1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

True Crime

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од burthdaykake, 5 мај 2020.

  1. burthdaykake

    burthdaykake Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2020
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    2.328
    Пол:
    Женски
    Вистинскиот криминал (true crime) е non-fiction и филмски жанр во кој авторот испитува вистинско злосторство и ги детализира постапките на вистинските луѓе.

    Злосторствата најчесто вклучуваат убиство; околу 40% се фокусираат на приказните за сериски убијци.
    True crime доаѓа во многу форми, како што се книги, филмови, подкасти и телевизиски емисии.

    Се повеќе и повеќе се зборува за нерешени убиства, кои што покрај горенаведените форми, стануваат актуелни и на Youtube. Па ме интересира; дали гледате ваква содржина? Постои ли некое 'Нерешено убиство' кое што сакате да се реши и кое е тоа?
     
  2. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.589
    Допаѓања:
    36.805
    Пол:
    Машки
    Гледав порано кога на тв ја имав Discovery Crime или како и да се викаше.
    Ми се допаѓаа тие инвестигациони емисии, па некои ги гледав и на Јутјуб, иако не ги паметам повеќе.

    Доколку некој е поупатен во овој жанр, добро би дошло да се споделат наслови на серии и филмови.
     
    На burthdaykake му/ѝ се допаѓа ова.
  3. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.579
    Допаѓања:
    155.737
    Пол:
    Женски
    @SStasia ѕирни тука ко ќе отвориш форумот оти знам дека мака ќе ти е одма да отвориш линкот. Твоја територија е ова, unleash yourself, honey.

    Don't F**k With Cats: Hunting an Internet Killer - ова серија та ми раскажа и не сум сигурна дека сакам да ја гледам после то. Нетфликс ко за инает ми ја спама последната недела и зато ја спомнав.

    За др немам одговори but I summoned someone who does. :D
     
    На burthdaykake му/ѝ се допаѓа ова.