True Crime

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од burthdaykake, 5 мај 2020.

 1. burthdaykake

  burthdaykake Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2020
  Пораки:
  242
  Допаѓања:
  1.274
  Пол:
  Женски
  Вистинскиот криминал (true crime) е non-fiction и филмски жанр во кој авторот испитува вистинско злосторство и ги детализира постапките на вистинските луѓе.

  Злосторствата најчесто вклучуваат убиство; околу 40% се фокусираат на приказните за сериски убијци.
  True crime доаѓа во многу форми, како што се книги, филмови, подкасти и телевизиски емисии.

  Се повеќе и повеќе се зборува за нерешени убиства, кои што покрај горенаведените форми, стануваат актуелни и на Youtube. Па ме интересира; дали гледате ваква содржина? Постои ли некое 'Нерешено убиство' кое што сакате да се реши и кое е тоа?