1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

The Smiths

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Anabelle, 13 април 2012.

 1. Anabelle

  Anabelle Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  283
  Допаѓања:
  458
  Ако пребарав добро видов дека нема тема за нив, ако има нека биде споена со веќе постоечката, или нека биде избришана!
  [​IMG]

  The Smiths се британски алтернатив рок бенд кој постоел од 1982 до 1987 година.
  Членови на бендот биле Морис(вокал), Џони Мар(гитара), Енди Рорк(бас), и Мајк Џојс(тапани)
  Критичарите ги сметаат за едни од најдобрите инди состави на британсата сцена во осумдесетите, а и денес се едни од најважните бендови кои го оставиле своето влијание на инди сцената.
  Имаат издадено четири студиски албуми, а нажалост во 1987 година групата се распаѓа поради несогласувања помеѓу Морис и Мар, но позади себе оставаат голем број обожаватели и почитувачи на нивната музика кои и ден денес растат.

  Студиски албуми :
  The Smiths (1984)
  Meat Is Murder (1985)
  The Queen is Dead (1986)
  Strangeways, Here We Come (1987)

  Колку се кај нас слушани? Дали има некој тука на форумов што ја обожава нивната музика?
  Мене ми се право совршенство во секој поглед. Нивните песни имаат некој посебен шмек, што те плени додека ги слушаш. Нежната боја на гласот на Морис, ги одмара ушите, а текстовите се толку длабоки.

  Според мене едни од најдобрите нивни песни се :
  http://www.youtube.com/watch?v=DMQbzLrv ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=t_qPTyy4 ... ure=artist

  http://www.youtube.com/watch?v=n-cD4oLk ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=_U5HpeA_WSo
  И сите останати!!!!!!!! :rock:
   
  На Magnolija му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Domino

  Domino Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2010
  Пораки:
  971
  Допаѓања:
  1.037
  Жал ми е што гледам дека за темава нема заинтересираност а се работи за прекрасен бенд. Ги обожавам, баш онака опуштаат, како некоја тивка мелахонија... Секоја вечер завшувам со нив. :)

  Веќе си ја ставила мојата омилена, There is a light that never goes out. Aма еве уште една што ми е меѓу поомилените:

  http://www.youtube.com/watch?v=2N_Dwpkzmuw

  ... aма бе, не можам да двојам. Сите песни им се одлични.
   
  На Anabelle и Hipster им се допаѓа ова.
 3. Tenkai

  Tenkai Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  2.316
  Допаѓања:
  1.904
  Штета што Justin Bieber, One Direction, Nicki Minaj и сличните се послушани од The Smiths, барем кај нас.

  Одличен бенд со квалитетна музика. Мoите омилени веќе ги имате ставено, There is light that never goes out и How soon is now, но тука би ги ставила и Panic, Asleep, I know it's over и други. Отприлика од секој албум имам по една омилена песна. Прекрасни се.

  Штета што многумина ја користат фразата "To die by your side is such a heavenly way to die" ама речиси никој не знае од каде потекнува истата.

  www.youtube.com/watch?v=SYquiu2b2r8
   
  На icona.pop, Anabelle, karmenka и 2 други им се допаѓа ова.
 4. gingerchild

  gingerchild Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.495
  Допаѓања:
  4.992
  Пол:
  Женски
 5. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.417
  Пол:
  Женски
  За Смитс дознав од филмот 500 days of Summer кој ми е омилен филм и сум заљубена во саунтракот на филмот. Сцента со лифтот каде Самер и Том се зближуваат преку The Smiths - There Is A Light That Never Goes Out ми остана во паметење и лесно ја најдов песната и one led to another и ми се завијаа многу песни.
  Од тогаш редовни си ги слушам, ме потсеќаат на филмот тотално се вклопуваат во замислата, носталгична загубена љубов. Таков му е гласот носталгичен.
  Омилена ми е Please, please, please, let me get what I want!
  http://www.youtube.com/watch?v=DMQbzLrv ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=n-cD4oLk ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=SfkvPnjb9hs
  Штета што повеќе не постои групава повеќе.
   
  На Bellatrix и Anabelle им се допаѓа ова.
 6. happY-smiLeY

  happY-smiLeY Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  48
 7. Anabelle

  Anabelle Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  283
  Допаѓања:
  458
  Aу, живна темава, а баш си помислив дека залудно сум ја отворила :) Мило ми е што тука си најдов почитувачи на нивното дело :)

  http://www.youtube.com/watch?v=-CGIii_eTOk

  :)
   
 8. Bellatrix

  Bellatrix Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2012
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  26
  Мојата омилена група, многу ми е мило што има и некој друг на кого му се допаѓаат :)
  Речиси сите песни им се совршени.
  http://www.youtube.com/watch?v=Cpf6gJU3520
  една од моите омилени.
   
  На Anabelle му/ѝ се допаѓа ова.
 9. honorthyself

  honorthyself Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.273
  Ги обожавам.
  Веќе сте ги постирале моите омилени песни, па да не се повторувам. :lol:
  Само ќе кажам дека уживам во нивната музика.
   
  На Miss-Angie92 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.573
  Допаѓања:
  80.649
  Пол:
  Женски
  Неодамна го гледав The perks of being a wallflower, каде многу се сомнуваше Asleep на Смитси.
  Веднаш им прочачкав дискографија, преслушав песни и морам да кажам, дека жал ми е што не сум почнала да ги слушам порано.
  Мелодиите ми звучеа познато и сигурна сум дека сум гледала и други филмови кои опфатиле нивна музика, сигурна сум.
  Ќе ги слушам уште долго, знам. :)
   
 11. WarriorAngel

  WarriorAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  1.719
  Допаѓања:
  4.206
  Пол:
  Женски
  Јас им ја знаев само There is a light that never goes out, и после The perks of being a wallflower почнав поинтензивно да ги слушам.
  Ненормално ме опуштаат, ме караат будалесто да си рипкам низ дома и секогаш успеваат да ми измамат насмевка на лицето. ^_^
  http://www.youtube.com/watch?v=INgXzChwipY
  To die by your side is such a heavenly way to die...- омилениот стих.
  http://www.youtube.com/watch?v=GiqOsKngc-c
  http://www.youtube.com/watch?v=3D9ae_hdkUM
   
 12. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.793
  Имав видено некои песни кај брат ми но и јас почнав да ги слушам со 500 days of Summer. И ептен ми е мило што ги дознав!

  Омилен албум немам зашто им знам само неколку песни, а вие веќе сите сте ги постирале. :lol:

  Ни омилена песна немам. There is a light that never goes out, I know it's over, Asleep и Last night I dreamt that somebody loved me ги љубам подеднакво.
  Првата е преубава и жива, втората е можеби една од најтажните песни кои ги имам слушнато, а третата и четвртата ми се тешки песнi која буди најдлабоки чувства, иако навидум можеби изгледаат поинаку.

  Други песни кои ептен ми се допаѓаат се: How soon is now?, Unloveable, Stop me if you think that you've heard this one before и Please, please let me get what I want.

  Ви ја препорачувам преработката на I know it's over од Unwoman.
  Навистина прекрасна и емотивна изведба. :mm:
  http://www.youtube.com/watch?v=GtUH7N_9qJI
   
 13. musicgirl55

  musicgirl55 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  56
 14. stranger2

  stranger2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2016
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  147
  Пол:
  Женски
  Многу ги сакам и ми се едни од омилените бендови. И јас како членките овде ги дознав преку The Perks of Being a Wallflower и 500 Days of Summer. Едни од моите омилени се: I Know It's Over, That Joke Isn't Funny Anymore, Panic, Asleep... Нивниот албум The Queen Is Dead го бројувам во еден од најдобрите на сите времиња. :f:

  Ме интересира, што вие мислите за Морисеј и колку е тој „проблематичен“? Дали делата на некој артист влијаат врз тоа дали ќе ги поддржувате и ќе им ја слушате музиката? Јас лично не се согласувам со многу работи тој што ги кажал, но сепак ги слушам. :tmi: