1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Uniqa осигурување

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Marick14, 8 февруари 2016.

  1. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Дали има некој што добро ја познава оваа фирма за осигурување?
    Слушам многу лоши муабети за нив.

    Јас лично имам еден голем спор со нив. Не сакаат да ме исплатат од сообраќајка. Јас не сум осигуран кај нив, но осигуран е тој што го удрив. Моја кривица немаше од сообраќајката. Ми дадоа сума за исплата, ја прифатив и ете ме маткаат секој ден дека ќе ми ги дадат парите. Изговор им е дека се разгледува нешто, проверки се прават и тн.

    Мене ме интересира дали има некој законски рок со кои тие треба да ме исплатат?

    Како јас можам да си го добијам парите?
    Слушнав дека за давање пари тешки биле.
    Не се малку пари што треба да ми дадат.

    Дали би можел да ги тужам или да идам преку извршител?
     
  2. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Da tuzis mozes, najprvo vidi vo spogodbata dali pisuva rok vo koj trebalo da ti isplatat
     
  3. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Мислам дека нема рок во спогодбата. Ако ги тужам за колку време можам да ги добијам и дали е голема процедурата?

    Делото остарува за 3 години. Они изгледа чекаат да застаре делото.
     
  4. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Епа ако застари немаш право ни да тужиш. Процедурата знае да трае месеци, години, зависи дали ке има жалби, зависно од вредноста и ревизии, но тоа нека не те обесхрабрува, битно е дека тие треба да платат
     
  5. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Отворен предмет не може да застаре.
    Поднеси барање до Уника официјално и барај примерок заверен со архивски печат дека имаш доставено.
    Под барање се подразбира и барање на “проста“ информација...во случајов - барај да се изјаснат кој е рокот за одговор по понесено барање за одштета.
    Наместо да ги бомбардираш на телефон и да те шеткаат, на секое поминување писмено обраќај им се (примерок за тебе ќе си бараш со печат)
    Сега ќе те маткаат. Второстепена комисија, вештак ...па вештакот ќе измисли начин дека ЦАЦКО е крив, не нивниот осигуреник, па жалба...и така до бесвест.
    Ова го поминав во Вардар одигурување, денешно Осигурување Македонија.
    Ќе бараш документ за се што ќе измислат.
    Во мојот случај на суд не се ни појавија, јасно беше дека ќе го изгубат случајот.
    А јас како “победник“ останав 4 месеци без кола, се изнададов пари за алтернативен превоз, изедов нервози едно чудо ....
     
    На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Пријави ги во агенција за супервизија на осигурувањето. За некој ден ќе си завршиш работа. Пријавата можеш и електронски да ја направиш. Верувај работи!!

    http://www.aso.mk/
     
    На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Со Уника и јас си имав РАБОТА. Записникот беше100% во моја полза, а и двајцата бевме преку нив осигурани(што се смета како предност за побрзо исплаќање). НОРМАЛНО тие прво ми дадоа да потпишам проценка на кола ПА ПОТОА ја намалија за 100 еу. ПРИЧИНА- несоодветна брзина од моја страна. Не сакате да знаете што се случи кога отидов. Еве после 2 год да ми чујат име одма ке им текне. Откако излегов од таму за пола саат парите ми беа на сметка.
    Идеме некст левел.Физичка оштета!
    Ми проценија многу помалку од што воопшто треба да проценат на човек со повреди на глава. ПАК ОТИДОВ. За 10 мин се разговараше со главен зошто типот никако не сакаше да се симне и да збори со мене, и цената ОП рипна за 500 еу.
    Сфатете една работа! Во Македонија само со тепај да те слуша се добива тоа што се заслужува.
     
  8. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Прво се обидов со милом. Ама не успева. Па почнав да се расправам. По телефон им се јавив пред некој ден и партал ги направив.

    Што им збореше ти за толку брзо да ти ги дадат парите?
     
  9. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Истово ова ќе си го постигнела ако си ги пријавела во агенција за супервизија.
     
    На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    И колку ќе чекам?
    Мене ми требаат што побрзо парите. Не ми е до чекање работава.
     
  11. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Па 2 недели чекав записник и уште недела дена за кешот, 3 недели, а за физичко месец до месец и пол. Стегни ги. Дур не стегнеш со закани до суд и све то џаба ке те мотаат да знаеш. Мене ми измислија ствари што не ги имаше у записникот. Знаеш она старата- ако пројде пројде. Оди покажи зуби земи адвокат со тебе да ги исплашиш и ќе видиш. Ама оди у центар, знаеш.
     
  12. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Јас во центар одам. Спроти поштата. Бев 4 пати. Последните два пати се расправав. Записникот го земав одамна. Јас во записникот како што пишува не сум крив. Ми дадоа сум на пари и ја прифатив и сега чекам пари.
    Се јави еден пријател таму кај што познава некој и му рекоа дека се чека да ги потпишат документите. Демек немале пари. А јас сум при крај со нерви.

    Дај кажете каде се можам да ги дадам по судови, извршители и тн.
     
  13. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Кога ти е пратен тебе записникот, пратен им е и на нив. Исто време.
    Можеш да одиш и на суд, можеш и преку адвокат со извршител, НО пробај да ги заплашиш, без тоаш зошто така уште повеке ке ги чекаш. Мене тогаш една персона ме подучи каков став да завземам и искрено ти кажувам-одма ме исплаќаа откако ќе почнев со Знаете ли со кој све си имате работа.
     
    На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Ај подучи ме и ти мене како што да им речам. :angel:
     
  15. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Ми треба повеке инфо па се надевам дека ке ми помогнете :)

    Вака, компанијата кај што работам ме има осигурано и приватно здраствено , е сега треба да се правам хируршка операција ..е сега што ми покрива/ или ми исплатува приватново осигурување ?