1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Twillight обожавателки

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од anije, 23 април 2010.

  1. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.216
    Пол:
    Женски
    Ќе имаат ќерка Едвард и Бела, ќе биде нешто како полувампир, па ќе сакаат да ги уништата, па ќе има борење нешто ова она и така...
     
  2. Popova

    Popova Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    6
    Го обожавам филмов и цела приказна. Ги читав книгите ама со нетрпение чекам да го глеам и филмот поради тоа што знам дека останатите два дела се многу поинтересни од првите
     
  3. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Епа вака...во третиот дел, Бела нема да сака да се мажи и ќе одолговлекува,ама во 4 ќе си се земат.
    Викторија злобната вампирка ќе сака да му се одмазди на Едвард така што ќе ја убие Бела, па ќе создаде армија на новородени вампири. Но Куленови во склоп со врколаците ќе ги победат и ќе ја спасат Бела. Кога сме веќе кај врколаците, Џејкоб во 3 дел ќе биде заљубен во Бела, а и таа ќе чувствува нешто спрема него, ама откако ќе се отисне ќе исчезне таа љубов. Третиов дел не е нешто посебно. Напротив четвртиот мене ми се допадна.
    На почетокот Едвард (ахх) и Бела ќе се венчаат и ќе отидат на меден месец на островот на есме. Таму Бела ќе забремени и детето ќе расне со голема брзина, па ќе бидат приморани порано да се вратат. Потоа има дел од перспектива на Џејкоб, додека уште ја сака Бела, па се грижи за неа...Бела всушност има дете полувампирче кое и ги крши коските, но таа пак си го сака, нејзино си е. Џејкоб и Едвард( само на почетокот) се плашат да не ја повреди и убие па затоа ја тераат да го извади тој створ од нејзе. Ама таа несака. Бидејќи ќе биде многу слаба ќе и даваат да пие крв, за да има сила и она и детето. Кога ќе порасне детето доволно за Едвард да може да му ги прочита мислите ќе прочита дека тоа ја сака мајка му и му е жал што ја повредува. На раѓањето на бебето, Бела ќе биде многу слаба па Едвард ќе мора да и вшприца отров во срцето...Па така Бела ќе стане вампирка...Детето ќе го крсти Ренесмее. Бела нема да се однесува како обичен новороденик таа ќе се покаже како стара добра вампирица, нема да биде жедна по многу крв. И така ќе дојде до спор за детето, затоа што било one of a kind ама всушност тоа било многу ретко, па на крај сите ќе си живеат среќно, ЗАСЕКОГАШ (Ах)
     
  4. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    фала фала фалаааа најмногу со ми кажа, ми го разубаве денот (т.е. ноќта ) :D
     
  5. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Нема проблем
    :* :* :hug:
     
  6. Krisi

    Krisi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    408
    Допаѓања:
    152
    Еве за сите обожавателки, дел од саундтракот на новиот филм. ја немам појма за филмов нити сум го гледала, ама ги обожавам Muse, па еве ја новата песна и спот.
    http://www.youtube.com/watch?v=MTvgnYGu9bg
     
  7. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Да не знаете кога ќе искочи тој делот, ''Краткиот живот на Бри Тенер''?
     
  8. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    ехеееее, кога излегоа книгите кај нас отидов и ги купив, ама не на македоснки ,туку на англиски.
    и јас и мојата професорка англиски ептен се затрескавме по книгите и секој час одвојуваше по 10 минути да збориме за книгите, како некои фанатици. Прва го донесов филмот во школо за да го дадам на другарка, и после 2 месеца сите више ги читаа книгите и го бараа филмот.

    мене периодот кога бев заљубена во Едвард ми помина многу одамна, а беше тоа долг период.
    Филмовите се катастрофа во однос на тоа што го нуди книгата како искуство полно со емоции. За мене сагата е едно од најубавите дела што ги имам читано , не само заради приказната која е оригинална, туку и начинот на кој е напишана, мајсторки.
     
  9. Lil-bitch

    Lil-bitch Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2010
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    22
    ги имам гледано трите дела, а сега ќе ја купам книгата Зазорување (Breaking Dawn). Еклипсата го спуштив со торент од земунда (отворена е за регистриранње) и ептен е интересен. а Зазорување ке имаме чест да го гледаме после 18.11.2011 :( :( :( еве и синописи (на англиски) за првиот дел од филмот Зазорување (извор imdb.com )

    Bella and Edward get married. Edward and Bella think Bella might be pregnant so they leave their honeymoon early. Carlisle doesn't think it's possible for Vamps to reproduce, but he is wrong. The birth of the baby is traumatic and leaves Bella dying, so Edward turns her. The vampires and wolves become allies to protect Bella and Renesme from the Vulturi. The Cullen Clan also bring old friends from near and far to help convince the Vulturi that Renesme is NOT a vampire-child, but a rare human-vampire hybrid. During all this chaos, Jasper and Alice end up leaving the Cullen-Clan to fend for themselves, only to come back to prove that other children (vampire/human hybrids) exist. The two of them bring proof in a little Mexican Boy whose father was a vampire and his mother a human. He also has brothers and sisters who are like him. The Vulturi accept the fact that Renesme is NOT a vampire-child, but a hybrid and leave the Cullen-Clan alone. In other news, Jacob imprints on Renesme which makes Bella crazy



    ГИ ОБОЖАВАМ ФИЛМОВИВЕ :)
    поззче
     
  10. SashaFierce

    SashaFierce Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски


    Значи тотално моето мислење го делам со тебе Angeche! ]:) Исто како јас да сум го пишувала ова :P

    Само да си дополнам. Не можам да го поминам денот, а да не прочитам барем една реченица од Twilight книгите. Ги имам прочитано и на македонски и на англиски и секако на англиски беа поубави бидејќи така се оргинал. И многу,многу ми е жал и криво што не ги даваат филмовите во кино кај нас. Само колкава заработка би имале ако би ги пуштиле. Глупави луѓе |( Па филмовите се најголем хит во светов! Имам собрано другарки кои исто така ги сакаат или книгиве или филмовиве :rofl: И цело време си правевме планови да одиме во кино али кога ни кажаа дека ги нема... ;( Тоа ти е :(
    Иначе книгите се каде каде поубави од филмовите.. А јас прво го гледав твајлат филмот и ептен ми се засвиѓа и ме натера да ги купам книгите и да ги прочитам :) Али сепак филмот не е ништо според книгата. А Њу Мун е катастрофа!|(
    Едноставно голема обожавателка сум али не до толку опсесивна како во Америка фановите или сл.
     
  11. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Ееееееееј закон! :D :D
    Едвај чекам да ја прочитам!
     
  12. Minniex3

    Minniex3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2010
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    12
    Премногу опседната со twilight и edward. Од како ги прочитав книгите и сама се чудам како е можно толку да се опседнав со нив. :D Филмовите можам да ги гледам по цел ден и пак да не ми се здосадат. :$
     
  13. annah

    annah Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Да. јас вчера почнав пак Breaking Dawn да ја читам. колку само се соживувам со книгата и си правам филмчиња.. ау.. иначе ако некој го нема гледано 3 дел на твајлајт eclipse еве ви линк :) уживајте ^^

    http://www.novamov.com/video/4c2dae3e9eab8 :D
     
  14. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ Еј, баш супер. Фала за линков, таман да не го спуштам ;)
     
  15. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Преубав филм :) Првиот дел го изгледав во еден здив. Ја имам и прочитано книгата од вториот дел. Стварно зошто не ги даваат на кино? Ако некој има информација дали и кога ќе ги даваат споделете :) :*
     
  16. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Затоа што филмовите се премногу глупави. :wasntme:
     
  17. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Првиот дел на Твајлат ми се допадна, Роберт Патисон е стварно жежок!!! А и приказната многу ми се допаѓа! А другиот не го гледав, ми рекоја дека не бил многу убав и уште не сум го гледала! :x
     
  18. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Од сите тие, твајлајт е најдобар, другиве, и подобро да не ги гледаш :x . А Роберт Патинсон па мене ми е многу одвратен, и таа Кристен. :puke: :puke:
     
  19. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Twillight :inlove: ! Ги имам прочитано книгите Twillight, New Moon и Eclipse, а и истите филмови ги имам гледано. Најмногу од сите три ми се допаѓа Twillight. Инаку сега планирам да почнам да ја читам Braking Dawn, а за филмот ќе причекаме. :lol:
     
  20. fairytale

    fairytale Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    24
    Бела? Тивкиот глас на Едвард доаѓаше однекаде зад мене. Се свртив
    и го видов како лесно скока низ скалилата на тремот, со косата
    разбушавена од трчање. Веднаш ме привлече во својата прегратка, како и
    порано на паркингот, и пак ме бакна.Бакнежот ме исплаши. Имаше
    премногу напнатост, премногу нервоза во начинот на кој неговите усни се
    прилепија на моите - како да се плашеше дека ни останало уште малку
    време заедно.
    [​IMG]