1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

TORCH испитување во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Taurus777, 15 април 2020.

 1. Taurus777

  Taurus777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2019
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Здраво, дали може да продискутираме околу ова испитување. До која недела најдоцна се прави, дали е задолжително? Сега со коронава некако не ми се оди по болници, дали може искуства? Поздрав (ако е дупла тема преместете ја)
   
 2. Maja92@

  Maja92@ Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2019
  Пораки:
  407
  Допаѓања:
  684
  Пол:
  Женски
  Јас го правев после спонтан абортус во 5 недела , да видам дали некоја инфекција била причинител на спонтаниот.
  Добри ми беа резултатите , после еден месец останав бремена. Еве сега сум 8 ми месец , не го имам правено испитувањето во бременоста , не ми спомнала матичната , сигурно нема потреба повторно.
   
  На Taurus777 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Lovebug01

  Lovebug01 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2020
  Пораки:
  3.320
  Допаѓања:
  8.396
  Пол:
  Женски
  Мене ми рекоа до 12та недела да се направи. Ама читам тука има и многу што не го прават, или го прават и покасно. Јас ќе го правам, и мене не ми се оди по болници, ама веќе кога ми рече докторот, ќе одам.
   
  На Taurus777 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. KittyAgnes

  KittyAgnes Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2021
  Пораки:
  596
  Допаѓања:
  976
  Пол:
  Женски
  Може да ми кажете каде сте го правеле испитувањево? Систина? Авицена?
   
 5. Pacient srna

  Pacient srna Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јули 2015
  Пораки:
  6.269
  Допаѓања:
  8.872
  Пол:
  Женски
  Jas go pravev pred embriotransfer vo remedika okolu 1400 den mislam bese pred god dena, se zema krv za ova. Inaku go pravev bidejki drugarka imase loso iskustvo so toksoplazma,odnosno 2 neuspesni bremenosti. Prvata i zavrsi rano so spontan i togas nikoj ne i kaza da proveri ova deka veke ima edno zdravo pravo detence. Vtoriot pat koga ostana i rekoa da go pravi vo rana bremenost i izleze toksoto. Plodot imase anomalii i ja prekina bremenosta okolu 15gn bese mislam. Mislam deka ova treba da se pravi pred da se planira bremenost zatoa sto taa na primer trebase da odlucuva da prekine,a da i recea da go pravi predhodno prvo ke si ja iscistese toksoto pa ke probuvase pak kako sto pravi sega. Steta kaj nas ova ispituvanje ne e vo protokolarnite i mnogu go doznavaat na ovoj poteskiot nacin
   
  На KittyAgnes му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Lilijan7

  Lilijan7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2019
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  472
  Пол:
  Женски
  Јас го правев во 12та недела заедно со брисевите. Не знам дали е задолжително, ама секако носев брисеви во центар за јавно здравје, па право ме боцнаа и за TORCH.
   
  На thelittle17 и KittyAgnes им се допаѓа ова.
 7. KittyAgnes

  KittyAgnes Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2021
  Пораки:
  596
  Допаѓања:
  976
  Пол:
  Женски
  Прашање, дали треба нешо посебно да се спремам за вакво испитување?
   
 8. Natashka1988

  Natashka1988 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2020
  Пораки:
  1.060
  Допаѓања:
  4.460
  Пол:
  Женски
  Во која смисла да се спремиш?
  Ништо посебно, ти земаат крв и тоа е тоа... биолошки инфективни маркери се, не е важно дали си јадена пред прегледот или не...
  Резултат имаш по неколку дена..
   
  На Bejb15 и KittyAgnes им се допаѓа ова.
 9. KittyAgnes

  KittyAgnes Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2021
  Пораки:
  596
  Допаѓања:
  976
  Пол:
  Женски
  Да, баш тоа ми беше прашањето. Фала ти мнг
   
 10. kikiritkaTa

  kikiritkaTa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  354
  Девојки,
  Дали освен во Скопје, на институт за јавно здравје,дали во некој друг град се прави Torch на државно со упат?
   
 11. IRBBB

  IRBBB Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 октомври 2019
  Пораки:
  7.715
  Допаѓања:
  30.805
  Пол:
  Женски
  Треба да прават во сите центри за јавно здравје.
   
 12. kikiritkaTa

  kikiritkaTa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  354
  Прашав во мојот град, ми рекоа дека само во Скопје се прави? Затоа и прашав искуство некој ако има, некако баш ми е нелогично да е само во Скопје... :doh:
   
 13. IRBBB

  IRBBB Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 октомври 2019
  Пораки:
  7.715
  Допаѓања:
  30.805
  Пол:
  Женски
  Од каде си, ако не е тајна? Да не случајно не прават сега со короната, инаку сите центри за јавно здравје треба да прават и torch и скрининзите за хепатит Б, Ц и ХИВ.
   
 14. kikiritkaTa

  kikiritkaTa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  354
  Од Кавадарци сум, кога се јавив во ЦЈЗ ми рекоа:тие испитувања само во Ск..
  Затоа прашав ако случајно прават и во други градови, има шанси да ме лажат овде.. :D
   
 15. IRBBB

  IRBBB Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 октомври 2019
  Пораки:
  7.715
  Допаѓања:
  30.805
  Пол:
  Женски
  Кавадарци спаѓа под ЦЈЗ Велес. Прашај таму. Нема центар за јавно здравје во кв.
   
  На kikiritkaTa му/ѝ се допаѓа ова.
 16. talentirana

  talentirana Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  248
  Пол:
  Женски
  Јас сум од Прилеп и ги однесов брисевите кај над во Центарот за јавно здравје. види прашај си ако можи да ти дадат упат за Прилеп не ти е далеку.
   
  На kikiritkaTa му/ѝ се допаѓа ова.
 17. kikiritkaTa

  kikiritkaTa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  354
  Баш ќе се јавам да видам што ќе кажат. Фала ти
   
  На talentirana му/ѝ се допаѓа ова.
 18. kikiritkaTa

  kikiritkaTa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  354
  Женски едно прашање,
  Дали може да ми кажете упатот за Торч на него има датум и час?
  Дали има одредено време кога примаат во ЦЈЗ Скопје? Или може во секое време додека работат? Фала ви :)
   
 19. LazaLaza

  LazaLaza Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2020
  Пораки:
  981
  Допаѓања:
  6.503
  Пол:
  Женски
  Нема точен час и дата на упатот.
  Тој важи еден месец откако ти е даден
  Јас бев пред еден месец, накај 8.Мислам дека до кај 13 боцкаат. сабајле и немаше гужва воопшто, една бабичка пред мене. Резултати после 10 дена, не мора лично да ги земеш. Резултатите се земаат од 13 до 14 часот .
   
 20. kikiritkaTa

  kikiritkaTa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  354
  Фала ти многу! :hug: