1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

The Ordinary продукти за нега на лице

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 15 ноември 2018.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Земи го ниацинамидот и хемискиот пилинг, и маслото од роза.
     
    На BlondeAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  2. s17

    s17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    768
    Зависи каков вид на акни имаш,големина,количина,честота во која возраст си или од што се предизвикани мое мислење да се консултираш со лекар-дерматолог. Ако веќе би пробала нешто од линијата би рекла салицилната киселина и Glycolic Toner кога имаш активни акни,почнувај со послаби ексфолијатори. Екцесивна ексфолијација наеднаш може да ти ја суши кожата и како реакција кожата уште повеќе ствара себум т.е акни.За Niacinamide,ако читаше имаме различни искуства,кај некои ствара мозолчиња,пробај па види :) И труди се кожата секогаш да ти биде хидрирана(имаш од линијата и хијалурон,крема Natural Moisturizing Factors или масло за лице)
     
    На Noemi, sorbet и BlondeAngel им се допаѓа ова.
  3. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.346
    Допаѓања:
    8.116
    Пол:
    Женски
    @s17 Дали го користиш хијалуронот и како си задоволна?
     
  4. TashSefton

    TashSefton Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    1.743
    Ја пак со потпросечно искуство од The Ordinary - Buffet. Го користел некој?? Има raving на нет за овој производ и одлични критики ама мене ми остава многу лепливо чивство и ко да ми ги затвара порите па после малце на допир си го доживувам bumpy лицево...:worried: викам ја мене овие не ми пријаат, не знам зашо само купувам...
     
    На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. s17

    s17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    768
    The Ordinary има два вида на хијалурон
    Hyaluronic Acid+ B5 и поновото Marine Hyaluronics.Јас го користам вториот бидејќи има воденеста конзистенција и одма се впива во кожата.Има непријтен мирис на алги ама слаб. Го користам пред сите други серуми(освен киселини и ретиноид) бидејќи делува како носач за другите супстанции да продираат подлабоко во кожата и го користам главно заради таа причина. Што се однесува за моменталната хидратација не можам да ти кажам дека има некаков ефект,барем доколку се користи сам...најчесто користам и кремови или маски кои содржат хијалуронска киселина.
     
  6. s17

    s17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    768
    Buffet го немам користено ама и други серуми кои ги користам ги имаат тие исти карактеристики.Ти предложувам 1. Да пробуваш да ставаш помалку 2.Да го мешаш серумот со други препарати т.е. крема за лице
     
    На TashSefton му/ѝ се допаѓа ова.
  7. TashSefton

    TashSefton Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    1.743
    Не се десило да ставам било каков серум сам по себе, без крема после него :) и ставам по 2 капки. Според ривјус на нет, мислев супер, ќе може новчаников да ми одмори од Drunk Elephant :))) ама нече среча поштеног човека :)))
     
    На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Јас сум со ист впечаток за Buffet, имам пишувано мислам тука. За мојата кожа не направи ама баш ништо, го потрошив колку да не го фрлам. Леплив, го осеќав на лицето тежок, и чекав да видам некој резултат, ама ништо. Се вратив на Есте Лаудер ANR, незаменлив ми е тој серум.
     
    На TashSefton му/ѝ се допаѓа ова.
  9. TashSefton

    TashSefton Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    1.743
    Не знам ни дали да ризикувам да го довршам зашто ич ама ич не ми се свиѓа... Estè уште не сум го пробала, ама drunk elephant и alpha H серумите се врв! Иако не ми прија баш све од alpha H, ама некои ствари им се буквално liquid gold :) а за каква кожа е тој на Estè?
    Едит: решив дека ако сакам поекономична варијанта од наведениве, rosehip oil врши одлична работа! :)
     
    Последна измена: 7 февруари 2019
    На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    @TashSefton Есте е за секаков тип на кожа, буквално. Јас имам мрсна кожа, ама лесен серум е, одма се впива и можам да се заколнам дека прави огромна разлика неговото користење. Со години сум му верна, освен додека бев бремена, и за тие месеци увидов дека кожата ми стана полоша. Штом му се вратив, одма се решија сите проблеми. Alpha H тоникот Liquid Gold е исто предобар, екфолирачки, со гликолна. Мислам и ти го користеше, сме правеле муабет :)
    Кога ќе имаш шанса, пробај го Есте, нема да зажалиш. Слободно можеш над него и крема да ставаш, ама јас ништо не ставам зошто ми дава доволна хидратација :)
     
    На sorbet и TashSefton им се допаѓа ова.
  11. s17

    s17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    768
    Мислам дека погрешно ме свати..Мислев да ја мешаш ЗАЕДНО со кремата.Тоа е една опција.Можеби 2 капки се многу,Мatrixyl така го користев се додека прочитав дека 2 капки се многу за тој серум,почнав да ставам помалку дел по дел чекајќи кожата да го впие и имаше голема разлика
     
    На TashSefton му/ѝ се допаѓа ова.
  12. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    Девојки ja користи ли некој lactic acid ? Се мислам сега да ја земам за флеките од акни и за некои нерамнини на кожата што ги имам но не знам која верзија да ја земам таа со 5% или таа со 10% ? Гледам дека повеќето каде што читав ривјус ја земале онаа со 10%. Доколку некоја го користи производов ако може да ме упати малце повише.
     
  13. s17

    s17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    768
    Ако немаш користено киселини порано земи ја 5%,да ти се навикне кожата...На почеток користи ја неколку пати во неделата(2-3) после некое време можеш и секоја вечер..па после тоа можеш да го додаваш 10%. Обавезно СПФ утредента и добро хидрирана кожа
     
  14. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    The Оrdinary и воопшто Deciem не нудат никакви магични производи што наеднаш ќe ни ги решат сите проблеми со кожата. Мене лично многу ми помогнаа да се заинтересирам да изградам рутина околу нивните производи и со тоа да си решам голем дел од проблемите со лицето.
    Ми се допаѓа мислењето на @s17 па решив и јас да си ја споделам моменталната рутина.
    Имам 26, комбинирана кожа склона кон "запушување" и создавање комедони и sebaceous fillaments. Изразени пори и суви делови околу веѓите и устата, светкава т-зона летно време.
    Вечерна рутина(понеделник,среда,петок):
    •отстранување шминка со маслен отстранувач, миење со сината пена на Балеа, Lactic Acid 10%, Buffet, NMF + 100% Hemi-Squalane.
    (Вторник,четврток,сабота)
    •отстранување шминка со маслен отстранувач, на влажно лице нанесувам Sanskrit Saponins масирам 5минути и измивам. Buffet, Granactive Retinoid Emulsion 2%, NMF + Hemi-Squalane.
    Недела: •AHA 30% + BHA 2% peeling solution, Buffet, хидратантна sheet маска што имам моментално на залиха.
    Squalane по отстранување на маската.
    Наутро измивање со сината пена, Hemi-Squalane или само NMF.
    Мене Buffet ми се допаѓа, по plumped ми го прави лицето, откако го користам ми се минимизираа сувите делови што знаеа да ми се појават зимно време кога сум подолго излезена на ладново. Темните кругови и изразените линии околу очите од дехидрираност ги снема 80%, шминката ми лежи одлично.
    Далеку од магичен производ, нити имам, искуство да кажам каков е при први знаци на стареење, ама за мене е одличен хидратор.
    За лепливоста, ја снемува после 5минути, но и нанесувањето на влажно лице помага.
    Sanskrit Saponins,AHA пилингот и ретиноидот ми помогнаа најмногу со порите и исфрлувањата околу циклусот.
    Најважно е секој да си изгради сопствена рутина и истата да се менува според периодот на потреби на лицето, да се истрае со истата 6-12недели.
    IMG_20190207_121311.jpg
     
    На x.Daisy.x, LivingGlam, Oxymoron и 7 други им се допаѓа ова.
  15. TashSefton

    TashSefton Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    1.743
    Ќе пробам и така :) фала :)
     
  16. s17

    s17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    768
    Браво за рутината ♥️
    Што мислиш за Sanskrit Saponins? Вреди за цената?
     
  17. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Го купив на Black Friday за 10€, чуден производ е, мириса на квасец. Дефинитивно не е за секој дневно и брзо миење, се препорачува секој втор ден, некои дури го остават како маска. Јас го нанесувам на влажно лице и масирам доста во пределот на порите особено.
    Ми го доведе мастењето до точка да се вратам после 10часа со шминка дома и да немам никакво светнување, а да не ми е пресушена кожата. Ја елиминирав камената пудра веќе. Порите ми се значително почисти и невидливи.
    Не покажува резултати од прво користење, но со време се гледаат ефекти. Не знам дали би платила 27€ колку што е сега, ама 10€ со сигурност.
     
    На Selest, s17 и buba4e89 им се допаѓа ова.
  18. s17

    s17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    768
    Ама колку добро го рекламираше ме убеди тоа големото 40е да го купам хахах
     
  19. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Моментално бидејќи го имам и имам резултати нормално дека не би дала 27€:D почекај да снемам и да ми се врати лампионот и ќе си ги дадам сите до цент :tmi:
     
    На s17 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    А знаете колку убаво легнуваат пудрите.
    Мене ми се погоди ниацинамидот, наутро кога ќе станев ми беше мрсна кожата, со по некоја акна и ќе се нервирав беспотребно.

    Туку прочитав критики за него, здравје Март ќе нарачам пак.
     
    На Noemi му/ѝ се допаѓа ова.