1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

The Ordinary продукти за нега на лице

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 15 ноември 2018.

  1. _Monroe

    _Monroe Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2021
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    657
    Пол:
    Женски
    Конкретно од ниацинамидот ми излегоа акни како што немав уште од пубертет, и на места каде што воопшто не сум имала никогаш (образите и околу очите:x). После 3 недели сеуште си ја опоравувам кожата со сосема други производи.
    Во момент на разочараност и паника го фрлив шишенцето за жал:doh:, но се слушнав со дерматологот одпосле и ми рече дека тоа е нормална појава бидејќи ниацинамидот ги вадело маснотиите и нечистотиите од порите и излагале на површина (во превод ја чисти длабински кожата), не се појавува ова кај секој но се случува кај луѓе со комбинирана-мрсна кожа, што е во мојов случај. После некој ден од исфрлањето поминуваат акните нагло и се подобрува кожата генерално, но доколку ти е само за акни ќе треба многу повеќе од ова да вметнеш во твојата рутина :)
    И ако се одлучиш да почнеш да го користиш битно е да не ставаш секој ден, на почетокот 2-3 пати неделно па после тоа 3-4 пати неделно мах. и да не ставаш многу дебел слој.

    На тема The Ordinary јас ги нарачувам од BeautyBay препрепрезадоволна сум од прајмерот (во шишенце како серум, не кремата), пудрата и све што ќе изнаглетувам одозгоре не мрда дури и на високи температури, и најбитното порите не доаѓаат до израз, па така да 10/10.:)
     
    На simoncelicius и butterflygirl0 им се допаѓа ова.
  2. butterflygirl0

    butterflygirl0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2021
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    8
    Ова е производот?
     

    Прикачени фајлови:

  3. _Monroe

    _Monroe Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2021
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    657
    Пол:
    Женски
    Да тој е:)
     
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.088
    Пол:
    Женски
    Може да става секој ден, јас го користев и уште го користам предобар ми е, ми помага за минимално исфрлување на акни.
    Но, таа ако има акни може да земе салицилна на Ревокс и да ги користи и двете. Ете период така дур се исчисти лицето, а потоа салицилната се замени со Ретинолот. Меѓутоа и самиот производ ниацинамид има упаство дека може да предизвика контра ефект и доколку нема подобрување после две недели да се прекине. Тоа е нормално ако немаш користено воопшто серум во животот да имаш контра-ефект.
    Друга работа е што не можете самостојно да нанесете ниацинамид и готово сте завршиле работа. Ниацинамидот колку што е користен толку може да ја пресуши кожата затоа го препорачувам во комбинација со хујалуронската киселина плус крема за лице.
     
  5. butterflygirl0

    butterflygirl0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2021
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    8
    Од каде го порача и која е цената?
     
  6. _Monroe

    _Monroe Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2021
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    657
    Пол:
    Женски
    Од BeautyBay.com, цената му е £5.75, во Скопје ми стигаат работите од странава за 2 недели, но мислам дека има и онлајн што ги препродаваат Ordinary од кај нас ако ти е за побрза достава, ми излегле реклами неколку пати на инстаграм (вајда не се фејк:?:), само не сум запазила како се викаат.
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  7. butterflygirl0

    butterflygirl0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2021
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    8
    Дали некој има порачано Ordinary производи од инстаграм страната gloskin.mk? Оригинални се?
     
  8. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.808
    Допаѓања:
    5.155
    Пол:
    Женски
    Оригинални се, но некои се и по 500 ден поскапи. Плус достава.
     
    На simoncelicius и deskarada им се допаѓа ова.
  9. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.764
    Па да. Според официјалната табела од ординари не е правилен редослед така.
    Вака велат они: двојно чистење, на влажна кожа хијалурон, потоа нијацинамид, па чекаш пола час па ретинол и на крај хидратација
     
    На simoncelicius, buba4e89 и tanja11991 им се допаѓа ова.
  10. tanja11991

    tanja11991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2013
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    597
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам овај од Белина од Дм го земаш или? А од Ревокс се надевам ќе го најдам во Дм
     
  11. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.088
    Пол:
    Женски
    Ревокс имаш во Дм
    Гелот од овде www.bellina.mk
     
    На tanja11991 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Angel06

    Angel06 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2016
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    329
    Пол:
    Женски
    Фалаа. Може линк до табелата? Не ни знаев дека има такво нешто :(
     
  13. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.764
    Немам време да го барам сега линкот. Ќе ја прикачам табелата што сум ја зачувала коа читав се на децием и истражував како да си направам рутина.

    Инаку назад имам оставено линк до персонализирна рутина од ординари.
    Значи таму можеш да им пишеш, можеш да прикачиш слика од лицето ако сакаш и они лично да ти предложат рутина. Можеш и да кажеш дека веќе ги имаш тие и тие прозиводи и они самп да ти предложат како да ги комбинираш за твоето лице. Може и ако сакаш да побараш да ти предложат и други производи.
    Јас така постојано си се консултирам и си барам што ми одговата и сум на чисто што точно како и кога да користам.
    Пиши им, за 2-3 дена ќе добиеш одговор на маил

    DAEEC9E5-E4B6-4C01-9B27-359E5DB4BE31.jpeg

    еве вака ќе видиш во табелава дека некои производи се во иста група. Па за нив дополнително сум прашувала како се комбинираат.
    Еве пример за хијалурон и нијацинамид.
    Хијалуронот се нанесува за влажна кожа а нијацинамидпт на сува. Па затоа логично е дека прво ќе ставиш хијалурон после миење на лице додека е влажна кожата. Па од коа ќе се исуши ставаш нијацинамид. Ако го ставш хијалуронот на сува кожа ќе немаш ефект
     
  14. Angel06

    Angel06 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2016
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    329
    Пол:
    Женски
    Фалааа, ќе ѕирнам баш. Разочарување невидено што сум грешела :rofl:

    Генерално се знам шти ми треба и си има резултати ама со внесување на ретинолот ми беше хаотично цел распоред на продукти.
     
    На AlicaInWonderland му/ѝ се допаѓа ова.
  15. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.764
    Ееее ништо страшно :D во твојов случај само си го намалила ефектот од нијацинамидот.
    И мене ретинолот коа го вметнав најмногу хаос ми направи :) ама го сместив
     
    На Angel06 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. butterflygirl0

    butterflygirl0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2021
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    8
    Девојки од кои македонски страни порачувате производи на Ordinary?:?:
     
  17. Iamstorm

    Iamstorm Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2021
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Девојки ве молам за помош. Користам хијалуронска киселина на ТО на почеток лицето ми беше нежно и хидрирано, но сега го чувствувам како суво. Што би можел да е проблемот?
     
  18. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Користиш ли крема после киселината?
     
  19. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Како ја нанесуваш хијалуронската? Не се нанесува на суво лице зашто и треба да се врзе со нешто да кажам. На влажна кожа е најсоодветно. И после неа крема, за повторно, да ја задржи на лицето,
     
    На Aschenputtel му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Iamstorm

    Iamstorm Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2021
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Ја ставам на влажна кожа. Откако ќе се впие во лицето ставам ретинол и на крај кремата од ТО. Одредени денови нанесував од Azelaic Acid но по хијалуронската, а не по кремата...