This Is Us (2016)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од promeneta, 1 март 2018.

 1. promeneta

  promeneta Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2012
  Пораки:
  385
  Допаѓања:
  12.546
  Пол:
  Женски
  Не ми се верува дека за серијата нема посебна тема, а има за секоја можна турска серија :o :D.

  Серијата ја започнав случајно, а се заразив уште од првите сцени :inlove:.

  Во неа се работи за брачниот пар Џек и Ребека и нивните деца, Кевин, Кејт и Рендал кои сега се возрасни луѓе со свои животи, кариери, слабости, проблеми...

  Во секоја епизода имаме преплетување на минатото и сегашноста, односно ги даваат децата кога се бебиња, 10, 15 и 36 години.

  Од првата епизода до сега нема епизода да не сум се отепала од плачење, толку е реално опишано родителството, предизвиците со кои се среќава бел пар со црно дете, проблемите со прекумерната тежина, со анксиозноста, со зависноста, трудот на Џек и Ребека ниедно дете да не се чувствува запоставено...

  Не знам дури ни што да напишам, мора да се гледа и да се доживее серијата, верувам дека ќе им се допадне на сите, едноставно е совршена :).

  Посебен впечаток ми оставија епизодите 13 и 14 од сезона 2 каде

  се дознава како умира Џек.
  Се отепав од плачење, посебно оти умре за чиста глупост според мене, да не ја разочара Кејт се врати по кутрето, а со неговата смрт го уништи нејзиниот живот и животите на сите кои го знаеја, оти просто беше совршен маж, татко и пријател ;(.

  Се надевам дека и други ја гледаат серијата, па ќе ги напишат своите впечатоци за неа.

  Јас едвај ја чекам следната епизода :l:.

  this is us.jpg
   
  На Victorian, smooch, RainBow и 9 други им се допаѓа ова.
 2. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  4.081
  Допаѓања:
  30.117
  Пол:
  Женски
  Јас денес ја гледав епизодата за Џек и се убив од плачење.
  Многу, многу емотивна серија, преубава драма, одлична глума, одлични актери и одлична приказна.
  Мислам дека подобра серија драма немам гледано никогаш. Толку е емотивна, толку се чувствувам како да ги знам кога ја гледам, секоја радост и секоја тага им е толку опиплива.

  Јас уште првата епизода ја пратам и нема една епизода каде не сум пуштила солза, едноставно те тера на емоции безразлика дали среќни или тажни.
  Обработува една тема која на сите им е блиска и нема шанси да не предизвика реакции, како е да се биде семејство, со сите воздигнувања и падови.

  Ептен ја препорачувам и јас. Многу е поучна и топла.
   
  На senjorita-v, Victorian, smooch и 5 други им се допаѓа ова.
 3. Bzaubzz.xy

  Bzaubzz.xy Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  785
  Допаѓања:
  540
  Пол:
  Машки
  И јас планирам да ја почнам, а епизодата за Џек ја начекав кога бев во теретана, беше пуштен телевизорот на Foxlife и ја изгледав, тажна епизода :D
   
  На promeneta му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.976
  Допаѓања:
  102.273
  Пол:
  Женски
  Ја следам од првата епизода и секогаш ми буди емоции. Нема една епизода а да не ме расплакала.
  Ги пбожавам младите Џек и Ребека и особено ме погоди смртта на Џек.
  Тој ми е омилен карактер од серијава.
   
  На promeneta и JustFun им се допаѓа ова.
 5. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  6.788
  Допаѓања:
  102.531
  До каде е серијава? Изгледав една сезона (мислам дека една беше), следната се чекаше од Септември или Октомври:^) Значи сега втора да ја гледам. И мене одлична ми беше серијава, сега не сум баш во муд за серии ама штом ќе ми се врати желба :D неа прва ќе ја гледам.
   
  На promeneta му/ѝ се допаѓа ова.
 6. JustFun

  JustFun Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2014
  Пораки:
  1.027
  Допаѓања:
  2.769
  Една од омилените серии ми е.
  Ниту една епизода немам испуштено, и не постои епизода кај што немам заплачено.
  После последната епизода, ја замразив Кејт.
   
  На promeneta му/ѝ се допаѓа ова.
 7. promeneta

  promeneta Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2012
  Пораки:
  385
  Допаѓања:
  12.546
  Пол:
  Женски
  Јас серијата ја почнав несакајќи :D, благодарение на @papillonP :*.
  Во недостаток на серии (читај, сите омилени ми беа изгледани), решив да почнам нова серија и по можност да биде пресмешна.
  И не знам како и каде ми влегла во ум оваа серија, ама сигурна бев дека Папилон ми ја препорача како серија на која ќе се отепам од смеење :^).
  И така, ја почнувам јас серијата, и до осма епизода цело време рикав од плачење, и и' пишам на Папилон, добро бе Папилон, таа серијата шо ми га препорача This is us е да се отепам од смеене или да се отепам од плачене :?:?
  И она ми пише, јас не ти ја препорачах таа, туку Young and hungry :o (facepalm).
  И си викам, е касно е веќе, заразена сум со таа и не се каам што ја почнав.

  Арно не ти се биле гледани претходните епизоди, па не знаеш каква тежина има неговата смрт и како ги смени животите на сите околу него, инаку ќе рикаше и ти како нас во сред теретана :D.

  На мене не знам зошто, ама во повеќето серии омилен лик ми е некој од споредните актери, како тука на пример, биолошкиот татко на Рендал :).

  На www.gledalica.com може да ја гледаш онлајн, стигнати се до 15та епизода од 2ра сезона :).

  Јас па Луи, аман, не можело да истрча некако, да се џитне низ џамо, глупо куче :D (се зезам :^)).

  П.С. За смртта на

  потајно се надевав дека ќе биде поврзана со неговата зависност од алкохол и дека ќе има барем малку вина за тоа што ќе се случи, ама не, мораше да умре како херој :@(како што му и доликуваше де, ама зоштоо ;( ;().
   
  Последна измена: 3 март 2018
  На 1209, papillonP, ♡BuBaLe♡ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Hristov

  Hristov Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2015
  Пораки:
  247
  Допаѓања:
  597
  Пол:
  Машки
  Како беше тоа „Ако животот ти даде лимони, направи лимонада“ :)

  Сите карактери се доста интересни, посебни и автентични, а секоја серија си има своја поента!

  Одлична серија! Препорачувам!

  п.с. Мој херој во серијата некако ми е Рандал.

  [​IMG]
   
  На Victorian, Luminary, JustFun и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. papillonP

  papillonP Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2013
  Пораки:
  287
  Допаѓања:
  4.520
  Пол:
  Женски
  @promeneta мор јас ти ги препорачах и двете серии само шо ти се имат измешено.
  За This is us дека е многу емотивна и со плачки а за Young and hungry оти има ного смеа.

  Ти шо си меморирала шо си прескокнала а шо помешала то не знА јас.:rofl::rofl:

  :*:* за тебе и Анџела
  п.с. ѕвезди се појаават а уствари кисаве сА вие
   
  На Victorian и promeneta им се допаѓа ова.
 10. stefi556

  stefi556 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  360
  Пол:
  Женски
  Јас денеска ја почнав втората сезона. Многу ми се допаѓа серијава, ја обожавам. Во некои ликови, конкретно во Кејт се препознавам себеси. Многу добро и реално се прикажани проблемите во животот на една личност со прекумерна тежина.
   
  На promeneta и Hristov им се допаѓа ова.
 11. JustBeautiful

  JustBeautiful Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2011
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  212
  Пол:
  Женски
  Прекрасна серија. Буквално нема епизода што сум ја гледала а да не сум плачела, уште од почеток. Многу реална, со многу емоции, баш како што ја опиша погоре немам што да додадам!
   
  На JustFun и promeneta им се допаѓа ова.
 12. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.828
  Допаѓања:
  53.834
  Пол:
  Женски
  @promeneta и јас се токмев да отворам тема, ама некако се не ми остануваше време. Супер што ти текнало.
  Мислев досадна ќе е серијава, ама од првата епизода ме освои. Крајот, кога се откри што е што, баш освежително. Сите ликови ми се допаѓаат, Џек омилен нормално. И Рандал ми е тука негде. Премногу емоции има во серијава, затоа е и толку омилена меѓу гледачите. Не е ништо фенси, ама е човечна, реална...
   
  На Victorian, JustFun, 1209 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. smooch

  smooch Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2011
  Пораки:
  823
  Допаѓања:
  3.523
  Пол:
  Женски
  Кога ја препорачувам серијава на луѓе, секогаш велам реална. Со скоро секој лик можеш да се поистоветиш, да пронајдеш дел од себе во него. На толку реален начин ни го прикажува животот, дека не секогаш се е совршено, дека секое семејство а и секој член во него има свои проблеми, подеми и падови.
  Омилен лик, претпоставувам како и на повеќето, ми е Џек. Дали е до актерот кој е неверојатно харизматичен, или ликот е така напишан, но Џек е можеби најсовршениот лик од било која серија која јас сум ја гледала. Си има свои недостатоци, свои демони со кои се бори, но кога ќе се споредат со неговите посилни особини, љубовта кон Ребека, пожртвуваноста кон семејството и неуморната борба да им обезбеди добар живот и љубовта и приврзаноста кон децата, изгледаат скоро незначајни.
  На сите би им ја препорачала. Ќе се смеете, ќе плачете
  и сите ќе сакате да купите батерии за детекторот за чад!
   
  На promeneta и JustFun им се допаѓа ова.
 14. Bzaubzz.xy

  Bzaubzz.xy Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  785
  Допаѓања:
  540
  Пол:
  Машки
  Ја почнав серијата и изгледав 8 епизоди
  Серијата е нешто неверојатно
  Таков спој на минатото и сегашноста, не се разликува кога се дава минатото, а кога сегашноста
  Кејт е интересна, иако е елегантно пополнета и тоа многу, сепак има ено такво убаво лице, што е убава и вака
  Кевин ми е еден .......... тип, значи на почетокот ми беше малку одвратен, ама сега се подобри, оди на добро
  Рендал ми е многу изгледан тип, интелигентен, ама и премногу ........
  Не ми е јасно како може да му прости на татко му кој го оставил, па сега и се лути на мајка му, не ми е јасно
  Бет, интересен лик, многу повеќе ми се допаѓа од Рендал
  Мајка им кога е млада, ми се допаѓа ликот едноставно, исто и татко им
  Сега за сега толку! :D
   
  На promeneta му/ѝ се допаѓа ова.
 15. JustFun

  JustFun Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2014
  Пораки:
  1.027
  Допаѓања:
  2.769
  Го гледаше ли некој финалето?
  Многу трогателна епизода, не можев да издржам а да не заплачам.
  За момент помислив дека Џек е жив, толку сакав да беше вистина тоа. И зошто Тоби е тажен? Што значи делот со Рендал и Тес кога кажаа дека мора да посетат некого? Дали значи дека Бет е мртва или е во затвор
   
  На promeneta му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Bzaubzz.xy

  Bzaubzz.xy Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  785
  Допаѓања:
  540
  Пол:
  Машки

  Ја не сум стасал до таму, но дали е финале на серијата или сезоната
   
  На promeneta му/ѝ се допаѓа ова.
 17. JustFun

  JustFun Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2014
  Пораки:
  1.027
  Допаѓања:
  2.769
  Сезоната, од септември нови епизоди.
   
  На promeneta му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Bzaubzz.xy

  Bzaubzz.xy Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  785
  Допаѓања:
  540
  Пол:
  Машки
  Yeeeeeeeee, видов дека има огромна гледаност, викам си не е можно да ја прекинале, мислам да е крај на серијата

  Дај боже и Grey's anatomy и Dynasty да ги продолжат со нови сезони
  Grey's мислам дека ќе ја продолжат, има гледаност доста
  Dynasty не знам, има мала гледаности, нема ни милион гледачи по епизода
   
  На promeneta му/ѝ се допаѓа ова.
 19. promeneta

  promeneta Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2012
  Пораки:
  385
  Допаѓања:
  12.546
  Пол:
  Женски
  А каде го гледаше финалето, ја има некаде онлајн или си ги симна од некаде последните епизоди?
  Фала однапред на одговорот :).
  Јас гледам на Гледалица и нема нови епизоди ставено ;(.

  @Bzaubzz.xy е машко 8-|, а јас ти се обратив погоре во женски род, sorry :D.

  Инаку и мене на нерви ми оди Рендал, оди од крајност во крајност, или е прееуфоричен или е предепресивен :drunk:.
  Бет е супер, многу ми е убава и прекрасен стил има :inlove:.

  Прекрасна серија во секој случај :).
   
 20. Bzaubzz.xy

  Bzaubzz.xy Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  785
  Допаѓања:
  540
  Пол:
  Машки
  Нема зашто! :D