The Ordinary продукти за нега на лице

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 15 ноември 2018.

  1. Prada5

    Prada5 Активен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2022
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Фала многу, Од прилика за колку време пристигнуваат? Фала
     
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.700
    Допаѓања:
    80.850
    Пол:
    Женски
    Зависи кога-како. Околу празници и додека траат некои поголеми попусти, сум чекала повеќе. Можеби околу месец дена. Во просек за три недели пристигнуваат пратките кај мене.
     
    На Prada5 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Cloe7

    Cloe7 Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2023
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Совет, по кој редослед да ги користам следните производи и кој наутро а кој навечер?
    Vitamin C
    Salicylic Acid 2% Masque
    Niacinamide 10% + Zinc 1%
    Natural Moisturizing Factors + HA
    Glycolic Acid 7% Exfoliating Toner
     
    На Bella2_ му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    Витамин Ц кој процент ти е ? Ако ти е мал слободно можеш наутро секако со фактор после него.
    Салицилна исто би ти препорачала навечер . ( сепак е киселина и е препорачливо навечер)
    Ниацинамидов можеш и наутро и навечер зависност од рутината што си ја имаш.
    Крема ти е овс нсјверојатно (Natural Moisturizing Factors + HA) слободно можеш наутро и навечер 2 пати на ден ако имаш потреба.
    Гликолнава исто е киселина обавезно навечер.

    За сите овие битно ти е да носиш фактор и да идеш полека , ти си ја знаеш кожата и колку ти издржува само не претерувај. :)
     
  5. Anya321

    Anya321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2021
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Здраво, прв пат сакам да нарачувам ја исчитав цела тема. Немам проблеми како акни, флеки имам нормална до сува кожа и не сум користели никогаш ништо повеќе од мицеларна, гел за миење лице и крема толку.
    Дали е океј да порачам за почеток:
    -Squalane Cleanser
    -Hyaluronic Acid 2% + B5
    -Natural Moisturizing Factors + HA

    Се мислам за Niacinamide 10% + Zinc 1% и Multi-Peptide + HA Serum ("Buffet") совет?

    Понатака би зела Granactive Retinoid 2% in Squalane колку што сфатив е најдобар за почетници ама е моментално out of stock па понатака и AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution би пробала.
    Дали ми треба витамин Ц тоа не запамтив, а и кој :)

     
  6. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.632
    Допаѓања:
    29.209
    Пол:
    Женски
    Едно многу глупаво прашање ама да не имал некој слично искуство. Пишувам адреса не ми ја прифаќа, ми ја менува само во името од улицата и не ми дава да ставам број. Пробав со адреса од кај сестра ми не ја ни наоѓа. И @Anabelle.Amorette пробува не и ги прифаќа и не сфаќам зошто.

    upload_2024-1-8_12-14-45.png

    Претходно си нарачував најнормално без проблем...
     
    На Anabelle.Amorette му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.700
    Допаѓања:
    80.850
    Пол:
    Женски
    И мене ми се случуваше тоа уште пред некоја година, додека ја натаманив адресата се изнамачив. Кај мене улицата и бројот ги прифати, но не сакаше поштенскиот код да го впише, па наместо 1000 мислам дека ставив 1000 и нешто. Со следната нарачка не сакаше ни така, па се послужив со адресата на моите и се спасив. Од тогаш не ни имам нарачано, ми се смачи.
     
    На sweet-cherry и Anabelle.Amorette им се допаѓа ова.
  8. IvvaNeo

    IvvaNeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2022
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    266
    Пол:
    Женски
    Која комбинација ми ја препорачувате, имам сува-нормална кожа, немам мозолчиња ама имам флеки од акни малку… сега користам нивеа гел за флеки, потоа хијалурон ordinary 2% и потоа ставам крем нивеа со спф 15
    Сакам да воведам рутина со ordinary производи, од хијалуронот сум многу задоволна, претходно користев revox и нема допирна точка…
    Некој да ми препорача комбинација за мојата кожа? И приоритет ми е да ми исчезнат флеките
     
  9. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.611
    Допаѓања:
    6.207
    Пол:
    Женски
    Ако некоја е поупатена, дали можам да ги најдам производиве на ordinary некаде во Солун или Белград? Пример Сефора? Не сум користела затоа не знам каде би ги имало, а не сакам онлајн да нарачувам
     
  10. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.899
    Допаѓања:
    9.915
    Пол:
    Женски
    Ги има во Сефора.
     
    На Selena01 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. IvvaNeo

    IvvaNeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2022
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    266
    Пол:
    Женски
    Дали од официјалната Ординари страна ти наплатија царина и шипинг овде? Нарачав и следам пратка пишува дека е пратена преку ТNT пошта која мислам дека е како дхл, инаку имам пратка од 30 евра
     
  12. Alekssa

    Alekssa Активен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2023
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво, прв пат пишувам и нормално за хелп(facepalm) предходно имав чисто лице и немам ништо користено бидејќи да кажам “генетски” имав чисто лице но периодов се борам со вака нешто колку успеав да сликам да покажам, па нешто да ми препорачате за вакво лице бидејќи стварно појма немам што би земала.. некој што имал вакво искуство да кажам проблем а го средил(fingers)
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_0601.jpeg
      IMG_0601.jpeg
      Големина на фајлот:
      195,4 KB
      Прегледи:
      35
  13. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.700
    Допаѓања:
    80.850
    Пол:
    Женски
    За подобрување на текстурата на кожата, од The Ordinary можеш да го земеш гликолниот тоник.
    Исто и кремот со азелаична киселина е добар, но или едното или другото земи го, не двете наеднаш зашто нема потреба (а ни поента) да се ставаат истовремено.
     
    На Alekssa и Bella2_ им се допаѓа ова.
  14. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.746
    Допаѓања:
    4.472
    Пол:
    Женски
    1. Squalane Cleanser
    2. Multi Peptide HA Serum
    3. Amino Acids B5 Serum
    4. Natural Moisturizing Factors + HA

    Дечки на официјалната страна го правев квизот и овие ми ги препорача алгоритамот. Се мислам дали да си ги купам.
    Проблемот со моето лице е што почнаа да ми се изразени брчките околу очи и под очи и имам некои флеки од стари акни. Дали ова може да ми помогне, дали имате некоја препорака плус? Го фалат ретинол и витамин ц серум ама не знам од кај да почнам а дефинитивно сакам да имам подобра нега на лице.
    И со што да го чистам лицето? Сега користам едно виолетово гелче на лореал за миење со хијалуронска киселина.
     
  15. CooperD

    CooperD Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    425
    Пол:
    Женски
    Каква кожа имаш?
     
  16. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.746
    Допаѓања:
    4.472
    Пол:
    Женски
    Па на челото е малку мрсна, на крај на ден е сјајно ама не премногу како што имам видено луѓе со мрсна кожа што им се впива во хартивче. На образите и носот сува, пример ако не ставам хидратантна крема после бањање лицето како да ми се затега и е суво. Суво ама не до толку за да ми се лупи така да би рекла нормална накај сува?
     
  17. CooperD

    CooperD Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    425
    Пол:
    Женски
    Ја би рекла сува накај комбонирана.
    Чистачот и кремата на ординари ти се добри.
    За хидратација ако сакаш исто хијалуронскиот серум на ординари е добар.
    За витамим ц не ми се свиѓаат нивните. Јас виши го препорачувам или novexpert од белина. Витамин ц ќе ти помогне за флеки.
    За брчки ретинол, мене погоден ми е тој од ординари со сквален, скваленот е масло и тоа е за многу сува кожа, инаку нема да ти упива и ќе бидеш мрсна :)
    Добар е ретинолот за ла рош. Или почни си со низок процент на ретинал на geek&gorgeous од кослав.

    Наутро ќе идеш со: чистење, вит в, крема и спф. Навечер со: чистење, ретинол, крема

    Ретинолот почни со 2 пати неделно па по некое време 3 пати
     
    На WarriorAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ivanicka

    Ivanicka Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2021
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Dali toa mozebda bide nad tonik?ili obicna voda

    Zdr dali gi imate koristeno ovie peoizvodi kako ste zadovolni i kako se kombiniraat
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена од модератор: 6 февруари 2024
  19. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    Најјубаво би ти било врз тонер бидејќи подобро ќе навлезе и дејствува во кожата со повеќе бенефити.

    За тие два производи ги немам пробано но ги имам гледано и читано. Знам од хијалуронскатс дека поголемиот дел се задоволни додека од кремата се онака искрено има и подобро од таа
     
  20. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.679
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    Kade moze da se najdat The Ordinary proizvodi?