1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

The Ordinary продукти за нега на лице

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 15 ноември 2018.

  1. Zivyle

    Zivyle Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    530
    Пол:
    Женски
    Дачи ги има производите на TO во грчката Сефора?
    @koritsaki
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.031
    Пол:
    Женски
    Сега за сега не :)
     
    На Zivyle му/ѝ се допаѓа ова.
  3. angela.kostova

    angela.kostova Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Би сакала да си земам некоја киселина од The Ordinary, главно се мислев за оваа AHA +BHA Peeling solutioн, но на самиот производ пишува дека као не е за луѓе кои се почетници во хемиски ексфолиатори. Па ако да споделите мислења која киселина мислите ќе ми годи. Имам комбинирана кожа, со скоро лузни од цистични акни, затворени пори кај брадата, и склона сум на акни кога тогаш. Ви благодарам многу.
     
  4. s17

    s17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    768
    Читај погоре ,одговорив на слично прашање. Lactic Acid 5%
     
    На angela.kostova му/ѝ се допаѓа ова.
  5. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Каде можат да се купат овие the ordinary производи?
     
  6. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.305
    Допаѓања:
    132.025
    https://m.asos.com/the-ordinary/the...OWg&siteID=QFGLnEolOWg-QOKnnyODkRYG6eTR4ksPNg


    Здраво девојки, дали сте го користеле овој тоник на Ординари?! Не видов во постовите за него па би сакала да прашам за него?! И ако сте го користеле дали одговара за комбинирана кожа?!
     
  7. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.247
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Бидејќи не е дозволено рекламирање и продавање на форумов, ако имат некој заинтересиран за оригинал пудра The Ordinary serum foundation нијанса 1.2 Y нека ми пише ПП...ако не е мислењево за тука слободно нека биде преместено
     
    На Boyana Bo му/ѝ се допаѓа ова.
  8. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.185
    Допаѓања:
    10.085
    Има некој искуства со салицилната киселина од овој бренд?
     
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    @koritsaki Не пиша ништо за ниацинамидот. Го користиш ли?
     
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.031
    Пол:
    Женски
    Имав пишано негде јануари месец :) , ми правеше акни ситни со гној , го оставив па пак го пробав пред некое време ама истата песна. Не ми се допадна воопшто. Го дадов на една другарка. Ти како си задоволна?
     
  11. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас сум презадоволна, после одреден период имав една реакција, тогаш бев во оние.денови, јас продолжив да го користам, не го прекинав.
     
  12. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Ми стигнаа следниве работи:
    - Niacinamide 10% + zinc 1% (за регулација на себум и стеснување на пори)
    - Alpha Arbutin 2% + HA (за хиперпигментација и темни делови, но сеќавам дека мене и ме хидрира)
    - Glycolic acid 7% toning solution (добро познатиот тоник)
    - Aha 30% + bha 2% peeling solution („крвавиот“ пилинг)

    Не го нарачав тоа околу очи со кофеин од причина што прочитав дека ја стега и суши кожата, ми треба нешто похидратантно таму.

    Кожата ми е мешана. Воглавно нормална - да не речам и сува на образите - со мрсна кожа на носот, евентуално на челото ако носам пудра подолго. Немам црнки, имам белки на носот. Имам темни делови околу носот, очите и брадата. Најголем проблем, лицето ми изгледа уморно и почнаа да ми се шират порите. У принцип, немам некој којзнае каков проблем ама ми требаше освежување. :D

    Ги користам по овој редослед:

    Наутро, мијам лице, ставам од Niacinamide 10% + zinc 1% + крема Vichy за нормална/комбинирана кожа. (не ја препорачувам кремава, таа за сува кожа ми е подобра)

    Навечер, мијам лице со гел на La Roche Posay, ставам од тоникот, ставам од Alpha Arbutin 2% + HA, ставам крема и крем околу очи.

    Пилингот го немам пробано уште.

    Ги користам сите веќе втора недела, мислам. :?:

    Засега, лицето наутро ми е кааааааде-каде похидрирано и имам поздрав сјај. Порите се минимално намалени, ама не се брзам, рано е уште.

    Од сите производи, највеќе ми легна Alpha Arbutin + HA. Тоникот ми е малку јак, па планот ми е на почетокот да ставам редовно за да добијам сјај, а потоа преку еден ден. Се мислев и салицилна дали да нарачам ама дефинитивно не е за мене тоа, заврши пубертетот конечно. :rofl: (facepalm) А да, и јас не се нафрлив од Niacinamide 10% + zinc 1%, да не се подречам. :D

    Како што реков, хемискиот пилинг уште го немам пробано и претпоставувам дека ќе ми биде маааалку појак, па ќе го користам еднаш во 10 или 14 дена.

    Мој совет, читајте ја статијата на @do-re-mi мислам ја имаше ставено, запишете што би можело да ви одговара за вашата кожа и после селектирајте од тоа. Очигледно е дека не ни одговараат истите работи на сите.

    Патем, знам дека се спомнува rose hip oil у темава за хидратација, ама не сум љубител на масла, па и тоа ќе го прескокнам. Мислам дека vichy 89 mineral е следно што ќе земам за плус хидратација, само да видам кај можам да го вклопам. :D
     
    На buba4e89, Sexybaby86, do-re-mi и 2 други им се допаѓа ова.
  13. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    Ќе може ли некој поупатен да ми каже дали е ок да се користи гликолна киселина заедно со оваа крема ? 11091821-1194568553162186.jpg
     
  14. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Да пишам пред да заборавам, ова за девојките што се нафрлаа од Ниацинамидот и цинкот.

    Прочитав во групата на The Ordinary дека за да не се нафрлувате на лицето, не треба да се меша со киселина или со тоникот. А јас така и го користам, го ставам наутро после миење на лицето со гел, пред да ставам крема.

    Тие што го нарачавте и така ви стои, пробајте вака, за да не ви испадне дека џабе сте го купиле.
     
  15. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.434
    Допаѓања:
    65.478
    Пол:
    Женски
    Девојки какви се вашите искуства со Niacinamide 10% + Zinc 1% ? Има ли некаков ефект за проширени пори? Исто ми треба нешто и за избелување белези од акни. Немам досега ништо порачувано од The Ordinary.
     
  16. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Прочитај во темата Омилени производи имам пишано.
     
    На flower30 и SofiMar_ им се допаѓа ова.
  17. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.305
    Допаѓања:
    132.025
    Бубаче, извини можеш да ми пратиш линк од темата?
     
  18. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
  19. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.305
    Допаѓања:
    132.025
  20. lovemme

    lovemme Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    81.318
    Пол:
    Женски
    Ми се дуплира нарачката па имам одвеќе Niacinamide 10% + Zinc 1% знам дека не смее вака нека се префрли мислењето ако треба.