1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

The Walking Dead

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од AlicaInWonderland, 5 декември 2011.

  1. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.074
    Допаѓања:
    40.066
    Пол:
    Женски
    На мене Абрахам не ми е многу битен лик, драг ама не толку битен, заразлика од Глен.Каде е таа снимка, вистина ова?
     
  2. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.390
    Пол:
    Женски
    Да вистина е, прееска ја слушав и многу подолго трае, а овде на серијата е скратено. Страшно, ужасно и брутално е за слушање како пискаат сите, да се наежиш ама посебно Меги вика по Глен...
    Да не не беше на youtube, види побарај низ google пошто сум преку моб и не можам да најдам сега.
    И плус Глен ќе си снимал филм периодов, па можно е да му ја кидне од серијава.
     
    На Paradox и 1209 им се допаѓа ова.
  3. Paradox

    Paradox Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    220
    Пол:
    Женски
    И јас мислам дека е Глен, не дека ради стриповите, ама најмногу би имало смисла и би го придвижило дејството понатаму бидејки треба да го мразиме Ниган од дното на душата, а тоа би се постигнало само преку Глен или евентуално Дерил бидејќи со нив сме од самиот почеток. Ова дефинитивно ќе биде turning point за Рик и сметам доколку се Ејб или Јуџин не би се доловило тоа чувство на беспомошност и очај.
    И јас сметам дека многу антиклимактично беше што не отидоа до крај да ни ја покажат цела сцена, со смачкана глава, со пиштење, со вриштење, со се!
    Ова му доаѓа исто како red wedding од Гот да ја стаиш на клифхенгер, па не иде тоа така, требаше да не остаат со депре чуство на крај на епизода и црнила и без музика на одјавна шпица па да се трескаме од земја до есен. Вака фрустрации куп, а и онака кога ќе почне снимањето на наредната сезона ќе се дознае кој не бил на сет и кој е најверојатно мртвиот, во денешново интернет доба тешко се кријат такви работи.

    А кога сме кај Ниган, Џефри Дин Морган колку е прекрасен, ах, абе колку и да сакам да го мразам прекрасен ми е тој човек. Го погодиле за улогата 10/10!

    Добра епизода се на се, очекував повеќе од крајот. И да, ќе биде интересно со Морган и Керол наредна сезона, ако го дочекаме она на што мислам дека го потенцираа во последната сцена со нив :)

    Ќе си починам до есен, ајде за две недели ГоТ и ќе ми се смири душичкава :D
     
    Последна измена: 4 април 2016
    На Legadema, 1209 и danichap им се допаѓа ова.
  4. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Било кој може да е мртов. Не знам кој би можел да биде. Овој Ниган опасен е. Како негативец ми се допаѓа.
     
  5. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.074
    Допаѓања:
    40.066
    Пол:
    Женски
    Прочитав една интересна теорија дека не е Дерил.Наводно Ниган имал некое правило дека не убива жени, деца, лидери и повредени.Кога првично Дерил и Двајт се сретаа во шумата, нели Дерил им помогна, па сега Двајт во предходна епизода го ранил Дерил за да го спаси од Ниган да не го убие, благодарница на некој начин, нели затоа му рече ќе бидеш добро.Мене ми има логика теоријава, баш ќе биде добро ако така ја скоцкаат.А јас скоро сум сигурна дека е Глен или ептен некој понебитен не знам.
     
    На Paradox и Marick14 им се допаѓа ова.
  6. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.390
    Пол:
    Женски
    Покрај снимката има уште еден доказ дека е Глен. Луѓе што ја знаат песната, таа што ја кажуваше Ниган, и како што броеше по ред, доаѓа точно кај Глен да заврши. 18 пати требло да помине со палката и точно кај него завршувало.
    Карл и Јуџин не се сигурно, пошто пред да замавне со палката му се обрати нешто на Карл а главта ја заврти десно, од тој што го уби. Рик исто нема шанси.
    Во стриповите не убива жениа ама овде прво што сакаше да ја убие беше Меги.
    Ко и рече види изгледаш за никаде и демек дај да ти ги скратам маките, тргна да ја убива аман Глен одма скокна, па овој рече ај остај.
    Мене искрено јак лик ми е. И кого да убие си заслужуваат, пошто тие од чиста мира колку души му убија... Епа сега за еден, нека се помират.
     
  7. Legadema

    Legadema Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    490
    Пол:
    Женски
    Ниган ептен го погодиле, штом го видов со Лусил веднаш го замразив, тие последни шест минути стопати се препотив. кога ја видов Лусил знаев дека на некој или на повеќемина лошо им се пишува. според стрипот е Глен и некако ми иде логиката дека е тој, (Карл и Рик не се) ако биде Јуџин, Саша , Розита или тој ален или кало и да беше ќе падне рејтингот на гледаност , се надевам само да не е Дерил
    не оставија во големо искушение и ја се тешам скоро ќе почне ГОТ
     
  8. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    За финалето би им дал 5/10, доста досадно беше, све едно исто, Ниган си се покажа супер, 5 реченици и веќе знаеш дека следната сезона ќе биде одличен.
    Требаше да покажат кој умрел а не вака да добијат некоја екстра гледаност за следната сезона... Кога ќе научат од Гот како се убива во финале.
    Друго се надевам не е Глен, човекот е инспирација за сите гејмери дека само во апокалипсата можеш да си фатиш јака женска :D:D
     
    На Paradox и 1209 им се допаѓа ова.
  9. Eva22

    Eva22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    260
    Пол:
    Женски

    Ja obozavam serijata pogotovo 4 , 5 sezona najnovata en sum ja gledala :D
     
  10. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.074
    Допаѓања:
    40.066
    Пол:
    Женски
    Дали се подготвивте психички за 23ти? Сабајле го гледав новиот сникпик и изгледа одлично. Рик изгледа болно шокиран. Јас мислам дека го уби Глен, иако потајно уште се молам да е Абрахам.
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    3.084
    Допаѓања:
    38.769
    Ја изгледав последната сезона по втор пат, дојдов до заклучок дека Ниган ќе го убие Карл, затоа што Исус им кажа дека кога дошол да ги рекетира нив, убил некое 16 годишно дете...

    Прво , Карл прерасна од лик кој скоро сите го мразвме додека го држеше пубертетот, во асален младич па ни прирасна за срце. Ем е еден од побитните ликови у серијата....

    А и така ќе се добие шок - ефект, оти сите мислиме дека Глен ќе го утепа, затоа што изгледа дечково е бетер од мачка, избегна смрт премногу пати, па како сега сме сигурни дека него му е редот, а и нели според стриповите него го убива.

    Значи 90 % викам Карл, 10 % Глен.
     
  12. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.074
    Допаѓања:
    40.066
    Пол:
    Женски
    Нема шанси да го убие Карл, зошто Рик реално нема шани да седи мирен ако Ниган рипне да го убива Карл, тој му е најбитен и сигурно не му е битно дали ќе живее ако Карл е мртов, нема смисла, би станал да се спротистави по цена на својот живот или по цена на животот на другите.
     
    На danichap и JollyGirl им се допаѓа ова.
  13. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    3.084
    Допаѓања:
    38.769
    Да, ама забораваш дека сега има и ќеркичка, а и да рипне, би го сорил тоа само ако знае дека само он би настрадал...
    Не би ризикувал цела група за еден човек, па и син му, особено сего кога и Меги е трудна,
     
  14. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.390
    Пол:
    Женски
    Точно, нема логика да го убие Карл пошто во тој случај Рик би се пореметил психички, и нема да му ги слуша наредбите од Ниган...
    Целта на Ниган му е кој и да умре, Рик да остане присебен за да му слугува....во случај ако умре Карл, Рик нема шанси да му слугува, баш ќе се противи, ќе биде полуден и ќе му биде гајле дали би умрел.
    Така да, не е Карл 10000%.
    Може некој најнебитен е...Росита или Јуџин или Алекс (или како и да се викаше педерот)....

    п.с. Карл уште долго време ќе го има, дури и поглавен од Рик ќе стане...
     
    На danichap и 1209 им се допаѓа ова.
  15. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.074
    Допаѓања:
    40.066
    Пол:
    Женски
    Да ама ќеркичката во тој момент е во Александрија и колку толку е во сигурно раце. Се согласувам со @JollyGirl , Рик не би седел мирен ако Карл е нападнатиот. Нема шанси, колку и да му се битни сите од групата Карл секогаш ќе му е на прво место.
     
    На JollyGirl и danichap им се допаѓа ова.
  16. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    3.084
    Допаѓања:
    38.769
    Па баш ако го убие Карл, Рик ќе си седи мирен затоа што ќе знае дека е спремен и другото дете да му го убие...
    А и не се сигурни во Александрија, затоа што Ниган и неговите знаат каде се наоѓа, и 100 % додека овие се кај Ниган моментално, негови луѓе веќе ја опседнале ...
    Сепак, ќе видиме. Јако ќе биде. ^_^
     
  17. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.390
    Пол:
    Женски
    Ако го убијат Карл, Рик ќе си седи мирен? Да секако....
    Ќе седи, ќе си ќути настана ко ништо да не било.
    Ќе полуди човекот, и во тој момент нема да размислува дали има другио дете, пошто полуден ќе биде...нема да му успее планот на Ниган, а Ниган е дотолку глуп. Има испланирано.
     
    На Gosh му/ѝ се допаѓа ова.
  18. rhcpfan

    rhcpfan Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    1.027
    Уште од март ја гледам серијата и ја развлекував од разни причини но еве,конечно ја завршив 6та сезона таман пред новата. Серијата ми е интересна има ептен добра приказна,интересни ликови.Пекогаш некоја епизода знаеше да ме изнервира бидејќи оние епизоди кога се обрнуваше внимание само на 1 лик, ми беа страшно досадни (најголем дел од нив).Омилени ликови ми се Глен,Дерил,Мишон,Меги и во последно време Тара. Џефри е перфектен за Ниган и сцената со него беше ептен напната. Новиов тип Исус :D ептен секси и интересен лик,се надевам ќе го има повеќе во оваа сезона.
    Видов некои теории за тоа кој може да умре и искрено голема е веројатноста тоа да биде Глен а воопшто не би сакала. За него и Дерил би ми било најмногу жал. Од женските искрено не верувам дека некоја ќе умре а ни Рик нормално. Што е до мене може слободно Јуџин да умре бидејќи ми е многу антипатичен и досаден,ама не верувам |(
     
  19. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.667
    Допаѓања:
    23.879
    Пол:
    Женски
    Јас сметам дека најпаметен потег би било да го убијат Карл, од една и единствена причина, не се вклопува во сценариото веќе. Зошто? Затоа што актерот е во тие години каде брзо расте и се развива, и неговите промени веќе не се соодветни со тајмлајнот на серијата. Пример, Џудит е бебе сеуште нели, поминати се само неколку месеци/година откако е родена, а кај Карл секоја сезона има драстична промена, минатата сезона беше сеуште мало детенце, една сезона подоцна веќе тинејџер и не знам, тоа многу ме нервира и ми боде очи искрено и сметам дека, за жал, веќе не се вклопува во сценариото.
     
  20. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    16.128
    Допаѓања:
    282.327
    Јас мислам дека се зависи од фактот во каков глумец ќе се развие малиот.
    Доколку има талент и те како има потенцијал да се даде една сосема нова динамика на серијата и дури да презеде поголема одговорност во групата и поголема минутажа.

    Оти се дојде до онаа точка кога е потребно да еволуира како лик, нешто да се смени.
    Сепак оваа и наредната сезона се клучни за да се донесе таа одлука, дали ќе се отиде чекор напред или целосно ќе се отстрани.
     
    На MandyLane му/ѝ се допаѓа ова.