1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Twillight обожавателки

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од anije, 23 април 2010.

  1. American.Woman

    American.Woman Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    27
    Ако ги читате книгите, обавезно да ги читате на Англиски....ми се чини нема филинг ако се преведени...и плус ако не знаевте сега на 12ти април излегва официјалниот водич....порачан ми е од пред еден месец... ги сакам филмојте, ама книгите се екстра.... ги имам прочитано неколку пати а филмојте првиот неколку другите само по еднаш. особено сум разочарана од Еклипс. катастрофа презентација на книгата. Бела цело време само тажи нешто во филмот, не може да се насмее а во книгата баш е среќна и вљубена до уши. се надевам дека последната книга нема да ја зафркнат на ист начин
     
  2. swanprincess

    swanprincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    27
    Книгата е секогаш подобра од филмот. Ако сте го гледале филмот и ви се допаднал, обавезно да ги прочитате книгите. Мене најмногу ми се допадна Еклипс и ми беше ептен жал за Џејкоб :(
     
  3. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    ...читајќиги книгите откриваш нов свет и работите ги гледаш од своја страна...Колку и да го гледам Роберт Патисон во ликот на Едвард, секогаш те тера да си составиш свој лик за Едвард и за сите други ликови во книгата...преполна со емоции, преголемата љубов помеѓу вампир и млада девојка која е свесна за последиците и се бори понатаму ги разнежни срцата на огромните обожаватели на Стефани Мајер и сагата Самрак...навистина сум фасцинирана ги прочитав 5-те книги и сум презадоволна навистина се прекрасни...се чека 6-та која сеуште не е сигурно дали ќе биде издадена но сето ќе е прераскажано од преспрективата на прекрасниот вампир Едвард....
     
  4. sandra.z.rhage-ovska

    sandra.z.rhage-ovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    10
    да 4 дела или книги писателката ги има публицитано.5 дел или Мidnight Sun,е напишан,ама шансите да се издаде таа книга се нула,заради тоа што,писателкава ја доверила книгата на некој близок му ја дала да ја прочита и потоа да и каже мисленје,ама типот или типката ја објавил/а книгата на интернет :@ и сега таа е револтирана и несака да ја публицира :(
    а инаку Мidnight Sun е уствари првата книга истата (Twilight) само од гледна точка на Edward и е многу многу интересна
    http://www.stepheniemeyer.com/midnightsun.html
     
  5. sandra.z.rhage-ovska

    sandra.z.rhage-ovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    10
    се надевам девојки ке можете да ми помогнете.дали книгите the twilight saga na stephenie meyer се продаваат во Македонија и на македонски јазик,и ако да каде можат да се најдат,јас ги имам на англиски и ги имам прочитано по 2 пати,и дали воопшто такви книги со вакви вампирски романтични содржини можат да се најдат во нашиве книжари и строго да се преведени на македонски
     
    На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
  6. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Ги прочитав четирите книги и ептен ми се допаднаа. Во ептен краток период ги прочитав четирите и малку забегав :lol: Сега сакам филмовите да ги гледам ама не се ни сомневам дека книгите се поубави :)
     
  7. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Најмногу ги сакам на цел свет!
    Посебно Џејкоб,многу ми е душичкаст и жал ми е за него ;(
     
  8. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    5 се издадени...

    Twillight

    New Moon

    Eclipse

    Breaking Dawn

    The short second life of Bree Tanner

    а 6-тата е Мidnight Sun, која не е сигурно дали ќе биде испечатена
     
  9. Pecurka

    Pecurka Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Да, ги има во Три книжарниците, таа издавачка книга ги преведува на македонски цената е 500денари на една книга сега можно е да се на попуст ( летен) Поздрав :))))
     
  10. fashionista

    fashionista Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    153
    Дел од моите омилени книги! Омилен дел ми е Еclipse само зошто Џејкоб добива некав шанса со Бела. Книгите и филмовите се многу различни, и книгите се многу подобри. Ова зборам за српскиот превод и оригинално англиски. Ги немам прочитано на македонски ама од тоа што ги гледав во книжара многу се разочарав од преводот.
     
  11. selly.gomez

    selly.gomez Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    42
    Филмовите ми се интересни, книгите ги немам читано, ама ај че биди и то, сум ги гледала без да трепнам, и никогаш нема да ми се здосадат... :angel: иначе омилен ми е Edward :inlove:
     
  12. Miss.Ricci

    Miss.Ricci Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    5.744
    Пол:
    Женски
    Леле како тоа да постои темава а јас да не сум ја видела до сега???? :?:
    Срамота Ричи, срамота....
    Па да бидам искрена, не сум ја прочитала книгата ама па затоа филмовите сум ги гледала едно 10на пати :lol:
    И Едвард ми е човекот од моите соништа, поточно кажано ВАМПИРОТ од моите соништа :lol: Ма каков Џејкоб какви бакрачи.. Имал убаво тело и што?? Едвард на филмот е машко кое секое женско би го посакало покрај себе. Совршенство...
    И јас би постапила како што постапува Бела, па за оној човек вреди и да се повампириш :lol: :lol:
    http://www.youtube.com/watch?v=rzjDlUwtNpc
    ПРЕКРАСНО СУШТЕСТВО!!!
     
    На x-MajaEsposito-x и La.Reina.Del.Sur им се допаѓа ова.
  13. Legadema

    Legadema Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    490
    Пол:
    Женски
    се придружувам на twillight обожавателките, :inlove: летово ги читав на англиски а сега можам да се пофалам дека си ги купив на македонски и ги прочитав во еден здив. Секако дека книгите не можат да се споредат со филмот, ама тоа е.
     
  14. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Не можам да се вбројам себе во верни обожавателки, ама не ми пречи да ги прочитам книгите.
    До сега сум ги прочитала првата и втората книга, а за тие понатаму не ми се даваат бе по 500 денари. Могу се! :x
    Не сум фасцинирана од филмовите, ниту пак сум некој особено голем фан на книгите, но кога ќе направи човек споредба и не се толку лоши.
    После некоја потешка книга, или пак книга што ме заморила (запишувам се што читам), се префрлам на нешто вакво, полесно што нема да ме преоптерети. :)
     
  15. TheScarletDandelion

    TheScarletDandelion Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    248
    Уште еден Twilighter тука... :) Па незнам по колку пати сум ги прочитала книгите а незз колку сум ги гледала и филмовите, и никогаш не ми стануваат досадни... Пред негде 5 години кога го открив Twilight станав по малку опседната со се што е поврзано со филмот и книгите,со душа чекав да излези некој нов трејлер или барем мало видео од десетина секунди од наредниот филм,ги прочитав сите книги во една недела, но тој период траеше некаде додека да излези Еclipse, односно додека да дознаам се што е возможно и за филмовите и за актерите, па потоа конечно се смирив и ги дочекав последните два дела како нормална личност хаха xD Едвард е совршен,филмовите,целокупниот избор на актери,и особено крајот на приказната. :inlove: forever. :inlove:
     
  16. Katerinceee

    Katerinceee Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    814
    Допаѓања:
    1.230
    Пол:
    Женски
    Ги имам изгледано и петте дела од филмот.Летото ја земав книгата од првиот дел,ја прочитав и иста е како филмот.А другите делови од книгата ќе ги прочитам следното лето кога ќе сум слободна.
     
  17. Micheleljubov

    Micheleljubov Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2012
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    2.939
    Овде ќе ви ја пратам сестра ми. Не оти филмот многу и се свиѓаше, него глумецот.. :| и ме напиња да и правам друштво да ги гледаме, да и ги симнам, да и ставам превод.. :D
    Некој ден чекам постер залепен на сред соба, иако е 25 годишна ЖЕНА. Срам е било. :D
     
  18. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Незнам колку пати ги имам исчитано сите 4 книги, и изгледано сите 5 филма. Абе мислам дека им ги знам сите реплики на памет. :lol: Премногу ми се допаѓаат и обавезно кога сум за литература за уживање седнувам и во еден здив повторно ги препрочитувам. ;)
     
  19. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.732
    Допаѓања:
    3.506
    Пол:
    Женски
    Леле страмота досега ја немам видено темава :|

    Обожавам!! Едварддддд :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
     
  20. pancake

    pancake Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    27
    Книгитее дааа, прекрасни се :nod:
    ама филмовите не ми се допаѓаат :^)