1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Up all night (неспанковци)

Дискусија во 'Дете' започната од Цвет88, 22 ноември 2018.

 1. Цвет88

  Цвет88 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  3.856
  Допаѓања:
  21.126
  Пол:
  Женски
  Насловот на темава според серија, идејата според мојава неспанка.
  Бидејќи не можам веќе да се справам со нејзиното не спиење, решив да го свртам на шала.
  Споделете што прават вашите дечиња кога не сакаат да спијат ноќе.
  Ние мака мачиме, заспива и по некое време знае да се разбуди како ноќеска ма пример, си заспа во 9:30 за еден саат стана и си беше весела како да спиела цела ноќ, па брканици игравме, денсавме, бараше да јаде. Сакаше да се вози во точачето. Ги облакаше патиките ќе одела чао. Одеше на врата и пробуваше да отклучи. Заспа во 1:30 и стана во 9.
  Значи темава не е да се жалиме, туку да се насмееме.
  Будење од грчеви, заби и тантруми ги остаам за друга тема.
  Ако има ваква тема, спојте ја, бришете ја... :)
   
  На LanaDelR му/ѝ се допаѓа ова.
 2. simona_baby

  simona_baby Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2017
  Пораки:
  3.161
  Допаѓања:
  16.433
  Пол:
  Женски
  Син ми кога станува директно се исправува и спремен за акција трча скока од спална.Си оди во дневна си реди играчки си кажува бои.Често знае и да си стане зборејки па си продолжува пеејќи.Или ми брои.Редовно ми рецитира five little monkeys family finger Humpty Dumpty.Кога беше помало мешето трчав одма по него а сега дури станам дечкото веќе се заиграл.А често и го оставам сам да си игра во дневна со надеж дека ќе се врати да си презаспие.Кога успева супер кога не си станувам и ноќта си ја претвараме во ден.
   
  На Цвет88 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.358
  Допаѓања:
  21.331
  Пол:
  Женски
  Mojov uste malku godina I pol ke pravi I uste ne nauci da spie. Po deset pati noke stanuva I sekoe stanuvanje e prikazna za sebe. Si se seta po stan vo temno, si gi bara igrackite, vristi, place nekogas, bara voda, bara cice. A vrvot e koga bara tv da mu pustis crtani da gleda, pa tatko mu da go gusne I taka ke zaspie. Ama tuka ne e krajot, ke proba mm da mrdne za kolku tolku da moze i on da odspie I odma Mali ke se razbudi I se jovo nanovo.
   
  На Mari* и Цвет88 им се допаѓа ова.
 4. simona_baby

  simona_baby Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2017
  Пораки:
  3.161
  Допаѓања:
  16.433
  Пол:
  Женски
  Сега ме потсети на една ситуација.Беше доста помал и имаше некој период ама нон стоп се будеше.Нели пробуваш темно,без тв без струја ама не одеше и се откажав.Си викам ајде ќе ти пуштам тв ама цртани јок демек нема да му е интересно и ќе се откаже.Имаше на Сител некој стар каубојски филм.И не го изгледа цел филм без да трепне???!!!! Изгледа му го погодив жанрот
   
  На TeddyGrey, LanaDelR, Sexybaby86 и 7 други им се допаѓа ова.
 5. Цвет88

  Цвет88 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  3.856
  Допаѓања:
  21.126
  Пол:
  Женски
  Јас само не знам од каде црпат толкава енергија. Цел ден е на нога и никогаш не се уморува. Тебе очи ти паѓаат, таа ти става рачиња на очи и ѕеее прави...
   
  На TeddyGrey, LanaDelR, buba4e89 и 7 други им се допаѓа ова.
 6. kiki_riki

  kiki_riki Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2016
  Пораки:
  2.010
  Допаѓања:
  16.899
  Пол:
  Женски
  Мојата кога ќе се разбуди сред ноќ, се исправа и почнува...мамамаа..мамамааа...опааа ( да ја кренам) или цуцааа вика...само што ќе ја земам в раце одма заспива. Инаку ја имам начекано да с игра в креветче во еден кош седната и му пеј нано нано на куклата. Среќа што не знае сеуште да излегва од креветче.
   
  На TeddyGrey, LanaDelR, buba4e89 и 3 други им се допаѓа ова.
 7. Mari*

  Mari* Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 април 2016
  Пораки:
  3.728
  Допаѓања:
  45.616
  Пол:
  Женски
  Ова е случај каде што незнаеш дали да плачеш или да се смееш
  Скоро до две годинки секоја ноќ до 3...или и 6 ќе не фатеше будни
  Играше дете,се смееше како ден да е :sweat:
  Смешно или на комичен начин незнам како би го преставила
  Ќе речам хорор :devil: за мене беше хорор
  Среќа помина со игнорирање,таа стани ние молчевме и не палевме ништо
  Ни тв,ни светло,по некое време заспиваше ;)
  Станување во 7 наутро и за една недела се среди фала му на бога :angel:
   
  На LanaDelR, buba4e89, Feminka22 и 3 други им се допаѓа ова.
 8. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  9.251
  Допаѓања:
  124.676
  Незнам како на комичен начин би опишала мене ми е хорор.:worried:
  Станува не тегне за коса,ни ги става прстите во уши.
  Шета низ спална вика,пее итн.
  Беше и остана неспијач.
   
  На LanaDelR, buba4e89, Feminka22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.871
  Допаѓања:
  217.916
  Пол:
  Женски
  И кај мене ја имаше фазава нешто пред година, на периоди не често ама знаеш да стане да го нишкам еден час и да не сака да спие, го носев у дневна на стол му пуштав цртани му давав играчки и беше мирен, ќе седеше 2 3 часа и ќе заспиеше пак а јас се трезнев со кафе и цигара и така.

  Мојот цврсто не спие и ден денес станува ноќе си мрмља или се исправа кукурек и никогаш не е "нерасонет" туку свеж во било кое време да стане или да го будам па како автоматски станува така и веднаш легнува и презаспива.

  Најако ми в кола кога спие и застануваме он кукурек у сеунда и спремен за било што :D

  Ич не сме по спиење уствари спие ако е се темно и тивко тоа е предизвикот. На заспие во галама и на светло тоа никогаш.

  Сега кога патувавме 18 часа дали имаше се на се 3 4 часа око склопено в кола :^):doh: си седеше барабар со нас и си играше/гледаше.
   
  На LanaDelR, buba4e89, TutiFuti и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Цвет88

  Цвет88 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  3.856
  Допаѓања:
  21.126
  Пол:
  Женски
  Абе и мене ми беше хорор, ама сфатив дека џабе се нервирам и пробувам да ја презаспијам. Затоа викам дај да видиме што се прават ѕверкиве кога се дежурни.
  Братучетка ми кажуваше за малиот, и барал млеко, а таа не му давала зошто го одвикнувала, па и рекол дај пиво, лакију дај...(на српски дека од Врање). Као дај што било да пијам нешто...
   
  На TeddyGrey, LanaDelR, buba4e89 и 5 други им се допаѓа ова.
 11. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.871
  Допаѓања:
  217.916
  Пол:
  Женски
  И јас сум била таква како бебе па и дете. Сум била уби боже. Мајка вика стануваше у 3 нокеска и бараше пржено јајце се додека она не ми спржела да јадам не сум легнувала воопшто (facepalm)
   
  На buba4e89 и Цвет88 им се допаѓа ова.
 12. gjoker4e

  gjoker4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  6.287
  Допаѓања:
  34.215
  Пол:
  Женски
  18+ е малата. "Фазата" и трае од раѓање до ден денес, а до кога ќе видиме здравје.

  Само што ќе стане во истата секунда и јас станувам со неа. Помала пробував да ја презаспивам ама секогаш безуспешно, па откако се помирив едноставно чекам да и се приспие.

  Влечам усисивач, гурам едно на едно тркало, или чадор, а таа иде позади мене. Некогаш се чувствувам како казнета некогаш си се смеам како ретардирана. Само да не плаче.

  Во Мк шетавме ноќе ама тука ми е страв.

  Еднаш ја имам и бањато ноќе. Не знаев што да донаправам ноќта, се испробав не се смируваше.

  Толку многу пати била будна ноќе што не знам се што е можно сме правеле да не набројувам. Во моментот често не знам ни што правам ни што зборам од што ми се спие само едвај сум чекала да заспие.

  Да се редактирам за најјакиот дел. Заспало дете во 21.00 мајка радосна го средува хаосот чисти легнува преморена во 23.00 дете се буди во 23.00 и 1 секунда и будно е до 05.00 сабајле. Во 23.00 и 1 секунда толкава нервоза ме има фаќано ама во истата секунда сум собирала сили да станам.
   
  На buba4e89, mal.ecka, Цвет88 и 2 други им се допаѓа ова.
 13. marchi-cool

  marchi-cool Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.889
  Допаѓања:
  14.245
  Пол:
  Женски
  ние го имавме овој проблем на 2ипол години и фаза е. Од 1 сатот па се до 5 наутро изведуваме бесни глисти
   
 14. LanaDelR

  LanaDelR Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2016
  Пораки:
  860
  Допаѓања:
  1.455
  Пол:
  Женски
  Ohhhh pa jas sum srekna sto ja zdogledav temava I vi gi procitav makite:D:D:D:D, pa jas I za ova se vkluciv da si pisam za mojot nespijac care da baram,ali ne sum bila edinstvensta prostete sega sum posrekna sto ima I nekoi drugi kako mene :D:D:D:rofl::rofl::rofl::rofl:
  Milioni pati ova nespienje go prepisuvav na zabi,skokovi,nastinki....
  Sinoka poludev cel den ne spiese si legna vo 21:00 stana vo 23 I si sedevme do 5 sabajle, a jas veke nemav ni vreme da legnuvam bidejki I taka stanuvam vo 05 ipol za na rabota;(
  Znaci stvarno si mislev deka so detevo nesto ne e ok I samo moevo ne prezaspiva I si sedi veselo spremno za igra I naspano kako da spielo 24 casa.
  Ohhhhh...
  Nie uste nekoj den 2O meseci sme I kako napravi godinka vaka pocnada sedi a prethodno ke stanese ke cicase I ke zaspiese a sega ne, odma skoka od krevet I se rasonuva...
  (waiting):o:
  Nekogas me fakase ludilo koga vidam se razdenuva a jas ne sum legnala a treba da odam na rabota.Tesko e.
  Samo se praauvam do koga ke trae.
  Preku den nekogas spie saat nekogas ne ni spie.
   
 15. Цвет88

  Цвет88 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  3.856
  Допаѓања:
  21.126
  Пол:
  Женски
  Е ито и јас мајка, по доктори тргнав.... Нешо не е како што треба викав. Исто се праи, исто после роденденот почна.
  Ама сега ја зимам до мене и за чудо спие, ама до кога ќе видиме.
   
  На LanaDelR му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Цвет88

  Цвет88 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  3.856
  Допаѓања:
  21.126
  Пол:
  Женски
  Јас пак да сепријавам на темава, мојава пак стана... еве веќе цел саат, се смее, вришти, си игра се закача... мислиш цела ноќ спиела.
  Баш не занимава да не заспиеме случајно. Дремна 2 -3 саати и толку беше.. јас без сон поише од 48 саати.. ама тоа е...
   
  На mal.ecka, gjoker4e и TeddyGrey им се допаѓа ова.
 17. gjoker4e

  gjoker4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  6.287
  Допаѓања:
  34.215
  Пол:
  Женски
  Здраво здраво,
  заспа во 21:00 се разбуди во 23:00 и беше будно до 02:00.
  А дента рано станато и вообичена дремка рана од саат и пол.
  Не знам дали е полна месечина деновиве дека и тоа има удел.
  Синоќа таман навалив глава во 23:00 кога се разбуди и одма нервоза ме фати. Ми се тресеше телото за спиење, на мм бетер.
  Во 23:00 ме однесе в дневна ми ги даде сите мечиња и ми покажува да ги сушиме со фен. Пуштив фенот и ги сушевме, дете пресреќно.
  Па на крај додека сфатив дека сакало в дневна да спие 2 саат не фати. И за брзо заспа во дневна.
  Се чувствувам поретемено.
  Мм и тој е капнат за спиење кај и да е ќе падне.
  Кажувајте лек како да функционира ненаспан човек освен кафе, кока кола, благо, ништо не помага.
  Сега ќе одам на работа како мува без глава.
  Убав ден мора да издржиме
   
  На mal.ecka и Цвет88 им се допаѓа ова.
 18. Цвет88

  Цвет88 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  3.856
  Допаѓања:
  21.126
  Пол:
  Женски
  Нема лек...
  На сета мака ја иам и несоница.
  Мм и он не спие заедно со нас, ама барем става глава на перница и одма е кома. Вчера тој со неа до 1спиеше а ја се превртував.
  Ова е лудило веќе, не можам да се контролирам. Се тресам цела и секој ден барам што да се напијам за смирување. Еве у 5 сабајле заспа, стана, кенкаше, ме копа по лице, плива по кревет.
  Ја плеснав по газ. И тоа убаво. И сеа спие у раце.
  Е не можам да издржам веќе. Цела ноќ и правам ќеифови, цел ден по нејзин гз, нит јадам нит спијам, од дома не сум излегла од неделата, држи ја у раце за да спие, држи ја дур готвиш, држи дут си у вц.
  На раб на нервен слом сум.
  Ќе ја исплексам па после ми е криво за тоа и пијам дијазепам да се смирам. Па му барам у таква криза на мм да земе одмор, боловање било што.
  Јас не знам како функционораат другиве родители, дали кај нас е проблемов што и станов е мал, ама се е наопаку.
  Нит сум издепилирана, нит исчупана, немам ни што да се дотерам(а немам ни желба), косата хаос и кај и да одам е само врзана у репче, секс имаме еднаш на 3 месеци. Он ослабна 20кг, јас ослабнав ама не толку, пак треба тироида да испитам. Цел ден ми се врти околу неа. Стани, измиј ја, ти озми се, зготви доручек, ксни пола парче леб у меѓу време 1000 пати ќе станам да собирам храна од доле. Па ајде пак пелени чуда.
  Кафе??? Нема.
  Тв не гледаме више ништо. Ја и он не праиме муабет друг освен за неа.
  Толку е активна дење, а ич не спие. Еве ноќеска само 5 саати сон. Дење исто. Саат време е премија, а ја за тој саат што попрво. Ако ја држам, ќе спие нема гајле.
  И сите само ваикаат така е со дете, сама си сакаше. Ама лесно е од страна да кажеш кога детето ти спие 12саати ноќе и 4 дење.
  Уште еден куп можам да пишувам. Се изнакукав.
  Еве ја она спие у раце, ја ќе мисирам. Да ја легнам ќе станр, ја нема да можам да се успијам. Денов ќе ми е хорор.
  Искрено, се сметам за луда веќе и многу се нервирам.
   
  На Chantal, mal.ecka, Sexybaby86 и 2 други им се допаѓа ова.
 19. gjoker4e

  gjoker4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  6.287
  Допаѓања:
  34.215
  Пол:
  Женски
  Ај кога ќе се прочиташ за некое време смешно ќе ти е.
  Ја се вратив порано од работа ме пуштија ама спијат тишина е па дремам пред врата како коњ. Да знаев да останев до крај на работа ама бидна више.

  Можеби е дека се женски нашиве. Претежно тие што велат дека им спијат имаат машки деца. Барем така сфатив.

  Понекогаш се прашувам дали мојот карактер не е доволно цврст па таа го користи тоа. Ама па од мм поцврст карактер нема, а ни тој не може да се справи.

  Дење, ноќе, хаос, лудило. :rofl:

  Дали имаме/ имате доволно играчки дома?

  Да не јаде ништо благо во текот на денот!

  Да се остане истраен во будење во 06:00 дремка од 11:00 до 12:30 и вечер во 20:00 во кревет!

  Што повеќе на воздух без разлика колку е ладно! Барем два пати на ден по два саати на свеж воздух! Подобро да настине, не е страшно.

  Да се зборува, зборува, зборува!!! Да се почека да се исплаче, извришти па да се зборува. Додека вришти не слушаат.

  Оброци и распоред во текот на денот по швајцарски саат.

  Колкаво е твоето? @Цвет88

  Викање и тепање НЕ! Можеби ќе ни олесни на минутка, но ништо не сме постигнале. Ја немам удрено ама имам викнато.

  Некогаш има моменти приметувам кога плаче, а јас не треба да и обрнам внимание. Продолжувам со тоа што требало и таа се смирува. Не знам каков е тој плач веројатно намерен бидејќи научила дека тогаш ќе престанам со тоа што го правам и ќе го земам.

  Кај мене изгледа исто си останало се освен што ја благо отрпнав, се навикнав и се на смешка ми удира. :rofl:

  За џабе дојдов од работа оф уште спијат...
   
  На Lolipop23 и mal.ecka им се допаѓа ова.
 20. Цвет88

  Цвет88 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  3.856
  Допаѓања:
  21.126
  Пол:
  Женски
  16 месеци е...
  Абе и сум против ќотек, и ја сум за ред, и се правам така... и благо не давам. И со муабет и со објаднување.. ама не иде.
  Срцка е све, ама е лепенка за мене, а ако не и возвратам со поглед или збор ќе урла ќе се треска од земја.
  Се трудам максиммално, и на психијатар одев, и да излагаме., да шетаме, со деца со друштво... џабе..
  Б6, калма б, мелатонин... џабе...
  Има и девојчиња што спијат.

  Познавам едно такво, а друго момче исто ко мојава.
  Плачам по цели денови зошто не знам како да си помогнам. Едноставно ова не сум јас...
  Дал ќе се смени некад?
  Сеа за сега не сакам второ, зошто не сакам да бидам ваква лудача.
  Уфф извинете. Ама ептен ми е тешко.
   
  На mal.ecka, Sexybaby86, gjoker4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.