    Кога користиш хемиски пилинг (ставај го навечер и него), потоа не употребувај никакви други киселини, на пример ни салицилна, ниту гликолниот тоник.
    По пилингот задолжително некоја обична маска или sheet-маска за хидратација и убава ноќна крема.

    Јас пилингот го отстранувам со вода, па мијам со малку гел за лице, го дочистувам лицето со ружина вода, ставам хидратантна маска, па крема/масло околу очи, ниацинамид на т-зоната и на крај ноќната крема со роза од Алверде.
     
    На angela.kostova, buba4e89 и M.laDy им се допаѓа ова.
  6. angela.kostova

    angela.kostova Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    rose hip seed oil e super za bilo koj tip na koza koj ima akni
    pogodno e za tie so mrsna deka e "suvo" masloto, nema cuvtsvoto na tesko ili deka si nanesila maslo a navistina gi sreduva aknite
     
    На Noemi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. lovemme

    lovemme Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    81.317
    Пол:
    Женски
    Јас дури сега гледам дека сум означена...
    Пишувај како си задоволна ??
    И дали мириса така поспецифично?
    Јас не го користам неколку месеци ми мириса чудно :lol: т.е така си мирисаше и кога го купив ама со тек на време почна да ми смета.
     
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Јас го нарачав тоа niacinamide + zinc за мене. Е сега прашањето ми е ако добро разбрав се нанесува на чисто лице и после нанесувањето треба крема така?
     
  9. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.550
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Така. Можеш да мачкаш на цело лице слободно.
    Многу добра работа испадна ова за моето лице, задоволна сум многу.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    :inlove:
    Што си задоволна,се надевам и јас ќе сум.
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.082
    Нови пробани ординери џиџиња :inlove:
    Lactic acid 10% + HA - во замена на гликолскиот тонер ја земав на блек фрајдеј и морам да кажам дека сум задоволна. Ексфолира и хидрира исто времено, не мислам дека ќе има ефект за многу проблематична кожа, но за нормална до комбинирана е супер.
    Buffet- кралот на хидратацијата. Немав користено ништо со пептиди досега и немав големи очекувања, но серумов дава таков сјај и свежина, plumpines, мислам дека не би го прекинала никогаш.
    Sanskrit Saponinis е од линијата NIOD, крем за миење на лице, се нанесува преку еден ден, ги чисти и стеснува порите и дава чувство на чистина без да ја пресуши кожата. Се нанесува на навлажнето лице се масира и може да се остави како маска 5мин или да се измие веднаш.
    Интересен продукт, едвај чекам да го користам подолго за поголеми резултати. Потсеќа на чистачите за лице од Лаш.
    100% hemi-squalane - лесно суво масло за оние кои не трпат масла на лице. Се впива брзо и остава спремна сува површина за шминка. Го користев обичниот сквалан, но оваа верзија дефинитивно е полесна и повпивлива.
     
    На Dust, do-re-mi, sorbet и 3 други им се допаѓа ова.
  12. loreddie

    loreddie Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    66
    Може ли да ме насочи некоја од каде и како се нарачува, колку се плаќа достава , за колку време стасува ?
     
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Од бјути беј.
    Над 25 евра фри шипинг.
    20 работни дена.
     
    На loreddie му/ѝ се допаѓа ова.
  14. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    @Noemi мислам да го порачам hemi-squalane-от за коса, како замена за силиконски капки за врвови бидејќи прочитав дека брзо се впива и е полесно масло за разлика од аргановото масло, маслиновото масло.

    Ти го имаш испробано, дали сметаш дека ќе биде соодветно за употреба како што ти опишав? :)
     
  15. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    8.091
    Пол:
    Женски
    А можеш и од lookfantastic, шипингот е бесплатен, без разлика на износот на нарачката.
     
    На loreddie му/ѝ се допаѓа ова.
  16. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Аааа ова нешто ново?
     
  17. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    8.091
    Пол:
    Женски
    Бубаче стварно не знам, неколку месеци уназад како ја листам страната и приметувам дека шипингот е бесплатен. А и сестра ми плати само за производот, сумата беше 7,8 евра така нешто.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.082
    Имаше многу ревјуа за употреба на коса, па го пробав и на сува коса, јас имам тенка коса така да ова ми беше ептен тест дали ќе ја заплеска како што би направиле други масла, но маслово е рај за мојата коса. Прелесно е дава убаво чувство на мекост, свиленкасто, но косата останува лесна и лелеава, не се чувствува дека си ставила масло.
    За таа цена е одлично. Пробакј го и на лице, не е комедогено, лесно е и одлично хидрира.
    Обичниот сквалан е супер, но доста потежок, хидратантен е но бавно се впива и никогаш не можев да гонанесам набрзина пред шминка.
     
    На lovemme и sorbet им се допаѓа ова.
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Јас сега го разгледував ама не видов дека ги има the ordinary. И чудно ми е пишува за два-три работни дена шипинг,а не пишува за која држава.
     
  20. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    8.091
    Пол:
    Женски
    @buba4e89 Ги им, укуцај во search the ordinary и ке ти излезат производите.
    Стандардниот е бесплатен, мислам дека за две недели стигаат производите, не сум сигурна,тој за два три дена би требало да се наплаќа.