1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

The Ordinary продукти за нега на лице

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 15 ноември 2018.

  1. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    И јас го користам тој. Мене ми е супер. Јас имам сува кожа и ептен ми одговара. Се впива целиот и ептен супер ја осеќам кожата. Дури и да немам физички видливи резултати, ќе го користам поради пријатното чувство од маслото што го имам
     
  2. La-loca

    La-loca Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    592
    Допаѓања:
    3.752
    Пол:
    Женски
    Како не ви се троши ретинолот? Јас го користам три месеци од кој првиот месец почнав два пати неделно па 4, за во вториот и третиот да го користам секој ден со ретки исклучоци. И веќе немам. А ставам по малку на чело образите носот и размачкувам. Баш гледав дерматолозите препорачуваат по ептен малку како една капка за цело лице ама мислам нема ефект тоа
     
  3. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Капка колку зрно грашок е доволна. Поголема количина не значи подобар ефект, само поголем ризик од иритација. Но најверојатно тебе навикната ти е веќе кожата.
     
    На La-loca му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Јас го користам секој втор ден скоро три месеци и сега сум на крај. Сигурно ставаш повеќе од што е потребно. За да не тураш многу не ставај дирекно на лице туку на дланката.
     
    На La-loca му/ѝ се допаѓа ова.
  5. La-loca

    La-loca Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    592
    Допаѓања:
    3.752
    Пол:
    Женски
    Ама ако ставам една капка не се размачкува не можам да го нанесам на цело лице. Поправете ме ако грешам- го мијам лицето навечер и ставам ретинол, чекам две мин и ставам хидратантна крема со HA. Толку. Наутро серум вит Ц хидратантна и СПФ
     
  6. Angel06

    Angel06 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2016
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    329
    Пол:
    Женски
    Јас кратко го користам ама исто така со мала капка не ми стига ниту за една страна ,пример образот. И ставам повеќе од тоа ама не и преголема количина.
     
    На La-loca му/ѝ се допаѓа ова.
  7. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.773
    Нанесувај колку што ти е неопходно. Од она што имам јас видено, тие најмногу зборуваат за ретиноли во вид на крема што може да се размачка пред да се впие. Вака како течност една капка не стигнува што се вели за еден образ, а не па за цело лице.
     
    На La-loca и Aschenputtel им се допаѓа ова.
  8. PoisonIvyFatale

    PoisonIvyFatale Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2016
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Девојки дали уште има опција да прикачиш слика од тебе и они ти враќаат со персонализирана рутина кои производи треба да ги користиш? Може линк ако знае некој?
     
  9. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    https://theordinary.deciem.com/mk/contact-form?target=RegimenWhat


    Јас да прашам кој нарачувал перидов, како стасуваат?
    Нарачав пред еден месец од бјути беј и ми направиле поврат на пари без никаков одговор.
    Па направив сеа пак нарачка од децием. Па да знам дали стасуваат од таму и колку се чека
     
  10. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.694
    Допаѓања:
    39.750
    Пол:
    Женски
    Јас нарачав на 8ми Март. Мислам 23 Март беше кога ми стигна.
     
    На buba4e89 и AlicaInWonderland им се допаѓа ова.
  11. PoisonIvyFatale

    PoisonIvyFatale Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2016
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Бидејќи прв пат ќе нарачувам, може некој да ми каже дали се плаќа царина? Shipping гледам дека е бесплатно за нарачки над 25евра
     
  12. Aztec

    Aztec Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    739
    Јас не платив ништо. Над 25 евра ми беше нарачката.
     
    На PoisonIvyFatale му/ѝ се допаѓа ова.
  13. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Колку е shipping?
    Каде се исплаќа повеќе, na deciem или beauty bay?
    И дали има и некоја друга страна каде ги има ТО?
     
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    На deciem се исплаќа повеќе.
     
    На Waverly Raven и IM.TMKQ им се допаѓа ова.
  15. Aztec

    Aztec Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    739
    5 евра е испораката за нарачки до 25 евра, а за нарачки над 25 евра е бесплатна. Ако сакаш да нарачаш само производи од The ordinary тогаш најисплатливо е директно од Deciem. Инаку ги има производите и на lookfantastic. Таму испораката чини 12,99 фунти и пишува дека би стасала за 2-3 работни денови. Не знам колку е точно за времето на испорака бидејќи одамна не сум нарачувала од таму.
     
    На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
  16. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    На децием е најдобро. Бјутибеј немаат бесплатна достава, па зашто да плаќаш 10 евра плус.
    Децеим исто така ретко имаат производ out if stock, a кај бјути често нема производи.
    Ако некаде имаш достава за 2-3 дена избегнувај ја. Тоа најчесто значи дека по дхл ќе ти пуштат, а дхл ќе те изгорат од дополнителни трошоци. Кај нив повеќе плаќам од нарачките.
    Инаку законски од оваа година до 95 евра нарачка не се плаќа царина
     
    На PoisonIvyFatale, Gi.ir.ll192, inception и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Baby.boo

    Baby.boo Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Женски
    Здраво 8) Сакам да нарачам од deciem страната некои продукти од The Ordinary па тие веќе што нарачале да ми кажат одприлика за колку дена им стигнала пратката, дали на домашна адреса или во пошта? :$

    И некој што има масна кожа и пори да даде совет што користи? Колку време користите едно шишенце од малите серуми? :angel::*:
     
  18. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.694
    Допаѓања:
    39.750
    Пол:
    Женски
    Два пати до сега имам нарачано. Стигнуваат за 2-3 недели. И двата пати ми стигна дома на врата пратката.

    Инаку имам комбинирана кожа и имам нарачано повеќе продукти, но за сега ги користам ниацинамид и хилајуронската. Задоволна сум од двата. Кожата ми беше дехидрирана, а масна на т зоната. Кожата ми е далеку подобра хидрирана, тенот изедначен и со намалено лачење на себум. Некои флеки од акни што ги имав исто така ми се исчистија и да не се подречам, многу помалку ми излегуваат нови. Не дека имам многу (најчесто ми се појавуваа на брадата и вратот од маските што ги носам, ама сега значително помалку ми се појавуваат.
    За другите продукти ќе пишам кога ќе почнам да ги користам.
     
    На IamSexyAndIKnowIt и Baby.boo им се допаѓа ова.
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Јас од Deciem ги користам Ниацинамидот и Хујалуронската киселина и Ретинолот. На почетокот со првите две, да се исчисти лицето последниве два месеци со Ретинолот.
    Ниацинамидот, Салицилната ( Ревокс ) и Хујалуронската многу ми помогнаа за акните и порите.
    А Ретинолот за затегнување ептен ми помогна,стакло ми го направи лицето и баш приметувам дека си добивам изедначена боја.
    Ако прв пат користиш серум немој да ставаш директно на лицето.
    Исто така користев Аха еднаш неделно, внимателно со Аха!

    Препорачливо е да се пробаат на рака серумите па потоа на лице.
     
    На Aschenputtel и Baby.boo им се допаѓа ова.
  20. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Бубаче колку време ти трае ретинолот и колку често го користиш?